RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KHAS MASALAH PEMBELAJARAN Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tarikh / Hari
: 15 Mac 2019 (Jumaat)
Masa
: 09.30 pagi – 10.30 pagi
Kelas
: Paya Kumbuh
Bilangan Murid
:1 Bil 1.
Nama Khairul Irfan Bin Khairul
Umur
Kumpulan
6
1
Kehadiran
Zaman
Tema
: Benda maujud
Tajuk
: 3.0 Kemahiran membaca (DSKP ASAS 3M Tahun 1)
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid dapat menyebut huruf vokal (a,e,i,o,u) dan konsonan dengan jelas
Standard Kandungan
: 1.2 Menulis secara mekanis
Standarad Pembelajaran
: 4.2.2 Menulis huruf besar dengan betul
Hasil Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : i.
Menulis huruf besar (F, G , H, I ,J, K) dengan cara yang betul tanpa bantuan guru
Pentaksiran Berasaskan
: Formatif (lembaran kerja dan kuiz)
Sekolah Tabiat Berfikir (HOM)
: Berfikir dan berkomunikasi dengan jelas dan tepat
Elemen Merentas
: Teknologi Maklumat & Komunikasi, Keusahawanan (Kesanggupan belajar dari kesilapan & membina jaringan
Kurikulum (EMK)
sosial
Penerapan Nilai
: Berdikari, hormat-menghormati, kerajinan
Bahan Bantu Mengajar
: Kad imbasan (huruf vokal) , pasir, lembaran kerja, kertas warna, gam , gunting.
Unsur Terapi
: Terapi cara kerja, Terapi muzik & nyanyian, terapi pasir.
Langkah
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Kumpulan 1
Catatan
Kumpulan 2
Set Induksi
1. Guru menayangkan video ‘ABC terbitan Didi & Friends.
Nilai
( 5 minit)
2. Murid menonton video dengan teliti dan bernyayi bersama-sama dengan guru
Hormat-menghormati
3. Murid bersoal-jawab dengan guru.
EMK :
4. Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pembelajaran .
Teknologi maklumat
murni
:
& komunikasi BBM
:
tayangan
muzik Unsur Terapi : Terapi
muzik
&
murni
:
nyanyian Langkah 1
Interaksi
Nilai
( 20 minit)
1. Murid diedarkan dengan kad huruf vokal (a,e,i,o,u)
Berdikari, kerajinan
2. Dengan menggunakan kad huruf vokal, guru menyebut dengan jelas kepada murid.
EMK :
3. Murid mendengar dan menyebut semula huruf yang ditunjukkan oleh guru.
Keusahawan
4. Murid diminta untuk menulis huruf vokal (a,e,i,o,u) di atas pasir.
(kesanggupan
5. Murid diberikan bimbingan sekiranya murid tidak dapat melaksanakan aktiviti tersebut.
belajar
6. Guru mengaitkan huruf vokal yang ditulis di atas pasir dengan gambar yang bersesuaian.
kesilapan)
dari
HOM: Berfikir dan berkomunikasi dengan jelas
tepat
dan
BBM : pasir, kad huruf vokal, pasir, Unsur Terapi : Terapi pasir
Langkah 2 ( 15 minit)
Lembaran kerja
Nilai
murni
1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja huruf vokal.
Kerajinan
2. Murid diminta untuk menyurih dan menulis semula huruf yang berkaitan.
EMK :
3. Guru memberikan bimbingan sekiranya murid tidak dapat melakukan aktiviti dengan baik.
Keusahawan (membina
:
jaringan
sosial) BBM kerja,
:
lembaran
Pengukuhan
Langkah 3 ( 15 minit)
Nilai
murni
1. Guru menjalankan aktiviti montaj bersama-sama murid.
Hormat
2. Murid diedarkan dengan kertas berwarna dan gam.
menghormati
3. Murid diminta melekatkan kertas berwarna yang telah dikoyakkan ke atas gambar yang telah
EMK :
dipilih oleh murid. 4. Guru memberi bimbingan kepada murid sekiranya tidak dapat melaksanakan aktiviti tersebut.
:
Keusahawan (membina
jaringan
sosial) BBM
:
kertas
berwarna, gam
Penutup ( 5 minit)
1. Guru membuat rumusan pengajaran dengan bertanya beberapa soalan.
Nilai
2. Murid memberikan tumpuan dan menjawab soalan yang diajukan oleh guru.
Hormat
3. Murid menepuk tangan setelah berjaya menjawab soalan.
menghormati
4. Guru mengucapkan “tahniah” kepada semua murid kerana berjaya menamatkan sesi pengajaran
EMK :
dan pembelajaran.
murni
:
Keusahawan (membina sosial)
jaringan