Proiect Didactic Daip Clr

  • Uploaded by: Danisia Frasina
  • 0
  • 0
  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Proiect Didactic Daip Clr as PDF for free.

More details

  • Words: 1,470
  • Pages: 8
PROIECT DIDACTIC (LECȚIE FINALĂ) CLASA a II-a PROPUNĂTOR: Crăciun Danisia (căs. Frăsîna) ȘCOALA „OTILIA CAZIMIR” IAȘI DATA: 13 XII 2018 DISCIPLINA: CLR UNITATEA TEMATICĂ: „Vin sărbătorile!” ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare SUBIECTUL LECȚIEI: „Colindătorii” (fragment) de G. Coșbuc FORMA DE REALIZARE: lectură explicativă TIPUL LECȚIEI: predare DISCIPLINE INTEGRATE IN LECȚIE: CLR COMPETENȚE GENERALE: CLR 2.Exprimarea de mesaje în diverse situații de comunicare. 3.Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute. 4.Redactarea unor mesaje în diverse situații de comunicare. COMPETENȚE SPECIFICE:

CLR 2.3 Participarea cu interes la dialoguri în contexte diferite de comunicare; 2.4 Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes și încredere în sine; 3.1 Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut; 4.2 Redactarea unor mesaje simple cu respectarea convențiilor de bază; 4.3 Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenționale. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1 – să identifice în funcție de așezarea textului literar în pagină apartenența la genul liric; O2 – să asculte cu interes textul lecturat demonstrativ adoptând atitudinea specifică receptării atente în comunicare; O3 – să identifice semnele de punctuație indicate conform indicației cromatice;

O4 – să citească selectiv versurile conform reperului oferit prin indicarea semnului de punctuație respectând tonalitate; O5 - să demonstreze înțelegerea semnificației cuvintelor noi întâlnite în text prin introducerea lor în noi contexte; O6 – să diferențieze unitățile prozodice ale textului (strofe, versuri) și ca idee poetică transmisă; O7 – să colaboreze în grup și pe perechi în vederea realizării sarcinilor de muncă independentă. O8 – să ofere răspunsuri coerente în demersul de înțelegere corespunzătoare a conținutului textului. STRATEGIA DIDACTICA: Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, lectura, jocul Mijloace de învățământ: caiete, ustensile de scris, flipchart, markere, carton colorat,fișe de lucru Moduri de organizare: frontal, pe grupe, individual Durata: 45 de minute BIBLIOGRAFIE: 1.Comunicare în limba română , clasa a II-a, Cleopatra Mihăilescu,Tudora Pițilă, Ed.Didactică și Pedagogică,București, 2018

Momentele lecției

Ob. Op.

Conținutul instructiv-educativ

Moment organizatoric

Se pregătesc materialele de lucru pe bănci, manual, caiete, fișe de lucru. Se ordonează acestea pe bănci.

Reactualizarea cunoștințelor asimilate anterior

Se verifică tema pentru acasă și se discută în urma verificării anumite elemente ale acesteia pentru care elevii au întâmpinat dificultăți. Se verifică modul de asimilare a regulilor de utilizare a lui m înainte de p și b, se solicită copiilor să diferențieze între forme corecte sau greșite ale acestora. Cer copiilor să formuleze propoziții cu anumite expresii și cuvinte (brad, Crăciun, sărbătoare, pădure adâncă, pruncul sfânt) pentru a exprima pe rând curiozitatea/nedumerirea, cunoașterea, admirația/uimirea. Întreb elevii dacă pot să-mi spună ce activitate specială desfășoară copiii în perioada sărbătorii Crăciunului. Aceștia precizează activitățile gospodărești în familie: curățenia, împodobitul bradului, gătirea unor preparate speciale de Crăciun, colindatul pe la casele cunoscuților. Solicit elevilor să intoneze unul din colindele pe care și-l mai aduc aminte din anii trecuți. Elevii vor cânta unul dintre cântecele învățate. Se discută pe baza acestuia, reliefând acțiunea și personajele colindului. Voi anunța elevii că astăzi vom aborda în cadrul lecției un nou subiect. Ei sunt rugați să deschidă cărțile la pagina 52 și să citească titlul textului și să precizeze ce fel de text este. Elevii citesc titlul și autorul (Colindătorii de G.Coșbuc) și specifică faptul că e vorba despre o poezie. Precizez copiilor că aceasta este o poezie dedicată de poet amintirilor pe care el le avea

Captarea atenției

Anunțarea temei și a obiectivelor. O1

Strategia didactică

Evaluarea

Metode și procedee didactice

Mijloace de învățământ

Moduri de organizare

Conversația

Fișe de lucru

Frontal Individual

Exercițiul

Problematizarea

Conversația

Explicația Exercițiul Conversația

Se verifică daca elevii au experimentat în mod activ noțiunea de colindător.

Se verifică dacă elevii identifică tipul de text pe care îl vom aborda.

