TÁMOP-2.3.3.A-09/1 Munkahelymegőrző támogatás képzéssel kombinálva Molnár László, kistérségi koordinátor Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség Szolnok, 2009. július 10.
A konstrukció célja
Vállalkozások alkalmazkodóképességének és versenyképességének növelése Munkahelyek megőrzése Munkavállalók munkaerő-piaci helyzetének javítása, képzettségi szintjének növelése Munkavállalók képzésben való részvételének támogatásával a munkanélkülivé válás megelőzése
Munkahelymegőrző támogatás képzéssel kombinálva TÁMOP – 2.3.3.A-09/1 konvergenciarégiók mikro-, kis- és középvállalkozásai részére konvergenciarégiók: Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl rendelkezésre álló forrás: 16 Milliárd forint A rendelkezésre álló forrásból - 2009. május-július hónapokra 8 Milliárd forint - 2009. augusztus-szeptember hónapokra 3 Milliárd forint - 2009. október-december hónapokra pedig 5 Milliárd forint kerülhet felhasználásra. Amennyiben az egyes időszakok teljes keretösszege nem kerül lekötésre egy adott időszakban, akkor a le nem kötött összeg automatikusan hozzáadódik a következő időszak keretéhez.
Pályázók köre I. egyéni vállalkozók (KSH besorolás: 231) jogi személyiségű gazdasági társaságok (KSH besorolás: 11 Közös vállalat, - Korlátolt felelősségű társaság, -Részvénytársaság) jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok (KSH besorolás: 21- Közkereseti társaság,Betéti társaság) szövetkezetek (KSH besorolás: 12 - Takarék- és hitelszövetkezet,Mezőgazdasági szövetkezet,- Európai szövetkezet,- Egyéb szövetkezet) A konstrukció keretében kizárólag a felsorolt KSH számmal rendelkező vállalkozások pályázhatnak.
Pályázók köre II. Vállalkozás mérete, foglalkoztatotti létszám Pályázatot a legalább 5 főt foglalkoztató - mikro-, kis- és középvállalkozások (KKV*) jogosultak benyújtani. Székhely A Magyar Köztársaság területén székhellyel, vagy az EGT területén székhellyel és magyarországi telephellyel, fiókteleppel rendelkező vállalkozás/szervezet Ágazat Mezőgazdasági tevékenységet (árbevétel 50 %-ot meghaladó mértékben) folytató vállalkozás Mezőgazdasági termékfeldolgozást végző vállalkozás * A KKV minősítés megállapításához iránymutató a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény.
Támogatási formák A) Átmeneti támogatás
B) Képzési támogatás
Figyelembe kell venni, hogy a 2008. jan. 1-től 2010. dec. 31-ig igénybe vett összes átmeneti támogatás és csekély összegű támogatás összege nem haladhatja meg az 500.000 Euronak megfelelő forintösszeget.
Ebben a támogatási formában az egyéb költségek csekély összegű támogatásnak minősülnek. Egy vállalkozásnak bármely forrásból csekély összegű támogatási jogcímen odaítélt támogatás támogatástartalma – három pénzügyi év vonatkozásában – nem haladhatja meg a 200 000, a közúti szállítási ágazat esetében a 100 000 eurónak megfelelő forintösszeget.
Támogatási mértéke és összege A) Átmeneti támogatás
B) Képzési támogatás
Önerő nem szükséges.
20-30% önerő szükséges.
Amennyiben a Pályázó az A) változat szerint kívánja megvalósítani a projektjét, akkor minden költségtípusra 100%-ban igényelhet támogatást, de támogatást igényelhet alacsonyabb intenzitással is.
A támogatási intenzitás alapesetben 60%, de ez akár 80%-ig növelhető. - Mikro-és kisvállalkozások: +20% - Középvállalkozások: +10% - A képzésbe bevont hátrányos helyzetű munkavállalók aránya alapján – közepes vállalkozások esetében - legfeljebb további 10 %-kal növelhető az intenzitás.
Támogatási összeg: 2.000.000 - 150.000.000 Ft A szakképzési hozzájárulás elszámolása nem a projekt keretében történik, de a képzéshez biztosított önrész csökkenti a kötelezően fizetendő szakképzési hozzájárulás mértékét.
