RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) REKABENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5 Tarikh/Hari
: 12.08.2018 (Isnin)
Masa
: 12.15 – 1.15 petang
Tahun/Kelas
: 5 Seroja
Bilangan Murid
: ____/ 24 orang
Topik/Tajuk
: 5.0 Teknologi Pertanian
Standard Kandungan
:5.1 Menanam benih di dalam bekas.
Standard Pembelajaran
: 5.1.3 Menyediakan alatan iaitu sudip tangan, serampang tangan dan penyiram. 5.1.4 Mengenal pasti medium semaian seperti medium campuran, peat most dan cocoa peat. 5.1.5 Menyediakan medium dan bekas semaian yang sesuai. 5.1.6 Mengisi medium ke dalam bekas semaian mengikut prosedur.
Standard Prestasi
: TP3 – Menyediakan medium dalam bekas semaian dan penanaman yang sesuai. TP4 – Menyemai biji benih halus atau kasar dengan kaedah yang betul.
Hasil Pembelajaran
: Pada akhir pembelajaran,murid akan dapat: 1. Menyediakan dan mengisi medium ke dalam bekas semaian mengikut prosedur. 2. Menyatakan 3 nama dan fungsi alatan daripada 4 yang digunakan untuk penanaman. 3. Menyatakan nisbah medium semaian bagi tanah campuran.
Pengetahuan Sedia Ada: 1. Murid pernah melihat anak benih di tapak semaian di dalam televisyen, pasar tani dan di rumah.
Bahan Bantu Mengajar: Biji benih, medium semaian, bekas semaian, sudip tangan, bekas penyiram.
Elemen merentas kurikulum (EMK): 1. Keusahawanan (EK2) – Daya kreativiti dan inovasi (pemilihan idea terbaik). 2. Kreativiti & Inovatif – Menghasilkan idea dari pemerhatian.
Nilai-nilai murni: 1. Bekerjasama 2. Yakin I-think : 1. Peta Buih
Pembelajaran Abad 21 : Berpusatkan pelajar dan bahan, pelajar faham & patuh arahan, saling menghormati.
KBAT : Dalam proses semaian biji benih, bagaimanakah menghasilkan medium semaian yang baik dan berapakah nisbah medium semaian?
Langkah / Masa
Set Induksi (5 Minit)
Isi Kandungan
Pengenalan kepada alatan bagi proses semaian.
Aktiviti P&P / Standard Pembelajaran
1. Guru memegang alatan
Kemahiran Berfikir
sebenar, contohnya sudip
Menghubungkait
tangan dan meminta murid memberikan nama serta
a. Apakah yang anda lihat ini?
Catatan / Tahap Penguasaan
kegunaannya. 2. Guru menyoal murid mengenai alatan lain yang
b. Apakah
digunakan dalam proses
kegunaan
semaian biji benih.
alatan ini?
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pembelajaran hari ini.
Langkah 1 (10 Minit)
a. Dari
1. Guru menunjukkan beberapa
BBM
manakah
medium semaian kepada murid,
Medium semaian
medium
seterusnya memberi
semaian
penerangan tentang medium
EK2
diperolehi?
tersebut seperti sifat fizikalnya.
Keusahawanan
2.Guru menyoal murid berkenaan medium semaian sebagai pengukuhan. 3. Selepas memberi penerangan, guru akan bersoal jawab yang berkaitan dengan isi pelajaran untuk menguji kefahaman murid.
Langkah 2 (20 Minit) Seed tray
1. Guru membuat tunjukcara
BBM
penyediaan bekas semaian dan
Alatan tangan, bekas semaian, medium semaian.
pengisian medium semaian. 2. Murid dibahagi kepada beberapa kumpulan (4 orang
Abad 21
setiap kumpulan).
Berpusatkan pelajar.dan bahan
3. Setiap kumpulan akan menyediakan bekas semaian
prosedur.
TP3 : Mengenal pasti medium semaian.
1. Guru kemudiannya
BBM
memberikan 2 jenis biji benih
Biji Benih,
dan mengisi medium mengikut
Langkah 3 (20 Minit)
Penyemaian biji benih
iaitu halus dan kasar.
2.Murid diminta untuk menyemai
TP3 : Menyediakan
biji benih tersebut di dalam
medium dalam
bekas semaian yang telah diisi
bekas semaian dan
medium sebelumnya mengikut
penanaman yang
langkah yang betul.
sesuai.
3.Murid diminta untuk
TP4 – Menyemai
mengasingkan semaian biji
biji benih halus atau
benih halus dan biji benih kasar.
kasar dengan
4. Murid diminta menyiram
kaedah yang betul.
medium semaian dan menulis nama kumpulan pada kotak semaian.
Penutup (5 Minit)
- Guru membuat rumusan isi
I-think
penting pengajaran dan
Peta buih
memberi komen terhadap hasil kerja kumpulan.
Penutup -Murid diminta membuat peta kognitif/ sosial/ buih bagi menyatakan 3 jenis gabungan medium semaian. -Penilaian kerja amali semaian akan dinilai dari semasa ke semasa sehingga akhir.
Refleksi: ....................................................................................................................................... ....................................................................................................................................... ....................................................................................................................................... ....................................................................................................................................... .......................................................................................................................................
NOTA TAMBAHAN