PROIECT DIDACTIC
Unitatea școlară: Liceul Tehnologic Nr.1 Sighisoara Modul: Etica si comunicare profesionala Profesor: Osan Anca-Monica Clasa: a X a A Unitatea de învățare: Bariere in comunicare Lecția: Barierele comunicarii si indepartarea lor Data: 18.03.2019
1
Unitatea școlară: Liceul Tehnologic nr.1 Sighisoara Modul : Etica si comunicare profesionala Profesor: Osan Anca Monica Clasa: a Xa A Nr.ore/săptămână: 3 (Anexa nr.1 la OMEN nr.3500/29.03.2018) Anul școlar: 2018-2019 Unitatea de învățare: Bariere in comunicare Lecția: Barierele comunicarii si indepartarea lor Tipul lecției: acumulare de noi cunostinte Relația profesor- elev: democratică Durata lecției: 50 min. Locul de desfășurare: sală de clasă Relația profesor elev: democratică Unitatea de competență: UC 10 Competențe specifice: C2 / Determină nevoile clientilor Criterii de performanţă : a) Identificarea barierelor de comunicare; b) Inlaturarea barierelor de comunicare. Competențe derivate: Motrice -
Să-și dirijeze atenția spre centrul de interes vizat de profesor
Afective -
Să dovedească interes pentru lecție , concretizat prin participare activă
Motivația: Tema este valoroasă pentru elevi deoarece ei vor dobândi cunoștințe cu privire la semnificația termenilor de specialitate și își vor dezvolta competențele de realizarea a unei comunicari eficiente,inlaturand barierele pe care le intalnesc in viata de zi cu zi.Aceasta tema ajuta viitorii abdolventi sa inteleaga profundele implicatii pe care comunicarea eficienta o are asupra tuturor. Obiective operaţionale: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: O1 - Să definească barierele interne; 2
O2 - Să defineasca barierele externe; O3 – Sa inlature cu succes barierele de comunicare. Obiective formativ – educativă: -
Dezvoltarea gândirii critice
Strategia didactică : Metode şi procedee didactice: conversatia, expunerea, explicaţia, demonstrația, învățarea prin descoperire, simularea, asaltul de idei, observarea dirijată. Mod de lucru cu elevii: frontal, individual Locul de desfăşurare a activităţii: sala de clasă Mijloace de învaţământ : fişă de documentare, fişă de lucru, cărţi de specialitate; Evaluare: curentă, orală, formativă, fișa de feed-back.
Bibliografie : 1. Tantica Petre, Valentina Capota, Catalin Hantulie, Mariana Georgeta Ciobanu, DoinaDuta,
Mirela
Nicoleta,
Dinescu,Claudiu
Armean,
Comert
comunicare
profesionala, Editura Akademos Art, Bucuresti; 2. Tantica Petre, Valentina Capota, Catalin Hantulie, Mariana Georgeta Ciobanu, DoinaDuta, Mirela Nicoleta, Dinescu,Claudiu Armean, Comert Comunicare profesionala Ghid, Editura Cd Press; 3. Viorica-Bella Dorin
Modulul Etica si comunicare profesionala
,Invatamant liceal,filiera tehnologica ,Editura CD Press 2018
3
clasa a Xa
DESFĂŞURAREA LECȚIEI Momentul lecției Moment organizatoric
Activitatea profesorului Salută elevii. Face prezența și notează absenții Face aprecieri asupra curățeniei din sala de clasă
Activitatea elevului Răspund la salut Anunță elevii absenți
Durata Metode min. didactice 2 Conversația
Verificarea cunoștințelor din lecțiile anterioare
Profesorul realizează verificarea Elevii sunt atenți cunoștințelor din lecțiile anterioare prin Răspund la întrebările întrebări frontale adresate elevilor: adresate de profesor. Cum se numește capitolul pe care îl studiem?(Comunicarea eficienta) Ce este comunicarea?(dialog intre 2 sau mai multe personae) Ce este o “bariera”?(ceva ce perturba sau face imposibila comunicarea)
5
Conversația
Captarea atenției a elevilor
Capteaza atentia elevilor prin prezentarea Elevii asculta cu atentie
2
Conversația
Informarea elevilor cu privire la obiectivele urmărite
Anunță tema ”Bariere in comunicarea si inlaturarea lor” Notează pe tablă tema. Profesorul Prezintă obiectivele propuse
1
Expunerea
Brainstorming
Mijloace de învățământ
Caiete Manuale
unui proverb:”Culorile se sterg,templele se darama,imperiile cad dar cuvintele intelepte raman”Edward Thorndike Anunta tema lectiei scriind pe tabla titlul lectiei: ,,Barierele comunicarii si indepartarea lor” ,,Cine nu asculta, nu pricepe.”Cugetare libera Ascultă, Notează în caiete
Imparte fisa de documentare 4
Conversația
Tabla Caietul Fisa de documentare
Forme de evaluare
Orală
Ascultă. Transmiterea noului continut prin dirijarea predarii, invatarii
Profesorul transmite noul continut cu ajutorul Power Point -profesorul transmite noul continut -conduce activitatea -enumera principalele bariere in comunicare
5 ?
