Armirački radovi I obrada betonskog željeza 1. Što je armatura i u kojem se obliku najčešće koristi? Armatura je izrezani i prema nacrtu oblikovani komad betonskog željeza. Armatura se najčešće koristi kao : žica, šipka, štap ili uže od čelika ili drugih materijala. 2. Betonski armaturni čelik se može podijeliti prema 5 osnovnih značajki, navedite ih! Prema : profilu, mehaničkim karakteristikama, zavarljivosti, površinskoj obradi pri izvlačenju, vrsti obrade 3. Navedite neke vrste armature i njihovu primjenu! GLATKA ARMATURA Danas se ne primjenjuje glatka armatura većih presjeka već se armiranobetonske građevine isključivo izvode rebrastim čelikom. REBRASTA ARMATURA MREŽASTA ARMATURA 4. Razlika Q i R mreže! Q-obostrano nosive armaturne mreže (nosive su i uzdužne i poprečne žice a sijeku se na način da tvore mrežu kvadrata) R-uzdužno nosive armaturne mreže (nosiva je uzdužna žica, a žice se sijeku tvoreći mrežu pravokutnika). 5. Objasnite pojam korozije betonskog čelika. Korozija čelika za armiranje u betonu je elektrokemijski proces. Korozivna agresivnost - smanjenje čelika po cijeloj površini zbog kemijskog utjecaja, ona nastupa kad npr. čeličnu šipku uronimo u kiselinu. Površina čeličnih šipki obično je raznolika sastava i beton koji obavija tu šipki nije na svakom mjestu jednakog sastava. Radi toga se na površini čelika pojavljuje galvanski elementi koji izazivaju elektrokemijski proces. 6. Nabrojite i ukratko opišite čimbenike koji utječu na koroziju betonskog čelika. ČELIK Nehomogenost površine čelika zbog različitog kemijskog sastava BETON Radi nehomogenosti mase nastaju elektrokemijske ćelije u bazičnom sustavu čelika i betona SOLI Otopina soli povećava električnu vodljivost tekućine i zato ubrzava koroziju, dok otopina soli s visokim koncentracijama smanjuje topivost kisika u tekućini pa je i manja korozija. 7. Objasnite tendenciju prebacivanja armiračkih radova ( svih građevinskih radova ) s gradilišta u industrijski pogon. Tendencija u svim građevinskim radovima je što više radova preseliti s gradilišta u stalne industrijske pogone radi smanjenja ručnog rada, loše opremljenosti strojevima, improvizirane organizacije i teških uvjeta rada.
8. Što je armirački pogon? Armirački pogon je PROIZVODNI POGON SLOŽEN OD POSEBNIH STROJEVA, UREĐAJA I OSTALE TEHNOLOŠKE OPREME za proizvodnju savijenoga betonskog željeza (tzv. armature). 9. Podjela strojeva! Strojevi za Sječenje • Savijanje • Kombinirani strojevi ( sjekačica i savijačica u jednom) 10. Opišite ručne sjekačice! Prijenosni alat kojem je glavna karakteristika ta što je lagan a time i lako prenosiv. Koristi se za male radove sječenja na licu mjesta, najčešće na gradilištu. Sastoji se od glave za sječenja te ručki za prihvat preko kojih se prenosi sila, a funkcionira na osnovu poluge. 11. Opišite pokretne strojne sjekačice. Neautomatiziran stroj koji se koristi u manjim armiračkim pogonima koji nemaju potrebu sječenja velikih količina armature. Ne postoji kontinuirana opcija rezanja, što znači da se svaki rez obavlja individualno pomoću pedale. Opremom se upravlja pomoću kaskadnih prijenosa pokretanih električnim motorom. 12. Opišite pokretnu savijačicu. Neautomatizirani stroj koji se koristi u manjim armiračkim pogonima ili direktno na gradilištu koji nemaju potrebu sječenja velikih količina armaturnih šipki. Sastoji se od: 1. postolja sa kotačima za lakši prijenos ili utorima za prihvat pomoću viljuškara 2. kućišta 3. pomičnih okomitih valjaka koji se mogu premjestiti 4. Nepomičnih okomitih valjaka 5. Rotirajuće ploče na kojoj se nalaze pomični valjci 6. motora 7. Jedne papučice koja aktivira stroj ukoliko je jednosmjeran ili dvije ukoliko je dvosmjeran 8. Osigurača koji zaustavljaju stroj kako ne bi došlo do nezgoda na radu 13. Navedite prednosti automatskih dobavljača pri postupku obrade armature. Prednosti ovakvih strojeva je u tome što su brzi kada se usporedi sa ručnim načinom dobavljanja šipaka. Rezultat je veća produktivnost po satu za svaki tip linije za rezanje. Nema potrebe za teškim i opasnim rukovanjem, potpuna automatiziranost osigurava uštedu radne snage i sredstava. Eliminacijom ručnog rukovanja sa šipkama poboljšava se sigurnost na poslu. Mogućnost da se optimiziraju procedure rezanja, što rezultira manjim brojem otpadnog materijala. 14. Opišite process rezanja u linijama za rezanje. Kontrolnom pločom upravlja radnik, te unosi potrebne podatke o profilu koji se reže te duljini rezanja šipke. Skladišno postolje sa pregradnim boksovima, ispušta šipke odabranog profila na pokretnu traku. Pokretna traka gura armaturne šipke do senzora za mjerenje. Nakon što je šipka izmjerena, šipka se reže.