Dirijarea învățării O2

O8

din perioada copilărieii pe timpul sărbătorilor de Crăciun și că astăzi vom observa, învăța cum semnele de punctuație din interiorul textului ajută la prezentarea emoțiilor, sentimentelor pe care vrea să le transmită. Se scrie pe tablă titlul lecției și data iar elevii în caiete. Voi realiza lectura inițială, expresivă, integrală a Expunerea textului liric în vederea sesizării de către elevi a corelației în comunicare a verbalului, nonverbalului și paraverbalului prin respectarea pauzelor și intonației indicate de semnele de punctuație, a accentelor și intensității vocii specifice atmosferei lirice pe care acesta o sugerează. Voi pune întrebări elevilor în scopul decodării corecte a textului: „Despre ce este vorba în poezie? ( În poezie este vorba despre niște copii care ascultă Conversația pe mama lor povestind despre Iisus.) Unde se aflau copiii? (Copiii se află în casă lângă mama lor?) În ce moment al zilei are loc întâmplarea descrisă în poezie? (Copiii așteaptă să povestea mamei seara înainte de culcare.) Cum era în casa copiilor? (În casă erau paturile facute demult ce îi așteptau pe copiila somn și era cald datorită focului ce ardea în sobă.) Cum era vocea mamei? (Vocea mamei era duioasă și dulce.) De ce nu se culcau copiii? (Ei nu dormeau pentru că doreu se li se repete povestea pruncului sfânt.) Ce povestea mama despre Hristos? (Mama povestește că s-a născut în ieslea cea săracă, încălzit de suflul unui bou, că păstorii i-au adus un miel iar îngerii îi cântau cu flori de măr în mână.)

Frontal

Individual Frontal

Se verifică modul în care elevii acordă atenție ascultării poeziei.

Se apreciază răspunsurile primite și claritatea acestora cât și respectarea timpilor comunicării în cadrul chestionarului utilizat în decodarea textului liric.

O5

O6

O3

O4

Știți semnificația cuvintelori iesle...păstor...stână? (Copiii emit propriile explicații, se oferă indicații și se exemplifică cu fotografii, se scriu explicațiile pe tablă și în caiete.) Din ce este alcătuită poezia? (Din două strofe.) Din ce sunt alcătuite strofele? (Din versuri) Numărați versurile fiecărei strofe! (Elevii observă că sunt opt versuri în fiecare strofă.) Voi reciti prima strofă solicitând elevilor să urmărească pe manual lecturând în gând. „Cad fulgii mari încet zburând,/ Și-n casă arde focul,/ Iar noi, pe lângă mama stând,/ De mult uitarăm jocul/. De mult și patul ne-aștepta,/ Dar cine să se culce? Rugată, mama repeta./ Cu glasul rar și dulce.” Solicit elevilor să înconjure cu roșu virgulele și cu albastru punctele iar semnul întrebării cu verde. Se solicită unor elevi pe rând să lectureze primul enunț din strofă. Se explică faptul că rolul virgulei este să marcheze pauzele dintre acțiunile enumerate. Cer elevilor să citească enunțul interogativ, cel finalizat cu semnul întrebării, evidențiind necesitatea respectării intonației specifice și a pauzei marcate de virgulă. Elevii vor citi și ultimul enunț , se explică rolul virgulei de a marca inversiunea și al pauzei de final de vers. Se realizează de către elevi citirea în lanț. Se concluzionează ideea ce decurge din prima stofă (Copiii stau pe lângă mama lor dorind povestea de Crăciun) se scrie pe tablă și în caiete. Similar se discută și cea de a doua stofă și se extrage ideea acesteia (Povestea nașterii lui Iisus). Se povestește oral conținutul poeziei.Se solicită elevilor să găsească cuvintele de la finalul versurilor care se termină cu aceeași silabă. Se citesc la cerere de către elevi în perechi versurile care rimează. Se explică faptul că ea

Expunerea Exercițiul

Lectura

Individual Frontal

Se verifică modul în care elevii identifică semnele de punctuație.

Explicația

Exercițiul

Se verifică modul în care elevii respectă în citirea selectivă a textului intonația potrivită semnelor de punctuație și versificației.

Fixarea cunoștințelor

O7

O4

Obtinerea performanței

O7

O8

Asigurarea retenției și transferului

O8

asigură o anumită melodicitate textului pe lângă semnele de punctuație. Se sintetizează împreună cu elevii mesajul poeziei: dorința poetului de a transmite bucuria pe care o simt copiii ce își petrec de sărbători timpul în preajma mamei bucurându-se de povestea spusă cu glasul rar și dulce. Se cere elevilor să completeze cu imagini sugestive Explozia stelară drept răspuns la cele cinci colțuri ale stelei cu cele cinci întrebări. Solicit elevilor să citească selectiv versurile care exprimă atitudinea mamei, locul în care se afla Lectura pruncul starea copiilor, vremea de afară, personajele din poveste care cântă.

Se efectuează individual fișa de lucru: -Transcrie primul și al doilea vers din a doua strofă. Corectează împreună cu colegul. - Scrie colegului o întrebare la care să răspundă cu o propoziție exclamativă în legătură cu poezia învățată. - Găsește greșeala de punctuație în enunțurile date: Ce frumos se comportau copiii? Când a venit împăratul! Păstorii îngerii și vitele apar în povestea de Crăciun.

Explicația

Se recapitulează împreună cu elevii ceea ce s-a realizat pe parcursul lecției: titlul, autorul poeziei, mesajul acesteia, noile cuvinte, rolul semnelor de punctuație în lectura unui text.

Conversația

Exercițiul

Se verifică modul în care elevii identifică ideile textului și mesajul acestuia. Se verifică claritatea perceperii modului de a Individuale intona corect conform intenției autorului sugerate prin semnele de punctuație. Individual Se verifică munca În perechi independentă pe fișele de lucru. Pe echipe

Fișa de lucru

Se verifică răspunsurile oferite în mod cantitativ raportat la numărul elevilor din clasă.

Related Documents


More Documents from ""

October 2019 9
Proiect Didactic Daip Mem
October 2019 15
Proiect Didactic Daip Clr
October 2019 13