Radomir Putnik - Tucindanska Tragedija

  • Uploaded by: Paske
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Radomir Putnik - Tucindanska Tragedija as PDF for free.

More details

  • Words: 15,877
  • Pages: 66
Radomir Putnik

TUCINDANSKA TRAGEDIJA Dokumentarna drama u dva dela

8

Radomir Putnik

RADOMIR PUTNIK, kwi`evnik i dramaturg, ro|en je 1946. godine u Oyacima. Studirao je na Filolo{kom fakultetu i Akademiji za pozori{te, film, radio i televiziju u Beogradu. Urednik je u Umetni~kom programu Televizije Beograd. Bio je direktor Drame Narodnog pozori{ta u Beogradu, pozori{ni kriti~ar ,,Politike’’ i glavni urednik ~asopisa ,,Scena’’. Objavio je vi{e kwiga pesama, kwigu pripovedaka, kao i dve kwige dramatur{kih ogleda i prikaza: ^itaju}i iznova i Pribli’avawe pozori{tu. Pozori{ni komadi prikazivani su mu u pozori{tima u Beogradu, Somboru, Zaje~aru, Zenici i Vr{cu, a desetak radio drama na programima radio stanica pre|a{we Jugoslavije. Napisao je televizijsku seriju Kraj dinastije Obrenovi}.

9

Tucindanska tragedija

Radomir PUTNIK

TUCINDANSKA TRAGEDIJA Dokumentarna drama u dva dela

LICA: JA[A TOMI], novinar MILICA TOMI], wegova ‘ena

@IVKO VULETI], agronom i novinar GAVRA PLAV[I], apotekar

SVETOZAR MILETI], Milicin otac

MILAN JOVANOVI], profesor SAVA STOJKOVI], ~izmar

JOVAN JOVANOVI] ZMAJ, pesnik LOBMAJER, predsednik suda JEZDIMIROVI], sudija AUREL POPOVI], tu`ilac

ZARIJA STANKOVI], sve{tenik AMALIJA STRATIMIROVI] KATARINA VLADISAVQEVI] – KNI]ANIN DR JOVAN VELIMIROVI], lekar

VLADISLAV ZOMBORI, branilac MI[A DIMITRIJEVI], novinar

JOSIF HANDLER, no`ar MARKOVI], trafikant

ANA DIMITRIJEVI], wegova ‘ena

DIMITRIJE DIMITRIJEVI], Mi{in otac

NIKOLA JOKSIMOVI], novinar

Ko~ija{

dr MLADEN JOJKI], lekar

Gra|ani na peronu, publika u sudnici, gosti u kafani “Kod To{e", sudski slu`benici, policajci

dr MILAN BO@ESKI, advokat

De{ava se 1890. godine u Novom Sadu

10

Radomir Putnik

PRVI DEO Scena predstavqa, u osnovi, sudnicu; gledaoci u dvorani istovremeno su i publika u sudnici. Scensko zbivawe }e, me|utim, te}i simultano i na drugim neophodnim prostorima, {to }e biti nazna~eno na po~etku scene.

1. Sudnica. Za sudijskim stolom sede sudije: predsednik suda Lobmajer i sudija Jezdimirovi}. Na mestu za optu`ene sedi Ja{a Tomi}, ispred wega branilac Vladislav Zombori. Nasuprot wima sedi tu`ilac Aurel Popovi}. Tu su, dakako, i zapisni~ari. Sa strane stoje svedoci koji }e docnije dati iskaze. LOBMAJER:

Danas, 10. marta 1890. godine pristupamo kona~noj raspravi u krivi~noj stvari Ja{e Tomi}a i opomiwem sve one koji su pred sud pozvani da ~ine svoje iskaze u potpunom skladu sa istinom. Naro~ito opomiwem svedoke da }e ukoliko bude nu`no, morati da se zakunu, te zato neka daju iskaze tako da se mirne du{e zakleti mogu. Neka se sada svedoci povuku.

Sudski slu`benik izvodi svedoke. LOBMAJER:

Dimitrije Dimitrijevi} dao je molbenicu u kojoj i{te, da se i on, radi ostvarivawa svoje od{tete, pozove na raspravu. (Pauza) Molim gospodina kraqevskog tu`ioca da iznese optu`bu.

POPOVI]:

Slavni sudbeni stole! Ove godine, 4. januara, uboden je no`em na na ovda{woj `elezni~koj stanici, na wenom peronu Mi{a Dimitrijevi}, vlasnik lista “Branik”, i za kratko vreme izdahnuo je na licu mesta. Ja{a Tomi}, koji se nalazi u pritvoru, priznao je otvoreno svoje delo u toku krivi~ne istrage. Priznao je da je Mi{u Dimitrijevi}a, sa napred promi{qenom namerom, umorio. U toku istrage ispitani

11

Tucindanska tragedija

svedoci podupirali su pojedinosti ovoga priznawa, i tako je na osnovu izvr{ene istrage podignuta protiv optu`enika od strane dr`avnog tu`ila{tva, koje ja zastupam, optu`ba zbog umorstva, koja se sa paragrafom 278. na{eg Krivi~nog zakonika kosi, i slavni sud je prihvatio moj predlog optu`be i u tom smislu doneo optu`nu odluku, koja je – po{to optu`eni protiv we nije hteo apelovati – postala pravovaqana. Optu`bu pridr`avam i molim da se zapo~ne dokazni postupak. LOBMAJER:

Pre nego {to zapo~nemo s postupkom, pozva}emo Dimitrija Dimitrijevi}a u vezi s wegovim zahtevom.

Sudski slu`benik uvodi Dimitrija Dimitrijevi}a. LOBMAJER:

Va{ advokat prijavio je sudu da ste radi prilikom dana{we rasprave da podignete svoja prava. Recite kakva prava na od{tetu imate i na osnovu ~ega ih tra`ite?

DIMITRIJEVI]:

Meni je moj sin Mi{a Dimitrijevi} davao mese~no pedeset forinti.

LOBMAJER:

Zakon nare|uje da samo oni imaju pravo na od{tetu za ~ije je izdr`avawe umrli bio du`an da se brine. Nije li va{e imovno stawe takvo da mo`ete normalno `iveti? Koliku penziju imate kao biv{i sudski poslu`iteq?

DIMITRIJEVI]:

169 forinti na celu godinu.

LOBMAJER:

Koliku od{tetu `elite?

DIMITRIJEVI]:

Ne znam da li ovaj ubica {to...

LOBMAJER:

To ne spada ovamo, nego recite da li {ta tra`ite i koliko.

DIMITRIJEVI]:

(Posle pauze) Toliko od{tete tra`im, koliko sam od sina moga dobijao.

LOBMAJER:

Dakle, 600 forinti godi{we. Recite, da li znate {ta o smrti svoga sina?

DIMITRIJEVI]:

Samo to {to je po listovima bilo.

12

LOBMAJER:

Radomir Putnik

Mo`ete i}i.

Slu`benik izvodi Dimitrijevi}a. LOBMAJER:

Optu`eni, ustanite.

Ja{a Tomi} ustaje. LOBMAJER:

Kako se zovete?

TOMI]:

Ja{a Tomi}.

LOBMAJER:

Koliko vam je godina?

TOMI]:

Trideset ~etiri.

LOBMAJER:

Koje ste vere?

TOMI]:

Pravoslavne vere.

LOBMAJER:

Jeste li o`eweni?

TOMI]:

Jesam.

LOBMAJER:

Imate li dece?

TOMI]:

Nemam.

LOBMAJER:

[ta ste po zanimawu?

TOMI]:

Novinar.

LOBMAJER:

Imate li kakvog imawa?

TOMI]:

Nemam.

LOBMAJER:

Jeste li sudski ka`wavani?

TOMI]:

Jesam, zbog novinskog ~lanka na tri meseca dr`avnog zatvora.

LOBMAJER:

Opomiwem vas da pred sudom morate re}i potpunu istinu. (Pauza) Kada ste se posledwi put sreli sa Mi{om Dimitrijevi}em i gde?

TOMI]:

Na `elezni~koj stanici, ~etvrtog januara.

LOBMAJER:

Ispri~ajte {ta se tamo desilo.

TOMI]:

Ja sam tamo Dimitrijevi}a probo.

LOBMAJER:

Kako ste tamo dospeli? Kako ste doznali da je on tamo?

13

Tucindanska tragedija

TOMI]:

Slu~ajno sam opazio kako je on sa svojom `enom u jednim kolima i{ao u pravcu `elezni~ke stanice. Tada sam se odvezao za wim i izvr{io delo.

LOBMAJER:

Ispri~ajte kako se to dogodilo.

TOMI]:

Hteo bih da postavim jednu principijelnu primedbu. Istina, da sam ga probo, priznajem. Da izme|u wega i mene pre toga ne be{e izmena re~i, priznajem tako|e . Ali, pojedinih momenata ne se}am se jasno. Imam izvesne utiske kako se to desilo. Ako, me|utim, svedoci kojima se mo`e verovati reknu “Nije tako kao {to je on pripovedio”, dopusti}u i sam da nije tako bilo.

LOBMAJER:

Dobro. Po~nite o doga|aju ispo~etka.

2. Redakcija lista “Zastava”. Jednostavno ure|ena soba, s dva pisa}a stola. Za stolom sedi Ja{a Tomi}, nasuprot wemu pop Zarija Stankovi}. Tomi} i Stankovi} su vr{waci. Tomi} je namr{ten, Stankovi} zbuwen. Piju kafu. Tomi} pali dugu cigaru “Viryiniju”. TOMI]:

(Uzbu|en) Reci mi, Zarija, tamo, u tvom ^eneju, ne govori se ni{ta?

STANKOVI]:

O ~emu, Ja{o?

TOMI]:

Zar ne zna{ da se po Novom Sadu i Be~kereku raznose pisma moje `ene Milice, i da ih ve} i piqarice ~itaju? To se vi{e ne mo`e podneti!

STANKOVI]:

Kakva pisma?

TOMI]:

Ka`u mi da je u redakciji “Branika” napravqena izlo`ba Mili~inih pisama! Da se to inkriminisano pismo u prepisu kolportira. Da ga ~itaju novosadske gospo|e na ~ajankama, posle badem – torte!

14

STANKOVI]: TOMI]:

STANKOVI]: TOMI]:

STANKOVI]: TOMI]:

STANKOVI]: TOMI]:

Radomir Putnik

Ne re~e mi kakvo pismo, Ja{o. Jedno, ka`u, {to ga je jo{ kao devojka pisala. (Pauza) Na mene vr{e pritisak oni iz “Branika” i ne biraju sredstva. Sva{ta su probali da me sklone iz “Zastave”, pa nisu uspeli. Nisam reagovao ni na kakve klevete i opawkavawa. (Pauza) Pa i to zna{ kakve su la`i o meni pisali u “Braniku” – nije me jednom ~ika Jova Zmaj branio od wih. [ta im je ciq? Da uni{te “Zastavu”, kao glasilo vojvo|anskih radikala. Oni misle, da kada bi uni{tili “Zastavu” i mene, da bi wihova Liberalna stranka dobila na izborima i da bi time postali naslednici Svetozara Mileti}a i wegovog pokreta. A srpski narod u Vojvodini dobro zna da su oni za nagodbu sa Ugarskom vladom, da su kompromiseri... Ne}e narod s wima. Ono, ho}e jedan broj bogata{a koji ne `ele da se i{ta mewa. A narodu je dosta svih bogata{a, narod ho}e da se re{i pitawe hleba! To je socijalisti~ka agitacija. Neka bude ~ija mu drago. Pitawe hleba je osnovno pitawe koje treba re{iti, uz, razume se, ono glavno – slobodna Vojvodina od Ma|ara. To je na{a misao. A da bi se do we do{lo, mora se re{iti, pre svega, pitawe hleba. (Pauza) Vidi{, Zarija, tu se razilazimo mi iz “Zastave” i oni iz “Branika”. Tu se razilaze Ja{a Tomi} i Mi{a Dimitrijevi}. A Mihailo Polit Desan~i}? Mi{a i on su glavni. Vi{e Mi{a nego Polit. (Pauza) Mi{a ho}e moju glavu, na tawiru. (Pauza) On je smislio to sa pismom. Oni nemaju ~oveka, osim Mi{e, sposobnog da smisli takvu pakost.

15

Tucindanska tragedija

STANKOVI]:

Smiri se, Ja{o. Ne sme{ biti plahovit. Sve }e se zaboraviti kada pro|e vreme.

TOMI]:

Ne mogu, zbog Milice. Ona pla~e po celu no}. A ni{ta nije kriva. Ja moram da branim wenu ~ast.

STANKOVI]:

Ne znam, nisam pametan kako da te savetujem. (Pauza) Razgovaraj s ~ika Jovom. Ja moram u ^enej, imam danas dve sahrane.

Stankovi} se pozdravqa s Ja{om, obla~i kaput i izlazi. Ja{a ostaje sam, seda za sto, hvata pero u ruku, uzima ve} napisan list hartije i po~iwe da rediguje tekst. Posle nekoliko trenutaka ruka mu zastane u vazduhu, pa klone na hartiju. Ja{a za`muri. Prene se, uhvati kutiju s cigarama, otvori je. Kutija je prazna. Ja{a ustaje, izlazi iz kancelarije, izlazi na ulicu. Ulazi u prodavnicu duvana. Do~ekuje ga prodavac. MARKOVI]:

Dobar dan, gosn Ja{o. Ta vi bez kaputa i {e{ira po ovoj hladno}i {etate...

TOMI]:

Da, da...

MARKOVI]:

Je l kao obi~no, jednu kutiju cigara?

TOMI]:

Jeste.

MARKOVI]:

(Pru`aju}i kutiju Tomi}u) O}ete li za Bo`i} negdi putovati? Mnogi se spremadu na put u Pe{tu ili barem u Sabatku.

TOMI]:

Ne}u nikuda.

MARKOVI]:

A kako je gospodin Mileti}? Je l dobro sa zdravqem?

TOMI]:

Onako.

MARKOVI]:

Pozdravite ga puno s moje strane. A {ta on ka`e za pisawe “Branika”? Za ono {to vami spo~itavadu?

TOMI]:

Gospodine Markovi}u, ostavite se zaludnih pri~a.

MARKOVI]:

Ja ko velim, kad pi{edu toliko...

Tomi} pla}a, klimne glavom, izlazi. Stoji na ulici. Otvara kutiju s cigarama, vadi jednu. Prilazi mu gospo|a Amalija Stratimirovi}. AMALIJA:

Ja{o...

16

Radomir Putnik

TOMI]:

(Prene se) Dobar dan milostiva...

AMALIJA:

(Pru`a Ja{i ruku, on je poqubi) Kako vam je ruka hladna, Ja{o... Da niste bolesni?

TOMI]:

Nisam gospo|o Stratimirovi}.

AMALIJA:

Vi ste nekako, u osobitom stawu, Ja{o... O~i su vam tako crvene, kao da ste bili na promaji.

TOMI]:

Da, ovih dana sam na promaji, gospo|o Amalija.

AMALIJA:

(Stavqa Ja{i ruku na ~elo) Vi ste vreli, kanda ste u groznici.

TOMI]:

Boli me glava.

AMALIJA:

Odmah da ste i{li ku}i i legli. Manite se redakcije i `urnalizma. Bolestan ~ovek nije za posao.

TOMI]:

(Posle pauze) Ta vi znate sve! [ta da radim, gospo|o Amalija, {ta da radim!? ^etiri no}i Milica pla~e. Ja wu zavaravam da sam zaspao, ali je ~ujem. Ona krije suze od mene, ali vidim ih! (Pauza) Prokleto pismo! Ne znam, milostiva, {ta da radim!

