RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK Mata Pelajaran
: Matematik
Tahun
: 2 Razak
Bilangan Murid
: _____ / 27 Orang
Tarikh / Hari
: 17 September 2018 / Isnin
Masa / Minit
: 9.15 pagi – 10.15 pagi (60 minit)
Bidang Pembelajaran
: Nombor dan Operasi
Tajuk
: Panjang
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid-murid pernah membuat pengukuran objek menggunakan unit bukan piawai. Murid juga boleh membandingkan dua atau lebih ukuran objek panjang menggunakan unit bukan piawai.
Standard Kandungan
: 6.1
Panjang
Standard Pembelajaran
: 6.1.2
Mengukur panjang
Hasil pembelajaran
: Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk: a) Membuat pengukuran panjang dengan objek di sekeliling mereka.
Pentaksiran
: (a) Jawapan betul yang dikemukakan oleh murid apabila guru menanyakan beberapa soalan secara individu dan rawak. (c) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran. (d) Hasil kerja rumah murid akan diguna sebagai indikator pencapaian standard pembelajaran.
Elemen Merentasi Kurikulum
: (a) Kemahiran Berfikir – membuat perkaitan, menyelesaikan masalah, membanding beza
pemerhatian,
(b) Nilai dan Sikap – Bekerjasama, berani (c) Elemen merentas kurikulum – Nilai murni, kreativiti dan inovasi Elemen Abad Ke 21
: Kreatif, Pemikiran Kritikal, Kolaborasi, Komunikasi, Kenegaraan
Kemahiran Proses Matematik
: Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara guru dan murid serta semasa aktiviti berpasangan Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat perwakilan dan perkaitan
Sumber/Bahan Bantu Mengajar : Pensel, pembaris sentimeter, pembaris meter, pita ukur, kad imbasan, klip kertas, buku teks aktiviti
Langkah /Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran 1) Guru menunjukkan dua jenis pensel yang berbeza saiz. 2) Murid diminta menyatakan perbezaan kedua-dua pensel tersebut. 3) Guru mengaitkan jawapan murid dengan pengajaran hari ini.
Set induksi
Catatan
BBM Dua Jenis Pensel KB Membuat perkaitan Membanding beza Pemerhatian
5 Minit Soalan guru: 1. Apakah perbezaan kedua-dua pensel tersebut? 2. Alat apakah yang digunakan untuk mengukur panjang kedua-dua pensel tersebut. Alat pengukur panjang: Pembaris sentimeter
Langkah 1 8 minit
Pita Ukur
Pembaris Meter
1. Guru menunjukkan beberapa jenis alat pengukur. 2. Guru memperkenalkan unit sentimeter dan symbol bagi unit sentimeter. 3. Guru menunjukkan alat yang digunakan untuk mengukur unit sentimeter. 4. Guru bersoal jawab dengan murid objekobjek yang diukur dengan unit sentimeter. 5. Guru memperkenalkan unit meter dan perkaitan bagi unit meter dan sentimeter. 6. Guru menunjukkan symbol yang digunakan bagi mewakili unit meter.
BBM Pembaris sentimeter Pita ukur Pembaris meter
KB Pemerhatian Membuat perkaitan
Pembaris sentimeter
Guru menunjukkan cara yang betul untuk mengukur panjang klip kertas
Langkah 2 20 minit
Langkah 3 10 minit
m
cm
Tiang Bendera
Pensel
Kereta
Pemadam
Padang bola
Buku
Katil
Sudu
Sofa
Gunting
1. Setiap murid diarahkan untuk duduk secara berpasangan. 2. Guru memperkenalkan unit sentimeter kepada murid-murid. 3. Setiap pasangan murid diberikan sebatang klip kertas dan pembaris sentimeter 4. Guru menunjukkan cara yang betul untuk mengukur panjang klip kertas tersebut. 5. Guru menjelaskan bagi objek yang besar, unit panjang yang digunakan ialah dalam unit Meter. 6. Seorang murid dipanggil di hadapan kelas. 7. Guru mengukur tinggi murid tersebut dengan menggunakan pita ukur dan mencatatkan ketinggian murid dalam unit meter.
1. Guru menampal symbol unit meter dan sentimeter pada papan putih. 2. Beberapa kad imbasan dipaparkan 3. Murid diminta menampalkan kad yang sesuai berdasarkan unit ukuran yang bersesuaian.
BBM Pembaris sentimeter Klip kertas Pita ukur
Nilai dan Sikap Bekerjasama KB Membuat perwakilan
BBM Simbol unit meter dan sentimeter Kad imbasan Nilai dan SIkap Berani KB Membuat perkaitan
Buku Teks Aktiviti mukasurat 126 dan 127.
Langkah 4 12 minit
Penutup 5 minit
1. Setiap murid diminta untuk menyiapkan latihan dalam buku teks aktivit pada muka surat 126 dan 127. 2. Bagi murid yang tidak dapat menyiapkan latihan semasa waktu PdPc, guru meminta murid untuk menyiapkan soalan tersebut di rumah
Guru membuat kesimpulan tentang topik pengajaran pada hari ini
BBM Buku teks aktiviti Nilai dan SIkap Berani KB Membuat perkaitan
KB Membuat perkaitan Membuat rumusan