Proiect Didactic Instruire Diferentiata .docx

  • Uploaded by: LarisaNeag
  • 0
  • 0
  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Didactic Instruire Diferentiata .docx as PDF for free.

More details

  • Words: 3,520
  • Pages: 15
Tema 1. Elaborați un proiect didactic la alegere, care să aibă în vedere predarea multinivelară

Proiect didactic bazat pe instruirea diferențiată 1. 2. 3. 4. 5.

Data: 21.03.2018 Clasa: a II-a Disciplina de învățământ: Matematică și explorarea mediului Subiectul lecției: Împărțirea la 6. Împărțirea la 7. Despre igiena danturii. Tipul lecției: consolidarea și fixarea cunoștințelor Activitate integrată: MEM + AVAP + CLR 6. Unitatea de învățare: Împărțirea cu rest 0 a numerelor naturale de la 0 la 100 7. Competențe specifice: MEM: 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-1000 1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate 1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <, >, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme 4.2. Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple AVAP: 2.3. Realizarea de produse utile și/sau estetice combinând materiale ușor de pelucrat și tehnici accesibil CLR: 2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare 8. Obiective operaționale: A. Pentru grupa de elevi cu ritm alert de învățare: O1- să numeasă reguli de igienă dentară, pe baza experienței anterioare; O2- să identifice operația ce trebuie efectuată, pe baza unor cuvinte și criterii ( cu .... mai mici decât.....; cu ..... mai mari decât ...; de ...... ori mai mari/ mai multe decât.....; de .... ori mai mici/mai puține decât ....); O3- să efectueze operațiile de împărțire, verificând prin probele de înmulțire și împărțire; O4- să identifice semnul de comparație potrivit în urma efectuării operațiilor; O5- să inițieze un dialog cu tema ,,La medic”, evindențiind modul de păstrare al igienei și sănătății dentare; B. Pentru grupa de elevi cu ritm obișnuit de învățare: O1- să numeasă reguli de igienă dentară, pe baza experienței anterioare; O2- să efectueze operațiile de împărțire, verificând prin probele de înmulțire și împărțire; O3- să identifice semnul de comparație potrivit în urma efectuării operațiilor; O4- să inițieze un dialog cu tema ,,La medic”, evindențiind modul de păstrare al igienei și sănătății dentare; C. Pentru grupa de elevi cu ritm lent de învățare: O1- să numească reguli de igienă dentară, pe baza experienței anterioare; O2- să efectueze operații de împărțire, prin intermediul scăderii repetate a numerelor; O3- să inițieze un dialog cu tema ,,La medic”, evindențiind modul de păstrare al igienei și sănătății dentare;

9. Strategii didactice: a) Metode și procedee didactice: exercițiul, conversația, explicația, demonstrația, observația, munca individuală, jocul de rol. b) Mijloace și materiale didactice: manual, caietele elevilor, fișe de lucru, tabla, instrumente de scris, jetoane pe care sunt ilustrate imagini cu dinți sănătoși, periuță de dinți și pastă, măr, ciocolată, creioane colorate, carioca, pixuri colorate. c) Forme de organizare a lecției: frontală, individuală, pe grupe. 10. Bibliografie și webografie:  Mihăilescu, C., Pițilă, T., Matematică și explorarea mediului, manual pentru clasa a II-a, partea I, Editura Art, București, 2014 11. Timp alocat: 50 minute 12. Propunător: Neag Larisa-Corina (PIPP, ID, ANUL II)

Etapele lecției

Obiective operaționale

1. Moment organizatoric

2. Verificarea cunoștințelor prezentate anterior/a temei pentru acasă

3. Anunțarea temei și a obiectivelor lecției

4. Captarea atenției

O1- să numeasă reguli de igienă dentară, pe baza experienței anterioare;