AMALIJA:

Prvo da ste legli. Milica da vam spremi ~aj. Pa onda da se ispavate. Sve }e pro}i, Ja{o, sve. A zdravqe kada izgubite – onda vi{e ni{ta nije va`no. (Pauza) Pozdravite Milicu. Ja }u do}i posle podne, da vidim da li vam je boqe.

Ja{a poqubi ruku Amaliji, ona odlazi. Ja{a je prati kao ukopan. U dubini vidi kako prolazi fijaker u kome su Mi{a Dimitrijevi} i wegova `ena. Ja{a, zbuwen i revoltiran, prati ih pogledom. Utr~ava u kancelariju, sa ~iviluka skida kaput, obla~i ga. Stavqa {e{ir na glavu, izlazi na ulicu. Po~iwe da tr~i. TOMI]: KO^IJA[:

Fijaker! Fijaker! (Ja{a ulazi u fijaker) Dobar dan, gosn Ja{o. Di }emo voziti?

17

Tucindanska tragedija

TOMI]:

Na `elezni~ku stanicu. Samo brzo.

KO^IJA[:

(Pokazuje Ja{i yepni sat) Pre jedanaest i frtaq nema voza, a ondak ide onaj za Sentu. A sada je tek polak jedanaest. Mi sti`emo na {taciju za {est minuta. Ajd, ri|o!

3. U sudnici. LOBMAJER:

Vi ste, dakle, u{li u fijaker i odvezli ste se do `elezni~ke stanice?

TOMI]:

Da.

LOBMAJER:

[ta ste onda uradili?

TOMI]:

Platio sam ko~ija{u. U{ao sam u zgradu i tra`io Dimitrijevi}a u ~ekaonici. Tamo ga nije bilo, pa sam izi{ao na peron.

4. Peron `elezni~ke stanice. Tomi} istr~ava iz zgrade stanice. Osvr}e se. Na peronu ima qudi; Ja{a ugleda grupu koju ~ine Mi{a Dimitrijevi}, wegova `ena, Joksimovi} i jedno dete. Ja{a `urno prilazi grupi, odgurne Joksimovi}a koji mu se na{ao na putu, desnom rukom uhvati Dimitrijevi}a za rame a levom – u kojoj je no` – zamahne i probode Di m i t r i j e vi } a. Sve s e t o o d v i j a b e z r e ~ i . Z a ~ u j e s e k r i k Dimitrijevi}eve `ene. Joksimovi} obuhvata Tomi}a rukama, a Tomi} zamahne jo{ jednom, me|utim ne uspeva da ponovo probode Dimitrijevi}a, ve} no`em okrzne Joksimovi}a. Narod se pribrao, ~uju se uzvici, zapomagawe. JOKSIMOVI]:

Udri mene!

TOMI]:

S tobom nemam ni{ta.

DIMITRIJEVI]KA:

Upomo}, qudi! Spasavajte!

18

Radomir Putnik

Qudi polako prilaze, me|u wima i policajac. Tomi} odgurne Joksimovi}a. Dimitrijevi}, bled, stoji, naslowen na stub. POLICAJAC:

[ta se ovde doga|a?

TOMI]:

Vodi me u policiju. Ubio sam ~oveka.

Policajac je zbuwen, uzima no` koji mu pru`a Ja{a. Drugom rukom hvata Ja{u za mi{icu i odvodi ga.

5. U sudnici. Ispitivawe je preuzeo sudija Jezdimirovi}. JEZDIMIROVI]:

Kojim ste od ova tri no`a izvr{ili delo?

TOMI]:

Ovim drugim.

JEZDIMIROVI]:

Kako ste do no`a do{li?

TOMI]:

Ako mi bude dopu{teno, hteo bih da ukratko ispri~am sve kako je bilo.

JEZDIMIROVI]:

Molim.

TOMI]:

Ho}u da iznesem u kakvim sam li~nim i politi~kim odnosima bio sa gospodinom Dimitrijevi}em. S wim sam se upoznao pre {est godina u Novom Sadu. Bilo je to onda kad je jedan deo Mileti}eve stranke s doktorom Nikom Maksimovi}em na ~elu hteo da napusti opoziciono dr`awe i da se pribli`i vladi. Protiv te struje vojevali smo zajedno ja i Mi{a Dimitrijevi}. Za to vreme Dimitrijevi} je radio u listovima koje sam ja ure|ivao, prvo u “Srpskom kolu” a zatim u “Zastavi”. Za tih godinu dana svakog dana smo se sastajali i razgovarali. Mogu re}i da smo jedan drugog po{tovali, ali nismo bili li~ni prijateqi. Do razlaza izme|u nas dvojice do{lo je 1885. godine, kada se sazivao na{ narodno – crkveni sabor. Prilikom jednog sastanka kod Dimitrijevi}a, zahtevao je doktor Ilija Vu~eti} da u na{im listovima, “Srpskom kolu” i “Zastavi” pru`imo ruku doktoru Niki Maksi-

19

Tucindanska tragedija

movi}u. Ja sam izjavio da u Maksimovi}a nemam poverewa, da ne}u wega da propagiram i da ne}u u tom smislu pisati. Onda me je Dimitrijevi} upitao: “A da li biste primili ~lanak, kad bih ga ja napisao?” Odgovorio sam: “Ne!” i to “Ne” nas je razdvojilo. Na saboru je rascep postao jo{ ve}i. LOBMAJER:

Politi~ke stvari koje sada dodirujete, mo`ete izneti prilikom va{e odbrane. Sud sada ho}e samo da konstatuje sam ~in ubistva. Sud poziva svedoka Anu Dimitrijevi}.

Sudski slu`benik uvodi Anu Dimitrijevi} do mesta za svedoke/ JEZDIMIROVI]:

Ho}ete li dati va{e podatke?

DIMITRIJEVI]KA:

Ana Dimitrijevi}, ro|ena Aradski. Stara 38 godina, pravoslavne vere, udovica. Rodom iz Sente.

JEZDIMIROVI]:

Izvolite re}i {ta znate o ubistvu va{ega mu`a.

DIMITRIJEVI]KA:

Znam samo toliko koliko sam videla na `elezni~koj stanici. Bili smo na peronu, moj mu` je stajao predamnom. Odjednom, primetim kako je Tomi} desnom rukom uhvatio moga mu`a, a levom ga probo. Pa je zatim hteo i po drugi put da ga probode. Ali ga je gospodin Joksimovi} dr`ao. Ja sam stra{no vriskala. Do{li su i drugi i predupredili drugi ubod.

JEZDIMIROVI]:

Dakle, samo ga je jednom udario?

DIMITRIJEVI]KA:

Jeste. Ali je hteo i drugi put.

JEZDIMIROVI]:

A odakle je do{ao Tomi}? Vi ste stajali na peronu. Je li i on bio napoqu?

DIMITRIJEVI]KA:

Odjednom je do{ao, tako da ga u brzini nisam ni primetila. Videla sam samo ruku i kako je perorezom udario.

JEZDIMIROVI]:

Je li va{ mu` odmah pao u nesvest?

20

Radomir Putnik

DIMITRIJEVI]KA:

Odmah je pobledeo, ali je jo{ stajao. Onda, kada se Tomi} udaqio, mu` mi je jo{ kazao da mu je perorez probo samo kaput. Zatim sam videla kako se srozao.

JEZDIMIROVI]:

Znate li za{to je Tomi} to uradio?

DIMITRIJEVI]KA:

Znam onoliko koliko sam ~itala u “Braniku”. Pitala sam mu`a, {ta je u stvari, ali on je odgovorio: “To nije za `ene, }uti!”

JEZDIMIROVI]:

Je li va{ mu` onda, kada se taj `alostan doga|aj desio, imao pri sebi kakvo oru`je?

DIMITRIJEVI]KA:

Jeste, imao je bokser.

JEZDIMIROVI]:

Niste li prethodno o tome {ta znali?

DIMITRIJEVI]KA:

Nisam. Da je moj mu` imao bokser, to mi je kazao istra`ni sudija.

JEZDIMIROVI]:

Znate li {ta o onom pismu koje se spomiwalo po novinama?

DIMITRIJEVI]KA:

Ne znam.

JEZDIMIROVI]:

Niste nikad ni videli to pismo?

DIMITRIJEVI]KA:

Nisam. Kad mi je istra`ani sudija poru~io da mu treba pismo, onda sam ga potra`ila me|u spisima moga mu`a. Na{la sam ga i pro~itala.

JEZDIMIROVI]:

Pre toga niste ga videli?

DIMITRIJEVI]KA:

Nisam.

JEZDIMIROVI]:

Optu`eni je rekao da ste vi rasprostirali to pismo i da ste ga prilikom jedne u`ine i pokazivali.

DIMITRIJEVI]KA:

To nije ta~no. U`ine kod mene nije ni bilo.

JEZDIMIROVI]:

Vi, dakle, odlu~no tvrdite da ste pismo upoznali tek onda kad ga je istra`ni sudija od vas zatra`io? Pre toga pismo niste ni videli?

DIMITRIJEVI]KA:

Nisam.

JEZDIMIROVI]:

Zahtevate li od{tetu?

DIMITRIJEVI]KA:

Ne. Ubica mi ne mo`e povratiti ono {to sam izgubila

21

Tucindanska tragedija

LOBMAJER:

Hvala. Ispratite gospo|u. Neka pristupi svedok doktor Jovan Velimirovi}.

Sudski slu`benik dovodi doktora Jovana Velimirovi}a. JEZDIMIROVI]:

Dajte ime i ostale podatke.

VELIMIROVI]:

Doktor medicine, Jovan Velimirovi}, iz Novog Sada, imam 39 godina, o`ewen. Vere pravoslavne. Do sada nisam osu|ivan.

JEZDIMIROVI]:

Ispri~ajte {ta se dogodilo 4. januara pre podne.

6. Peron `elezni~ke stanice. Mete` oko Dimitrijevi}a. Povici “Zovite doktora!”, “Ubi{e ~oveka!” JOKSIMOVI]:

Ima li doktora? Zovite doktora!

Iz grupe qudi izlazi Velimirovi}. VELIMIROVI]:

Ja sam doktor. [ta se desilo?

JOKSIMOVI]:

Tomi} je ranio Dimitrijevi}a.

Velimirovi} prilazi Dimitrijevi}u koji, bled, stoji naslowen na stub plinskog osvetqewa. DIMITRIJEVI]:

Nije se ni{ta dogodilo, nije mi mogao ni{ta. Ja imam zimski kaput na sebi. Ali, Joksimovi} je rawen.

Velimirovi} se osvr}e ka Joksimovi}u. Joksimovi} mu pokazuje okrvavqenu {aku, Velimirovi} je detaqno zagleda. Vadi iz yepa maramicu i ho}e Joksimovi}u da obmota dlan. Ali, tog trenutka pogleda Dimitrijevi}a i vidi da se ovaj quqa. Velimirovi} prihvati Dimitrijevi}a, ali ovaj jednostavno sklizne na zemqu. Velimirovi} ~u~ne kraj wega. VELIMIROVI]:

Moram da vas raskop~am, gospodine Mi{o.

Velimirovi} s naporom otkop~ava Dimitrijevi}ev kaput. Ana Dimitrijevi} jau~e. Velimirovi} otkop~ava Dimitrijevi}ev sako. Na beloj ko{uqi vidi {irok krvavi trag.

22

Radomir Putnik

VELIMIROVI]:

Dajte vode i kowaka.

DIMITRIJEVI]:

Da li je rana opasna?

VELIMIROVI]:

Nije.

DIMITRIJEVI]:

Da li je do{ao voz?

VELIMIROVI]:

Jo{ nije, ali svakoga trena mo`e da stigne.

DIMITRIJEVI]:

Gde je Ana? Ne vidim je.

VELIMIROVI]:

Gospo|a je tu.

Jedan ~ovek pru`a Velimirovi}u bokal s vodom i bocu s kowakom. VELIMIROVI]:

Vi ste u {oku. Popijte malo kowaka da se povratite.

Prislawa Dimitrijevi}u bocu na usta. Dimitrijevi} s mukom pije gutqaj – dva. Velimirovi} kvasi Dimitrijevi}evu maramicu vodom i stavqa je na Dimitrijevi}eve grudi, na mesto gde je ubod. Iz Dimitrijevi}evog yepa ispada bokser. DIMITRIJEVI]:

Mi }emo otputovati.

Dimitrijevi}u klone glava. Umro je. Velimirovi} mu zaklopi o~i. Velimirovi} ustane. Nemo gleda Anu Dimitrijevi}. Ana krikne i klekne uz Dimitrijevi}a. Zagrli ga.

7. U sudnici. LOBMAJER:

O uzroku dela ne znate ni{ta?

VELIMIROVI]:

Ne.

LOBMAJER:

Pomenuto pismo niste ~itali?

VELIMIROVI]:

Nisam. U stvari, o pismu znam kao {to znaju svi u Novom Sadu. Samo o tome se pri~a.

LOBMAJER:

Hvala vam. Neka pristupi svedok Josif Handler.

Sudski slu`benik ispra}a Velimirovi}a i uvodi Handlera. JEZDIMIROVI]:

Ime i prezime?

23

Tucindanska tragedija

HANDLER: JEZDIMIROVI]:

HANDLER:

Josif Handler, no`ar. Rimokatoli~ke vere, 42 godine, do sada sudski neporo~an. Mo`ete li se setiti da li je prvih dana ove godine u va{oj radwi kupqen jedan od ovih no`eva? Jeste, ovaj.

8. U Handlerovoj no`arskoj radionici. Handler majstori{e, ulazi Ja{a Tomi}. HANDLER:

Dobar dan. Moli}u, gospodine.

TOMI]:

Treba mi jedan dobar no`.

HANDLER:

Imam no`eve raznih vrsta. Za {ta vam treba?

TOMI]:

Za jelo. Treba mi ja~i no`. Danas prave tako slabe no`eve da dva godi{we potro{im.

HANDLER:

Moli}u, evo nekoliko razli~itih, pa izaberite.

TOMI]: HANDLER:

TOMI]:

Evo, ~ini mi se da }e ovaj odgovarati. Po{to je? Dve ipo forinte. To je unikat, gospodine. Dobio sam ga za mustru, ali ako vam odgovara da}u vam ga po nabavnoj ceni. Mo`e. Uze}u ga.

HANDLER:

Ho}ete li da ga posebno nao{trim?

TOMI]:

Dovoqno je o{tar.

HANDLER:

Da li ho}ete da ga po{aqem na va{u adresu?

TOMI]:

Ne, pone}u ga.

Handler pakuje no`. Ja{a mu daje novac. Uzima no` i polazi. HANDLER: TOMI]: HANDLER:

Hvala vam gospodine. Jeste li vi odavde? Nisam, dodu{e, Novosa|anin, ali ve} vi{e godina `ivim ovde. Ja sam Mileti}ev zet. Klawam se, po{tovawe gospodine. Uvek sam na usluzi.

24

Radomir Putnik

9. U sudnici. JEZDIMIROVI]:

Poka`ite nam, da li ovde vidite ~oveka koji je od vas kupio no`.

HANDLER:

To je bio ovaj gospodin. (Pokazuje na Tomi}a)

JEZDIMIROVI]:

(Tomi}u) Optu`eni, vi ste rekli da ho}ete jedan no` za se~ewe hrane?

TOMI]:

(Prigu{eno) Ne se}am se.

LOBMAJER:

Mo`ete i}i. Neka pristupi svedok Nikola Joksimovi}.

Sudski slu`benik odvodi Handlera i u sudnicu uvodi Joksimovi}a. LOBMAJER:

Dajte podatke sudu.

JOKSIMOVI]:

Nikola Joksimovi} iz Zemuna. Star 33 godine, neo`ewen, pravoslavne veroispovesti, sudski neka`wavan.

LOBMAJER:

Recite {ta znate o doga|aju od 4. januara ove godine.