Nakon rezanja šipka se prevrće lijevo ili desno u odjeljke iz kojih mogu ići dalje na obradu. 15. Opišite proces oblikovanja linije sa dvije jedinice za savijanje. a) kontrolnom pločom upravlja radnik, te unosi potrebne podatke profilu šipke te obliku koji je se treba proizvesti b) na postolju sa valjcima se nalazi prethodno izrezana armatura, radnik broji i postavlja na ruke za prihvat armature onoliko šipki koliko će se odjednom oblikovati, zatim se automatski te šipke postavljaju na jedinice za savijanje c) jedna od jedinica je nepokretna dok se pokretna jedinica koja je na tračnicama d) postavlja u potreban položaj, nakon toga se kreće sa savijanjem u željeni oblik e) istresanje obrađene armature u spremišne odjeljke 16. Što su ravnalice? Stroj za ispravljanje i ravnanje čelika iz koluta, tzv. izvlačenje. 17. Što su automatske savijačice? Stroj koji se najčešće koristi za potpuno kontinuirano i vrlo produktivnu proizvodnju vilica (spona). 18. Opišite mrežne linije. Linije za varenje mreža su uglavnom potpuno odvojene od ostatka armiračkog pogona, i gotovo da se može reći da su one jedan mali pogon sam za sebe. Omogućuju proizvodnju armaturnih mreža elektro-varom. Sastavljene su potpuno modularno i ovisno o željama kupca linija se sastavlja, ili od osnovnog modula pa će biti neautomatizirana, ili od svih modula pa će biti potpuno automatizirana. Zidarski radovi 19. Koje vrste radova obuhvaćaju zidarski radovi? Zidarski radovi obuhvaćaju vrlo širok opseg različitih radova, od priprave materijala, zidanja različitih vrsta okomitih i vodoravnih konstrukcija, izrade svih vrsta podloga podova i podova, žbukanja, izrade toplinskih i hidro-izolacija od različitih materijala do izrada ukrasnih površina na zidovima, stropovima i podovima. 20. U koje 4 skupine je moguće podijeliti alate i strojeve koji se koriste pri izvođenju zidarskih radova? Alat i strojevi se dijele u četiri grupe po tome kojem procesu gradnje pripadaju: 1. Priprema morta: Lopata, ručni razastirač za mort, mješalica, 2. Transport materijala: Kolica, kran, palete, kante, dizalica, traka, 3. Priručni alat : fangla, čekić, libela, visak, špahtla, posuda za mort, 4. Pomoćni alati: unutarnje i vanjske skele, daske. 21. Navedite 3 načina spravljanja morta. Ručno, mješalicama ( strojno pripravljanje ), naručivanje gotovog morta. 22. Što je normativ? Prosječan utrošak radnog vremena, materijala i strojnog rada za izradu jedinice mjere proizvoda u skladu s tehničkim propisima (uvjetima)
23. Što je normativ rada? Normativ rada je vrijeme potrebno određeno obučenom čovjeku da po određenom postupku i redoslijedu radnih operacija, određenom vrstom materijala, određenim alatima i strojevima u normalnim uvjetima okruženja, uz normalno zalaganje i zamor izvrši točno određen posao. 24. Napišite što je vapneno-cementna žbuka ( koja joj je namjena, sastav, postupak pripreme podloge I materijala ) NAMJENA : vapneno cementna unutarnja jednoslojna žbuka za strojno i ručno žbukanje zidova i stropova, filcane teksture. SASTAV : vapno, cement, pijesak, aditivi PRIPREMA PODLOGE Sve podloge (zid od opeke, betona, porobetona) moraju biti čiste, čvrste, suhe, nesmrznute, bez ostataka oplatnih ulja i soli od iscvjetavanja. Maksimalno odstupanje ravnine zida na 4 m ± 1 cm Spojeve različitih materijala, instalaterske otvore, obavezno rabicirati pocinčanim punktiranim rabic pletivom ili staklenom mrežicom. Prije početka radova treba postaviti kutne profile. Jako upojne podloge (porobeton) treba impregniraiti razrijeđenim vodom i S-N vezom 1:3 neposredno prije nanošenja žbuke. Glatke i neupojne betonske podloge obraditi CEMENTNIM ŠPRICOM najmanje dan prije nanošenja žuke PRIPREMA MATERIJALA Ručno: sadržaj vreće miješa se s vodom dok se ne postigne homogena masa pogodna za nanošenje. Strojno: obavlja se s raznim