Conținut - strategii de predare-învățare - se pregătește materialul necesar desfășurării lecției; - se asigură un climat optim și liniștea necesară pentru desfășurarea eficientă a a lecției; - se citește de către elevi tema pe care au avut-o de rezolvat acasă, pe rând sau selectiv; - se oferă explicații suplimentare și lămuriri dacă s-au întâmpinat unele dificultăți;  ,,Ce am învățat ora trecută la Matematică și explorarea mediului?” (Răspuns dezirabil: Ora trecută, la Matematică și explorarea mediului, am rezolvat și am efectuat exerciții de împărțire la 6 și la 7.) ,,Dragi elevi, astăzi la ora de Matematică și explorarea mediului vom efectua în continuare exerciții de împărțire la 6 și la 7, ne vom reaminti informații despre igiena dentară , vom rezolva alte tipuri de operații și exerciții și vom completa o fișă de lucru.” - se prezintă elevilor o imagine pe care este ilustrat un copil care își periază dinții; se enumeră obiectele necesare igienei dentare și câteva reguli; - se prezintă elevilor câteva jetoane pe care sunt ilustrate imagini cu dinți, periuță de dinți și pastă de dinți; pe spatele fiecărui jeton este notată câte o operație/ un exercițiu de împărțire la 6 sau la 7 (elevii cu ritm alert de învățare sunt rugați să aleagă unul dintre jetoanele pe care este ilustrat tubul cu pasta de dinți și pe spatele căroră există exerciții de tipul: ,,Care este numărul de ... ori mai mic decât ...”; elevii cu ritm obișnuit de învățare sunt rugați să aleagă unul dintre jetoanele pe care sunt reprezentate periuțe de dinți și care au notate pe spate operații de împărțire de tipul: 42:7=...., 56:7= ..., 30:6=...; elevii cu ritm lent de învățare sunt rugați să aleagă jetoanele cu dințișori, pe spatele cărora sunt notate operații de împărțire prin scădere repetată: 14-7-7=....., 18-6-6-6=.... etc.) - se cere elevilor să iasă în față, să aleagă un jeton, să citească operația notată pe spatele jetonului, iar apoi să

Timp Feedback și evaluare alocat 1 min. - Observarea comportamentului verbal și nonverbal al elevilor. 5 min. - Aprecieri verbale individuale și colective cu privire la răspunsurile oferite de elevi.

- Corectarea eventualelor greșeli. 4 min. - Observarea comportamentului verbal și nonverbal al elevilor.

5 min. - Aprecieri verbale cu privire la răspunsurile oferite de elevi la operațiile/ exercițiile de pe spatele jetonului.

- Corectarea eventualelor greșeli.

5. Fixarea și sistematizarea cunoștințelor

6. Asigurarea transferului și obținerea performanței

O2- să identifice operația ce trebuie efectuată, pe baza unor cuvinte și criterii ( cu .... mai mici decât.....; cu ..... mai mari decât ...; de ...... ori mai mari/ mai multe decât.....; de .... ori mai mici/mai puține decât ....); O3- să efectueze operațiile de împărțire, verificând prin probele de înmulțire și împărțire; O4- să identifice semnul de comparație potrivit în urma efectuării operațiilor; O5- să inițieze un dialog cu tema ,,La medic”, evindențiind modul de păstrare a igienei și sănătății dentare;

o efectueze/ rezolve; - se realizează un scurt joc de calcul oral; - se notează la tablă data și titlul ,,Exerciții”, dar și în caietele elevilor; - se reactualizează terminologia matematică în cadrul 20 operației de împărțire (deîmpărțit, împărțitor și cât); min. - elevii vor rezolva sarcinile de lucru propuse pe fișa de muncă independentă (conține operații de împărțire la 6 și la 7, exerciții de comparare și identificare a deîmpărțitului/împărțitorului/câtului. - Anexă- Fișă de lucru); - se explică cerințele de lucru, apoi se rezolvă individual de către elevi; - se oferă explicații suplimentare și ajutorul elevilor care întâmpină dificultăți, dar mai ales elevilor cu nivelul lent de învățare;

- Aprecieri verbale individuale și colective cu privire la modul de rezolvare al exercițiilor.

- Corectarea și explicarea eventualelor greșeli de calcul.