JOKSIMOVI]:

Dimitrijevi} je hteo da putuje u tazbinu u Sentu. Ja sam do{ao na stanicu da ga ispratim, te smo bili na peronu. Tu smo stajali i najednom se pojavio optu`eni Tomi} koji prvo sve obi|e, a onda do|e Dimitrijevi}u i udari ga.

LOBMAJER:

^ime?

JOKSIMOVI]:

Tada nisam video {ta ima u rukama. Video sam tek kad je izvadio no` i hteo drugi put da udari. Tada sam stupio pred wega.

LOBMAJER:

Onda ste ga odgurnuli?

JOKSIMOVI]:

Da, tri-~etiri koraka. On je no` ovako dr`ao. (Pokazuje)

LOBMAJER:

[ta je bilo daqe? Je li udario levom ili desnom rukom?

25

Tucindanska tragedija

JOKSIMOVI]:

Levom.

LOBMAJER:

Levom je udario, a desnom pridr`avao Dimitrijevi}a?

JOKSIMOVI]:

Jeste. Ja sam ga ovako dr`ao, na to do|e neko ko ga je {~epao.

LOBMAJER:

[ta mislite, {ta je bio uzrok ovome delu? [ta znate o onome {to je tom delu prethodilo?

JOKSIMOVI]:

Sigurno je to bila ona afera u kojoj sam bio poverenik.

LOBMAJER:

Kakva je to bila afera?

JOKSIMOVI]:

Dimitrijevi} je imao kod sebe pismo u kome se govorilo o okolnostima u kojima se nalazi “Zastava”, list koji je Tomi} ure|ivao. Dakle, pismo politi~kog sadr`aja o tome kako se sa “Zastavom” postupalo, kako su se urednici u tome listu tra`ili i kako su se na~ela neprestano mewala. To je Dimitrijevi} ~esto u “Braniku” napomiwao i to u politi~kom delu. Na to je Tomi} napisao jedan uvodni ~lanak u kome je napao Dimitrijevi}a i tvrdio da to pismo nikako ne postoji. Onda je Dimitrijevi} napisao bele{ku da pismo zaista postoji i da je za wega samo politi~ka strana tog pisma od zna~aja.

LOBMAJER:

Pozva}emo vas kasnije da svedo~ite kada bude re~i o tom pismu. Hvala.

Sudski slu`benik odvodi Joksimovi}a. LOBMAJER:

Mislim da smo priveli kraju ispitivawe o samom ~inu ubistva. Optu`eni Tomi}u, na osnovu iskaza svedoka i utvr|ivawa ~iweni~nog stawa, da li vi jo{ imate {ta da izjavite o samome doga|aju?

TOMI]:

Imam. Moja afera se bitno razlikuje od sli~nih afera sa nekavaqerskim postupawem. Pismo je bilo javno izlo`eno u “Braniku”. Nisu bili jo{ zvani~no izjavili da je izlo`ba zavr{ena, a pretilo se jo{ da }e se pismo {tampati u “Braniku”. Ja sam hteo to da

26

Radomir Putnik

spre~im. Da je neko oti{ao i rekao Dimitrijevi}u: “To je ne~asno {to radi{, da ~ast jedne `ene po sokacima iznosi{”... Ali, niko se u celome Novom Sadu nije na{ao da to u~ini. Zbog velike uvrede, a naro~ito bojazni da se pismo iznese u javnost – do{la mi je grozna pomisao, da svoga protivnika ubijem. Prijateqi su mi saop{tili 31. decembra da je odbijen moj poziv Dimitrijevi}u na dvoboj i na ~asni sud; tada sam oti{ao u gvo`|arnicu i kupio no`. Tim no`em sam hteo da Dimitrijevi}a ubijem na sokaku ili gde ga na|em. Moj prijateq doktor Mita Luki} zamoli me da posetimo srpskog pesnika doktora Jovana Jovanovi}a Zmaja, koji se nalazio u Novom Sadu. Zmaj, ~im me je spazio, upitao me je {ta je upravo u celoj stvari izvesno, po{to se u Novom Sadu samo o tome govorilo. Kad sam mu sve verno ispri~ao, morao je primetiti da sam uzbu|en, pa me je upitao {ta mislim sada da radim. Ja sam okoli{e}i odgovorio. On me je molio da ne pravim skandal. Govorio mi je da je sastanak Srpskog narodno – crkvenog sabora na pragu, molio me je da se kako znam umirim i ja sam, pod uticajem pesnikovih re~i, taj no` odbacio. JEZDIMIROVI]: TOMI]:

Prvi no` koji ste kupili? Jeste. No} uo~i Nove godine isuvi{e sam nemirno proveo. Te no}i oka nisam sklopio. Ali, bilo je jo{ nekoga ko nije spavao: to je bila moja `ena. Woj nisam ni{ta o toj stvari govorio, no ona je morala od nekoga ~uti, jer sam cele no}i slu{ao kako se gu{i u jecawu. Ujutro sam ustao ranije nego obi~no. Preko od mog stana prote`e se livada prema `elezni~kom nasipu. Po toj livadi sam {etao i razmi{qao. Dva glasa borila su se u meni. Jedan govora{e: “Ti ga mora{ ubiti, jer on to ho}e, on ne}e druk~ije.” A drugi glas je govorio: “Zaboga, u~ini sve drugo, samo to ne.” I, slavni sude, uvek sam nalazio da mi samo dva izlaza ostaju: sve ili ni{ta!

27

Tucindanska tragedija

(Pauza) Ni{ta da ne u~inim, to ne mogoh, i ja sam u~inio sve. (Pauza) Postajao sam sve razdra`eniji, te odem u Petrovaradin i kupim drugi no`. Ne ovaj koji le`i na stolu. Mnogo je ve}i i od ovog najve}eg. Taj sam no` jo{ pri povratku u promenadi bacio. Kad sam istog dana – prvog januara – do{ao u uredni{tvo “Zastave”, svi su govorili samo o tome kako se pismo javno pokazuje, i ja odem i tre}i no` kupim. Sutradan doznao sam da je Dimitrijevi} pismo i svojoj `eni dao, a da je gospo|a Dimitrijevi} prilikom jednog “jauzna” posle “kompota” i ovo pismo iznela na sto. Dabome, nije to r|av ukus posle “badem – torte” pojesti i ~ast jedne `ene. Gospodin Sava Stojkovi} re~e mi na pijaci da se pismo po novosadskim sokacima raznosi, da je isto pismo apotekar Plav{i} kod gospodara Gavrilovi}a doneo. Na dan 4. januara ~itao sam “Branik” i uverio se da je Dimitrijevi} moju `enu najgroznije napao i uvredio. Ono {to mi je on u~inio – udario na ~ast moje `ene i na moju ~ast – a da nije pru`io satisfakciju – bacilo me je u najve}u jarost. I ako sam, videv{i ga u fijakeru, po{ao za wim, to zna~i da druk~ije nisam mogao. LOBMAJER:

Da li ste vi Dimitrijevi}a pre toga tra`ili? Niste li tra`ili priliku da se s wim sukobite?

TOMI]:

Jesam. Kad sam prvi no` kupio, tra`io sam ga. Zatim sam taj no` bacio. Kad sam drugi no` kupio, onda ga nisam tra`io. Kad sam tre}i no` kupio, onda sam ga ba{ tra`io.

LOBMAJER:

Jeste li ga u pivnici “Kod To{e” tra`ili?

TOMI]:

Kad god sam ga tra`io, uvek sam ga tamo tra`io.

LOBMAJER:

I uvek s namerom da ga ubijete?

28

TOMI]:

Radomir Putnik

Priznajem da sam samo zbog toga i{ao “Kod To{e”, da Dimitrijevi}a ubijem. Tokom ta ~etiri dana, ja sam se neprekidno borio. Bilo je trenutaka, gde bih zacelo, izvr{io ubistvo, a to su trenuci kada sam o~ajavao {to ne mogu da ga na|em. Ali, bilo je i takvih trenutaka gde nisam na to pomi{qao, a to su trenuci kada sam odbacivao no`eve.

LOBMAJER:

Kada vam je pala na um misao da delo izvr{ite?

TOMI]:

Kad sam video onaj ~lanak u “Braniku”...

LOBMAJER:

To je bilo 4. januara?

TOMI]:

LOBMAJER: TOMI]:

LOBMAJER:

Mo`e biti. Ili kada sam spazio svoga protivnika. Jer to me je moralo u`asno uzbuditi, a naro~ito wegov plan da ode iz Novog Sada, te da mi onemogu}i svaku satisfakciju ili pravdawe, a da pismo zadr`i kod sebe. Kakvih imate dokaza da je Dimitrijevi} rasturao pismo, da ga je davao da ga mnogi ~itaju? Prvi dokaz je “Branik” sam. U “Braniku” se tvrdilo: pismo je rastureno, celom svetu je ve} poznat wegov sadr`aj. A Dimitrijevi} je pred mojim svedocima, gospodom Bo`eskim i Vuleti}em ta~no ozna~io i broj, koliko postoji prepisa pisma. Rekao je da ih ima dvadeset, ako se ne varam. A imate li drugih dokaza?

TOMI]:

Istragom se utvrdilo da se original nalazi u rukama Dimitrijevi}a, istragom se dokazalo da je on pismo izlo`io i da ga je pokazao mojim prijateqima i jo{ trojici gospode koji su onog ~asa bili u uredni{tvu. On je to pismo pokazao apotekaru Plav{i}u i profesoru Jovanovi}u, a to je isto kao da je pismo {tampano u “Pe{tanskom Lojdu”. Za pola sata znala je cela varo{ sadr`aj.

LOBMAJER:

Vi ste u jednom `enskom dru{tvu spomenuli da je gospo|a Dimitrijevi} pismo rasprostirala. Pred istra`nim sudijom imenovali ste i jednu gospo|u. Ko je ta gospo|a?

29

Tucindanska tragedija

TOMI]:

Gospo|a Kni}aninova. Meni je weno ime rekla jedna druga gospo|a ~ije ime ne mogu odati. Kada sam od te gospo|e tra`io dokaze, ona mi je rekla: “Dokaze ne}ete imati, jer ni jedna gospo|a ne}e ni{ta priznati. Jedna jedina, mo`e biti, da }e re}i, a to je gospo|a Kni}aninova.” I danas ja ne mogu ni jedno drugo ime da ka`em osim wenog. Ako ona ne}e da prizna...

LOBMAJER:

Sud je cene}i va{u izjavu istra`nom sudiji pozvao gospo|u Kni}aninovu da svedo~i. Neka pristupi gospo|a Kni}aninova.

Sudski slu`benik uvodi gospo|u Kni}anin. JEZDIMIROVI]:

Gospo|o, va{e ime i prezime.

VLADISAVQEVI]KA: Katarina Vladisavqevi} – Kni}anin. Pravoslavne vere, udata, imam jedno dete. JEZDIMIROVI]:

Vi ste pozvani kao svedok. Opomiwem vas da govorite pravu i ~istu istinu. Ako sud za nu`no na|e, mora}ete se zakleti na svoj iskaz.

VLADISAVQEVI]KA: Molim. JEZDIMIROVI]:

Da li poznajete gospo|u Dimitrijevi}?

VLADISAVQEVI]KA: Jeste, poznajem je. JEZDIMIROVI]:

Iz vi|ewa? Ili ste bli`e s wom poznati?

VLADISAVQEVI]KA: Iz bli`e nisam sa wom poznata. Poznajem je samo onako, sa sokaka, ili kad sam se s wome sastala. No, to je bilo vrlo retko. JEZDIMIROVI]:

Niste li se sastajali s wom na u`inama? Ne mo`ete se setiti?

VLADISAVQEVI]KA: Ne. JEZDIMIROVI]:

Mislim, kod gospo|e Dimitrijevi}.

VLADISAVQEVI]KA: Ja nikada nisam bila u wenoj ku}i. JEZDIMIROVI]:

A na drugom mestu?

VLADISAVQEVI]KA: Ne, nigde. JEZDIMIROVI]:

U wenoj ku}i, dakle, nikad niste bili?

30

Radomir Putnik

VLADISAVQEVI]KA: Samo kad je Dimitrijevi} mrtav le`ao, pre nikako. JEZDIMIROVI]:

Drugo pitawe je ovo: da li ste ~uli ne{to o nekakvom pismu koje se nalazilo u uredni{tvu “Branika”, a koje je pisala gospo|a Tomi}ka jo{ kao devojka?

VLADISAVQEVI]KA: Ne. Samo onoliko koliko se u novinama u posledwe vreme o nekom pismu govorilo. JEZDIMIROVI]:

Vi, dakle, to pismo niste videli?

VLADISAVQEVI]KA: Bo`e sa~uvaj! JEZDIMIROVI]:

Gospo|a Dimitrijevi}ka, nije vam pismo pokazala?

VLADISAVQEVI]KA: Bo`e sa~uvaj! Ja ne znam ni{ta. Mogla bih se zakleti, da to pismo nisam videla i da ga nisam ~itala. ZOMBORI:

Da li su vam drugi pismo ~itali?

VLADISAVQEVI]KA: Nisu. JEZDIMIROVI]:

Niste li o tome slu{ali, da se pismo drugima ~italo?

VLADISAVQEVI]KA: Ja sam sada u “Zastavi” ne{to ~itala. JEZDIMIROVI]:

To je ne{to drugo.

VLADISAVQEVI]KA: Od pre, ne znam ni{ta o pismu. LOBMAJER:

(Tomi}u) Je li to ta gospo|a na koju ste se pozvali?

TOMI]:

Ja ovu gospo|u nikada nisam video. Ja je ne poznajem.

LOBMAJER:

Molim. Sud u Novom Sadu nije na{ao neku drugu gospo|u Kni}aninovu. Svedok mo`e da odstupi.

Sudski slu`benik izvodi Vladisavqevi}ku. LOBMAJER:

Mi }emo sutra{wu raspravu u celosti da posvetimo osvetqavawu uzroka koji su doveli do ubistva. Istra`i}emo preko izjava svedoka sve {to je prethodilo samome ~inu ubistva.

31

Tucindanska tragedija

(Tomi}u) Da li vi imate jo{ {to re}i? TOMI]:

Delo sam izvr{io u trenucima kada sam bio izuzetno uzbu|en. Pojedini momenti govore ba{ to. Zar bih takav no` kupio da nisam bio uzbu|en? A da li bih takvim no`em mogao da izvr{im ubistvo; ja sam u~io anatomiju, ali i da je nisam u~io – svaki na{ seqak zna toliko – kad udara u grudi i ho}e da na|e srce, mora vi{e levo da udara a ne desno, ja sam sa desne strane udario, ja sam levak. S otvorenim no`em ja sam pro{ao kroz ~ekaonicu kao besna zver. Da u tim trenucima nisam bio uzbu|en, morao bih videti da onde ima qudi, da moj protivnik ima na sebi zimski kaput, morao bih videti da je no` mali i po svoj prilici bih rekao: “^ove~e, okani se }orava posla, ve} idi ku}i, metni revolver u yep, a kupi revolver i vrebaj zgodnu priliku – ovde sada mo`e biti samo rusvaja i ni{ta vi{e. Tako bi svako uradio, tako bih i ja uradio da sam mogao razborito da mislim. A da je ubistvo ispalo ovako, to je bilo sasvim, sasvim slu~ajno. Ja velim da tu nije delala samo moja ruka, tu je, ako mogu slobodno da govorim o Bogu, u ovoj stvari delala i neka svemogu}a ruka. Od hiqadu slu~ajeva, gde bi se poku{alo da na taj na~in uzmemo `ivot ~oveku, mo`da bi jedan uspeo. Sve to pokazuje da sam morao da budem uzbu|en.