tipovima žbukalica 25. Napišite što je vapneno-gipsana žbuka ( koja joj je namjena, sastav, postupak pripreme podloge I materijala ) NAMJENA: vapneno gipsana unutarnja jednoslojna žbuka za strojno i ručno žbukanje zidova i stropova, filcane teksture. Ne primjenjuje se na svježe betonske podloge i u vlažnim prostorijama (kupaonicama i sl.) SASTAV: vapno, gips, pijesak, punila, aditivi PRIPREMA PODLOGE Sve podloge (zid od opeke, betona, porobetona, drvocementne ploče) moraju biti čiste, čvrste, suhe, nesmrznute, bez ostataka oplatnih ulja i soli od iscvjetavanja. Cementni špric i cementne žbuke moraju biti stare najmanje 21 dan Maksimalno odstupanje ravnine zida na 4 m ± 1 cm. Građevinska vlaga ne smije biti veća od 2,5 %. Instalaterske otvore kao i nestabilne podloge obavezno rabicirati staklenom mrežicom. Prije početka radova treba postaviti pocinčane kutne profile Jako upojne podloge (porobeton) treba impregnirati S-N vezom razrjeđenim vodom u omjeru 1:2 neposredno prije nanošenja VG. Glatke i neupojne betonske podloge premazati KONTAKT GRUNDOM dan prije nanošenja VG. PRIPREMA MATERIJALA Ručno: sadržaj vreće miješa se s vodom dok se ne postigne homogena masa pogodna za nanošenje. Strojno: VG se može nanositi različitim tipovima žbukalica
IZOLATERSKI RADOVI 26. Nabrojite zahtjeve koji se postavljaju za suvremene toplinsko izolacijske materijale. • visoka toplinsko izolacijska svojstva • čvrstoća, postojanost oblika • negorivost, netoksičnost pri gorenju • vodoneupojnost - samo ekstrudirani polistiren XPS i pjenasto staklo CG • postojanost na starenje, truljenje, vibracije • visoka paropropusnost - samo neki • kemijska neutralnost, ekološka prihvatljivost, uporabljivost. 27. Uvjet čvrstoće toplinsko izolacijskog materijala postavlja se samo kod određenih konstrukcija i to: • velika tlačna čvrstoća kod konstrukcija iznad kojih su ceste, parkirališta, skladišni prostori • određena minimalna do srednja tlačna čvrstoća kod izvedbe podova, u ravnim krovovima, ovisno o položaju toplinske izolacije • određena minimalna tlačna i vlačna čvrstoća na kontaktnim pročeljima (žbuka na toplinskoj izolaciji), ovisno i o vrsti i debljini žbuke • kod toplinske izolacija kao ispune potkonstrukcija ne postavlja se zahtjev za tlačnu čvrstoću materijala. 28. Navedite prednosti i nedostatke XPS-a i EPS-a. PREDNOSTI: jednostavna proizvodnja, transport i ugradnja relativno široka primjena ekonomičnost dobre toplinske karakteristike cijena NEDOSTACI: ekološki neprihvatljiva sirovina (nafta) nije biorazgradiv financijska neisplativost recikliranja nemogućnost ekološkog zbrinjavanja visoka toksičnost u požaru 29. Opišite 3 mjerljive komponente zvuka! FREKVENCIJA je mjera koja određuje visinu tona. Mjera frekvencije je Hertz (Hz). Zdrave i mlade osobe mogu osjetiti zvuk u frekvencijskom rasponu od 16 Hz do 20kHz AMPLITUDA je veličina vibracije koja određuje glasnoću zvuka. Mjeri se u decibelima. Osjetljivost praga sluha je 0 dB, a prag bola oko 130 dB TRAJANJE je vrijeme postojanja signala zvuka u sekundama. 30. Na koje načine se može prenositi zvuk? Direktno preko pregradnih zidova koji razdvajaju prostore i/ili stropovima i podovima između prostora Indirektno vibracijama građevinske konstrukcije i preko manjih otvora gdje se spajaju građevni dijelovi ili prodora u građevnim dijelovima koji se koriste za provođenje instalacija – električnih, vodovodnih i slično Preko samih instalacija Vanjskim putem preko prozora i vrata 31. Indeks zvučne izolacije! R = 10log10(W1/W2) 32. Nacrtati primjer dobro i loše izvedene zvučne izolacije! 33. Skica plivajućeg poda!
34. Gdje se postavljaju Paropropusne folije, obavezno s vanjske strane TI. Parne brane, uvijek na toplijoj strani sloja toplinske izolacije. 35. Krovne podloge – nacrtati slojeve!
36. Problematična mjesta na ravnim krovovima.