- Oferirea unor explicații suplimentare dacă este necesar. - se corectează fișa de lucru frontal, fiecare copil citind în lanț exercițiul/operația și răspunsul, iar ceilalți elevi urmărind pe propria fișă în vederea corectării unor greșeli sau completării unor carențe. - Observarea comportamentului verbal și nonverbal al elevilor. - se realizează un joc de rol cu tema ,,La medic”, unde câte patru elevi vin în fața clasei pentru a crea o discuție între medic, copil, ciocolată și măr, legat de igiena dentară și modul în care să ne păstrăm sănătatea dinților (jocul se repetă de 2-3 ori); - se cere elevilor să coloreze imaginea de pe spatele fișei de lucru care ilustrează obiectele folositoare igienei dentare: periuța de dinți, pasta de dinți, ața dentară, dar și dintele curat, sănătos;

13 min.

- Aprecieri verbale cu privire la discuția purtată de personaje și la modul în care se desfășoară jocul de rol.

- Evaluare orală curentă.

 ,,Ce am studiat noi astăzi la ora de Matematică și explorarea mediului?” (Răspuns dezirabil: ,,Astăzi, la ora de Matematică și explorarea mediului am efectuat exerciții de împărțire la 6 și la 7, am discutat despre igiena dentară, am rezolvat alte tipuri de operații și exerciții și am completat o fișă de lucru. De asemenea, am colorat obiectele necesare pentru igiena dentară.)

7. Încheierea lecției

- Observarea sistematică a elevilor.

-se cere elevilor să noteze tema pentru acasă: exercițiile 5 și 6 de la pagina 21 din manual pentru elevii cu nivel obișnuit de învățare, exercițiile 5, 6 și problema de la exercițiul 7 pentru elevii cu nivel alert de învățare, dar și temă diferențiată pentru elevii cu nivel lent de învățare (Anexa-temă diferențiată); - se realizează aprecieri verbale individuale și globale 2 min. - Observarea comportamentului cu privire la implicarea elevilor pe parcursul lecției, nonverbal al elevilor. precum și referitor la răspunsurile oferite de aceștia.

Anexă - fișă de lucru pentru elevii cu nivel alert de învățare Nume și prenume: ..........................................

21.03.2018

FIȘĂ DE LUCRU MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI CLASA A II-A 1. Calculează: 54 : 6 =

36 : 6 =

56 : 7 =

42 : 7 =

28 : 7 =

12 : 6 =

30 : 6 =

24 : 6 =

35 : 7 =

49 : 7 =

63 : 7 =

18 : 6 =

2. Află numerele care sunt: a) cu 6 mai mici decât: 63, 28; ............................................ ......................................... b) de 7 ori mai mici decât : 14, 35; ........................................... ......................................... c) de 6 ori mai mari decât: 8, 10. .......................................... ......................................... 3. Efectuează operația, apoi verifică folosind probele: 42 : 6 =

4. Compară: 28 : 7 ........ 4 ......

......

4

9 ...... 48 : 8 9 ...... .......

* *

42 : 6 ..... 56 : 7

*

...... ...... ......

5. Pentru a avea dantura sănătoasă, Marina își periază dinții de 21 de ori într-o săptămână. De câte ori își periază Marina dinții într-o zi? Rezolvare: ..................................................................................................................................... ....................................................... ....................................................

Anexă- fișă de lucru pentru elevii cu nivel obișnuit de învățare Nume și prenume: ..........................................

21.03.2018

FIȘĂ DE LUCRU MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI CLASA A II-A 1. Calculează: 54 : 6 =

36 : 6 =

56 : 7 =

42 : 7 =

28 : 7 =

12 : 6 =

30 : 6 =

24 : 6 =

35 : 7 =

49 : 7 =

63 : 7 =

18 : 6 =

3. Efectuează operația, apoi verifică folosind probele: 42 : 6 =

35 : 7 =

54 : 6 =

*

*

*

*

*

*

*

*

*

4. Compară: 28 : 7 ........ 4

9 ...... 48 : 8

42 : 6 ..... 56 : 7

......

9 ...... .......

...... ...... ......

......

4

5. Notează trei obiecte pe care le folosești în menținerea igienei dentare:  

Anexă- fișă de lucru pentru elevii cu nivel lent de învățare Nume și prenume: ..........................................