JEZDIMIROVI]:

Rekli ste, na po~etku rasprave: “^uo sam krik gospo|e Dimitrijevi} i to je u~inilo da do|em sebi.” Objasnite {ta to zna~i.

TOMI]:

Jasno se se}am dva momenta. Prvo, kada sam udarao, onda sam ~uo krik gospo|e Dimitrijevi}. Mogu re}i da sam u be~kom dvorskom pozori{tu ~e{}e imao prilike da ~ujem tragi~ni krik gospo|e Volterove, i taj krik je u`asan. Ali krik gospo|e Dimitrijevi} bio je tako grozan, da kada sam ga ~uo, da sam se nekako zbunio i to me je osvestilo. Drugo ~ega se se}am jeste da mi se svet sklawao s puta i da su qudi vikali. To me

32

Radomir Putnik

je upla{ilo; video sam no` u svojoj ruci i osetio sam stid. JEZDIMIROVI]:

TOMI]: LOBMAJER:

U policiji, kod velikog kapetana, vi ste izjavili da ste u~inili ono {to bi i on, u istom slu~aju, kao ~ovek od ~asti morao u~initi i dodali ste: “[teta je samo {to nisam imao revolver kod sebe.” Mogu}no je da sam i to rekao. Moja su se}awa na doga|aj nekako maglovita. Skre}em pa`wu i tu`iocu i odbrani da }emo danas zavr{iti raspravu o samom ~inu. Da bismo stekli jo{ boqi uvid u doga|aj, sud je pozvao kao svedoka i srpskog pesnika i doktora Jovana Jovanovi}a. Molim da pristupi gospodin Jovanovi}.

Sudski slu`benik uvodi Jovana Jovanovi}a Zmaja do mesta za svedoka. JEZDIMIROVI]: ZMAJ:

JEZDIMIROVI]: ZMAJ:

LOBMAJER:

ZMAJ: LOBMAJER: ZMAJ:

Recite, molim, svoje li~ne podatke. Jovan Jovanovi} – Zmaj, rodom iz Novog Sada. Pravoslavne vere, do sada neosu|ivan. Udovac. Imam 57 godina. U kakvim ste odnosima sa optu`enim Tomi}em? Poznajem Tomi}a od pre osam godina, jo{ iz Be~a. Zatim smo bili 1885. godine zajedno poslanici u karlova~kom saboru. Wegov kwi`evni rad cenio sam, no isto tako nisam se ustru~avao da mu opet zbog wegovih preteranosti zameram. Dakle, ne mogu re}i da smo bili u nekom naro~itom prijateqstvu, a kad uzmemo razliku na{im godinama, ne mo`e o tome ni govora biti. Mnogo vi{e, a kroz vi{e godina, sastajao sam se sa Dimitrijevi}em. Znate li {ta o novinarskoj borbi izme|u Dimitrijevi}a i Tomi}a, odnosno izme|u “Branika” i “Zastave”? Znam, ~itao sam, ali vi{e no {to je u novinama, ne znam. Kad ste bili posledwi put s Ja{om Tomi}em? 31. decembra 1899. godine. Toga dana sastali smo se u To{inoj pivnici, a pre toga u mome stanu.

33

Tucindanska tragedija

10. U To{inoj pivnici. Podne. Za stolom sede Zmaj i Milica Mileti}. Zmaj pije pivo iz krigle, Milica iz ~a{e. MILETI]:

Brine me, doktore, to {to se de{ava sa Ja{om. Nekako je rastresen.

ZMAJ:

Jutros, kad je bio kod mene, pitao sam ga o tome nesre}nom pismu. A Ja{a nikako da se skrasi. Jednako {eta po sobi tamo-amo. Ja ga pitam, a on i daqe nemiran. U jedan mah veli: “Ne znam {ta da radim”. Tada se naglo okrete i re~e: “Zbogom” i ode.

MILICA:

Te{ko mu je u du{i. Zna se za{to.

Stolu prilazi Ja{a. TOMI]:

Dobro ve~e.

MILICA:

Vidite kako je moj Ja{a zbuwen, da nam ka`e “dobro ve~e” umesto “dobar dan”.

Ja{a sedne za sto, iz unutra{weg yepa sakoa izvadi jednu dugu cigaru “Viryinija”, skida s we omot i pripaquje. Stolu prilazi kelner. ZMAJ:

Ja{o, {ta }ete piti?

Ja{a }uti. MILICA:

Ja{o, pita ~ika Jova {ta }e{ piti.

TOMI]:

(Prene se) Aha... Da, da... (O~ito je da je Ja{a odsutan duhom)

11. U sudnici. JEZDIMIROVI]:

Je li istina da vam je Plav{i} govorio o sadr`aju onog pisma?

34

Radomir Putnik

ZMAJ:

Jeste, istina je. Kada sam do{ao u Novi Sad dan pre, dakle 30. decembra, oti{ao sam u gostionicu “Kod bele la|e”. Odatle sam hteo oti}i u uredni{tvo “Branika”, da vidim ho}u li mo}i pro~itati ono pismo, no odgovori{e mi – “Izlo`ba je ve} zatvorena”.

LOBMAJER:

Ko je to rekao?

ZMAJ:

Gospodin Joksimovi}. Zatim sam oti{ao u kafanu “Kod carice Jelisavete”. Kad sam se otud vra}ao ku}i, na|em se sa gospodinom Plav{i}em. Wegova ku}a nije daleko od moga stana, pa smo i{li u istom pravcu i u putu mi je govorio o pismu, i to tako govorio, da mi se ~inilo kao da ga zna napamet. Govorio je {ta ima u pismu sasvim te~no, te mi izgleda{e kao da navodi sadr`inu od re~i do re~i. Me|utim, to je samo moje subjektivno mi{qewe. Mo`e biti da sam se i varao, ali mi je upalo u o~i da je on onda sasvim te~no govorio, a znam da ina~e ne govori te~no. Rekao je da ima jo{ jedno pismo koje Tomi}a jo{ ja~e kompromituje.

ZOMBORI:

Mo`ete li se setiti kako je Plav{i}, kad ste s wim i{li, kod jednog zapaqenog fewera izvadio iz yepa neko pismo?

ZMAJ:

Kad smo, vra}aju}i se iz kafane, stigli do wegove ku}e, htedoh da se s wim oprostim, no on mi re~e da ho}e da me otprati do moga stana. U putu do moga stana tako je govorio da mi je izgledalo kao da ima pismo kod sebe u yepu. Da li ga je hteo pokazati ne mogu se setiti.

LOBMAJER:

Po ~emu ste sudili da ima pismo kod sebe?

ZMAJ:

To ne znam, samo smo zastajkivali skoro kod svakog fewera.

ZOMBORI:

Otkuda znate da vam je Plav{i} izgovorio celo pismo?

ZMAJ:

Nije on izgovorio celu sadr`inu, ve} samo doti~no mesto.

35

Tucindanska tragedija

LOBMAJER:

Dakle, mesto koje se odnosi na pred`ivot gospo|e Tomi}ke?

ZMAJ:

On je jo{ jedno pismo spomenuo, koje bi jo{ vi{e diralo u ~ast gospo|e Tomi}ke.

ZOMBORI:

U razgovoru s Tomi}em, vi ste ga pitali {ta misli da radi. Za{to?

ZMAJ:

Ja sam znao da }e, kad se stvar sasvim zao{tri, morati do}i ili do o{tre pismene izjave, ili da }e Tomi} Dimitrijevi}a napasti. Molio sam ga da bude miran, jer mogu}no je da bi se na{lo izlaza, a sam bih rado intervenisao da spre~im, mo`e biti, kakvo delo.

ZOMBORI:

Vi ste predvi|ali, kad ste pro~itali izjavu od 31. decembra, da mo`e do}i do uvrede.

ZMAJ:

Jesam.

ZOMBORI:

I po{to ste videli da je gospodin Tomi} razdra`en, hteli ste da interveni{ete, da ne do|e do kakvog ishitrenog dela. Jeste li na{li kakav izlaz?

ZMAJ:

To je bilo vrlo te{ko u onim prilikama na}i, upravo nije bilo mogu}no na}i.

ZOMBORI:

Dakle, niste na{li izlaz?

ZMAJ:

Sve {to sam u po~etku poku{avao – nije mi polazilo za rukom.

ZOMBORI:

Vi ste, zna~i, odmah u po~etku hteli da interveni{ete?

ZMAJ:

Tu bismo morali sve brojeve moga tada{weg lista uzeti. Skoro u svakom broju sam gledao da prona|em kakav modus vivendi, da sti{am sva|u i uklonim nekorisni razdor.

ZOMBORI:

Jo{ ne{to. Gde vam je Joksimovi} rekao da je izlo`ba pisna ve} zatvorena, i kad vam je to rekao?

ZMAJ:

Kod “Bele la|e”, 30. decembra uve~e.

36

ZOMBORI:

ZMAJ: ZOMBORI: ZMAJ: ZOMBORI: ZMAJ:

ZOMBORI:

Radomir Putnik

Mo`ete li se setiti da je Tomi}, kad je bio kod vas, rekao: “To je atentat na moj porodi~ni `ivot i mir, ja ne znam vi{e {ta }u da radim”. To je rekao nekoliko puta. A jeste li primetili kod wega du{evnu borbu i da se neprestano sam sa sobom borio? Primetio sam, i to jako. To je nesporno. Niste li primetili da ste ga va{im savetovawem umirili? To ne mogu nasigurno re}i. Jo{ ne{to bih da spomenem. Kad je polazio od mene, rekao je: “Vi, dakle, prestajete sa va{im listom. Znao sam ja to, ~ika Jovo. Imate potpuno pravo; gde se onakvo oru`je u borbi upotrebqava, sasvim je prirodno da ~ovek izgubi svaku voqu da se daqe bori, tu prestaje sve.” Je li time ciqao na kompromituju}e pismo?

ZMAJ:

Jeste.

ZOMBORI:

Otkuda to znate?

ZMAJ: LOBMAJER:

Onda kada sam ja prestao da izdajem svoj {aqivi list, samo se o tome pismu govorilo. Hvala vam, gospodine doktore.

Zmaj odstupa s mesta za svedoke, sudski slu`benik ga izvodi iz sudnice. LOBMAJER:

Na zavr{etku dana{we rasprave sud konstatuje da je dokazano, priznawem okrivqenog i izjavama svedoka, da je optu`eni izvr{io ubistvo na dan 4. januara ove godine na `elezni~koj stanici u Novom Sadu, gde je no`em probo pokojnog Mi{u Dimitrijevi}a, a {to je ka`wivo po paragrafu 278 Krivi~nog zakonika. Sud ceni okolnosti koje su dovele do ovog ~ina, i zato }e u sutra{woj raspravi istra`iti sve doga|aje koji su prethodili ubistvu. Sud konstatuje da je zna~ajnu ulogu u svemu imalo jedno pismo kojim je Dimitrijevi} vr{io pritisak na okrivqenog. To je pismo `ene optu`enoga, koje je ona, jo{ kao devojka napisala. Zbog va`nosti, pro~ita}e se pismo gospo|e Milice Mileti}, udate Tomi}.

37

Tucindanska tragedija

ZOMBORI:

Vele{tovani gospodine predsedni~e! Vi ste }utke pre{li preko sadr`ine pisma kad je o woj bilo re~i i izvoleli ste prekinuti izlagawe optu`enoga na tu temu. Sadr`ina pisma je tako delikatna, da ona nije za {iru publiku. Po{to pak vre|a ~ast jedne osobe koja stoji van ove parnice, i po{to je ono, kao {to je dokazano, porodi~ni mir jedne ku}e htelo da razru{i, slobodan sam umoliti da isto u tajnoj sudnici pro~itati izvolite.

LOBMAJER:

[ta ka`e kraqevski dr`avni tu`ilac?

TU@ILAC:

Ne protivim se.

LOBMAJER:

Ispraznite sudnicu. Sud }e pro~itati pismo. Publika neka izi|e. Molim da izvedete optu`enoga.

KRAJ PRVOG DELA

38

Radomir Putnik

DRUGI DEO 12. U stanu Milice i Ja{e. U sobi: Mileti} le`i na krevetu, potpuno odsutan. Za stolom sede Milica i Jovan Jovanovi} Zmaj. Piju ~aj. MILICA:

Pla{im se, ~ika Jovo. Mislim da Ja{a posle dana{we rasprave nije ostavio dobar utisak na sudije.

ZMAJ:

On je bio iskren, Milice. A osim toga, govorio je istinu. Sa gledi{ta lekara, Ja{a je govorio istinu o gubitku pam}ewa u tim okolnostima.

MILICA:

Tamo odlu~uju sudije, a ne doktori, ~ika Jovo.

ZMAJ:

Sutra }e biti re~i o pismu, Milice. Sutra }e se spomiwati intimne stvari, koje nisu za javnost.

MILICA:

Ja nemam ~ega da se stidim. Kada sam napisala to pismo, Ja{u nisam ni poznavala. ^ika Jovo, vi dobro znate u kakvoj sam nevoqi bila. Tata u bolnici, mama nesposobna za bilo kakvu odluku, Slavko jo{ maloletan, |ak... Osim toga, ja sam pismo pisala svome vereniku...

ZMAJ:

Taj ~ovek, Branko zvani [andor Petrovi} kome ste pisali, ko je to?

MILICA:

Tada sam mislila da je on ~astan ~ovek. Ispri~a}u vam sve. Upoznala sam Branka kao studenta prava u Pe{ti. Bio je siroma{an, pa je primao stipendiju Tekelijanuma. O wemu se starao advokat iz Be~kereka, Milo{ \or|evi}.

ZMAJ:

Onaj {to ga zovu “Gusak”.

MILICA:

Branko i ja smo se verili. Ja sam se vratila u Novi Sad, a on je ostao u Pe{ti da zavr{i studije. Dopisivali smo se, kao {to je obi~aj verenika i verenice. Kada je okon~ao studije, vratio se u Be~kerek, svome principalu \or|evi}u. I daqe smo se dopisivali. I onda sam, kada se tata jako razboleo, napisala to nesre}no pismo. Podsetila sam ga na wegovu

39

Tucindanska tragedija

re~ i obavezu. Znaju}i za wegovo imovno stawe, spomenula sam mu i “Zastavu”, gde bi postao urednik i odmenio tatu. Nisam, me|utim, znala da je Branko u me|uvremenu zaveo \or|evi}evu `enu, da je sa wom i wenim malim sinom pobegao iz Be~kereka u Srbiju, u Beograd i tamo dobio slu`bu. Ja sam ostala na cedilu. ZMAJ:

Nemojte se qutiti, ali da li u pismu ima jo{ ne{to?

MILICA:

O, ~ika Jovo! Ima! (Pauza) Kao sve zaqubqene devojke, i ja sam pisala Branku kako ga bezmerno qubim... Kako ~eznem za wegovim poqupcima... Eto, pred vama nemam tajni.

ZMAJ:

Da li je to pismo ~itao Ja{a?

MILICA:

(Gorko) Dimitrijevi} mu je preporu~enom po{tom poslao prepis pisma. Ali Ja{a zna, da on kako sam wega upoznala, drugog ~oveka nisam pogledala. U Ja{i sam na{la sve o ~emu devojke sawaju.

ZMAJ:

A otkuda onda to pismo kod Dimitrijevi}a?

MILICA:

Poslao ga je \or|evi}. Jer, taj \or|evi} je zao ~ovek. A osim toga, on je liberal, kao i Dimitrijevi} i Polit – Desan~i}. On je procenio da }e pismo na{koditi Ja{i i svakako je sugerisao Dimitrijevi}u da pismo iskoristi.

ZMAJ:

Je li priznao da je poslao pismo?

MILICA:

Taman posla! Da sam sebe optu`i! On zna da je ka`wivo koristiti tu|a pisma.

