Inhalacioni anestetici Razlika izmedju lokalne I opste anestezije: Lokalna anestezija: Svest je ocuvana. Pruza desenzibilizaciju lokalno na mesto primene I zahteza VK (epinefrin) kako bi se l.a. zadrzao na mesto primene I delovao. Blokira se zadnja vrata od Na+ kanala ,Na+ kanal prelazi u neaktivnu formu I nastasje desenzibilizacikja na mesto primene. Opsta anestezija: 1.Gubitak svesti 2.Odsustvo bola-Analgezija 3.Odsustvo pamcenje-Amnezija 4.Odsustv,o refeleksa-Arefleksija
Potrebno je dodavati miorelaksansa jer kako bi se misici relaksirali. Balansirana anestezija: 1.Premedikacija: Opoidni analgetici (fentanyl/morfin) inhobira emotivnu komponentu bola,BZD,da se smanji doza anestetika. 2.iv anestezija da se indukuje I uvodi u anesteziji. 3.Miorelaksans-dodaje se da se poboljsa relaksacija misica. 4.Inhalaciona anestezija se koristi za ,odrzavanaje anestezije. Zasto se pocijent radi premedikacije I uvodi u anesteziju a odrzavaanje anestezije inhalaziono? 1.Premedikamkcije se radi sa opoidnim anagletikom (fentanyl /morfin) u slucaj da anestetik nema analgetsko delovanje I da se inhibira emocionalna komponenta bola. 2.Uvodi se BZD (lorazepam,midazolam,diazepam) da se smanji doza anestetika I da se smiri pacijent ako je uplasen. 3.iv anestetik (Propofol) se koristi za indukciju I brzo uvodjenje u anesteziju. 4.Inhalaciono je mnogo lakse odrzavanje dubine anesteziju I lakse prekidanje anestezije jer samim skidanje maske pacijent krece da se budi, a iv anestezijom treba sacekati da se leko se metabolise pa tek onda da se paciijent probudi. Sta se sve desava u organizmu pre nego sto nastupa anestezija? Moderni anestetici su tako formulisani da brzo uvode u anesteziju,jedino kada to moze da se jasno vidi a to je kod ETRA.
Anestezija ima 4 faze: 1.Prva faza anestezije-Analgezija U ovoj fazi pacijent postaje neosetljiv na bol,svet je ocuvana,pacijent je I dalje budan.Prva faza je zavrsena kada pacijent zaspi tada pocinje druga faza. 2.Druga faza anestezije-Ekcitacija MIDRIAZA Vitalne funkcije se poremete, tahikakrdija,ubrzano disanje, povecan TA a osoba spava.druga faza se zavrsava kada se vitalne funkcije normalizuju. 3.Treca faza anestezije-Hirurska anestezija MIOZA To je zeljena faza u koji se radi operativni zahvata. Temperatura tela se smanjuje pa operacione sale se dodatno greju vise nego normalno u sobama. Mioza se proverava lampicoom svetlosti se kornealnikonjuktivalni reflex treba da se uoci dodatna mioza,jer kolikio god su zenice suzene mogu dodatno da se suze.Ukoliko ne dolazi do dodatno suzenje zenica onda znamo da smo u medularnoj paralizi gde se gubi refleksa zenice na svetlost. 4.Faza anestezije-Medulalrna paraliza Ova faza nastupa kada se predozira aanestetikom. U medulla oblongata se nalazi centar za disanja I za rad srca,centar za kontrolu pritiska.Jer u tom slucaju paralizovali medulla oblongata. Kao posledica toga nastaje bradikardija,depresija disanja, cardio arrest===Smrt. Danas postoje monitori koji prate vitalne parameter pacijenta,dianje ,TA, puls. Inhalacioni anestetici: Koriste se gasne smese,uvek sa O2 kako nebi se uguusio pacijent. Od cega zavisi efekat inhalacionog anestetika? 1.Od parcijalnog pritiska anestetika u gasnoj smesi: Ako imamo vise anestetika u gasnoj smesi anestezija ce biti brza I dublja. 2.Rastvorljivost anestetika u krvi: Mayer-ova teorija: Bolji anestetik je liposolubilniji Bolji anestetik je onaj koji je slabo rastvorljiv u krvi. Slabiji anestetik je onaj koji se diobro rastvara u krvi 3.Ventilaciono-perfuzni odnos: 1.Ventilacije:ulazak I izlazak vazduha u vazdusnim putevima 2.Perfuzija:Prokrljivost kako bi anestetik presao u krv. Ako pacijent normalno dise,a slaba aje perfuzija,anestetik na nivou alveolarne membrane nije presao u krv. Ciljno mesto dejstva inhlacionog anestetika je mozak CNS.