Támogatott költségkategóriák Képzéshez kapcsolódó költségek •
képzés költsége (a képzés óradíján kívül beleértve a képzéshez szükséges tankönyvek, jegyzetek díját, vizsgadíjakat, bizonyítvány kiállítás díját.
•
szállás költsége, utazási költség (képzésben résztvevők részére: 8000 Ft/fő/éjszaka; 8 képzési óraként egy éjszaka számolható el. A szállás és utazás költsége nem haladhatja meg a képzések összköltségének a 15%-t.
Személyi jellegű költségek támogatása •
a képzések idejére jutó személyi jellegű költségek (munkabér és közterhei, kivéve a szakképzési hozzájárulás).
Egyéb költségek • •
tájékoztatás és nyilvánosság biztosításával kapcsolatos költségek (teljes költség max. 1%-a) általános közvetett költségek, mint például a közbeszerzéssel kapcsolatos – nem tanácsadási – költségek.
A közbeszerzés költség a képzések összköltségének maximum 2%-ig tervezhetőek.
Célcsoport A célcsoportba a vállalkozás aktív státuszú a képzésben résztvevő munkavállalói számítanak bele. A képzéseken kizárólag azon munkavállalók jogosultak részt venni, akik a pályázathoz benyújtott APEH igazolásban szereplő hónap utolsó napjától - határozatlan, vagy - legalább a projekt befejezéséig tartó határozott idejű munkaszerződéssel rendelkezik. - magyar állampolgárságú, vagy - nem magyar állampolgárságú, de magyarországi munkavégzésre jogosító munkavállalási engedéllyel rendelkezik.
A képzéssel kapcsolatos részvételi feltételek Képzésbe bevont munkavállalók: minimum 2 fő A munkaszerződésben rögzített munkaidő minimum 20%-át képzésben és a képzéssel kapcsolatos tevékenységekkel kell töltenie a munkavállalónak. Egy résztvevő több képzésben is részt vehet, de ugyanazon a képzésen kizárólag egy alkalommal. Minimális képzési óraszám 8 órás munkaviszony esetén több, mint 60 óra 6 órás részmunkaidő esetén több, mint 45 óra 4 órás részmunkaidő esetén több, mint 30 óra A konstrukció keretében a képzésben részt vevő munkavállalók szerződésben rögzített munkaidejét nem kell csökkenteni, vagy növelni, hanem a munkavégzésre fordított időt kell csökkenteni. Pl.: A nyolc órában foglalkoztatott munkavállaló a teljes munkaidejéből napi két órában képzésben vesz részt.
A pályázat tartalma - költségek
Az egy munkavállalóra elszámolható – közterhekkel együtt számított – bérköltség a képzés kontaktóraszámának 1,6-szeresére számolható el. Az elszámolható bérköltség legfeljebb a kötelező legkisebb minimálbér 2-szerese lehet. - Elszámolható közterhek: TB járulékok, munkaadói járulék, TEHO - Nem számolható el a szakképzési hozzájárulás
A támogatás 1 főre jutó maximális összege 1,3 millió Ft lehet. A támogatás egy főre jutó összege az egy munkavállalóra jutó, a képzéssel kapcsolatos, és a személyi jellegű költségeket jelenti.
A képzések súlyozott átlagos óradíja legfeljebb nettó 1200 forint. A súlyozott átlagos óradíj a tankönyvek, jegyzetek és a vizsgáztatás költségeit nem tartalmazza, és ugyanígy a szállás és utazás költségét sem.
A súlyozott átlagos óradíj értékét a költségvetés kitöltőprogram táblázat automatikusan számolja.
Tankönyvekre, jegyzetekre összesen maximum nettó 10 000 Ft/fő számolható el.
Vizsgadíjra, bizonyítvány kiállításra maximum 16 000 Ft/fő/képzés számolható el.
Fenntartási – továbbfoglalkoztatási kötelezettség
A Kedvezményezett köteles a projekt fizikai megvalósításának befejezését követően a pályázathoz benyújtott APEH igazolásban szereplő foglalkoztatotti létszámot a projekt megvalósítási időszak időtartamával megegyező ideig (fenntartási időszak) fenntartani.