ZMAJ:

Sada je kasno biti pametan i re}i da nije trebalo uraditi ovo ili ono. ^ini mi se Milice, da ste vi bili preo{tri u va{oj bro{uri “Nekoji prijateqi Mileti}evi”, te da je sav taj Dimitrijevi}ev bes otuda planuo.

MILICA:

Morala sam da ka`em svima kakvi su licemeri Dimitrijevi} i Polit. Vi znate za ugovor koji je mama morala da potpi{e sa Dimitrijevi}em,

40

Radomir Putnik

dok je tata bio u bolnici. Dimitrijevi} nas je opqa~kao. (Uzbu|ena, vadi iz fijoke hartije) Gledajte samo, Dimitrijevi} je ugovorom ostavio vlasnike “Zastave” skoro bez prihoda! Za tatino le~ewe nije ostalo ni pare! A mese~no je trebalo pla}ati 120 forinti! Zdru`i{e se pravi prijateqi u Novom Sadu i vama su slali novac, ~ika Jovo, a vi ste ga upla}ivali bolnici u Be~u, gde ste smestili oca! A kada se tata oporavio i vratio u Novi Sad, video je taj {teto~inski ugovor. Znate li {ta je rekao? Kazao je: “Ta to je nitkovski, li{iti me ba{ svega. Zar ja da padnem na tu|u milost?” Umirila sam ga re~ima da je dobro {to je on ozdravio, pa }e ponovo preuzeti “Zastavu”. “Sada mi vi{e nije neophodan gospodin Dimitrijevi}, rekao je tata, sa takvim uslovima koji prevazilaze snagu ”Zastavinu". Vaqda }e se na}i jo{ prijateqa koji }e se posvetiti borbi za narodne stvari i kojima }e biti pre~i narodni interes od li~ne koristi. Ovako kao {to je sad, daqe ne mo`e i}i!" I tata je raskinuo ugovor s Dimitrijevi}em. A kakav je Dimitrijevi} srebroqubac, eto vam podatka: nije uzeo ni jednu novosadsku gospo|icu, ve} se o`enio bogatom udovicom iz Sente, koja mu je donela lance i lance zemqe. Eto za{to sam bila o{tra u bro{uri. ZMAJ:

Pa ipak, Milice, ne treba odbacivati prijateqe.

MILICA:

Dimitrijevi} nikada nije bio prijateq doma Mileti}a. Od Ja{e sam nau~ila da se pritvornost ne isplati.

ZMAJ:

Da je Mileti} zdrav...

MILICA:

Boqe {to nije...

Zmaj prilazi Mileti}evom le`aju. Mileti} mirno le`i i zuri ni u {ta. Zmaj mu meri puls. Mileti} ne reaguje.

41

Tucindanska tragedija

13. U sudnici. Isti raspored lica kao u prvom delu. LOBMAJER:

Molim mir u sudnici. Danas, 11. marta, sud }e ispitati svedoke u vezi sa pismom koje je postalo uzrok zlo~ina. Neka pristupi svedok Nikola Joksimovi}.

Sudski slu`benik dovodi Joksimovi}a. LOBMAJER:

Vi ste ju~e po~eli da dajete iskaz, a danas }ete nastaviti. Sud interesuje na koji na~in je pismo gospo|e Tomi} – a u vreme kada je napisano gospo|ice Mileti} – moglo da uti~e na odnose izme|u Dimitrijevi}a i Tomi}a.

JOKSIMOVI]:

Pismo je Dimitrijevi} tuma~io kao pismo politi~kog sadr`aja, jer se u wemu vidi kako se sa “Zastavom” postupalo, kako su se urednici tom listu tra`ili i kako su se politi~ki pogledi u wemu stalno mewali. O tom je Dimitrijevi} i pisao u “Braniku” u svojim politi~kim komentarima. Zbog toga je Tomi} napisao jedan uvodni ~lanak u “Zastavi” gde je napao Dimitrijevi}a i tvrdio da to pismo nikako ne postoji. Posle toga Dimitrijevi} je, opet u “Braniku” doneo bele{ku da pismo zaista postoji i da je ono za wega zanimqivo samo sa politi~ke strane. Zatim su do{la dva gospodina, doktor Bo`eski i Vuleti} da vide to pismo, jer je Dimitrijevi} u bele{ci napisao da se pismo kod wega mo`e videti. Oba su gospodina bila kod mene, u uredni{tvu “Branika”, no pismo nije bilo kod mene, ve} kod Dimitrijevi}a. Ja sam gospodi rekao da pismo ne mogu pokazati jer nije u uredni{tvu, nego da oni do|u u dva sata.

LOBMAJER:

I {ta je bilo u dva sata?

JOKSIMOVI]:

U me|uvremenu, ja sam oti{ao Dimitrijevi}u u stan i on re~e da pismo ne daje iz ruku. Tada mu saop{tih da sam gospodi kazao da do|u u dva

42

Radomir Putnik

sata. On je odgovorio da mo`e i da }e do}i u uredni{tvo. Pre dva bio je u uredni{tvu, gospoda su do{la i zatim ~itala pismo. LOBMAJER:

On je, dakle, gospodi pokazao pismo?

JOKSIMOVI]:

Jeste.

LOBMAJER:

[ta je bilo po{to su gospoda pro~itala pismo?

JOKSIMOVI]:

Posle pola sata gospoda su oti{la, a ja sam sa Dimitrijevi}em ostao u uredni{tvu “Branika”. Oba gospodina su se zatim vratila i rekla Dimitrijevi}u da imaju nekoliko re~i nasamo s wim da govore. Ja ga ne htedoh ostaviti sama, te sam jo{ pozvao gospodina Plav{i}a da nam se pridru`i, te smo ostali u prvoj sobi, a u drugoj su bili gospoda sa Dimitrijevi}em i tu su se zadr`ali oko pet minuta.

LOBMAJER:

A da li su gospoda izazivala Dimitrijevi}a?

JOKSIMOVI]:

Znam ono {to mi je rekao Dimitrijevi}. On je kazao da su ga izazivali.

LOBMAJER:

[ta je on radio?

JOKSIMOVI]:

On je mene i doktora Jojki}a imenovao za svoje poverenike.

LOBMAJER:

Dakle, vas dvojica i wih dvojica... [ta su ta ~etiri poverenika radila?

JOKSIMOVI]:

Mi smo se slede}eg dana sastali u ~etiri po podne. Prvo se konstatovalo da je ono pismo pravo, odnosno autenti~no, zatim smo pitali gospodu {ta upravo oni ho}e. Oni su zahtevali zadovoqewe i to dvoboj.

LOBMAJER:

I onda?

JOKSIMOVI]:

Mi smo odgovorili da je Dimitrijevi} pismo spomiwao samo sa politi~ke strane i da je to pismo pisala gospo|a Tomi}ka, te o nekoj zadovoq{tini ne mo`e biti govora. Na to su Tomi}evi poverenici zahtevali ~asni sud.

LOBMAJER:

[ta ste vi zakqu~ili u tom pogledu?

43

Tucindanska tragedija

JOKSIMOVI]:

Mi smo se udaqili, po{to smo imali nalog samo da re{imo pitawe dvoboja. Zatim smo govorili s Dimitrijevi}em, a sutradan smo se sastali i rekli: “^asni sud ne!” Sastavili smo zapisnik da se ne mo`emo sporazumeti i razi|osmo se.

LOBMAJER:

Da li ste vi bili urednik “Branika” kada se pisalo o toj stvari?

JOKSIMOVI]:

Jeste.

LOBMAJER:

Kako to da onda od vas nije tra`eno zadovoqewe?

JOKSIMOVI]:

Ne znam. Ja sam tra`io pismo od Dimitrijevi}a, no on mi ga ne htede dati. Hteo je da na sebe uzme svu odgovornost.

LOBMAJER:

Pretpostavqam da je zato pismo bilo u wegovim rukama.

JOKSIMOVI]:

Gospoda su znala da pismo nije kod mene. Ja sam ga hteo uzeti od Dimitrijevi}a, ali on ga ne htede davati iz ruku.

LOBMAJER:

Pismo je, dakle, uvek bilo u Dimitrijevi}evim rukama?

JOKSIMOVI]:

Jeste.

LOBMAJER:

Kada je kogod hteo da ~ita pismo, nije ga mogao na}i u uredni{tvu “Branika”?

JOKSIMOVI]:

Nije. Uvek je bilo kod Dimitrijevi}a.

LOBMAJER:

[ta mo`ete re}i o rasprostirawu pisma? Da li je pismo Dimitrijevi} ili ko drugi rasprostirao?

JOKSIMOVI]:

Dimitrijevi} nije pismo rasprostirao. Samo ona dva gospodina {to su do{la i gospodin Plav{i} koji je tako|e bio prisutan, jer je Dimitrijevi} `eleo da ima jednog svedoka, samo su ta tri gospodina pismo ~itala.

LOBMAJER:

Vi ste bili prijateq s Dimitrijevi}em. Zar niste znali ili zar niste slutili da }e optu`eni Tomi} ne{to u~initi s Dimitrijevi}em?

44

Radomir Putnik

JOKSIMOVI]:

On je mislio da }e ga Tomi}, mo`e biti, javno insultirati, ali nije slutio da }e ovako {ta biti.

JEZDIMIROVI]:

Vi ste urednik “Branika”. U kakvom ste odnosu stajali prema Dimitrijevi}u kao vlasniku lista?

JOKSIMOVI]:

U onom u kom se nalazi urednik prema vlasniku.

JEZDIMIROVI]:

Da li ste vi bili ovla{}eni da primate prihode i da wima raspola`ete?

JOKSIMOVI]:

To je bio posao uprave. S tim nisam imao ni{ta.

JEZDIMIROVI]:

Otuda proizilazi da ste vi bili pla}eni.

JOKSIMOVI]:

Jeste.

JEZDIMIROVI]:

Ko vas je pla}ao?

JOKSIMOVI]:

Postoji udru`ewe.

JEZDIMIROVI]:

Ko vas je ispla}ivao?

JOKSIMOVI]: ZOMBORI:

JOKSIMOVI]:

LOBMAJER: TOMI]:

Kada je Dimitrijevi} bio u Novom Sadu – on, ina~e neki drugi ~lan dru{tva. Kada se u ~lanku u “Braniku” kazalo da to pismo kompromituje Tomi}a, kako to da niste hteli ni o kakvom zadovoqewu da znate? Zato {to je u ~lanku samo politi~ka strana dodirnuta, da ga ono samo politi~ki kompromituje. (Tomi}u) Imate li vi pitawa za svedoka? Imam. Gospodin Joksimovi} tvrdio je da su oni hteli ovim pismom da poka`u, kako su se urednici “Zastave” tra`ili. [ta se to mene ti~e? U vreme kada je pismo napisano nisam bio urednik “Zastave”. Svedok veli da me se pismo ti~e, politi~ki. Kako je mogu}no da se mene ti~e pismo koje je pisala vlasnica “Zastave” onda kada mene jo{ nije ni poznavala! Molim svedoka – a on zacelo ima te brojeve “Branika” – da poka`e u brojevima izri~ito gde se ka`e: mi }emo pokazati kako se manipulisalo “Zastavom”.

45

Tucindanska tragedija

LOBMAJER:

TOMI]:

LOBMAJER: TOMI]:

JOKSIMOVI]: TOMI]: LOBMAJER:

Ja tvrdim da se nikada u “Braniku” nije govorilo o manipulisawu “Zastavom”. Vi po postoje}im propisima imate pravo da svedoku postavqate pitawa. Ja vam dopu{tam da postavqate pitawa, ali ne dozvoqavam da se prepirete sa svedokom. Ja sam svedoka pozvao da poka`e, ako mo`e, ma samo jedan primerak “Branika” pre izlo`be pisma, a gde stoji: mi ho}emo da poka`emo kako se sa “Zastavom” manipulisalo! Neka ga poka`e! On ga ne mo`e pokazati! Imate li jo{ pitawa za svedoka? Je li gospodin Plav{i} bio prisutan kada je Dimitrijevi} pokazao pismo mojim poveriocima? Jeste. On je bio Dimitrijevi}ev svedok; to sam ve} pomenuo. Molim da se to konstatuje, jer gospodin Plav{i} to pori~e u istrazi. Zavr{ili smo sa ispitivawem svedoka. Hvala vam. Neka sudu pristupi svedok doktor Milan Jojki}.

Sudski slu`benik izvodi Joksimovi}a i uvodi Jojki}a. JEZDIMIROVI]: JOJKI]:

JEZDIMIROVI]: JOJKI]:

Molim va{e podatke. Mladen Jojki} iz Novog Sada, doktor medicine, star pedeset godina, o`ewen, otac petoro dece; pravoslavne vere, sudski neporo~an. Vi ste bili Dimitrijevi}ev svedok? U kojoj stvari? U subotu 28. decembra zamolio me je pokojni Dimitrijevi} da se posle podne u wegovoj stvari primim posredovawa: Ja{a Tomi} je, naime, poslao dva svoja poverenika da od wega tra`e zadovoqewe.

JEZDIMIROVI]:

Za{to je on tra`io zadovoqewe?

JOJKI]:

Usled pokazivawa jednog pisma poverenicima Ja{e Tomi}a. Za{to? Je li to pismo nekoga vre|alo?

JEZDIMIROVI]:

46

JOJKI]: JEZDIMIROVI]: JOJKI]:

JEZDIMIROVI]: JOJKI]:

Radomir Putnik

Ja{a Tomi} je mislio da to pismo unekoliko vre|a wegovu porodicu. [ta je posle bilo? Ja se primim zadatka, te javismo poveriocima da se sutra, u nedequ 29 decembra, sastanemo u dva sata popodne u uredni{tvu “Branika”. Tako je i bilo. Tada su do{li i poverenici Ja{e Tomi}a. Vuleti} i doktor Bo`eski? Jeste.

14. Kancelarija – uredni{tvo lista “Branik”. Za stolom sede Jojki}, dr Bo`eski, Joksimovi} i Vuleti}. JOJKI]:

VULETI]: JOJKI]: VULETI]: JOJKI]: BO@ESKI:

JOKSIMOVI]:

JOJKI]: BO@ESKI:

Gospodo, ovako stoje stvari: od strane gospodina Tomi}a poslata su gospoda Bo`eski i Vuleti}, a od strane gospodina Dimitrijevi}a tu smo gospodin Joksimovi} i ja. Imam pitawe za protivnu stranu. Da li ste vi, gospodo, do{li kao yentlmeni bez obzira na politi~ku stranu ~iji ste ~lanovi, ili ne? Gospodine doktore, pazite na svoje re~i. Molim. Da li ste do{li da pregovarate? Na osnovu ~ega? Na osnovu uvida u pismo. Da li pismo koje ste ju~e ~itali smatrate pravim, odnosno autenti~nim? Da. Mi priznajemo da je pismo pravo. Ba{ zbog toga {to je gospodin Dimitrijevi} kori{}ewem privatnog pisma pogodio gospodina Tomi}a i wegovu `enu, mi tra`imo zadovoq{tinu. Molim vas, gospodo, mi dr`imo da te ovde ne stoji, jer gospo|a Tomi}ka ni na koji na~in nije javno spomenuta. Nigde ne stoji weno ime. Tako|e, ni na neki drugi na~in nije bila spomiwana. Ali, mi smo pismo videli...

47

Tucindanska tragedija

JOJKI]:

Vi ste videli, ali to nije javno prikazivawe pisma. Osim toga, vi ste se uverili u autenti~nost pisma.

JOKSIMOVI]:

A time se ne dira Tomi}ev privatan `ivot. Ni `ivot gospo|e Tomi}ke.

VULETI]:

Zbog ~ega onda “Branik” pravi aferu oko pisma?

JOJKI]:

To su, gospodine Vuleti}u, politi~ke stvari.

