RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS : ADWA Tarikh
: 9 Oktober 2018
Hari
: Selasa
Masa
: 11.10 am – 12.10 pm
Bil.murid
: 6 orang
Mata pelajaran
: Matematik
Kemahiran
: 5.1 Gabungan dua operasi : 5.1.1 Pembinaan ayat matematik daripada cerita
Nilai
: berdisiplin, rajin, mendengar arahan guru
Bbm
: komputer riba, guli, bekas plastik
Hasil pembelajaran
: pada akhir PdPc, murid dapat Kumpulan lemah 1) Menulis jawapan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 soalan penolakan dan penambahan nombor 2 digit dengan 2 digit nombor dengan betul pada lembaran kerja dengan bimbingan guru.. Kumpulan sederhana Menulis jawapan sekurang-kurangnya 4 daripada 5 soalan penolakan dan penambahan nombor 2 digit dengan 2 digit nombor dengan betul pada lembaran kerja dengan bimbingan guru.
Kognitif
Afektif
Psikomotor
Kefungsian Rendah Murid boleh menolak dan menambah nombor 2 digit dengan 2 digit dengan bimbingan guru Kefungsian Sederhana Murid boleh menolak dan menambah nombor 2 digit dengan 2 digit dengan mencari perbezaan dengan betul Kefungsian Rendah Murid boleh mendengar apa yang disampaikan oleh guru dalam pengajaran. Kefungsian Sederhana Murid boleh mendengar apa yang disampaikan oleh guru dalam pengajaran dan boleh memberi respon terhadap soalan guru. Kefungsian Rendah Murid berupaya menulis & bergerak sepanjang PdPc berlangsung. Kefungsian Sederhana Murid berupaya menulis & bergerak sepanjang pdpc berlangsung.
KEFUNGSIAN RENDAH
KEFUNGSIAN SEDERHANA
VISHAAZEERA (Autism)
HARITS (SL)
LAI WAN XIN (SL)
ASHRAF (SL) CHONG JAA WEN (SL) EMIR FAIDH (Autism)
FASA/MASA PERMULAAN SET INDUKSI (5 minit) LANGKAH 1
PENGENALAN ( 5 minit)
AKTIVITI GURU 1.Guru menarik perhatian murid dengan senaman ringan.
AKTIVITI BBM MURID 1.murid melakukan Video senaman ringan.
1.Guru memberi murid A sebanyak 19 batang aiskrim.
1.Murid mendengar penerangan guru.
2.Kemudian guru mangarahkan murid A memberi 11 batang aiskrim kepada murid B.
2. Murid A mempunyai 19 batang aiskrim.
3.Seterusnya guru mengarahkah murid C memberikan 5 batang aiskrimkepada murid . 4.Guru bertanya bertanya kepada murid lain berapakah jumlah batang aiskrim yang ada pada murid A.
3.Murid A memberi 11 batang aiskrim kepada murid B. 4. Murid C memberikan 5 batang aiskrim kepada murid A. 5. Murid lain menjawab berapakah baki batang aiskrim yang ada pada murid A
CATATAN Nilai Mengikut arahan
Papan putih Nilai Mendengar arahan Kemahiran Kepekaan
LANGKAH 2 PERKEMBANGAN ( 5 minit)
1.Guru menulis situasi pada papan putih dan menunjukkan cara untuk mengira soalan tersebut. a)John mempunyai 88 biji guli. John memberikan 39 biji guli kepada Haikal. Kemudian Hafiz telah menghadiahkan John sebanyak 42 biji guli. Berapakah jumlah guli yang dimiliki oleh John?
_
7
18
8
8
3
9
4
9
1.Murid mendengar penerangan guru.
Papan putih Kemahiran Kepekaan mengingat
2.murid memberi respon terhadap dan bertanya soalan kepada guru
Nilai Berusaha Rajin Mendengar arahan
1 +
LANGKAH 3 PENGUKUHAN ( 5 minit)
4
9
4
2
9
1
1.Guru memberikan soalan secara rawak kepada semua murid secara bergilir-gilir. 2.Guru meminta murid menjawab soalan yang telah dipilih oleh murid di hadapan kelas secara bergilir-gilir. 3.Guru meminta seorang murid lain untuk memeriksa sama ada jawapan yang ditulis betul atau tidak.
1.Murid menjawab soalan yang telah diberi oleh guru secara rawak di hadapan kelas. 2.Murid memeriksa jawapan yang telah ditulis oleh rakannnya pada papan putih.
Papan putih
Nilai Berusaha Rajin Berdisiplin
LANGKAH 4 PENILAIAN (5 minit)
LANGKAH 5 PENUTUP (5 minit)
1.Guru meminta murid menjawab soalan pada lembaran kerja 2.Guru membaca arahan soalan kepada murid. 1.Guru berbincang jawapan dengan murid.
1.Murid menjawab soalan pada pada lembaran kerja.
Papan putih Lembaran kerja
Nilai Rajin
1.Murid berbincang jawapan bersama guru.
-
Nilai Berterima kasih
2.Guru memberi pujian kepada murid 2.Murid berterima yang mendapat kasih kepada guru markah paling banyak. 3.Guru membuat kesimpulan dari topik hari ini.
REFLEKSI: 1) PdPc pada hari ini berjalan seperti biasa. Seorang murid tidak hadir ke sekolah. 2) Seramai 3/6 orang murid boleh menulis jawapan dengan betul yang berkaitan dengan operasi gabungan 2 digit nombor dengan 2 digit nombor pada lembaran kerja. 3) Seramai 2/6 orang murid masih memerlukan bimbingan daripada guru. 4) Objektif pada hari ini tidak tercapai.
ULASAN GURU:
Nama:……………………………………
Selesaikan. a) Emak membeli 54 biji kuih karipap. Emak telah memberikan kepada kakak sebanyak 14 biji. Kemudian ayah telah memberikan emak sebanyak 20 biji karipap. Kira jumlah karipap yang emak ada sekarang.
b) Hasrita membeli 56 biji epal. Dia memberikan sebnayak 14 biji epal kepada kawannya.Namun keesokkan harinya Hasrita mendapati sebanyak 9 biji epalnya telah rosak. Kira jumlah epal yang Hasrita ada sekarang. c) Danny mempunyai 65 pasang kasut. Kemudian, Chiu menghadiahkan Danny sebanyak 4 pasang kasut. Namun Danny telah memberikan 24 pasang kasutnya kepada adiknya. Berapakah pasang kasut yang Danny ada sekarang? d) Kakak membeli 75 kotak pizza. Kakak telah memberikan kepada jirannya sebanyak 15 kotak pizza. Kemudian suaminya telah menghadiahkan kakak sebanyak 13 kotak pizza. Kira jumlah kotak pizza yang kakak ada sekarang. e) Lisa mempunyai 98 keping setem. Kemudian, Raihan menghadiahkan Lisa sebanyak 32 keping setem. Namun Lisa telah memberikan 46 keping setemnya kepada Rosya. Berapakah keping setem yang Lisa ada sekarang??
Tarikh: 9/10/2018