Proiect Obiceiuri Si Traditii Dlc Si Dos

  • Uploaded by: ALINA
  • 0
  • 0
  • August 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Obiceiuri Si Traditii Dlc Si Dos as PDF for free.

More details

  • Words: 877
  • Pages: 5
S.C.ALMASOR CENTER S.R.L.GRADINITA CU P.P.”KITY BITY” H.C.L.NR.22/2015 O.M.ED.5481/15.11.2013 C.I.F.34705758 CONSTANTA BDUL.I.C.BRATIANU NR.146 ET.P+3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ NIVELUL I

1

Proiect de activitate integrată DATA: 10.12.2018 PROF. ÎNV. PREŞC: PETRIA ALINA FLORENTINA UNITATE DE INVATAMANT: GRADINITA P.P. KITY BITY, Constanta TEMA ANUALA DE STUDIU: „CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?” Activitate integrată (DLC, DOS) Subtema: „Primiti cu colinda?” Nivelul. I – mica „Albinutelor” Forma de realizare- activitate integrata Domeniul Limbă şi Comunicare: - obiceiuri si tradiţii de iarnă –lectura după imagini Domeniul Om şi Societate - activitate practică ”Împodobim bradul de Crăciun” Tipul activităţii: consolidare Forma de organizare: frontal si pe echipe Locul de desfăşurare: sala de grupă; Durata: 30 min Obiective operaţionale: 1. sa se exprime coerent pentru a se face înţeles; 2. sa redea conţinutul imaginilor corect; 3. sa recunoască doua obiceiuri tradiţionale romaneşti prezente in imagini; 4. să folosească corect tehnicile de lucru însuşite anterior: lipire, asamblare. 5. să manifeste spirit de echipă si sa colaboreze la realizarea bradului în comun. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, munca în echipa, analiza, explozia stelara, demonstraţia, observarea Mijloace de realizare: imagini reprezentative pentru tema zilei,, steluţe, brăduţi confecţionaţi cu şnur verde, ornamente de brad, lipici, sacul lui Moş Crăciun, ecusoane, CD, calculator, recompense Material bibliografic: 2

1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,M.Ed.C.T., 2008 2. E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activităţi bazate pe inteligenţe multiple”. 3. Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves 4. „Loredana Sofia Tudor -Elemente de teoria instruirii” Demersul didactic

Nr. Crt 1.

Evenimentele didactice Momentul organizatoric

Conţinuturile esenţializate ale activităţii

Obiective Operaţionale

Strategii didactice

2.

Captarea atenţiei

La uşa se aud strigând colindători pe care-i poftim în sala de grupa, sunt fete si băieţi în costume populare cu sorcova şi capra. Un băiat de la grupa mare va cânta „Capra”

O3

elementul surpriza conversaţia

3.

Reactualizarea cunoştinţelor

Copiii vor recunoaşte costumele populare şi cele doua obiceiuri prezentate de copii .

O3

conversaţia

4.

Enunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi vom vorbi despre obiceiuri si tradiţii de iarnă cu ajutorul imaginilor pe care vi le-am pregătit si vom împodobi un brad de Crăciun

5.

Dirijarea învăţării

Copiii sunt aşezaţi pe scăunele în formă de semicerc. Vom purta discuţii pe baza imaginilor pe care le voi prezenta în ordine succesiva asfel: 1.Ce anotimp este in imagine?(iarna) Ce fac copiii? (se joaca prin zăpada,strâng zăpada) Ce se întâmpla in acest anotimp ? Ce sarbatori asteptam?

O1

explozia stelara

 Sala de grupă va fi aerisită şi mobilierul aranjat sub forma de semicerc, adecvat modului de desfăşurare a activităţii.  Materialele didactice vor fi pregătite, unele la vedere altele sub formă de surpriză.  Copiii vor intra organizat în sala de grupă şi vor ocupa locurile.

3

(Mos Nicolae) Cine este in aceasta imagine la fereastra? Cine este fericit, de ce? Cand vine Mosul Nicolae ? Unde vine Mosul ? De ce vine Mos Nicolae la copii ? O3 2.Ce reprezinta imaginea ? Cine primeste colindatorii ? Cand mergem cu steaua? Unde canta,? De ce mergem cu steaua? 3.Ce se poate observa in imagine? ( copii cu plugusorul) De ce merg copii cu plugusorul ? Ce primesc de la gazde ? Cu ce ocazie ? Cum astepta copiii Craciunul ? (cuminti, impodobesc bradul, invata poezii si colinde) In sala de clasa nu avem bradut, nu vreţi sa împodobim si noi un bradut sa-l aşteptam pe Moşul la serbare? Copiii vor face un cerc si vom cânta un cântecel cu mişcare Bat din palme : clap, clap clap! Din picioare trap, trap, trap! Ne-nvartm ne răsucim Si la mese noi pornim

6.

Obţinerea performanţei şi transferul cunoştinţelor

Pe mese Moş Crăciun ne-a lăsat trei saci fiecare având un simbol pe el (Moş Crăciun, omul de zăpadă şi un brăduţ) Copiii vor extrage din sacul lui Moş Crăciun ecusoane cu simbolurile de pe saci, fiecare merge la masa care indică ecusonul.

O4

mana oarba

4

Copiii vor găsi în sacul moşului - un brăduţ confecţionat din coif de hârtie,îmbrăcat în şnur verde; - coşuleţe cu podoabe pentru brad pentru fiecare copil; - lipici; Copiii vor împodobi bradul cu materiale la alegere. Le voi explica şi demonstra cum se împodobeşte bradul Vor lucra in echipe de cate 5 copii 1.echipa „Oamenilor de Zăpadă” 2.echipa lui „Moş Crăciun” 3.echipa „ Brăduţilor” 7. Asigurarea Conexiunii inverse

8

9.

Evaluarea activităţii

Încheierea activităţii

elementul surpriză lucrul în echipă mana oarbă O5

explicaţia demonstraţia

Vom merge împreuna pe scaunele si voi întreba copiii daca recunoaşte O2 următorul obicei din imagine (pluguşorul si steaua) Voi formula un set de întrebări pe baza imaginilor O3 Ce au copiii in mâini: toba, bici, clopoţei Cu ce ocazie colinda capra si pluguşorul? Recapitulam si copiii vor pune un titlu tabloului realizat „Tradiţii si obiceiuri de iarna”iar la abilitaţi practice am împodobit bradul de Crăciun

conversaţia

Copiii vor trece pe rând la fiecare echipa si vor face aprecieri asupra O1 brăduţilor împodobiţi Voi face aprecieri asupra modului de lucru şi asupra participării copiilor la întreaga activitate. Copiii vor fi recompensaţi pentru buna desfăşurare a activităţii cu globuleţe de ciocolată de la Mos Crăciun care a avut grija sa le lase în sacul doamnei educatoare. Copiii ies din sala de grupă cântând „ Bradul nostru este gata”

turul galeriei analiza produselor echipelor aprecieri verbale recompense

5

Related Documents


More Documents from ""