VULETI]:

Ne razumem kakve su politi~ke stvari u privatnom pismu koje nije upu}eno Dimitrijevi}u, ve} nekom tre}em?

JOKSIMOVI]:

Gospodo, cela stvar je zapo~ela od kada je “Branik” stupio u `ivot. Na politi~ki pravac “Branika” gospodin Tomi} nije mogao da odgovori argumentima, te je podmetnuo svoju gospo|u, zato {to je ona k}erka Mileti}eva, da se za wega, Tomi}a, bori i da napi{e jednu bro{uru u kojoj je bilo najgrubqih i najgorih uvreda za gospodina Dimitrijevi}a.

JOJKI]:

Dimitrijevi} je na wenu bro{uru odgovorio svojom bro{urom i rekao je tu, da se `ena, kada stupa samostalno u politi~ki `ivot, li{ava svih obzira koje smo prema woj du`ni. Ipak, Dimitrijevi} nije wu jako napao, ve} moralnog vinovnika, Tomi}a i ovome vratio ono {to je wemu, Dimitrijevi}u, gospo|a Tomi} prebacivala.

BO@ESKI:

Vi, gospodo, kao Dimitrijevi}evi poverenici ne dajete zadovoq{tinu?

JOJKI]:

Ne, jer joj nema mesta. Ovo nije privatan spor, ve} politi~ki. A u politi~kim stvarima nema mesta dvoboju.

BO@ESKI:

Onda tra`imo da se u Novom Sadu formira ~asni sud od uglednih qudi pred kojima }e se razre{iti sukob.

JOJKI]:

Mislite da pred ~asni sud iznesete slu~aj?

BO@ESKI:

Dabome.

48

Radomir Putnik

JOJKI]:

Da vidimo, da li se ~asni sud uop{te bavi takvim sporovima?

JOKSIMOVI]:

Mi, doktore Jojki}u, nemamo prava da pregovaramo o ~asnom sudu, jer nam gospodin Dimitrijevi} za to nije dao mandat.

VULETI]:

[ta }emo onda?

JOJKI]:

Da se sretnemo ponovo sutra uve~e u {est sati, a dotle i vi i mi da razgovaramo: vi sa gospodinom Tomi}em, a mi sa gospodinom Dimitrijevi}em.

Rukovawe, Bo`eski i Vuleti} odlaze. ^im izi|u, u kancelariju iz druge sobe ulazi Dimitrijevi}. DIMITRIJEVI]:

Sve sam ~uo. Radite, gospodo, {ta znate, ja vama poveravam tu stvar, pa kako vi uredite ja }u biti zadovoqan. A da bih vam olak{ao situaciju, ja sam napisao jednu izjavu koju mo`ete dati Tomi}evim poverenicima.

JOKSIMOVI]:

(Uzima hartiju i ~ita) “Ne `ele}i da okrivim nedu`ne, ovim izjavqujem da u svome ~lanku u ”Braniku" nisam hteo da vre|am gospo|u Tomi}ku, nego se moj natpis odnosio na gospodina Ja{u Tomi}a po{to je on kriv. Vlasnik “Branika” Mi{a Dimitrijevi}".

15. U sudnici. JEZDIMIROVI]:

Zbog ~ega je Dimitrijevi} dao tu izjavu?

JOJKI]:

Da bi se razgrani~ilo ko je, u stvari, kriv i na koga se odnose aluzije o pismu.

JEZDIMIROVI]:

A {ta je bilo u {est sati?

JOJKI]:

Ta~no u {est do{li su poverioci.

49

Tucindanska tragedija

16. Kancelarija – uredni{tvo Branika. Prisutni su Bo`eski, Jojki}, Vuleti} i Joksimovi}. JOJKI]:

Gospodin Joksimovi} i ja ovla{}eni smo od strane gospodina Dimitrijevi}a da vam predamo wegovu pismenu izjavu gde izri~ito tvrdi da nije imao nameru da vre|a gospo|u Tomi}ku.

VULETI]:

Mi takvu izjavu ne mo`emo primiti. Gospodin Tomi} insistira da se stvar iznese pred ~asni sud. Ako va{a strana na to ne pristane, onda mi nismo spremno daqe da pregovaramo.

JOKSIMOVI]:

To je ultimatum!

BO@ESKI:

Na{a ovla{}ewa idu dotle, daqe ne.

JOJKI]:

Za ~asni sud, posle ove izjave gospodina Dimitrijevi}a, nema osnove.

VULETI]:

Mi }emo poneti izjavu gospodina Dimitrijevi}a i preda}emo je gospodinu Tomi}u.

JOKSIMOVI]:

Bez prava objavqivawa u “Zastavi”.

VULETI]:

Mi vam takve garancije ne mo`emo dati, ali svakojako }emo nastojati kod Tomi}a da se izjava ne {tampa.

JOJKI]:

Pa onda, gospodo, predla`em da napravimo zapisnik, da u pismenoj formi konstatujemo da se nismo sporazumeli.

BO@ESKI:

Mi smo saglasni. Dajte divit, gospodine Joksimovi}u.

Joksimovi} donosi pero i mastionicu i list hartije. Sva ~etvorica sedaju za sto. Bo`eski po~iwe da pi{e.

50

Radomir Putnik

17. U sudnici. LOBMAJER: JOJKI]:

JEZDIMIROVI]: JOJKI]:

LOBMAJER: JOJKI]:

Tako ste, dakle, napravili zapisnik. Da li znate jo{ ne{to o toj stvari? Da. Tomi}a sam video 31. decembra u To{inoj pivnici, gde je sa vi{e gospode sedeo za stolom. Po{to je to meni bilo neobi~no, istoga dana rekao sam Dimitrijevi}u: “Slu{aj, ja mislim da te onaj vreba, jer nikad ga nisam video kod To{e, a danas je bio, pa kad je video da tebe nema, oti{ao je”. Vi ste, zna~i, oti{li Dimitrijevi}u i rekli mu: “Onaj te vreba”. Za{to? Jer sam za Tomi}a po wegovim na~elima znao da je socijalista, i {to sa, znao da je on u jednoj od svojih pesama uzdizao Veru Sasuli}evu kao }erku... Molim, to ne spada ovamo!

JEZDIMIROVI]:

Ako me gospodin sudija pita, moram da iznesem svoje mi{qewe. Ja sam bio uveren da znam Tomi}eve nazore. I {ta ste iz toga zakqu~ili?

JOJKI]:

Da ga vreba.

JEZDIMIROVI]:

Za{to ga vreba?

JOJKI]:

Svakako zbog one afere.

JEZDIMIROVI]:

Vi ste otuda zakqu~ili da ga vreba da bi ga zlostavqao? To nisam znao. Ja sam samo video da ga vreba.

JOJKI]: LOBMAJER:

Zahvaqujem svedoku. Neka pristupi svedok doktor Milan Bo`eski.

Sudski slu`benik izvodi Jojki}a i uvodi Bo`eskog. JEZDIMIROVI]: BO@ESKI:

Dajte sudu svoje podatke. Doktor Milan Bo`eski, star 33 godine, rodom iz Tisa Sent Miklu{a, pravoslavne vere, o`ewen, advokat u Novom Sadu, oficir u rezervi.

51

Tucindanska tragedija

JEZDIMIROVI]: BO@ESKI:

Ka`ite nam {ta znate o razmirici izme|u Tomi}a i Dimitrijevi}a. Oko polovine decembra izi{la je jedna bro{ura sa naslovom “Prva re~ pred sabor” u kojoj je spomenuto jedno pismo koje bi trebalo da bude sramotno po Tomi}a. Tu anonimnu bro{uru “Branik” je doneo u izvodu. No, u pomenutoj bro{uri nije prvi put pomenuto pismo; “Branik” ga je pre toga vi{e puta spomiwao. Na to je izi{ao u “Zastavi” jedan Tomi}ev ~lanak kao odgovor na bro{uru. U ~lanku je Tomi} tvrdio da ne postoji takvo pismo koje bi ga moglo sramotiti. “Branik” je potom doneo bele{ku da je u uredni{tvu istavqeno to pismo i da ga svako mo`e videti. Kad sam to ~itao, dogovorio sam se sa svojim prijateqem @ivkom Vuleti}em da odemo u uredni{tvo “Branika” i vidimo to pismo. Tamo nam je Joksimovi} rekao da pismo nije u wega, ve} u Dimitrijevi}a i da }emo mo}i da ga pogledamo u dva sata. U dva smo do{li ponovo i Dimitrijevi} nam je pokazao jedno pismo na nema~kom jeziku i bilo je, ako se dobro se}am, od 30. ili 31. oktobra 1884. godine. Kada sam pro~itao pismo, izgledalo mi je kao qubavno; upu}eno je bilo jednom mladom ~oveku. Na kovertu koji nam je Dimitrijevi} pokazao, stajalo je: [andor Petrovi}.

JEZDIMIROVI]:

Rekoste da je pismo pisano na nema~kom?

BO@ESKI:

Jeste.

JEZDIMIROVI]:

(Pokazuje koverat) Pogledajte ovaj koverat i ovo pismo.

BO@ESKI:

To ne}e biti to pismo. Mi smo ~itali neko nema~ko pismo.

LOBMAJER:

Morate dati precizan odgovor: je li pismo bilo na srpskom ili na nema~kom jeziku?

BO@ESKI:

Pa, ne mogu ta~no da ka`em. Ono je na mene na~inilo utisak qubavnog pisma. Pro~itali smo ga obojica. U prvi mah nam je Dimitrijevi} pokazao samo jedan prepis. No, time se nismo zadovoqili, pa smo iskali original.

52

Radomir Putnik

18. U uredni{tvu “Branika”. Dimitrijevi} dr`i u ruci koverat. Bo`eski i Vuleti} stoje pored wega, a za stolom sede Gavra Plav{i} i Milan A. Jovanovi}. BO@ESKI:

Gospodine Dimitrijevi}u, mi smo radi da vidimo original, a ne prepis.

DIMITRIJEVI]:

Molim, gospodo. Ovo je original, ali vas molim da ga ne o{tetite. Evo, tu su gospoda Plav{i} i Jovanovi}, kao moji svedoci da sam vam dao da vidite original pisma.

VULETI]:

(Po{to je pregledao pismo) Ovde nema potpisa. Samo neka manuproprija.

DIMITRIJEVI]:

Docnije }u vam pokazati jo{ neke hartije s tim rukopisom i tako }ete uporediti i znati ko je pismo napisao.

BO@ESKI:

Je li to ono pismo koje ste spomenuli u “Braniku”?

DIMITRIJEVI]:

Da.

BO@ESKI:

Za mene pismo nije validno, jer nema potpisa. Ko zna ko ga je pisao.

DIMITRIJEVI]:

Kasnije }emo o tome, gospodo. Imam dokaze da znam osobu koja je pisala pismo.

BO@ESKI:

Dajte da pro~itam pismo.

Dimitrijevi} daje pismo Bo`eskom. Ovaj ~ita. DIMITRIJEVI]:

Gospodine Vuleti}u, dok gospodin Bo`eski ~ita original, vi mo`ete ~itati prepis.

Dimitrijevi} daje Vuleti}u prepis. PLAV[I]:

A mi, zar da se provodimo dokono? Dajte i nama pismo.

DIMITRIJEVI]:

Vama tako|e mogu dati prepis.

Pru`a po jedan prepis Plav{i}u i Jovanovi}u. Svi ~itaju. BO@ESKI:

Pismo je qubavnog karaktera.

DIMITRIJEVI]:

Za mene – nije. Ono je politi~kog karaktera.

53

Tucindanska tragedija

VULETI]:

Zahvaqujemo.

PLAV[I]:

I qubavnog i politi~kog! I jo{ ima tu pone{to, {to se ne vidi u prvi mah.

BO@ESKI:

Hvala gospodine Dimitrijevi}u. Zbogom.

Vuleti} i Bo`eski izlaze.

19. U sudnici. BO@ESKI:

Mi smo oti{li Tomi}u i saop{tili da smo ~itali pismo. Kazali smo mu sadr`inu pisma, kako pismo nema potpisa, kako se u pismu Tomi}evo ime ne pomiwe i kako ono po wegovu li~nost nije uvredqivo. Na to nas je Tomi} umolio da odemo i upitamo Dimitrijevi}a {ta on misli ko je pisao pismo, i ukoliko bi odgovorio da ga je pisala Tomi}eva `ena, da i{te zadovoq{tinu od wega. Mi smo ponovo oti{li u uredni{tvo “Branika”.

20. U uredni{tvu “Branika”. Prisutni su Bo`eski, Vuleti}, Jovanovi}, Plav{i} i Dimitrijevi}. BO@ESKI:

Gospodine Dimitrijevi}u, mi smo radi da sa vama progovorimo koju re~ nasamo.

DIMITRIJEVI]:

Molim. Izvolite u drugu kancelariju.

Dimitrijevi}, Bo`eski i Vuleti} odlaze u drugu prostoriju. VULETI]:

Gospodine Dimitrijevi}u, koga vi dr`ite za pisca pisma? Vama je, verujem, poznat pisac.

54

DIMITRIJEVI]:

Radomir Putnik

Jeste. Pisac je gospo|a Tomi}ka. (Vadi iz fascikle podsetnice, a iz yepa original pisma) Evo, uporedite molim, rukopis pisma i ove podsetnice koje je pisala gospo|a Tomi}ka. Rukopisa je, nema sumwe, isti.

Upore|uju rukopise. BO@ESKI:

Isti. Gospodine Dimitrijevi}u, znate li kakvu odgovornost preuzimate na sebe time {to pokazujete tu|e pismo? To je uvredqivo.

DIMITRIJEVI]:

Znam {ta radim.

VULETI]:

Onda smo prinu|eni, da u ime gospodina Tomi}a od vas tra`imo zadovoqewe.

Dimitrijevi} sklawa pismo i druge hartije. DIMITRIJEVI]:

Ja }u, gospodo, imenovati svoje svedoke. Ja primam na sebe odgovornost. Obavesti}u vas popodne u ~etiri.

Bo`eski i Vuleti} odlaze. Protok vremena ozna~avamo zatamwewem. Popodne, istoga dana. U uredni{tvu “Branika” prisutni su Bo`eski, Vuleti}, Jojki} i Joksimovi}. BO@ESKI:

Gospodo poverenici, do{li smo da se sporazumemo u pogledu zadovoq{tine koju gospodin Dimitrijevi} duguje gospodinu Tomi}u.

JOJKI]:

Pardon! Zadovoq{tina se daje kada gde ima uvrede. A ovde ne vidim da ima ikakve uvrede.

VULETI]:

Molim, gospodine Jojki}u, uvreda se sastoji u tome {to se jedno privatno pismo javno koristi.

JOKSIMOVI]:

Ni jedan red iz pisma nije javno {tampan.

BO@ESKI:

Ali va{ list je objavio da je pismo slobodno pogledati u uredni{tvu “Branika”. Dakle, ovde se prire|uje izlo`ba pisma.

JOJKI]:

Pismo je pokazano samo vama i gospodinu Vuleti}u i nikome vi{e.

Tucindanska tragedija

55

VULETI]:

Ali, “Branik” je napisao da pismo svako mo`e videti. I vi ste, kao ~asni qudi, du`ni da pismo poka`ete svakome ko bude `eleo da ga vidi.

JOKSIMOVI]:

Pismo nije nikome osim vama dvojici pokazano.

BO@ESKI:

Molim, dok smo Vuleti} i ja ~itali pismo, wega su istovremeno ~itali, ba{ ovde u uredni{tvu, i gospodin Plav{i} i gospodin Jovanovi}.

VULETI]:

Osim toga, mi ne mo`emo da kontroli{emo da li je pismo i drugim osobama davano na ~itawe.