21.03.2018

FIȘĂ DE LUCRU MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI CLASA A II-A 1. Calculează:      

12 - 6 - 6 = 21 - 7 - 7 - 7 = 18 - 6 - 6 - 6 = 14 - 7 - 7 = 30 - 6 - 6 - 6 - 6 - 6 = 24 - 6 - 6 - 6 - 6 =

2. Completează: a ) 42-7-7-7-7-7-7 = 42 : .... = ..... b) 36-6-6-6-6-6-6 = 36 : .... = .... c) 35-7-7-7-7-7 = 35 : .... = ..... 3. Câți dinți sunt?

............. x .............. = ..............

Anexă- desen de colorat (fișă de lucru- nivel alert, obișnuit și lent)

Anexă - temă pentru grupele de elevi cu nivel alert și obișnuit de învățare

Anexă - temă diferențiată pentru grupa de elevi cu nivel lent de învățare

1. Calculează: 6-2-2-2=

4+4=

8-4-4=

2+2+2+2+2=

2. Completează: 14 - 7 - 7 = 14 : .... = .... 60 - 6 - 6 - 6 - 6 - 6 - 6 - 6 - 6 - 6 - 6 = 60 : .... = ..... 28 - 7 - 7 - 7 - 7 = 28: .... = ..... 7 + 7 + 7 + 7 + 7= 7 x .... 6 + 6 = 6 x ..... 3 + 3 + 3 = 3 x .....

Tema 2. Realizați pentru un copil cu CES, 1 plan de intervenție personalizat (PIP)

PLAN DE INTERVENȚIE PERSONALIZAT 1. DATE PERSONALE Numele elevului: R. A.-V. Data nașterii: 30.08.2009 Clasa: a II-a Învățătoare: Neag Larisa-Corina 2. NIVELUL DE DEBUT CONSTATAT/POSIBILITĂȚI Diagnostic: Descriere: - dificultăți de efectuare a legăturilor între silabe, de pronunțare integrală a cuvântului; - dificultăți de pronunție corectă a literei ,,r” (dislalie); - inerție a gândirii, rigiditate; - predomină gândirea concretă; - volumul limbajului este sărac, se exprimă greoi; - manifestă probleme de adaptare și relaționare cu ceilalți colegi, iscând adesea ceartă și conflicte; - părinții elevului sunt divorțați, iar acesta locuiește împreună cu mama, fiind foarte atașat de aceasta; - are uneori crize de nesiguranță, se opune în a rezolva unele sarcini școlare, nu acceptă părerea celor din jur și plânge atunci când ceilalți nu sunt de acord cu el; Comunicare în limba română - dislalie simplă, dislexo-disgrafie (frecventează cabinetul de logopedie) - citește silabisit, fără a reuși să pronunțe integral cuvântul; - dificultăți de exprimare; - incapacitatea înțelegerii unor mesaje scrise; - vocabular sărac; - nu reușește să scrie după dictare; - în timpul scrierii, leagă cuvintele fără a lăsa spațiu între ele; - la testul inițial a manifestat dificutăți de înțelegere a cerițelor exercițiilor, fapt cauzat de citirea greoaie și incapacitatea de creare a legăturii între silabele cuvântului;

Matematică și explorarea mediului - reușește să scrie cu cifre anumite numere scrise cu litere, dar nu și invers; - reușește să ordoneze crescător și descrescător numerele formate din zeci și unități; -întâmpină dificultăți în compararea numerelor formate din sute, zeci și unități; - nu rezolvă problemele matematice corect, înțelegând enunțul problemelor cu mare dificultate; - nu reușește să memoreze tabla înmulțirii, însă este capabil de efectuarea unor adunări de termeni egali;

3. DERULAREA PROGRAMULUI DE INTERVENȚIE - COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Perioada

Martie aprilie

Obiective/ Competențe urmărite 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat

Activități desfășurate

Observații

Evaluare Nivel de realizare al Metode obiecivelor/competențelor Suficient - conversația

