Rph 5 Mawar (perwakilan Data).docx

  • Uploaded by: KhairulYaziq
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rph 5 Mawar (perwakilan Data).docx as PDF for free.

More details

  • Words: 814
  • Pages: 4
Mata Pelajaran

: Matematik

Tahun

: 5 Mawar

Bilangan

: 30 orang (14L, 16P)

Tarikh / Hari

: 09 OKTOBER 2018 / Selasa

Masa / Minit

: 07.45 – 08.45 pagi (60 minit)

Bidang Pembelajaran

: Statistik dan Kebarangkalian

Tajuk

: Pengurusan Data

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid telah memahami dan mempelajari purata yang berkait dengan min.

Standard Kandungan

: 18.1 Mod, median min dan julat.

Standard Pembelaja ran

: 18.1.1 Mengenal mod, median, min dan julat daripada data yang diberi.

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pengajaran, murid akan berupaya untuk :

Hadir :

/ 30

(a) Menyatakan maksud mod, median, min dan julat.. (b) Menentukan mod, median, min dan julat daripada data yang diberi. Pentaksiran

: i) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran. ii) Menyemak lembaran kerja murid.

Elemen Merentas Kurikulum

: Kreatif dan Inovatif

Nilai dan Sikap

: Jujur

Kemahiran Berfikir

: Menghubungkait

Elemen Abad ke 21

: Kolaborasi, Komunikasi

Kemahiran Proses Matematik

: Menaakul : Dipupuk secara aktif semasa proses menentukan mod, median, min dan julat daripada data yang diberi..

Sumber/Bahan Bantu Mengajar

: Kad nombor, Buku teks, lembaran kerja.

LANGKAH / MASA Set Induksi

ISI KANDUNGAN - Penjanaan idea

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 1.

(7 minit) I.

Siapakah diantara kamu semua yang lahir bulan 2,4,6,8,10?

II.

2.

CATATAN

Guru mencungkil idea murid dan memberi penerangan kepada murid berkenaan data sebagai

Nilai dan Sikap

gambaran awal

Berani

Guru bertanya kepada murid siapakah yang lahir

-Jawapan : Pelbagai respon daripada

pada bulan 2,4,6,8,10 satu demi satu dan diminta

Kemahiran Berfikir

murid dan mengankat tangan.

untuk mengangkat tangan.

Membuat perkaitan

Bagaimanakah maklumat yang kamu

3.

Murid diminta untuk mengira bilangan murid yang

peroleh boleh disimpan?

mengangkat tangan mengikut bulan kelahiran

-Jawapan : Catat, jadual, mengira dan

mereka.

sebagainya.

4.

Guru membimbing murid membuat perkaitan dengan pembelajaran pada hari ini iaitu pengurusan data.

Perkembangan :

Pengenalan kepada mod, median , min dan

Langkah 1

julat.

1.

Guru mempamerkan lima kad nombor secara rawak.

BBM Kad nombor

(15 minit) i. Berapakah bilangan semua data itu? ii. Susun data ikut turutan yang paling kecil hingga

Nilai dan Sikap 2.

Murid diminta menyusun nombor tersebut dalam

paling besar. iii. Apakah nombor yang paling kerap dalam susunan itu? iv. Data yang paling banyak kekerapan dalam susunan, itulah mod. Jadi, apakah mod kumpulan data itu?

Bekerjasama

susunan menaik. Kemahiran Berfikir 3.

Semua murid memerhatikan kedudukan nombor tersebut dan menyatakan: i)Nombor yang paling banyak berulang. ii)Nombor yang berada dipertengahan susunan.

Membuat perkaitan

v. Data yang berada ditengah-tengah susunan,

4.

Murid diminta mencari min dengan menambahkan

itulah median, Jadi, apakah median kumpulan

semua nombor dan dibahagi dengan bilangan

data itu?

nombor.

vi. Min adalah purata, iaitu dengan menambahkan

Min = (1 + 2 + 2 + 4 + 6) / 5

semua nombor dan dibahagi dengan bilangan

5.

data. Jadi, kirakan min bagi kumpulan data di atas.

minimum dalam nombor tersebut. 6.

vii. Perbezaan nilai maksimum dan nilai minimum ialah julat

Murid diminta melihat nilai maksimum dan nilai

Murid diminta untuk berfikir dan berbincang berkenaan soalan yang dilontarkan oleh guru.

7.

Kemudian guru membimbing murid menyelesaikan masalah yang dihadapi oleh murid berdasarkan jawapan yang diberikan oleh mereka.

Perkembangan :

Pengukuhan :

Langkah 2

Contoh soalan :

1.

(15 minit)

Guru menerangkan dengan lebih jelas berkaitan mod,

BBM

median, min dan julat kepada murid dengan melihat

Buku teks.

contoh di dalam buku teks. i. Apakah mod dan median pada nombor ini.

Guru mengadakan soalan/kuiz spontan kepada

Nilai dan Sikap

ii. Bagaimana mencari median jika nombor yang

murid untuk memperkukuhkan kemahiran murid

Kerjasasma

diberi adalah dalam bilangan genap?

dengan melakukan aktiviti seperti contoh di bawah:

iii. Apakah median bagi kumpulan data tersebut?

2.

3.

Guru memaparkan data ujian 6 orang murid.

iv. Cari nilai min dan julat.

Kemahiran Berfikir Menyelesaikan masalah, membuat perkaitan.

4.

iMurid diminta menyusun nombor mengikut turutan menaik. Kali ini terdapat dua nombor ditengah-tengah iaitu 60 dan 68.

5.

Murid diminta menjumlahkan dua nombor ditengah itu dan bahagikan dengan dua.

6.

Median = (60 + 68) / 2 = 64

7.

Seterusnya, murid diminta mencari nilai min dan julat.

8.

Guru bersama-sama murid membincangkan jawapan yang betul dan guru membimbing murid jika terdapat pembetulan.

Perkembangan : Langkah 3

Aktiviti peneguhan: Lembaran Kerja -

(15 minit)

1.

Guru menegedarkan lembaran kerja kepada murid

Bahan Bantu Mengajar

Menyatakan mod, median, min dan julat

dan murid diminta menjawab soalan tersebut secara

Lembaran kerja

dalam sesuatu situasi yang diberi.

perbincangan sesame rakan.

Nilai dan Sikap

Guru menyemak bersama-sama jawapan yang

Jujur,

diberikan murid jika masa mencukupi.

Kemahiran Berfikir

2.

Menyelesaikan masalah 

Penutup

Rumusan

(8 minit)

(a)Menyatakan maksud mod, median, min dan

tersebut dengan melontarkan idea berkaitan

Strategi:

julat..

pengurusan data.

Penyoalan seluruh kelas

(b)Menentukan mod, median, min dan julat daripada data yang diberi.



Murid diminta merumuskan pembelajaran hari

Guru bertanya kepada murid bahagian atau soalan yang masih kurang faham atau keliru dengan kehendak soalan.

Refleksi

:…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Related Documents

Ba 5 Mawar
December 2019 31
Perwakilan Koswip
June 2020 15
Rph
May 2020 30
Mawar,paradigma
June 2020 11
Rph
June 2020 24

More Documents from ""