JOKSIMOVI]:

Gospodo, jem~im vam da je “Branik” hteo pokazati samo to kojim se putem dolazilo do uredni~kog mesta u “Zastavi” i ni{ta vi{e.

BO@ESKI:

Ako je to bio ciq gospodina Dimitrijevi}a, onda je trebao da poka`e samo onaj deo pisma koji se na tu stvar odnosi,

JOKSIMOVI]:

Tu ste u pravu. Ja mislim kao i vi. Kao novinar, ja bih umeo da pismo tako ispunktiram, da izostanu privatna mesta.

BO@ESKI:

Da ste tako uradili, onda Tomi} ne bi imao nikakvog razloga da bude kompromitovan.

JOJKI]:

Moli}u, gospodo, najboqe bi bilo da se Tomi} razvede od gospo|e! Ja bih, da sam na wegovom mestu, tako uradio.

VULETI]:

Vi, doktore, ho}ete da na taj na~in izbacite Tomi}a iz politi~kog `ivota. Bez “Zastave”, Tomi} bi bio politi~ki mrtav.

JOJKI]:

Mislim da bi to za Tomi}a bilo dobro. Moja `ena, na primer, kada bi napisala takvo pismo, bila bi momentalno mrtva!

BO@ESKI:

Dakle, do{li smo do pitawa zadovoqewa koje tra`i Tomi}.

56

Radomir Putnik

JOKSIMOVI]:

Mi ne nalazimo da ima uvrede. U pismu se ne spomiwe ime Ja{e Tomi}a. Za nas su stvari jasne.

VULETI]:

Onda preostaje jo{ jedino da se formira ~asni sud i da se wemu prepusti re{avawe pitawa.

JOKSIMOVI]:

Mi nemamo ovla{}ewa da prihvatimo razgovor o ~asnom sudu. Na{ je mandat ograni~en.

JOJKI]:

Osim toga, po{to nema uvrede, nema ni potrebe za zadovoq{tinom i ~asnim sudom.

BO@ESKI:

Onda moramo da sastavimo protokol o ovom razgovoru. Mi }emo taj protokol dati Tomi}u i time je za nas posao zavr{en.

21. U sudnici. ZOMBORI:

Molim svedoka da ka`e kada je obavqen razgovor izme|u Tomi}evih i Dimitrijevi}evih poverenika.

BO@ESKI:

Taj kona~ni razgovor bio je 30. decembra posle podne. Kada smo napravili zapisnik, oti{li smo Vuleti} i ja u uredni{tvo “Zastave”. Tamo smo na{li Tomi}a i predali mu zapisnik.

JEZDIMIROVI]:

Da li vam je poznato da je pismo, po{to je zapisnik {tampan u “Zastavi”, i daqe rasprostirano?

BO@ESKI:

Slu{ao sam o tome. ^uo sam da je gospodin Plav{i}, apotekar, u Gavrilovi}evoj radwi pokazivao pismo.

ZOMBORI:

A kada je to Plav{i} radio?

BO@ESKI:

Dva-tri dana po na{em razgovoru s Dimitrijevi}evim poverenicima.

ZOMBORI:

Jeste li to rekli Tomi}u?

BO@ESKI:

Jesam.

57

Tucindanska tragedija

LOBMAJER:

Zahvaqujem svedoku. Neka sudu pristupi svedok @ivko Vuleti}.

Uobi~ajena procedura izvo|ewa pre|a{weg i dovo|ewa novog svedoka. LOBMAJER:

Izvolite se predstaviti sudu.

VULETI]:

@ivko Vuleti} iz Sokolovca, star 33 godine, o`ewen, otac dvoje dece, pravoslavne vere, saradnik “Zastave”, svr{eni agronom, sudski neporo~an.

LOBMAJER:

Neke stvari sudu jo{ nisu dovoqno obja{wene. Vi ste bili s doktorom Bo`eskim u uredni{tvu “Branika” da pro~itate pismo. Kako je to bilo?

VULETI]:

Dimitrijevi} je iz svojih ruku dao doktoru Bo`eskom original, a meni prepis da ~itam, vaqda zato da ne dangubimo. Ja ne htedoh da ~itam prepis, ve} tako|e original, te rekoh da }u ~ekati dok doktor Bo`eski pro~ita. Kad sam i ja pro~itao original, iz mojih ruku pre ruku Dimitrijevi}evih, do{lo je u ruke Plav{i}u.

LOBMAJER:

Plav{i} je, dakle, bio prisutan?

VULETI]:

Jeste. Dok smo Bo`eski i ja ~itali original, dotle je profesor Jovanovi} ~itao prepis, koji je Dimitrijevi}evom rukom bio ispisan.

LOBMAJER:

Mo`ete li se setiti da li je pismo napisano na srpskom ili nema~kom jeziku?

VULETI]:

Na srpskom.

LOBMAJER:

Vi se, zacelo, se}ate da je pismo na srpskom bilo?

VULETI]:

Zacelo.

LOBMAJER:

Je li bilo potpisa na pismu?

VULETI]:

Nije. Bilo je ne{to {to je trebalo da bude slovo M ili N.

LOBMAJER:

U istrazi, vi ste izjavili {ta u pismu kompromituje. Molim da to navedete.

58

Radomir Putnik

VULETI]:

Ja sam rekao da je to sasvim obi~no qubavno pismo i da se u wemu, pored ostalog, govori i o ure|ewu nekih nov~anih neprilika.

LOBMAJER:

A {ta je bilo uvredqivo?

VULETI]:

Koliko se se}am, govorilo se i o tome da }e jedan tada{wi saradnik “Zastave” biti izabran za profesora u Pan~evu, te da bi prema tome doti~ni, na koga je pismo upravqeno, mogao odmah do}i i primiti uredni{tvo.

LOBMAJER:

Koliko to {to ste rekli kompromituje gospo|u Tomi}?

VULETI]:

Gospoda su shvatila tako, da je na mestu urednika “Zastave” mogao makar ko do}i.

LOBMAJER:

Vi ste bili prisutni kada je Dimitrijevi} rekao da se ono pismo u prepisima rastura?

VULETI]:

Jeste. On je izjavio da zna da se pismo rastura.

LOBMAJER:

Nije rekao u koliko primeraka?

VULETI]:

Rekao je da se pismo nalazi, mo`e biti, u stotinama ruku.

LOBMAJER:

Hvala vam. Neka pristupi svedok Gavra Plav{i}.

Sudski slu`benik izvodi Vuleti}a i uvodi Gavru Plav{i}a. JEZDIMIROVI]:

Recite sudu svoje podatke.

PLAV[I]:

Gavra Plav{i}, imam 40 godina, apotekar u Novom Sadu, o`ewen, sudski nisam ka`wavan.

JEZDIMIROVI]:

Molim da ka`ete {ta znate o nekom pismu koje je bilo u uredni{tvu “Branika”, a o kome se govori da ga je pisala gospo|a Tomi}ka.

PLAV[I]:

Mi smo bili u uredni{tvu.

JEZDIMIROVI]:

Ko je sve bio?

PLAV[I]:

Dimitrijevi}, profesor Jovanovi}, urednik Joksimovi} i ja. Nije potrajalo dugo, kad do|o{e gospodin Vuleti} i doktor Bo`eski i zahteva{e pismo od Dimitrijevi}a. Gospodin Dimitrijevi} izvadio je pismo iz svog

59

Tucindanska tragedija

~ekme`eta i dao ga je doktoru Bo`eskom da ~ita. Kada je Bo`eski pro~itao jedan deo, predao ga je Vuleti}u, a zatim sam ga i ja hteo ~itati, ali sam pro~itao samo tri ~etvrtine jedne strane, pa sam onda pismo ostavio, jer je pismo bilo vrlo ne~itko. Posle su gospoda oti{la, pa onda i mi, i ja znam da je jedan od gospode nama rekao, kad smo izlazili, da se pismo vi{e ne pokazuje. LOBMAJER:

Ko je to rekao?

PLAV[I]:

To ne znam.

LOBMAJER:

Ali koji od gospode?

PLAV[I]:

Ili Dimitrijevi}, ili Jovanovi} ili Joksimovi}.

JEZDIMIROVI]:

Dakle, vi ste pismo ~itali?

PLAV[I]:

Nisam ga celog pro~itao, ve} samo od prve strane, mo`e biti tri ~etvrtine.

JEZDIMIROVI]:

Daqe niste ~itali?

PLAV[I]:

Nisam.

JEZDIMIROVI]:

Zato {to je pismo bilo ne~itko?

PLAV[I]:

Da.

JEZDIMIROVI]:

Znate li {ta o tome da je pismo, pre nego {to ste ga vi ~itali, bilo izlo`eno u uredni{tvu “Branika” i da ga je tu svako mogao ~itati?

PLAV[I]:

Ne znam.

LOBMAJER:

Neki svedoci su kazali da ste pismo vi ~itali.

PLAV[I]:

Ja pismo nikada nisam ~itao.

JEZDIMIROVI]:

Recite je li to ovo pismo?

PLAV[I]:

Na to se ne mogu opomenuti.

LOBMAJER:

Je li pismo pisano na srpskom jeziku?

PLAV[I]:

Jeste.

LOBMAJER:

(Jezdimirovi}u) Pogledajte gospodine kolega, da li je pismo ne~itko?

60

Radomir Putnik

JEZDIMIROVI]:

Nije. Mo`e se vrlo lepo ~itati.

LOBMAJER:

Gospodin sudija ka`e da se pismo mo`e vrlo lepo ~itati. Mo`e biti da ste vi neki drugi razlog imali, da samo prvu stranu ili jedan deo pisma ~itate? Koliko ja poznajem slova, pismo je ~itko.

PLAV[I]:

I ja sam hteo da doznam sadr`aj, no te{ko mi je palo da ~itam, za mene je to te`ak rukopis.

JEZDIMIROVI]:

Poznato je da apotekari umeju boqe da ~itaju te{ke rukopise od drugih.

PLAV[I]:

Mo`e biti. Ja sam nau~io da ~itam doktorske rukopise. Ovaj rukopis nije doktorski.

LOBMAJER:

Vi velite da niste pismo celo ~itali. Ovde ima svedoka koji tvrde da ste vi celo pismo pro~itali.

PLAV[I]:

Ja opet ka`em da ga nisam celog pro~itao.

JEZDIMIROVI]:

Recite, niste li o pismu nekome docnije govorili?

PLAV[I]:

Kad se u razgovoru u varo{i o tome govorilo i ja sam o tome pri~ao, kao {to se uop{te onda o tome govorilo.

JEZDIMIROVI]:

Niste li vi i u du}anu Gavrilovi}a govorili o pismu?

PLAV[I]:

Ako se o toj stvari govorilo, jesam.

LOBMAJER:

Jeste li vi o pismu govorili, a naro~ito jeste li u Gavrilovi}evom du}anu o pismu govorili?

PLAV[I]:

Jeste, ja sam govorio.

JEZDIMIROVI]:

[ta ste govorili?

PLAV[I]:

[ta sam od druge gospode u varo{i ~uo, to sam govorio.

JEZDIMIROVI]:

Dakle, {ta je to bilo {to ste od druge gospode ~uli?

61

Tucindanska tragedija

PLAV[I]:

Da je pismo pisala gospo|a Tomi}ka nekome Petrovi}u, a {to se ti~e sadr`ine, govorio sam ono {to se po varo{i o tome govorilo.

JEZDIMIROVI]:

Dakle, ne o onom {to ste sami ~itali, ve} o onom {to ste ~uli?

PLAV[I]:

Ta ja to pismo nisam ni ~itao.

LOBMAJER:

Ba{ zato. Vi znate o pismu samo toliko koliko ste ~uli da se u varo{i govori?

PLAV[I]:

Jeste.

JEZDIMIROVI]:

Ne se}ate se od koga ste saznali sadr`aj pisma?

PLAV[I]:

Ne se}am se.

JEZDIMIROVI]:

(Tomi}u) Imate li vi kakvo pitawe za svedoka?

TOMI]:

Svedok sam sebe pobija, te zbog toga molim da se pro~ita prva ta~ka wegove izjave pred istra`nim sudijom. Se}am se, on je tada rekao da pismo nikad nije imao u rukama, da ga nikad nije video, da je izi{ao iz uredni{tva kada su do{li Bo`eski i Vuleti}. Sada izjavquje druga~ije.

LOBMAJER:

Vi ste tada rekli da pismo niste pro~itali. Sada mewate iskaz, velite da ste tri ~etvrtine prve strane pro~itali.

PLAV[I]:

Jeste, to sam i istra`nom sudiji rekao.

LOBMAJER:

Niste, to nije istina. Rekli ste da vas se to sve nije ticalo i da ste izi{li iz prostorija uredni{tva “Branika” kada su do{li Bo`eski i Vuleti}.

TOMI]:

Svedok mewa iskaz utoliko {to sada ne tvrdi da je oti{ao; naprotiv, ostao je tamo. Kada treba da se vidi da li je pismo ~itao, svedok ka`e “Nisam”, a kada treba Dimitrijevi}a pravdati, on veli “Pismo se vi{e ne}e ~itati”.

LOBMAJER:

[ta je istina?

PLAV[I]:

Ovo {to sada ka`em, jer sam i u istrazi isto rekao.

62

Radomir Putnik

JEZDIMIROVI]:

Da se vratimo va{em govoru o pismu. Vi velite da ste vi{e puta govorili o pismu u dru{tvu.

PLAV[I]:

Pa, u dru{tvu se obi~no razgovara...

JEZDIMIROVI]:

Dobro, dakle, u dru{tvu. U kome dru{tvu, to }ete se setiti?

PLAV[I]:

Ne se}am se.

JEZDIMIROVI]:

Kad vi ka`ete da ste do{li u jedno dru{tvo i tu o tome razgovarali – jedno se dru{tvo sastoji najmawe od {est do deset osoba – pretpostavqam da ste poznavali bar jednu osobu iz dru{tva?

PLAV[I]:

Ima mnogo dru{tava.

JEZDIMIROVI]:

(Iznerviran) Dobro, ima mnogo dru{tava, u vrlo mnogo dru{tava ima i vrlo mnogo osoba! To }ete zacelo mo}i da spomenete imenom bar jednu osobu! Imenujte jednu osobu!

PLAV[I]:

Ja se nisam s jednom osobom razgovarao, nego sam slu{ao.

JEZDIMIROVI]:

Dakle, koja je osoba govorila kada ste vi slu{ali?

PLAV[I]:

Ne se}am se li~nosti.

LOBMAJER:

Svedok }e morati da se zakune na svoj iskaz. Svedok je slobodan. Neka pristupi svedok Sava Stojkovi}.

Sudski slu`benik izvodi Plav{i}a i uvodi Stojkovi}a. LOBMAJER:

Dajte podatke sudu.

STOJKOVI]:

Sava Stojkovi}, ~izmar, pravoslavne vere, o`ewen, imam 40 godina.

LOBMAJER:

Ispri~ajte sudu sve {to znate o pismu.

STOJKOVI]:

Je l mogu sve od po~etka?

63

Tucindanska tragedija

LOBMAJER:

Mo`ete.

STOJKOVI]:

Prvi put sam ~uo za pismo u Kamenici, gde je profesor Jovanovi} pri~ao {kandalozne stvari o pismu koje be{~asti Tomi}a. Drugi put sam ~uo na sala{u kod doktora Ilije Vu~eti}a. I Vu~eti} i wegova gospo|a su pri~ali da su videli pismo koje ru`no govori o Tomi}u. Tre}i put je bilo u du}anu kod gospodina Gavrilovi}a. Tamo je gospodin Plav{i} sadr`inu ispripovedao. Gavrilovi} je onda rekao da u pismu “ima i mnogo {ta drugo bezobrazno i gadno, {to se ne da izgovoriti”.

