37. Proiect Didactic.docx

  • Uploaded by: Costin Ela
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 37. Proiect Didactic.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,158
  • Pages: 6
PROIECT DIDACTIC

Şcoala: LMK Vaslui Data: Clasa: X D Obiectul: Dirigenţie Tema: AGESIVITATE ŞI BLÂNDEŢE

Obiective: 1. să conştientizeze urmările şi aspectele negative ale agresivităţii umane; 2. să deosebească formele de agresivitate umană(pe cale aparent inofensive de cele extreme); 3. să adopte în viitor comportamente nonagresive individuale şi colective.

Metode: -conversaţia euristică; -expunerea; -studiul de caz; -chestionarul; -observaţia evaluativă. Material didactic: -afişe de film cu “scene tari”; -ziare, reviste şoc; -folii retroproiector; -retroproiector Momentele activităţii: I.

Pregătirea psihologică a clasei: se va urmări captarea atenţiei prin utilizarea unui element “de şoc “ administrativ, mizând pe adoptarea unei poziţii negative, de respingere din partea elevilor.

II.

Desfăşurarea activităţii: prin metodele diverse prezentate se va urmări activitatea clasei, expunerea liberă a ideilor, comunicarea nestânjenită, stimulând imaginaţia şi creativitatea elevilor.

III.

Concluzii: vor pune un accent deosebit pe problematizare şi capacitatea de evaluare şi autoevaluare a elevilor. Finalul activităţii poate fi ales în funcţie de preferinţele dirigintelui sau ţinând cont de particularităţile clasei.

Scenariul activităţii didactice

Nr. Eveniment crt. didactic 1

Pregătirea psihologică a clasei 5 min

2.

Desfăşurarea lecţiei

15 min

Metode şi mijloace didactice Profesorul anunţă tema orei de -observaţia dirigenţie comunicată elevilor Elevii răsfoiesc ziarele, evaluativă anterior:Agresivitate şi blândeţe. revistele, le comentează, le Ca un element inedit el poate compară -ziare şi distribui elevilor unele ziare şi reviste-şoc reviste care propagă agresivitatea, violenţa. După acest” moment de şoc” Un elev strânge ziarele, profesorul va adresa elevilor revistele. Revistele de scandal următoarele întrebări: popularizează prea mult -conversaţia 1. Ce fel de reviste sunt acestea? violenţa, agresiunile, răutatea euristică 2. Ce reprezintă ele? oamenilor.”Poate la început -problema3. Ce conţinut au articolele lor? am fost tentat să le citesc apoi tizarea 4. Ce părere aveţi despre ele? le-am abandonat.”Aceste 5. Citiţi acest gen de ziare, reviste? revite cultivă primitivitatea, Profesorul De ce? instinctualitatea şi sunt un poate aduce 6. E bine că societatea permite antimodel. Elevii răspund la demonstrativ apariţia lor? întrebări, comentează un afiş cu 7. Care sunt efectele asupra afirmaţiile anterioare ale lor şi “scene tari” tinerilor? ale colegilor şi motivează Conversaţia e dirijată cu ajutorul răspunsurile: următoarei întrebări -Da, societatea este prea problematizante: tolerantă şi noi cu toţii suntem “Nu este oare societatea prea responsabili de propagarea tolerantă cu agresivitatea din mass- violenţei media?” şi problematizarea continuă -Da , unei eroi/agresivi din cu alte întrebări: filme sunt idolatrizaţi şi de “Nu sunt oare transformaţi în idoli creatori şi de public cu scopul unii eroi sau antieroi agresivi din de a şoca tinerii dornici de filme?” afirmare. -Ce soluţii am putea adopta pentru -Da, re putem respinge, stoparea agresivităţii pe cale de necumpărându-le, “oficializare”? nevizionându-le, sfătuindu-i şi “Micul pe alţii să procedeze la fel. dicţionar al Activitatea dirigintelui

Activitatea elevului

Profesorul poate citi câteva gănduri, reflecţii celebre din “Micul dicţionar al spiritului uman” care va fi prezentat elevilor :

Nr. Eveniment crt. didactic

Desfăşurarea lecţiei (continuare) 5 min

Desfăşurarea lecţiei (continuare) 10 min

spiritului uman”

Metode mijloace didactice

şi

Activitatea dirigintelui

Activitatea elevului

Mânia (ca formă peremtorie a agresivităţii) este: “duşmanul bunei chibzuieli” Cicero “scurtă nebunie” Horaţiu “un fel de beţie ce nu tulbură mai puţin spiritul decât cea adevărată” Vasile cel Mare “o armă cu două tăişuri care iese zgâriindu-şi teaca” N. Iorga În continuare , printr-o succintă expunere, dirigintele va arăta că agresivitatea reprezintă astăzi unul din cele mai mari pericole, indiferent de formele pe care le îmbracă. Ea reprezintă tendinţa noastră de a obţine recunoaştere, putere, dominaţie.Omul are anumite nevoi pe care şi le manifestă printr-o “furie îndreptăţită”. Ne confruntăm cu anumite probleme, atacăm anumite piedici, ceea ce este folositor. Dar depăşirea anumitor limite transformă această “furie îndreptăţită”într-un viciu de comportament şi de caracter. Adoptând un comportament agresiv, lovim în cei slabi şi-i distrugem. Profesorul poate scrie pe tablă: “Nimic nu justifică distrugerea semenului meu, nici chiar propriul lui atac indreptat impotriva mea.” Profesorul distribuie următorul material-anexa A: Forme ale agresivităţii umane.