- identificarea personajelor dintr-un text audiat - precizarea locului și timpului acțiunii prezentate într-un text audiat - identificarea enunțurilor adevărate/false referitoare la textul audiat - ordonarea cronologică a imaginilor care reprezintă momente ale acţiunii textului audiat - relatarea, în succesiune logică, a întâmplărilor din textul audiat - recunoaşterea personajelor unui text după descrierea înfăţişării lor sau după prezentarea acţiunilor acestora - completarea unor enunţuri lacunare cu informaţii dintr-un text audiat - intuirea structurilor corecte sau incorecte dintr-un enunţ oral 2.1. Formularea - alcătuirea unor propoziţii prin care se Suficient unor enunțuri formulează o solicitare, o întrebare, o proprii în situații mulţumire, o rugăminte, un îndemn, un salut concrete de etc. comunicare - transformarea/ completarea unor enunţuri după modele date - recitarea unor poezii pe teme familiare 3.1. Citirea unor - citirea în forme variate a enunţurilor şi textelor Suficient mesaje scrise, scurte ( citire cu voce tare/ în şoaptă/ în gând; întâlnite în mediul citire în lanţ, pe roluri, citire ştafetă etc.) cunoscut - citirea în ritm propriu a unui text scurt, cu adaptarea intonaţiei impusă de semnele de punctuaţie - identificarea alineatelor, paragrafelor, titlului şi autorului unui text - citirea selectivă în funcţie de anumite repere (alineatul, linia de dialog) sau respectând un detaliu/ o idee din text (joc: „Găseşte şi citeşte”) 4.1. Scrierea unor - copierea unor texte scurte, exersând Bine

- demonstrația - exercițiul - lectura

- reușește să redea corect elementele specifice textului audiat: personaje, loc, timp, acțiuni ale personajelor

mesaje, în diverse contexte de comunicare

Mai

2.2 Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic 3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut

Iunie

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare

4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea

încadrarea în spaţiul paginii, respectarea proporţiei între litere şi a spaţiului între cuvinte - transcrieri selective de cuvinte şi fraze dintrun scurt text pe teme cunoscute - scrierea corectă a unor propoziţii/ fraze/ a unui text scurt pe foaie tip II, dictando, velină, respectând încadrarea în pagina de caiet (tip II, dictando sau cu foaie velină), aprecierea spaţiilor dintre litere şi cuvinte - dialoguri despre sine, despre familie, colegi, despre animalul preferat, activităţile preferate/ desfăşurate etc - crearea unor scurte povestiri orale după o imagine/ o suită de imagini şi după un şir de întrebări - formularea orală a mesajului/ învăţăturii desprinse dintr-un text citit - formularea unor întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit - redarea prin cuvinte proprii, cu sprijin, a unui fragment dintr-un text citit - formularea unor răspunsuri la întrebări, în legătură cu un scurt text citit - aranjarea unei suite de propoziţii după ordinea logică de desfăşurare a evenimentelor din mesajul audiat - formularea unor mesaje în care să-şi exprime intenţia de a primi informaţii/ lămuriri în legătură cu un aspect/ o problemă din spaţiul familiar - utilizarea formulelor de adresare, de solicitare, de mulţumire, corespunzătoare unui anumit context - jocuri de rol: întâlniri cu personaje fantastice, întâmplări petrecute în vis, călătorii în lumi imaginare - folosirea convenţiilor limbajului scris (scrierea cu majusculă/ cu alineat, utilizarea corectă a semnelor de punctuaţie) - plasarea semnelor de punctuaţie într-un text

- Bine

- conversația - explicația - demonstrația

- Bine

- exercițiul

- Suficient

- exercițiul

- reușește să formuleze răspunsuri clare, complete la anumite întrebări pe baza unor texte citite

- explicația -demonstrația

- Bine

- participă cu interes la dialoguri și este implicat în jocurile de rol care îi captează atenția

convenţiilor de bază

- scrierea corectă a unor propoziții simple după dictare

4. DERULAREA PROGRAMULUI DE INTERVENȚIE- MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI Perioada

Martie aprilie

Obiective/ Competențe urmărite 1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 1000

