Rancangan Pengajaran Harian (Pengajaran Aspek Seni Bahasa)
Tarikh /Hari
: 28.09.18/Rabu
Tahun
: 1 cemerlang
Bil Murid
: 6 orang
Masa
: 8.00 – 8.30 pagi
Mata Pelajaran
: Bahasa Malaysia (Masalah Pendengaran)
Tema
: Kasih Sayang
Tajuk
: Kawan karibku
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1 Menyebut dan memahami unsur seni
4.1.1 Menyebut (kod tangan) seni kata lagu
dalam lagu melalui persembahan
melalui persembahan nyanyian secara didik
nyanyian secara didik
hibur.
hibur.
Objektif:
i.
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
Menyebutkan atau berisyarat setiap perkataan dalam lirik lagu dengan sebutan atau isyarat KTBM yang betul melalui persembahan nyanyian.
ii.
Menyatakan nilai murni yang terkandung dalam lirik lagu.
Sistem Bahasa
Tatabahasa :morfologi (golongan kata) – kata nama dan kata kerja
Sebutan dan intonasi
Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni : Baik hati, peramah, mesra, menghargai persahabatan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
Kreativti : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi 1
Strategi
Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman
Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik
Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan hidup bersosial.
Bahan bantu mengajar
Jenis
Bilangan
1
Komputer riba
1
2
LCD
1
3
Lirik lagu : Kawanku
1
4
Lembaran kerja
1
5
Minus one lagu Pak Atan ada Ladang
1
6
Soalan kuiz
1
Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan nilai murni dalam kehidupan seharian mereka.
Isi pelajaran
Langkah dan Aktiviti
Catatan BBB
Soalan
Set Induksi (5 minit)
Bahan maujud (rakan sekelas)
1. Apakah yang kamu
paling suka tentang
Guru meminta murid menyebut nama rakan sekelasnya
kawan kamu? 2. Apakah hobi kawan
KB
Murid dikehendaki menjawab soalan 2
Menghubung kait
kamu?
yang diajukan oleh guru.
BCB
3. Apakah perkara yang kamu suka lakukan
Memproses maklumat
bersama rakan kamu? Pembelajaran Kontekstual
Menghubungkait kan dengan pengalaman dalam kehidupan
BBB Langkah 1 (15 minit)
. Lagu: Kawanku
Saya ada ramai kawan
Rakaman lagu
Guru memaparkan lirik lagu kawanku.
LCD
Murid menyebut dan berisyarat
Lirik lagu
perkataan dan frasa yang terkandung
Kawan saya baik hati
dalam lirik lagu lagu kawanku tanpa
La… la… la…
rentak dengan bimbingan guru.
Semua saya kawan La… la… la..
Teks lagu – Kawanku
La… la… la…
Sana kawan sini kawan
Teknik
Murid diperdengarkan rakaman lagu
Pemerhatian
kawanku.
Tunjuk cara
Murid menyebut perkataan dan frasa
Pergerakan kreatif
Saya main bersama kawan
yang terkandung dalam lirik lagu
Setiap hari
mengikut rentak lagu
KP
Saya main bersama kawan
Murid menyanyi lagu mengikut melodi.
Intrapersonal
Sepanjang hari
Murid menyanyi dan berisyarat sambil
Verbal linguistik
menyanyi.
Kinestatik
Kata nama dan kata kerja
Murid-murid menyatakan nilai murni yang terdapat dalam lagu.
Nilai Murni
Kawan
Mesra
Saya
Baik hati
Main
Peramah
Menghargai persahabatan
3
Contoh soalan kuiz: 1. Apakah permainan yang kamu gemari untuk bermain dengan rakan kamu? 2. Berikan maksud perkataan baik hati. 3. Berikan perkataan lain
Langkah 2 (5 minit)
BBB
Secara berpasangan murid dikehendaki menjawab soalan kuiz.
Soalan kuiz
Murid diminta menyebut semula kata
KB
sebab akibat
dan frasa serta memberikan maksud.
Murid diminta melengkapkan ayat dengan kata dan frasa yang betul.
Teknik
Perbincangan
bagi menggambarkan rakan kamu. KP
4. Nyatakan isyarat yang betul bagi perkataan ‘kawan’
Intrapersonal
Verbal linguistik
Kinestatik
Nilai Murni
Lompat sahabat lompat Lompat la tinggi-tinggi
Kerjasama
Langkah 3 (20 minit)
BBB
(berkumpulan)
Lirik lagu
------------------------------- Murid-murid diminta melengkapkan lirik
------------------------------------
lagu berdasarkan pembayang yang
Pendekatan
Didik Hibur
diberikan. Murid diminta mempersembahkan
Teknik
nyanyian dengan menyebut atau
Nyanyian
berisyarat berdasarkan lirik lagu yang
Penyoalan
dicipta serta membuat pergerakan kreatif
KP
Murid diminta menyatakan nilai-nilai murni yang terkandung dalam lirik lagu yang dihasilkan. 4
Intrapersonal
Verbal linguistik
Nilai Murni
Berbudi bahasa
PAS
Bertanggungjawab
Penilaian objektif
Pemerhatian [lembaran kerja : kata nama dan kata kerja ] dalam seni kata lagu.
Penutup (5 minit)
BBB LCD
Kognitif
Murid diminta menyebut kembali
Skrin
Kata nama, kata kerja dan
nilai-nilai murni yang telah mereka
Lirik lagu
nilai-nilai murni.
pelajari.
Rumusan isi pelajaran
KB Merumus
Sosial :
Guru membuat rumusan isi pelajaran.
Pujian atas hasil kerja murid
Nilai
Kerajinan
Berbudi bahasa
PAS
bertanggungjawab
KP: Verbal linguistik Intrapersonal
5
6