Elevii urmăresc aceste definiţii, le notează sau fac -conversaţie scurte comentarii la solicitarea euristică, dirigintelui Exemplu: Da, agresorul este un tip josnic şi exploziile mâniei sunt semne ale injosirii ale decăderii în animalitate. Da, agresându-i pe alţii, te agresezi şi pe tine, te autodistrugi.

Individual sau pe grupe (fiecare grupă comentează o maximă)

-folia retropr. Elevii ascultă, notează, -retroproiecurmăresc cu atenţie expunerea torul şi pot pune întrebări la sfârşitul argumentaţiei dirigintelui.

Desfăşurarea lecţiei (continuare)

După aceasta dirigintele cere elevilor să comenteze, să pună întrebări referitoare la materialul Elevii urmăresc cu primit. Întrebări ajutătoare: atenţie,citesc xerocopiile, apoi -Ce părere aveţi despre bârfe, ironii? răspund, se consultă între ei. -Ni s-a întâmplat să bârfim să fim ironici cu cei din jur?

10 min Nr. Eveniment crt. didactic

Desfăşurarea lecţiei (continuare)

Metode mijloace didactice

Activitatea dirigintelui

Activitatea elevului

Apoi dirigintele le cere elevilor să povestească întâmplări din viaţa clasei care au primejduit armonia colectivului şi cum au fost rezolvate aceste conflicte.

Exemplu:” La școală, eu şi colegul meu ne-am pus tot felul de porecle mai puţin “drăguţe”, ne-am înfuriat şi era cât pe ce să ne luăm la bătaie. Datorită colegilor săritori ne-am împăcat şi nu ne-am mai jignit. Exemplele pot continua. Elevii răspund: -Nu agresivitatea poate fi combătută, chiar eu am reprimat-o de multe ori. -Chiar dacă sunt nervos, număr până la 10, refuz să mă angajez în conflict, caut lămuriri raţionale.

După relatarea a două –trei întâmplări , profesorul poate pune una din intrebările-problemă: -Este agresivitatea chiar o “boală”, “un viciu” cum s-a spus? Oare nu poate fi “vindecată”, reprimată definitiv? -Ce credeţi ? Ce modalităţi de anihilare există? Profesorul poate face schema pe tablă, poate întreba elevii sau distribui o nouă xerocopie: anexa B: Cum putem combate Se comentează anexa B agresivitatea 3.

Concluzii

5 min

Dirigintele trage concluzii cu elevii săi. Fiecare elev Poate încheia lecţia în mai multe concluziile moduri: a) să noteze fiecare un gând:”Ce pot face eu pentru a deveni mai blând (pot fi citite câteva asemenea “gânduri”în faţa clasei); b) băieţii dau câte o floare fetelor,

notează -chestionar

şi

c) pe un fond muzical liniştitor se ridică în picioare şi se ţin de mâini.

Anexa A FORME ALE AGRESIVITĂŢII UMANE

a)        

fizică: privirea fixă, dură, ameninţătoare ameninţarea indirectă sau făţişă lovitul cu picioarele aruncarea cu obiecte dezechilibrarea cu umărul a adversarului ciupitul, zgâriatul, trasul de păr bătaia războiul

b)        

verbală: batjocura jignirea cuvintele grosolane ironia bârfa, intriga, calomnia ponegrirea unei persoane întinderea de curse maimuţărirea cuiva

 

refuzul contactului social, al ajutorului, al discuţiei luarea în râs a celor slabi, neajutoraţi, neândemânatici.

Important! Fiţi atenţi! Agresivitatea se învaţă! Agresivitatea provoacă suferină şi este distrugătoare!

Anexa B

CUM PUTEM COMBATE AGRESIVITATEA

       

Semnale de liniştire , de calmare transmise prin mimică, gestică Un zâmbet prietenos Un strâns de mână, omângâiere La popoarele antice un simbol era ramura de palmier sau de măslin Cadourile (ex. florile) Cultura: lectura, muziaca, pictura Sportul Prietenia

Important ! Fiţi blânzi, toleranţi!

Related Documents

37. Proiect Didactic.docx
December 2019 7
Proiect !
May 2020 41
Proiect
October 2019 60
Proiect
July 2020 34
Proiect
August 2019 52
Proiect
October 2019 50

More Documents from ""