Rancangan Pengajaran Harian En Ali.docx

  • Uploaded by: hariz iskandar
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rancangan Pengajaran Harian En Ali.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 578
  • Pages: 4
1) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran

Reka Bentuk Teknologi (RBT)

Tarikh

12.10.2018

Kelas

Tahun 4

Masa

7:45 pagi-8:45 pagi

Bil Murid

30 Orang

Tajuk / Tema

2 Asas Teknologi

Standard Kandungan

2.1 Memasang dan membuka kit model berfungsi 2.1.1 Membaca dan memahami manual.

Standard Pembelajaran

2.1.2 Mengenalpasti nama dan fungsi komponen kit model seperti, motor, gear, gandar, roda, kerangka, suis dan pemegang bateri.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid pernah bermain dengan permainan kereta mainan. 2. Murid pernah melihat kereta mainan di kedai atau di televisyen.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1. Membaca manual dengan betul. 2. Menyatakan nama dan fungsi tiga komponen kit model.

Elemen Merentas

1. Keusahawanan – Set induksi

Kurikulum (EMK)

2. kreativiti dan Inovasi – langkah 2 dan 3 3. Nilai murni – langkah 2 dan 3

Bahan Bantu Mengajar

LCD Projektor, laptop, speaker, slide powerpoint dan Video

2) AKTIVTI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI

1

CATATAN

Set Induksi

Tontonan video

(5 Minit)

berkenaan kereta permainan dan



Guru menayangkan video

Teknik : Soal Jawab

berkenaan kereta mainan. 

Guru meminta murid memberi

Strategi :

perbincangan tentang

pendapat berkenaan video

Berpusatkan guru

pengalaman pelajar

tersebut.

dan murid.

mengenai kereta mainan.



Guru bertanyakan tentang pengalaman pelajar berkenaan pengalaman bermain kereta mainan di rumah.



Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pengajaran.

Penyampaian

Penerangan berkenaan

Langkah 1 (10 Minit)



Guru menayangkan slide

BBM : Powerpoint

manual pemasangan

berkenaan manual pemasangan

Pendekatan :

model kit kereta.

model kita kereta.

Berpusatkan guru

Guru menerangkan manual

dan murid.



tersebut. 

Murid diminta untuk membaca manual tersebut sambil dibantu oleh guru.

Langkah 2

Penerangan berkenaan

(15 Minit)



Guru menayangkan slaid dan

BBM : Gambar,

nama komponen kit

menerangkan komponen yang

powerpoint

model kereta :

terdapat pada kit model kereta.

1. Roda



Murid dibahagikan kepada

Nilai Murni : Tekun,

2. Gandar

beberapa kumpulan. 1 kumpulan

kerjasama

3. Motor

tediri daripada 3 orang murid.

4. Gear



5. Kerangka 6. Suis



Setiap kumpulan diberikan

Strategi :

sekepin kertas A4.

berpusatkan murid

Guru akan menayakan soalan

dan bahan.

2

7. pemegang bateri

berdasarkan gambar di dalam 



slaid.

Kemahiran 4C :

Murid diminta berbincang dan

Komunikasi,

menuliskan jawapan mereka di

kolaborasi, kreativiti

atas kertas.

dan kritis.

Di dalam kumpulan, murid membacakan jawapan yang telah distulis oleh mereka.

Langkah 3

Fungsi setiap komponen

(15 minit)

kit model kereta..



Guru menerangkan kepada murid

Nilai Murni :

fungsi-fungsi setiap komponen kit

Menghargai,

model kereta dengan bantuan

Kerjasama

slaid. 

Berdasarkan jawapan yang

Kaedah : Round

diberikan oleh murid, mereka

Table

diminta untuk menyenaraikan



fungsi komponen bagi setiap

Elemen 4C:

jawapan tersebut.

Kerjasama,

Murid akan membentangkan hasil

kolaborasi, kreativiti

kerja kumpulan masing-masing

dan kritis

mengikut meja. 

Guru membuat sedikit penerangan

Strategi :

berdasarkan jawapan yang telah

Berpusatkan guru

dihasilkan oleh murid sebagai

dan murid.

pengukuhan.

Penilaian

Soal jawab mengenai

(10 Minit)

medium semaian biji benih.

 

Guru menunjukkan soalan melalui

BBM: Slaid

slaid.

powerpoint dan

Guru bertanya kepada setiap

kertas soalan.

murid mengenai jawapan kepada soalan yang ditayangkan. 

Guru menulis jawapan yang diberikan oleh murid pada papan

3

Teknik : Soal Jawab

putih. 

Guru memberitahu jawapan yang betul kepada murid.



Guru mengedarkan soalan kepada murid berkenaan manual pemasangan.



Murid diberi masa untuk menjawab soalan tersebut.



Guru mengutip soalan tersebut dan menyemak.

Penutup (5 Minit)



Guru membuat rumusan



Guru membuat rumusan

KBKK :

pengajaran.

Menjana idea

REFLEKSI ____________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________

4

Related Documents


More Documents from ""