RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran
:
Pendidikan Jasmani (Tahun 4)
Kelas
:
4 Genius
Bilangan Murid
:
37 orang
Tarikh
:
19 Oktober 2018 (Jumaat)
Masa
:
7.00 – 7.30 Pagi (30 minit)
Tema/ Tajuk
:
Unit 43 : Saya Boleh Melentur
Kemahiran/ Fokus
:
Melaksanakan Aktiviti Kecergasan (Melentur)
Standard Kandungan
:
3.3
Berkebolehan melakukan senaman yang boleh meningkatkan kelenturan.
4.2
Berkebolehan menguasai konsep kelenturan.
Standard Pembelajaran
:
3.3.1 Melakukan pelbagai senaman pada otot paha, bahu tangan dan bahagian atas badan dengan lakuan yang betul. 4.3.1 Menamakan otot-otot yang terlibat semasa melakukan regangan. 4.3.2 Mengenalpasti tempoh masa yang berkesan untuk melakukan regangan statik. 4.3.3 Mengenalpasti ulangan yang biasa dilakukan semasa regangan dinamik.
Pengetahuan Sedia Ada
:
Murid pernah melakukan aktiviti senaman seperti regangan dan berlari pada suatu jangka masa yang ditetapkan pada sesi pengajaran dan pembelajaran (PdP) yang lalu.
Objektif Pembelajaran
:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Psikomotor – melakukan aktiviti yang boleh meningkatkan kelenturan.
Kognitif Afektif
– mengenalpasti jenis-jenis aktiviti yang boleh meningkatkan kelenturan. – bekerjasama membantu rakan dalam kumpulan sepanjang aktiviti PdP.
EMK
:
Kemahiran belajar – kreatif – kerjasama.
Sumber/BBM
:
Wisel (1), Kon (10), Skital (4) Gelung (16), Pembesar Suara (1), Penanda Stesen (4) Getah (1).
Penilaian PdP
:
Penilaian kognitif – soal jawab tentang jenis-jens aktiviti yang boleh meningkat kelenturan.
Langkah/ Masa 1. Permulaan: ( 3 hingga 5 minit )
Isi Pelajaran 1. Pemanasan badan dengan aktiviti “Getah Beracun”. 2. Regangan dinamik. 3. Murid berasa seronok. 4. Dapat meningkatkan kadar nadi murid. 5. Murid bersedia untuk aktiviti seterusnya. 6. Penggunaan Muzik / Lagu.
Aktiviti PdP 1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan A, B, C dan D. 2. Dua orang murid akan dilantik untuk memegang getah beracun. 3. Setiap kumpulan akan bergerak dalam barisan melepasi getah beracun. 4. Murid akan berjalan dengan pinggang dibengkokkan bertujuan melepasi halangan. 5. Pergerakan mestilah dalam barisan. 6. Regangan dinamik. 7. Muzik dimainkan semasa aktiviti berlangsung.
Catatan Fasa Permulaan - Kon, Wisel, Getah, Pembesar Suara - Kawasan 10m x 10m - Kaedah kinestatik, interpersonal, didik hibur Nilai : - Patuh Arahan - Kerjasama - Aktif Petunjuk : -
Kumpulan A Kumpulan B Kumpulan C Kumpulan D Guru Kon Getah Beracun Arah
2. Perkembangan: (8 hingga 10 minit)
Aktiviti 1 – Aktiviti “Gerak Lentur”. 1. 2. 3. 4.
Pergerakan Asas Kelenturan. Stesen (1, 2, 3 dan 4). Penggunaan Muzik / Lagu. Kumpulan dan Berpasangan (Lakuan 8 saat).
5. Fokus otot-otot utama :
-
Deltoid Abdominal Hamstring Quadriceps
1. Murid dalam kumpulan yang sama berada di setiap stesen. 2. Stesen 1 ialah gerakan sentuh hujung kaki dan tangan secara bersilang. 3. Stesen 2 ialah gerak sisi ke kiri dan kanan. 4. Stesen 3 ialah rotasi pinggang ke kiri dan kanan. 5. Stesen 4 ialah lunges. 6. Murid memilih pasangan. 7. Capai tangan rakan dengan kaki bertembung. 8. Capai bahu kawan dengan tangan bertembung. 9. Capai tengkuk kawan. 10. Guru demonstrasi, murid ikut semula.
1
2
Fasa Imaginasi – cetusan idea berdasarkan pengalaman kontekstual Nilai -Keyakinan, Kerjasama, Berdisiplin, Aktif BBM -Wisel, Kon, Pembesar Suara, Penanda Stesen A4 Petunjuk: -
Kon / Stesen
-
Guru
-
Kumpulan A
-
Kumpulan B
-
Kumpulan C
-
Kumpulan D
-
Arah
4
3
3. Kemuncak: (8 hingga 10 minit)
Aktiviti 2 - Permainan ‘Gelung Muzik’. 1. Mengaplikasikan semula teknik pengajaran dan pembelajaran (PdP). 2. Murid berasa seronok. 3. Murid bersaing. 4. Penggunaan Muzik / Lagu.
1. Satu kawasan bulatan akan disediakan. 2. Beberapa gelung akan diletak di kawasan tersebut. 3. Murid akan berjalan mengelilingi kawasan bulatan dengan mengikut muzik. 4. Apabila muzik berhenti maka murid perlu berhenti dengan gaya kelenturan di dalam gelung. 5. Murid-murid yang tidak dapat berdiri dengan gaya melentur tubuh di dalam gelung akan berkumpul di tengah-tengah bulatan.
Fasa Tindakan – BBM - Wisel, Gelung, Pembesar Suara Nilai -Kerjasama, bersaing, aktif dan berhati-hati.
Petunjuk: -
Kon Murid Guru Murid yang
-
tersingkir Gelung
4. Penutup:
1. Menyejukkan Badan (Dengan Muzik)
( 3 hingga 5 minit )
1. Gerakkan anggota badan ke kiri dan ke kanan berulang kali. 2. Tarik nafas tiga kali perlahan dan hembus panjang yang terakhir.
1. Untuk mengembalikan nadi kepada nadi normal dan meregangkan otot yang tegang semasa aktiviti dijalankan. 2. Mengembalikan sistem fisiologi secara beransur-ansur selepas digunakan secara aktif
Fasa Penutup - Refleksi - Kon, Wisel, Pembesar Suara Nilai
2. Rumusan Pelajaran 2.1 Rumusan kognitif & Psikomotor 2.2 Rumusan Afektif
3. Murid mengetuai aktiviti melonggarkan badan dan regangan statik atau dinamik.
-Kerjasama, memahami, bersikap yakin diri.
Kerja Susulan - Guru bersoal jawab mengenai aktiviti yang dilakukan. - Guru memberi pujian kepada semua murid yang melakukan aktiviti. - Tepuk tangan beramai-ramai
Petunjuk : -
Kon
-
Guru
-
Murid
Refleksi : Pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dilaksanakan dengan sempurna kerana keadaan padang yang tidak membenarkan para murid untuk melakukan aktiviti fizikal di padang. Hal ini adalah bagi mengelakkan kecederaan yang mungkin akan berlaku sekiranya aktiviti fizikal tetap diteruskan. Walaubagaimanapun, pengajaran dan pembelajaran tetap diteruskan di dalam kelas secara penerangan kepada murid tentang kaitan kecergasan dan kelenturan badan manusia. Murid juga dapat memberikan gambaran awal tentang kecergasan dan kelenturan sesuai dengan tajuk pengajaran yang mereka akan pelajari.