4.Plucna cirkulacija: Anestezija se eliminise preko pluca, anestetik je preko alveola usai u krv perfuzijom,ista ta krv vraca anestetik u alveole I preko alveolarne membrane da da izadje iz organizma. Ako pacijent ima brzu plucnu cirkulaciju to znaci da se aenstetik brzo eleminise I efekat je slab. Ako se anestetik sporo eliminise ,onda duze se zadrzava I efekat jaci ,brzi I dublja anestetzija. Mehanizam delovanje opstih anestetika: 1.Anestetici potenciraju GABAnergicnu transmisiju jer se vezuje za GABAaRc. 2.Blokiraju ekcitatornu neurotransmisiju tako sto blokiraju osolobadjanje glutamate,NA,nikotina I 5HT. Sta je preteca svih anestetika? Alkohol jer je mehanizam se poglapa,potencija GABAnergicnu transmisiju. U inhalacionoj anesteziji mozemo koristiti: Gasove: N2O Isparljive tecnosti: 1.Halotan 2.Izofluran 3.Enfluran 4.Sevofluran 5.Dezfluran Inhalacioni anestetici dans se koriste za odrzavanje anestezije. U sluvaju da pacijentu ne moze da se pronadje vena onda uvodi u anesteziji inhlacioni I odrzavano inhalaciono. To se radi kod male dece (Tonzilaktomia). MAAC-minimalna alveolarna anastetska koncentracija To je conc anestetika koja izaziva anesteziju kod 50% ispitanika. Da li je MAAC uvek isti za sve? Nije ,postyoji slucajevi kada se potrebna doza anestetika smanjuje.Kod starije populacije gde je metabolizam usporen uvek treba smanjiti dozu leka. N2O: Gas smejevac ,odlican analgetik,slab anestetik.Moze da ubacuje je prvu fazu anestezije ali u trecu fazu nikako. Koristi se u gasnim smesama: N2O 70% +30% O2 N2O 50%+50% O2 Koristi se u stomatologji I za bezbolni porodjaj. Bezbedan anestetik ,bezbednost se gubi ako intervencija traje vise od 6h tada deluje na kosnu srz nastaje megaloblastnaanemoja I leukocitopenija I kada se koristi vise dana za redom. Kod stimatologa moze da deluje jako lose pogotova kod zena koje planiraju trudnocu ili su trudne jer deluje teratogeno na plod.Stomatologa zena treba da se povuce ili da prestane da koristi N2O.
Halotan Uska terapijska sirina Hepatoksican Deluje negativno na vitalne finkcije (bradikardija,usporeno disanje ,Srcani arrest). ND: Maligna hipertermija Th: Prekid sa davanje halotana Iv dantrolen, Iv NAHCO3 Hladne obloge Smortnost 70% cesta je kod maldih privy kontakt sa anestetikom.
Enfluran Bolji je od Halotana Nije zapaljiv Slicne jacine Bolje relaksira misice. ND: Maligna hipertermia Konvulzije pri uvodjenju I izvodjenju iz anestezije. Izofluran Dosta se koristi Dobar anestetik,skup . Ima dobru misicnu relaksaciju Koronarni dilatator====izaziva koronarnu kradju i uzrokuje anginozni bol,ne sme se koristiti kod pacijenta sa anginom pectoris I kod pacijenata koji su prezuveli srcani infarkt. Kod predoziranja delujje nepovoljno na vitalne funkcije: Bradikardija, usporeno disanje ,srcani arrest. Dezfluran I sevofluran Novi anestetici Bezbedan ,najskupljji Najmanje od svih nadrajuju disajnih puteva