PROIECT DIDACTIC
Profesor: Mazilu Andreea Raluca Clasa: a IX-a B Disciplina: Tehnologia Informației și Comunicațiilor Unitatea de învățare: Internet – definire, servicii Subiectul lecției: Introducere Internet, Browser, Comunicare Tipul lecției: Achizitionare de cunostinte. Timpul acordat: 50 min. Data: 04.03.2019 Competențe specifice: Utilizarea eficientă a internetului: Definirea noţiunilor legate de „arhitectura” Internetului Enumerarea serviciilor oferite în Internet şi descrierea acestora
Obiective operationale: La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili: O1: Să definească corect următoarele noţiuni: reţeaua Internet, browser, protocol de comunicare, protocol TCP, calculator client, calculator server, site-uri;
O2: Să-si însuşească mecanismul de funcţionare al reţelei Internet şi să-l folosească la diversele proiecte sau teme.
O3: Să folosească serviciile Internet utilizând Browser-ul Internet Explorer;
Strategii didactice folosite: Metode: conversația frontală, explicația, învăţarea prin descoperire, exerciţiul. Forme de organizare: frontală, individuală Mijloace: calculator, videoproiector, rețea, Internet, fise de lucru. Bibliografie: Mioara Gheorghe, Manuela Florea - Tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor -Manual pentru clasa a IX, ed. Corint
EVENIMENTELE INSTRUCŢIONALE / etapele lecţiei
Moment organizatoric (1 min)
Verificarea temei pentru acasă și reactualizarea cunoștințelor (5 min)
Anunțarea temei și obiectivelor urmărite (1 min)
INDICATIVUL ACTIVITATEA PROFESORULUI OBIECTIVULUI (activităţi şi acţiuni iniţiate şi realizate în fiecare etapă a lecţiei) (ELOR) OPERAŢIONAL (E) VIZAT(E)
-
O1, O2
-
ACTIVITATEA ELEVILOR (ce vor face concret în fiecare etapă)
Profesorul trece în catalog elevii Elevii pregătesc instrumentele de lucru necesare orei absenti, stabileste liniste si admosfera adecvată activității didactice.
METODE, PROCEDEE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT UTILIZATE ÎN FIECARE ETAPĂ A LECŢIEI
Conversația
MODALITĂŢI DE EVALUARE (tipul de evaluare, metoda, instrumentul de evaluare folosit în fiecare etapă a lecţiei)
- Observația sistematică a comportamentului elevului - Evaluare pe parcurs
Elevii sunt atenți la explicațiile oferite de profesor pentru Conversaţia rezolvarea temei și răspund la întrebările formulate de acesta Problematizare -Evaluare pe parcurs a -Baterie de întrebări de actualizare, anterior construită de profesor - Explicația - Observația Profesorul anunță tema lecției și Elevii notează în caiete titlul lecției obiectivele urmărite. sistematică - Conversația - O întrebare de Profesorul anunță elevii care nu și-au efectuat tema complet sau corect și le oferă explicații suplimentare, pentru ca apoi să solicite ca întregul colectiv al clasei să răspundă la câteva întrebări. .
control: care considerați că ar fi dificultățile acestor sarcini de învățare?
Exercitii, probleme (38 minute)
Fixarea cunoștințelor și realizarea feedback-ului (3 min) Notarea elevilor și tema pentru acasă (2 min)
O1, O2, O3
O1, O2, O3
-
Profesorul le expune elevilor o prezentare despre notiunile de imagini, obiective necesare prelucrării lor, cu scop recapitulativ și le oferă spre rezolvare o fișă de lucru ce va conţine 3 exercitii cu mai multe subpuncte.
Elevii urmăresc prezentarea, răspund și notează în caiete elementele noi, realizează cerințele din fișa de lucru folosind calculatorul.
Profesorul le solicită elevilor să efectueze fisa de lucru. Dintre cele 3 exercitii propuse, ultimul, notat cu(*), este dedicat celor care termină mai repede.
Elevii realizează fisa de lucru si corectitudinea acesteia la calculator.
Profesorul notează elevii care au fost activi la lecție și
Elevii prezintă aplicația realizată și notează în caiete tema pentru acasă.
propune tema pentru acasă, care va consta în rezolvarea exerciţiilor ramase din fişa de lucru.
Conversația Explicația Aplicații
practice Problematiza rea
Practică Observarea sistematică a elevilor
Învățarea prin - Observația descoperire sistematică a
comportamentului Activ participative elevului