PENGAJARAN HARIAN MINGGU 8 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA BIL. MURID STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
MATA PELAJARAN TARIKH/HARI
SAINS 25-2-2019 Isnin
Sains Hayat
KELAS MASA
Tahun 1B 10.10-11.00pg (60minit)
TAJUK
Benda Hidup dan Benda Bukan Hidup
3.2 Keperluan Asas Benda Hidup 3.2.1 Menyatakan keperluan asas benda hidup iaitu makanan, air dan udara
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2.
KRITERIA KEJAYAAN
Mengenalpasti 3 keperluan asas benda hidup secara berlisan berdasarkan gambar yang ditunjukkan. Menyatakan 3 keperluan asas benda hidup dengan betul berdasarkan aktiviti yang dijalankan.
Kenalpasti 3 keperluan asas benda hidup secara berlisan Menyatakan 3 keperluan asas benda hidup secara bertulis
AKTIVITI PEMULA (5m) 1. 2. 3.
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN (P&P)
Murid melihat gambar yang ditunjukkan oleh guru. Murid menjawab soalan yang dikemukan guru. Hasil perbincangan mengenal pasti tajuk pembelajaran hari tersebut iaitu “Keperluan Asas Benda Hidup” AKTIVITI UTAMA (40m) 1. Murid dalam kumpulan memainkan peranan sebagai 3 keperluan asas benda hidup. 2. Persembahan murid diperhatikan oleh guru lalu membetulkan konsep murid sekiranya terdapat sebarang miskonsepsi. 3. Kumpulan murid yang melakukan dengan terbaik dapat bintang. 4. Murid menyanyikan keperluan asas benda hidup bersama gerakan mudah. PENTAKSIRAN 1 2 3 AKTIVIITI PENUTUP (15m) 1. Murid menyelesaikan lembaran kerja. 2. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
TINDAKAN SUSULAN MURID BAHAN BANTU BELAJAR (BBB) KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS) KEMAHIRAN MANIPULATIF SAINS (KMS) KECERDASAN PELBAGAI ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK) KEMAHIRAN BERFIKIR PENILAIAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
PEMULIHAN Murid mewarnakan benda hidup dan membulatkan bukan hidup dengan betul
4
5
6
PENGUKUHAN
PENGAYAAN
Murid mencarikan contoh benda hidup dan bukan hidup selain diajar oleh guru
Murid diminta menyatakan ciri benda hidup dan bukan hidup dengan memberikan handout.
Buku teks Modul Powerpoint Memerhati Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor
Mengguna & mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul Mengendalikan specimen dengan betul dan cermat
Radio / TV Spesimen Radas Gambar / Cerita √ Buku Cerita Lain-lain Menggunakan Mengawal perhubungan pembolehubah ruang dan masa Membuat hipotesis Mendefinisi Mengeksperimen secara operasi Melakar specimen, peralatan sains dengan cara yang betul Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul
Interpersonal Intrapersonal
Muzikal Verbal Linguistik
Kinestatik Logik Matematik
Naturalis Visual Ruang
Kreativiti & Inovasi Pendidikan Alam Sekitar
Bahasa Patriotisme
Sains & Teknologi TMK
Keusahawanan Nilai Murni
Membanding beza Mengkategori Menjana Idea
Menghubungkait Menginterpretasi Mencipta Analogi
Membuat Keputusan Membuat Rumusan Menilai
Lembaran Kerja Hasil Kerja
Pemerhatian Kuiz
Membuat Inferens Membuat Ramalan Mentafsir Lisan Drama
Tugasan Projek
Internet Projektor Bahan maujud Membuat inferens Meramal Berkomunikasi Mentafsir data
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana
REFLEKSI
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan. ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Aktiviti PdP dibawa ke
………………………………………
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah (Mesy. Agong PIBG)
Mengiringi Murid Keluar
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
……………………………………………………………………