A projekt ideje és a fenntartási időszak alatt a munkáltató működési körébe tartozó ok miatt nem mondhatja fel a munkaviszonyát sem a képzésbe vont, sem az azon kívüli munkavállalóinak.
Pl.: A projekt 2009. szeptember 10-től tart 2010. szeptember 10-ig, a projekt időtartama 1 év. A pályázathoz beadott APEH igazoláson 10 fős létszám szerepel. Ezt a létszámot kell fenntartania a kedvezményezettnek további egy évig, vagyis 2011. szeptember 10-ig. Ha ez idő alatt mégis csökken a létszám, akkor a kieső embert pótolnia kell.
Képzések I. -
A program keretében az alábbi képzések valósulhatnak meg: szakmai képzés a munkaerő-piaci kulcskompetenciák fejlesztésére irányuló képzés felzárkóztató képzés vagy felzárkóztató oktatás (8. ált.)
Kizárólag FAT akkreditációval rendelkező képzési programok valósíthatók meg, kivételt képez ez alól: - OKJ-s képzés - belső képzés, - felzárkóztató oktatás Munkaerő-piaci kulcskompetenciák: - Anyanyelvi kommunikáció - Idegen nyelvi kommunikáció - Matematikai kompetencia - Természettudományos kompetencia - Digitális kompetencia - Hatékony, önálló tanulás - Szociális és állampolgári kompetencia - Kezdeményezőképesség és vállalkozói kompetencia - Esztétikai-művészeti kifejezőképesség
Képzések II. A képzési programban megadott óraszámoktól eltérni nem lehet, de amennyiben a program modulrendszerben épül fel, és az egyes modulok elvégzése bizonyítvány vagy tanúsítvány (OKJ-képzésnél rész-szakképesítés is) megszerzésével jár, akkor arra van lehetőség, hogy ne a teljes képzést, hanem egyes modulokat valósítsanak meg a projekt keretében. A B) változat szerinti képzési támogatás igénybevétele esetén a program keretében kizárólag általános képzések támogathatóak. Szolgáltatók kiválasztása: A pályázónak, amennyiben a Kbt. szerint ajánlatkérőnek minősül, úgy a pályázat megvalósításakor a szolgáltató kiválasztása során a Kbt. előírásai szerint kell eljárnia. A közbeszerzési értékhatárt el nem érő beszerzések esetén következőképpen kell eljárni: - A 150.000 Ft-nál kisebb érték -nem kell ajánlatokat bekérni - A 150.000 Ft és 1.500.000 Ft közötti egy szolgáltatótól - 1.500.000 Ft felett három szolgáltatótól kell ajánlatot kérni
Monitoring mutatók A képzésben részt vevő munkavállalók száma A program keretében megvalósuló képzések száma A képzést eredményesen elvégzők száma - sikeres vizsga! A program keretében szerzett képzettségek/végzettségek száma = megszerzett bizonyítványok és tanúsítványok számának összege A támogatás révén közvetlenül megőrzött munkahelyek száma = a képzésben résztvevők száma A támogatás révén közvetve megőrzött munkahelyek száma = a pályázathoz benyújtott APEH igazolás alapján a foglalkoztatottak száma. A fenntartási időszak végéig ezt a foglalkoztatotti létszámot kell megtartani
Adminisztratív információk
A pályázati kiírás felfüggesztése és megszüntetése A pályázatok benyújtása 2009. december 31-ig lehetséges (folyamatos elbírálás) Amennyiben a rendelkezésre álló keretösszeg kimerül, vagy annak kimerülése előre jelezhető, az NFÜ a benyújtási határidő előtt a benyújtás lehetőségét felfüggeszti A pályázatok benyújtásának módja, helye és határideje A pályázati adatlap kitöltése kizárólag az NFÜ által rendszeresített kitöltő program alkalmazásával történhet. A pályázatot 2 példányban (1 eredeti és 1 másolat), valamint további 1 elektronikus példányban (.xdat és nem .pdf) szükséges, zárt csomagolásban, ajánlott küldeményként vagy gyorspostai szállítás igénybevételével
Pályázat benyújtásával kapcsolatos gyakorlati tudnivalók I. A pályázathoz tartozó egyes mellékleteket (RMK támogató nyilatkozat és költségvetési mellékletet) a www.hefop.hu honlapon elérhető kitöltő segítségével kell elkészíteni és benyújtani.