Expunerea
Tabla
Explicația
Caiet
Analizează.
Demonstrația
Fisa de
Răspund la întrebări.
Învățarea prin
documentare
Adresează întrebări.
descoperire
Notează în caiete.
Observarea
Observă.
dirijată Problematizarea Realizarea de către elevi a unor lucrări pe baza cunoștințelor acumulate
Fixarea cunoștințelor. Feedback- ul
Elevii prmesc fisa de lucru. Împarte fiecarui elev cate o fisa de lucru
Fiecare aritmograful
elev din
20
rezolva fisa
Conversația
Caiet
Explicația
Fișa de lucru
Conversația
Fișe de lucru
de
lucru.
12 Formulează aprecieri, observații recomandări. Notează elevi active la ora.
și
Adresează întrebări.
la întrebările Adresează întrebări referitoare la tema Răspund lecției formulate de profesor
5
Expunerea
Observația
Anunță tema pentru acasa
Elevii notează tema.
2
Conversația
Caiete
Anunță tema pentru acasă
FIŞĂ DE DOCUMENTARE Bariere în comunicare
Bariere interne (perturbaţii interne), care ţin de emiţător şi receptor: - Factori fiziologici: epuizarea fizică sau psihică, boală, auzul său văzul deficitar, suferinţa fizică, foamea, sete, nevoia de somn, starea emoţională; - Distorsiunea semantic: bariere în ascultare, înţelesul pe care oamenii îl acorda aceluiaşi cuvânt; - Distorsiunea perceptual: legată de diverse atitudini, convingeri, sistem de valori, experienţe de viaţă; - Tendinţa de a evalua: tendinţa oamenilor de a judeca, evalua, aprobă, dezaproba este accentuată atunci când comunicarea implica emoţii sau sentimente, interlocutorul nu este sigur pe sine; - Considerarea unor informaţii ca fiind înţelese; - Formarea defectoasă a mesajului: emiţătorul nu ştie ce vrea să spună; - Limitele individuale: prea multă sau prea puţină informative;
Bariere externe (perturbaţii externe), care nu ţin de emiţător şi receptor: - Mediul fizic: temperatura, iluminare, zgomot; - Distanţa prea mare sau prea mică între emiţător şi receptor; 6
- Stimuli vizuali: haine sau parfum foarte strident, cineva care se deplasează prin încăpere, ticurile interlocutorului, mobilier; - Timpul şi circumstanţele nepotrivite: oră târzie, înaintea încheierii programului, înaintea unui eveniment important; - Întreruperile repetate: telefoane, intrarea şi ieşirea din încăpere; - Mijloace tehnice cu funcţionare defectoasă: telefon cu paraziţi; - Structura organizaţional cu canale formale: obligativitatea de a te adresa şefului direct pentru că acesta să trasmită şefului său;
Obs.:Creşterea eficienţei procesului de comunicare presupune, în primul rând, depăşirea acestor bariere (perturbaţii) existente în procesul de comunicare.
Stiaţi că: Majoritatea oamenilor îşi amintesc ce făceai, nu ce spuneai, fapt pentru care este de preferabil ca în timpul unui discurs să apară gesturile şi mimica feţei. “ Culorile se şterg, templele se dărâmă, imperiile cad, dar cuvintele înţelepte rămân ” Edward Thorndike
7
6
5
3
7
8
3
9
5
5
6
8
11
7
5
12
8
13
4
15
2
1
B 2 A 3 R 4 I 5 E 3 R
2
7
4
4
4
10
5
10
5
10
7
5
3
14
2
7
2
5
8
10
5
16
8
17
5
E
3
4
10
7
Barem de corectare: PERTURBATII HAINE EXTERNE INTERNE JUDECATA EPUIZARE SUFERINTA
9
2