Tartu Täiskasvanute Gümnaasium
Johann Sebastian Bach Referaat
Sten Arvi Juhendaja: Ene Taru 11c
Tartu 2009
2
Sisukord Sisukord......................................................................................................................................3 Sissejuhatus.................................................................................................................................4 Bachi elulugu..............................................................................................................................5 Bachi looming.............................................................................................................................6 Bachi tähtsamad teosed...............................................................................................................7 VOKAALMUUSIKA..............................................................................................................7 INSTRUMENTAALMUUSIKA.............................................................................................7 Kokkuvõte...................................................................................................................................8 Kirjandus..................................................................................................................................9 Internet.....................................................................................................................................9
3
Sissejuhatus Johann Sebastian Bach (31. märts 1685 - 28. juuli 1750) oli saksa helilooja, organist ja muusikateadlane, Bachide suguvõsa kõige silmapaistvam liige. On märkimisväärne, et oma eluajal teati heliloojat, keda paljud peavad kõikide aegade suurimaks, eelkõige orelivirtuoosina ja eluajal avaldati vaid umbes tosin tema teoste kogumikku. Bachi kuulsusetust peegeldab ka tõik, et ta oli kõigest varuvariant Leipzigi Thomaskirche kantori kohale.
Johann Sebastian Bach noorena
Johann Sebastian Bach vanemana
4
Bachi elulugu Johann Sebastian Bach, kes oli Saksamaa helilooja ja organist sündis 21. märtsil 1685. aastal Eisenachis. Bach jäi varakult orvuks, sest tema ema suri 1694. aastal ja isa 1695. aastal. Muusikalise hariduse sai Bach vennalt, kooliharidust omandas Ohrdrufis ja Lüneburgis. Bach alustas muusikutegevust 1703. aastal Weimaris hertsog Johann Ernsti õukonnakapellis viiuldajana. Samal aastal sai Bach organistikoha Arnstadtis. 1705. aastal läks Bach jala Arnstadtist Lübekisse selleks, et kuulata D. Buxtehudet. Kuni 1707. aastani oli Bach organist Mühlhausenis, alates 1714. aastast kapellmeister Weimaris. Aastatel 1717 - 1723 oli Bach Kötheni õukonnas kammermuusikadirigent. Aastal 1723 sai Bachist Thomaskirche kooli kantor Leipzigis. Viimastel eluaastatel põdes Bach rasket silmahaigust, mille tagajärjel ta kaotas lõpuks nägemise. Johann Sebastian Bach suri 28. juulil 1750. aastal Leipzigis. Oma eluajal sõltus Bach teenistuslikult õukonnast ja kirikust. Kui Bach elas tundis rahvas teda rohkem organistina, kes hämmastas inimesi oma võrratu improvisatsioonioskusega.
Bachi muuseum Eisenachis
Thomaskirche Leipzigis
5
Bachi looming Bach, olles barokiajastu suurkuju, arendas kõrgpunkti polüfoonilise muusika. Samas avas Bach ta ka uue ajastu harmoonilisele muusikale. Tema loomingus on sügav emotsionaalsus ühenduses konstruktiivse mõtlemisega ning julge fantaasia karmi mõistuslikkusega. Bachi teostele on iseloomulik isikupärane stiil ja loogika eri häälte juhtimisel, väljendus- ja karakteerimisjõud ning figuratsioonirohkus. Bachi muusikast on säilinud umbes 200 vaimulikku ja 20 ilmalikku kantaati, 4 lühimissat, 2 oratooriumi ning motette ja laule. Instrumentaalloomingus on J. S. Bach osutanud suurt tähelepanu klaverimuusikale. Et välja tuua tempereeritud helisüsteemi võimalusi, lõi ta ainulaadse “Hästitempereeritud klaveri”, mille esimene osa ilmus 1722. aastal ja teine osa 1744. aastal. “Hästitempereeritud klaver” sisaldab 48 prelüüdi ja fuugat kõigis helistikes. Peale „Hästitempereeritud klaveri“ kuuluvad Bachi klaveriloomingusse “Prantsuse süidid” (6), “Inglise süidid” (6), “Kromaatiline fantaasia ja fuuga”, kogu “Klaveriharjutused”, inventsioonid, sümfooniad, sonaadid, kapritšod, fantaasiad jm. Orelimuusikas lisanduvad prelüüdid, fuugad, passakaljad, tokaadod ja koraalieelmängud. Orkestrimuusikast on tuntumad 4 süiti ja “Brandenburgi kontserdid”, mis on kirjutatud concerto grosso vormis. Samuti on J. S. Bach kirjutanud viiulija klaverikontserte ning kammermuusikat.
6
Bachi tähtsamad teosed VOKAALMUUSIKA - ~300 kantaati (enamuses vaimulikud) säilinud ~200 - Matteuse passioon - Johannese passioon - Missa h-moll - 6 motetti INSTRUMENTAALMUUSIKA 1. Orelimuusika - ~150 koraaliprelüüdi - prelüüdid ja fuugad - fantaasiad - tokaatad - passacaglia c-moll 2. Klaviirmuusika - väikesed prelüüdid ja fuugad - "Anna Magdalena Bachi noodivihik" - 15 2-häälset ja 15 3-häälset inventsiooni - 6 Prantsuse süiti - 6 Inglise süiti - 6 Itaalia süiti (Partiitat) - Itaalia kontsert (soolo-klavessiinile) - "Hästitempereeritud klaviir" (HTK) I ja II (24+24 prelüüdi ja fuugat) 3. Orkestrimuusika - 6 Branderburgi kontserti - 4 orkestrisüiti - Viiulikontserdid - klavessiinikontserdid 4. Kammermuusika - 6 sonaati ja partiitat sooloviiulile - 6 süiti soolotsellole - sonaat sooloflöödile - ansamblisonaadid - "Muusikaline ohver" - "Fuugakunst"
7
Kokkuvõte Ilma bachi loominguta ei oleks tänapäeva klassikaline muusika kindlasti sama, mis ta praegu on. Ei tohi alahinnata ühe helilooja panust muusika kujunemisse ja edasi arenemisse. Kahju ainult, et Bach läheb nende suurkujudega ühte, kes alles peale oma surma tõelise kuulsuse saavutasid.
8
Kasutatud allikad Kirjandus -
„Klassikaline Muusika“, Varrak 2000
-
Wikipedia.org google.com pildipank http://www.jsbach.org
Internet
9