Pályázat benyújtásával kapcsolatos gyakorlati tudnivalók II. A pályáztatás folyamata: A pályázó az RMK adatlapot és nyilatkozatot kitölti, és feltölti a www.hefop.hu oldalon Ezen az oldalon megkezdi a tervezet költségvetés adatainak feltöltését Az RMK visszatölti a támogató nyilatkozatot 8 munkanapon belül a www.hefop.hu oldalra (nem postázza) Amennyiben a válasz/nyilatkozat pozitív a pályázat beadható A támogató nyilatkozatot a pályázó kinyomtatja, majd a pályázat mellékleteként benyújtja A pályázó a www.hefop.hu oldalon kitöltött költségvetését véglegesíti, kinyomtatja A www.nfu.hu oldalról letöltött projekt adatlap kitöltő programban kitölti a pályázati adatlapot, nyomtatja, CD-re írja Aláírás, hitelesítés, mellékletek csatolása, postázás
Pályázat elkészítése I. Alapadatok kitöltése Rögzítenie kell egyes, a pályázó vállalkozására vonatkozó alapadatokat, valamint a teljes projekt (és nem az egyes képzések) kezdő és záró dátumát.
Pályázat elkészítése II. … Regionális Munkaügyi Központ (RMK) felé benyújtandó adatlap kitöltése
Projekt megkezdése, támogató okirat Projekt megkezdése A pályázat befogadását követően a projekt saját felelősségre megkezdhető. A projekt megkezdésének minősül a megvalósításra megkötött első szerződés létrejöttének napja. A pályázó által aláírással elfogadott ajánlat szerződésnek minősül (például közbeszerzés). Támogatói okirat Sikeres pályázat esetén a KSZ által készített Támogatói okiratot postán kapja meg a kedvezményezett. Az okirat a kiállítás napján hatályba lép. A Támogatói okiratot módosítani csak abban az esetben lehet, ha az a projekt eredeti célkitűzését nem változtatja meg. Pl.: Képző cég változtatására csak akkor van mód, ha a képzés paraméterei változatlanok maradnak. A Kedvezményezettnek az okirat-módosítási kérelmét megfelelő indoklással alátámasztva, a módosítások beálltát megelőzően kell benyújtania.
A pénzügyi elszámolás, finanszírozás folyamata Előleg igénylés és feltételei Nem kötelező Az igénylés beérkezésétől számított 15 napon belül
A támogatási összeg 40%-a Csak egy összegben
A monitoring adatok szolgáltatásának rendje és előrehaladási jelentések PEJ / ZPEJ Figyelem! Az adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása a támogatói okiratban foglalt kötelezettség megszegésének minősül, ezért ez esetben Támogató a támogatástól elállhat, és a támogatási összeget visszafizetteti. Amennyiben a támogatás nem éri el a 10 millió forintot, kedvezményezett egyetlen előrehaladási jelentést (záró jelentést) nyújt be a KSZ-hez. Kifizetési kérelem A támogatás folyósítására előleg, illetve utófinanszírozás keretében nyílik lehetőség. A kérelemben igényelt összegnek el kell érnie a teljes támogatási összeg 10 %-át.
Helyszíni szemle Rossz fogadtatás
Jó fogadtatás
Tájékoztatás, nyilvánosság A tájékoztatásra és nyilvánosságra vonatkozó követelményeket a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (www.nfu.hu) honlapjáról letölthető „Kedvezményezettek tájékoztatási kötelezettségei” című dokumentum, valamint az „Arculati Kézikönyv” tartalmazza. Alapvető kötelezettségek Célcsoporttagokat köteles tájékoztatni a projekt megvalósításának forrásáról „C” típusú tájékoztatási tábla Arculati Kézikönyvben meghatározott arculati elemek
Köszönöm a figyelmet!
Új Magyarország Pont Irodák www.umpont.hu Molnár László kistérségi koordinátor 30/986-8019
[email protected]