Stvaranje Uspjesnog Napada

  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Stvaranje Uspjesnog Napada as PDF for free.

More details

  • Words: 932
  • Pages: 6
STVARANJE USPJEŠNOG NAPADA Ključ stvaranja uspješnog napada leži u sposobnosti postavljanja visoko kvalitetnih blokada. Ako igrači postavljaju ispod prosječne blokade, imati čemo ispodprosječan napad. To je stvarno tako. Kada vidimo da naš timski procenat šuta pada a povečava se broj izgubljenih lopti po osnovu lošeg dodavanja, budimo sigurni da je to posljedica loših blokada. Možemo sa sigurnošču tvrditi da za slab napad u osnovi odgovo leži u inferiornom postavljanju blokada. Da bi smo unaprijedili igračke sposobnosti postavljanja blokada i tako unaprijedili napad, učenje treba provesti kroz dva dijela fundamenata blokiranja i kretanja bez lopte. U prvom djelu treba razraditi detalje koji predstavljaju ključne elemente postavljenja kvalitetnih blokada uz objašnjenje u detalje različitih tipova blokada. Drugi dio treba usmjeriti kako svaku blokadu maksimalno iskoristiti i razmatranju važnih koncepata kretanja bez lopte. Kao što je ranije rečeno, blokade su graditelji bilo kojeg napada. Blokade omogučavaju igračima da se otvore, dopuštaju lagana dodavanja i prisiljavaju odbranu na reagovanje i prilagođavanje. Generalno gledajući, imamo dva osnovna tipa blokada: Blokada na lopti i blokada od lopte. Obe zahtjevaju određenu tehniku i vještinu postavljanja. 1. STAV Igrače treba učiti da stanu sa raširenim stopalima čvrsto postavljenim na tlo. On se mora osječati kao brdo koje ne može biti pomjereno. Igrač mora da savije svoje ruke unutar ramena tako da je očigledno da nije mogao načiniti faul svojim rukama. 2. POZICIONIRANJE Pri trčanju oko blokade igrač koji koristi blokadu mora se ramenom očešati o rame blokera. Tražiti od igrača koji koristi blok da ide vrlo tjesno oko blokera. 3. TAJMING To je svakako najteža stvar u učenju igrača da koriste blok. Najvažnija stvar koju moramo naučiti igrače ječekanje da se postavi blok. Kada igrač krene prije nego što je postavljen blok, blokadu će učiniti neefikasnom i time stvarno uništiti napad. 4. UGAO Igrače moramo naučiti da postave blok pod odgovarajučim uglom, tako da je bloker direktno na putu odbrambenom igraču. Ako je bloker previše nisko ili previše visoko u odnosu na odbrambenog, odbrambeni može lako da se probije kroz ili preko blopkade. Ugao pod kojim se postavlja blokada je ovisan o tipu blokade koja se koristi. Postoje različiti tipovi blokada i to: 1. Prednja blokada To je osnovna blokada koja se obično koristi na lopti. Bloker treba da stane okomito u odnosu na svog suigrača, tako da su oni licem direktno okrenuti prema odbrambenom.

2. Leđna blokada Ovaj tip blokade se obično koristi pri bloku od lopte. Bloker se mora postaviti paralelno sa svojim suigračem, tako da je blokada postavljena sa leđa odbrambenog igrača.

3. Niska blokada Ovaj tip blokade obično se koristi od lopte i služi za nisko otvaranje igrača. Slično leđnoj blokadi, bloker treba biti paralelno sa svojim suigračaem i treba da postavi blok sa leđne strane odbrambenog igrača.

4. Dijagonalna blokada To je situacija kada bloker ide prema suprotnomkraju linije slobodnih bacanja(elbow), ili obratno. Bloker treba da dođe u blok pod uglom od 45 stepeni prema svom suigraču i pokuša blokirati odbrambenog u predjelu ramena. Tako je kompletiran prvi dio učenja postavljanja blokada. Opšti uslov svih dobrih napada je sposobnost iskorištavanja kretanja «od lopte». Prvi dio je bio fokusiran na osnove postavljanja blokada, dok se u drugom djelu moramo baviti pitanjem kako maksimalno povečati uspješnost svake blokade sa posebnim akcentom na važnost kretanja bez lopte. Jedan od elementarnih uslova za uspješnost blokade leži u sposobnosti napadača da čitaju odbranu i pravilno reaguju. Uspjeh svake blokade ne ovisi samo o sposobnosti blokera da postavi dobar blok, već takođe od sposobnosti suigrača da navede odbrambenog na blok. Prva stvar koju moraju naučiti igrači je da budu u svojim kretanjima nepredvidljivi za odbrambene. Napadači moraju prvo da izvedu kratak ali snažan korak u suprotnom pravcu od svog kretanja i tako dovedu odbrambenog u optimalnu poziciju da bude blokiran. Vrlo je važno da naučimo igrače da pravilno reaguju u odnosu na položaj odbrambenog. Npr., ako odbrambeni pokušava da se probije preko blokade, napadač treba da napravi korak u pravcu blokade i onda brz ulazak na backdoor prema košu. Obzirom na istaknutu važnost kretanja bez lopte, u daljem tekstu će biti prikazane neke od najčešćih kretanja koja igračima pomažu da se otvore za prijem lopte. Front Cut Prednje utrčavanje se izvodi između odbrambenog i lopte. Ovo utrčavanje se koristi najviše u akcijama napada «give and go». Igrač nakon dodavanja treba da uradi fintu kretanja u suprotnom pravcu a onda snažno utrčavanje prema košu, pri čemu je odbrambeni dalje od lopte.

Back Cut Ovo utrčavanje se koristi kada odbrambeni igra agresivno na liniju dodavanja. Igrač u toj situaciji treba prvo da napravi jedno snažno kretanje suprotno od koša i onda oštro mjenja pravac kretanja i utrčava prema košu.

V Cut Ovo je svakako jedna od najčešćih kretnji bez lopte koji igrači koriste da se otvore za prijem lopte. Igrač prvo mora da napravi nekoliko koraka prema košu i onda u suprotnom pravcu za prijem lopte. Najčešće se koristi za prijem lopte na bočnoj strani terena.

L Cut Ovo kretanje se prvenstveno koristi za otvaranje na sredinjoj poziciji. Igrač prvo mora da izvede kretanje paralelno sa osnovnom linijom u pravcu koša a onda brzo van suprotno od koša.

Curl Cut To je kružno kretanje pri čemu se najčešće koristi suigrač oko koga se vrši to kretanje. Igrač se prvo kreče prema košu i kada prođe pored suigrača naglo se okreče, kružeći oko suigrača, izlazi van na stratnu poziciju gdje prima loptu.

Deep Cut Ovo kretanje se izvodi sa perimetra u pravcu koša i onda u pravcu suprotnog kornera.

Flash Cut Igrač započinje kretanje sa niske pozicije na jednoj strani reketa a onda veoma brzo dijagonalno kroz reket u pravcu završetka linije slobodnih bacanja.

Related Documents