Activități desfășurate

- reprezentarea numerelor de trei cifre cu ajutorul numărătorii de poziţionare - citirea şi scrierea numerelor de la 0 la 1000 - transcrierea cu cifre a unor numere din intervalul 0 – 1000, scrise în cuvinte - evidenţierea cifrei unităţilor/zecilor/sutelor dintr-un număr 1.2. Compararea - compararea unor grupuri de obiecte prin numerelor în punerea elementelor unele sub altele, concentrul 0-1000 încercuirea părţilor comune, punerea în corespondenţă - scrierea rezultatelor obţinute prin comparare, utilizând semnele <, >, = - identificarea „vecinilor” unui număr de la 0 la 1000 - identificarea numerelor pare şi impare dintrun şir dat 1.4. Efectuarea de - compunerea şi descompunerea numerelor în adunări şi scăderi, concentrul 0 – 1000, folosind obiecte, desene şi mental şi în scris, numere în concentrul 0- efectuarea de adunări/scăderi cu numere mai 1000, recurgând mici decât 1000, fără şi cu trecere peste ordin şi la numărare şi/sau verificarea prin operaţia inversă grupare ori de - rezolvarea de adunări şi scăderi, mental şi în câte ori este scris, cu şi fără trecere peste ordin, respectând necesar algoritmul şi aşezarea corectă a unităţilor, zecilor şi sutelor 3.2. Manifestarea - identificarea consecinţelor unor acţiuni ale grijii pentru omului asupra mediilor de viaţă explorate comportarea - realizarea unor postere referitoare la regulile

Observații

Evaluare Nivel de realizare al Metode obiecivelor/competențelor Bine - conversația - demonstrația - exercițiul - lectura

Suficient

Suficient

Bine

- reușește să efectueze adunări/scăderi fără trecere peste ordin cu numere mai mici decât 1000, dar operațiile cu trecere peste ordin le efectuează mai greu

Mai

Iunie

corectă corectă în ce trebuie respectate în pădure/la locul de relaţie cu mediul picnic/ pe stradă etc. natural şi social - exprimarea unor opinii (acord/dezacord) cu privire la anumite atitudini şi comportamente observate în mediile de viaţă explorate 1.5. Efectuarea de - adunarea cardinalelor unor mulţimi care au înmulţiri şi acelaşi număr de elemente împărţiri în - jocuri de extragere repetată a unui anumit concentrul 0-1000 număr de elemente dintr-o mulţime dată prin - efectuarea de înmulţiri în concentrul 0-100 , adunări/scăderi prin adunări repetate sau utilizând proprietăţi repetate ale înmulţirii - efectuarea de împărţiri cu rest 0, în concentrul 0100 prin scăderi repetate sau recurgând la înmulţire 2.2. Evidenţierea - identificarea şi denumirea formelor plane: unor caracteristici pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc simple specifice - recunoaşterea şi descrierea formei obiectelor/ formelor feţelor unor corpuri din mediul apropiat geometrice plane - conturarea formelor geometrice plane (pătrat, şi corpurilor triunghi, dreptunghi, cerc), cu ajutorul geometrice instrumentelor de geometrie/şabloanelor identificate în - identificarea numărului de forme geometrice diferite contexte plane dintr-un desen dat/ dintr-o figură geometrică „fragmentată” - realizarea unor desene/ colaje cu ajutorul formelor geometrice învăţate 4.2. Formularea - stabilirea efectelor lipsei de igienă asupra unor consecințe propriei persoane şi a celor din jur rezultate în urma - realizarea unor jocuri de rol ”La doctor” observării unor pentru recunoaşterea unor simptome ale unor relaţii, fenomene, boli frecvente procese simple - identificarea efectelor intensităţii şi tăriei sunetelor asupra vieţuitoarelor

- Suficient

- conversația - explicația - demonstrația

- reușește să efectueze adunări/scăderi repetate de termeni egali

- exercițiul

- Bine

- exercițiul - explicația -demonstrația

- Bine

- recunoaște figurile geometrice studiate, participă cu interes la dialoguri legate de consecițele și efectele observate

Related Documents


More Documents from "Otylya Coita"