JEZDIMIROVI]:

Vi, dakle, sadr`inu pisma znate samo po tome {to ste ~uli od drugih? Sami niste ~itali?

STOJKOVI]:

Nisam. Ja sam oti{ao kod Ja{e i rekao mu za to. On se uzbudio i sav razjaren je rekao: “Ti bezobraznici napali su me kao vuci!”

LOBMAJER:

Vi ste u istrazi rekli da vam je Tomi} kazao: “Ti qudi }e me upropastiti”. Objasnite to malo bli`e.

STOJKOVI]:

To je bilo jedan dan pre nesre}e. Tomi} je svratio sa Vuleti}em u moj du}an i tada je to rekao.

JEZDIMIROVI]:

A vi, da li ste se vi zanimali za sadr`aj pisma?

STOJKOVI]:

Ne mnogo, jer su u pitawu stvari koje je pisala `enskiwa, a ~im se u politiku upletu `enskiwe, to ne mo`e vaqati.

LOBMAJER:

Hvala vam. Svedok je slobodan.

Sudski slu`benik izvodi Stojkovi}a. LOBMAJER:

Molim dr`avnog tu`ioca da stavi predlog u pogledu zakletve svedoka.

POPOVI]:

Predla`em da se svi svedoci zakunu. Ne nalazim me|u wima ni jednoga protiv koga bih imao prigovora.

64

Radomir Putnik

TOMI]:

Slavni sude! Ja molim da se Joksimovi} i Plav{i} ne pripuste zakliwawu. Ho}u to ukratko da obrazlo`im. Ja sam nekada radio s Joksimovi}em, no posle smo se razi{li, tako da nismo jedan drugog pozdravqali niti jedan s drugim govorili. On je postao moj neprijateq. Pitam sud, mo`e li neprijateq, kada se ti~e wegovog neprijateqa, da govori istinu? Odgovaram: mo`e – ako je kavaqer u potpunom smislu, ako je ~ovek ~astan od glave do pete. Ovde sada nastaje pitawe za sud, da li je Joksimovi} ~astan ~ovek; wegov list – list u kome je on glavni urednik, pravi izlo`bu devoja~kog qubavnog pisma. To jo{ nije zabele`eno u na{oj dr`avi, nije zabele`eno u Evropi. (Pauza) [to se ti~e gospodina Plav{i}a, i za wega mogu re}i isto. Pokazalo se da je pismo, ako ne pismeno, a ono usmeno raznosio, a to je svejedno.

LOBMAJER:

Sud odlu~uje da se zakunu svi svedoci, po{to navedeni razlozi optu`enog nemaju dovoqnu te`inu. Ali, sud odlu~uje da jo{ jednom saslu{a gospo|u Dimitrijevi}, o pismu.

Sudski slu`benik uvodi Anu Dimitrijevi}. LOBMAJER:

Gospo|o Dimitrijevi}, sud `eli da vam postavi jo{ neka pitawa.

DIMITRIJEVI]KA:

Molim.

LOBMAJER:

Recite nam, kako je pismo do{lo u ruke va{ega mu`a?

DIMITRIJEVI]KA:

Na{la sam ga me|u hartijama, a kako je do{lo do wega, to ne znam.

LOBMAJER:

Zahvaqujem svedoku. Zavr{ili smo sa saslu{avawem svedoka. Molim tu`ioca da podnese optu`bu.

Ana Dimitrijevi} odlazi.

Tucindanska tragedija

POPOVI]:

65

4. januara ove godine, uboden je no`em Mi{a Dimitrijevi} na peronu `elezni~ke stanice. Ubrzo je umro. Ja{a Tomi}, koji je po~inio delo, uhva}en je na licu mesta. Svoj ~in nije poricao, nije ga ni `eleo poricati, jer ga je u~inio javno i to je u istrazi i priznao. Ja{a Tomi} je i pred istra`nim sudijom i pred sudom priznao da je delo smislio, s odlu~nom namerom i da ga je izvr{io. Priznao je da je izme|u wega i Dimitrijevi}a ovladao neprijateqski odnos i to stoga {to je bila re~ o nekom pismu koje Tomi}a be{~asti, usled ~ega je poslao Dimitrijevi}u svoje svedoke koji su se uverili da pismo ne sadr`i u sebi ni{ta {to bi po Tomi}a bilo obe{~a{}uju}e, ve} bi takvo bilo po wegovu `enu. Pismo je pisala wegova `ena dok je bila devojka, a ono sadr`i, po Tomi}evom mi{qewu, takve stvari koje su u stawu da poru{e wegovu porodi~nu sre}u i ~ast. Usled toga je bio tako ogor~en da je zakqu~io da Dimitrijevi}a ubije, po{to tra`eno zadovoqewe od Dimitrijevi}a nije dobio. Da li ovde ima umorstva ka`wivog po paragrafu 278 Kaznenog zakonika? Ima! Za umorstvo se tra`i osim `rtve, i unapred smi{qena namera. Da je optu`eni unapred smislio svoju nameru, to ne mo`e da podlegne sumwi. Jer kada se ko ~etiri dana bori sa sobom, uzima no`, baca ga, opet uzima i opet ga baca, naposletku uzima tre}i no` s kojim ~etiri dana ostaje i smi{qa odluku da ubije – tu o premeditaciji ne mo`e biti sumwe. Da je optu`eni bio uzbu|en, to je izvesno. I kod sitnije stvari se doga|a, na primer pred izla`ewe u javnost, da ~ovekom ovlada uzbu|ewe. Ovde je u pitawu da li se sa psiholo{kog oni uzroci koji su tu`enoga rukovodili, mogu smatrati kao olak{avaju}i. S te strane moram izre}i `aqewe {to sud nije pro~itao sve bro{ure i ~lanke koje sam ja podneo. Jer, iz wih bi se videlo ko je otpo~eo javnu politi~ku borbu, videlo bi se da je `ena tu`enoga, gospo|a Milica Tomi}, napala u jednoj bro{uri Dimitrijevi}a, te je gledala da ga omalova`i i baci u blato. Daqe, govorila je da je Dimitrijevi} izneverio stranku te da se politi~ki kompromitovao. (Pauza) Po{tovani sude! Pri preslu{avawu optu`enog, pokazalo se da je on ve{t, o{trouman ~ovek, mo`e biti genijalan. Zato je i udesio svoje istupawe tako da se poveruje da je branio ~ast svoje `ene. To nije ta~no i to se vidi iz

66

Radomir Putnik

pisma, gde Milica Mileti}eva, tada jo{ devojkom, uz svoju ruku nudi i uredni{tvo “Zastave” jednom ~oveku. Duzzzno po{tovawe prema li~nosti zzzenskiwe traje i mozzze trajati samo donde, dok zzzenskiwa izi|e iz te sfere i po~ne raspravqati dru{tvena pitawa, {to ne spada u wen poziv, ona sama napu{ta {tit koji je ~uva, sama se izlazzze tome da se wen protivnik posluzzzi istim oruzzzjem. A gde je povreda ~asti Milice Tomi}? Ma koliko je trazzzio, ne mogu da je na|em. Jer na sudu nije dokazano da je pismo prepisivano i u prepisima rasturano. Pa ni svedoci nisu o tome ni{ta svedo~ili. Iskaz sviju wih mozzze se svesti na razgovor jednog brbqivca koji je slu~ajno bio onde kad su bili i Tomi}evi svedoci i koji se na{ao da o tome govori. A da je osim toga iko drugi video to pismo, da je ono rasprostirano, za to nema dokaza. (Pauza) Po{to za optuzzzenoga nema olak{avaju}ih okolnosti, ja ostajem pri optuzzzbi koju sam na osnovu paragrafa 278 Krivi~nog zakona protiv wega podneo. Molim da ga sud proglasi krivim za umorstvo i da primeni kaznu nazna~enu u tome paragrafu. Jednom re~i, molim da se zakon najstrozzze primeni. LOBMAJER:

Pozivam branioca da uzme re~.

ZOMBORI:

Slavni sude! Paragraf 278 Krivi~nog zakona veli: “Ko ubije ~oveka u nameri napred smi{qenoj, ~ini umorstvo i ima se kazniti smr}u”. Do sada, me|utim, ni u nas ni u Evropi, niko nije uspeo da defini{e {ta je to unapred smi{qena namera, gde ona otpo~iwe, kako se razvija i kada se ima smatrati za izvr{enu. Koliko je god zakonodavnih tela, koliko je god pisaca zakona, svi su obi{li re{ewe ovog pitawa. Pitam se, slavni sude, je li mogu}no olako re{iti to pitawe, odnosno, nalaze li se svi uslovi slobodne odluke u slu~aju mog klijenta? Ne osu|ujmo ~oveka zbog wegovih verskih i politi~kih ube|ewa. Posedovati ube|ewe ne zna~i istovremeno i ~initi krivi~no delo. Dokazano je da je Tomi} ~ovek ~vrstih moralnih na~ela. Tako|e i politi~kih. Kada su wegovi politi~ki protivnici poku{ali da mu na{kode, nai{li su na otpor i nisu mu mogli ni{ta. [ta im je preostalo? Da na|u mesto gde bi Tomi}a mogli raniti, sve do srca. I to mesto su na{li. Napali su Ja{u Tomi}a preko napada na wegovu suprugu, izlo`iv{i javnoj poruzi pismo koje je

Tucindanska tragedija

67

ona napisala jo{ kada Ja{u Tomi}a nije ni poznavala. Na taj na~in hteli su da ponize ~oveka koji je svim `arom svoje du{e qubio odanu suprugu, `enu koja mu je u najte`oj borbi bila veran drug i prijateq. Presko~i}u sve ono {to je Tomi} tada nastojao da uradi, i poziv na dvoboj i tra`ewe da spor re{i ~asni sud, osvrnu}u se na nametqivce koji su se pona{ali kako ne dolikuje ~estitim qudima. Oni su tu|e pismo ~itali, {tavi{e, o wemu po varo{i pri~ali i, razume se, dodavali pismu i ono ~ega u wemu nema. Pa kad su bili toliko slabi da ~itaju tu|e pismo, neka budu tako hrabri da to i priznaju. Ali, {ta je Tomi} znao raditi? Bio je u groznici, uzbu|ewu, jer je video da du{mani ne napadaju wega, nego wegovu porodi~nu sre}u i da ho}e da ga rastave od `ene. To su i hteli. Hteli su da mu oduzmu jedinu potporu, wegovu odanu `enu, a samim tim da ga istisnu iz uredni{tva “Zastave”! To je bio wihov ciq, da tako likvidiraju Tomi}a kao politi~ku li~nost! Sve je to Tomi} video i poku{ao je svim sredstvima koja su mu stajala na raspolagawu da stvar re{i mirnim putem. Poslu{ao je gospodina Jovanovi}a, velikog srpskog pesnika, bacio je no`. Hteo je da se spor okon~a. Ali wegovi protivnici nisu to hteli. Optu`eni se neprekidno nalazio pod lavinom uvreda i spletaka. Qudski ose}aji su nepouzdani. Ali, svako }e dopustiti, da kad ko di`e no` da osveti sramotu nanesenu svojoj `eni te ubije ~oveka koji je be{~asti, da taj prirodni poriv treba po{tovati. Priroda je tako udesila. Zbog toga smatram da u slu`aju optu`enoga Tomi}a, treba primeniti olak{avaju}e okolnosti iz paragrafa 91 i 92 Krivi~nog zakona. Osim toga, u istom Krivi~nom zakonu stoji i paragraf sedamdeset sedmi koji svakome osigurava pravo da ako ma kojem ~lanu porodice budu dovedeni u opasnost zdravqe ili `ivot, da to mo`e silom odbiti, te ako u~ini zlo~in to mu se ne}e ra~unati. Ja slavnom sudu skre}em pa`wu i na taj paragraf, mole}i da se on primeni na Ja{u Tomi}a. (Pauza) Zavr{i}u re~ molbom slavnom sudu, da uzme u obzir da je Ja{a Tomi} neporo~an ~ovek, ozbiqan porodi~ni ~ovek s ugledom u javnosti, ne samo u Novom Sadu, ve} i {irom na{e dr`ave. On je `rtva ose}awa odgovornosti i ose}aja da mora da odbrani ~ast svoje `ene. On po cenu svog

68

Radomir Putnik

`ivota nije mogao da zanemari obavezu da brani ~ast svoje supruge. Ko tako postupa, wemu je du{a ~ista. Ovaj se ~ovek ne mo`e smatrati ubicom! LOBMAJER:

Ima li tu`ilac {ta da odgovori?

POPOVI]:

Molim! Branilac je zaobi{ao jednu temu koju ja sada ho}u da istaknem, smatraju}i da je podsticaj za ubistvo optu`eni na{ao u socijalisti~kim idejama. Da je sud pro~itao spise koje je optu`eni pisao godinama, video bi da se on zala`e za socijalisti~ke ideje. Za mene, socijalizam, ako je u dru{tvu s nihilizmom, on je poguban, to je |avo koji dru{tvo u korenu podriva. No` u ruku optu`enome dale su wegove ideje. Optu`eni je, dakle, ubijao po kwizi. (Pauza) Nije dokazano i ja ne priznajem da je tu`eni usled napadawa na ~ast wegove `ene do{ao u afekat. Dopu{tam da neko radi ~asti svoje `ene plane, da sko~i na uvredioca i ugu{i ga. Ali da ko mo`e zrelo promi{qati po planu i izvesti umorstvo i da je u afektu, to ne priznajem. (Pauza) Ja se u svemu pridr`avam svoje optu`be i molim da se u tome smislu donese presuda.

LOBMAJER:

Ima li branilac jo{ {ta da doda?

ZOMBORI:

Dr`avni tu`ilac razla`e pitawe kako uzrok delu nije bila uvre|ena `enina ~ast, nego uzrok tra`i u socijalizmu i nihilizmu. Ja opet tvrdim da socijalizam i nihilizam nemaju nikakve veze sa delom. Hteo sam da doka`em da na optu`eni~koj klupi sedi pravednik zbog u~iwenog vite{kog dela! Ja ga nisam veli~ao i obasjavao pozori{nom svetlo{}u. Mi smo ozbiqni qudi i skupili smo se ovde da prosudimo jedno ozbiqno delo. Moje je stanovi{te da je u delu bilo afekta, da nije bilo premeditacije i molim sud da u tome smislu donese presudu.

LOBMAJER:

Optu`eni, da li vi `elite da govorite?

TOMI]:

Molim.

LOBMAJER:

Govorite. Ali vas opomiwem da se manete politike i iznesete samo ono {to se odnosi na va{u odbranu.

TOMI]:

Slavni sude! Vrlo je malo qudi koji su se pre svoje smrti proslavili. Gospodin dr`avni tu`ilac ulo`io je danas

Tucindanska tragedija

69

veliki trud da mene bar u nekom smislu jo{ pre moje smrti proslavi. Po{to je tu`ilac zahtevao da mi se po paragrafu 278 najstro`e sudi, dakle, po{to je za mene najpre zahtevao ve{ala, na podno`ju ve{ala baca mi re~: “To je, mo`e biti, genijalan ~ovek”. Kompliment dr`avnog tu`ioca odbijam, jer bez te jedne re~i “optu`eni je genijalan”, optu`ba uop{te ne bi bila ni mogu}na. Da je dr`avni tu`ilac rekao: Ovaj je ~ovek r|av, skroz r|av, pokvaren! – qudi bi se pitali: “Taj ~ovek je hteo jednu stvar ~asti ~asnim putem da re{i, on je tra`io ~asni sud” – pa kako se to sla`e s pokvareno{}u toga ~oveka? I tu se seti gospodin tu`ilac jedne re~i – “genijalan”, jer tom re~i mo`e da opravda sve i da ka`e kako je sve {to sam preduzimao – tra`io dvoboj, tra`io ~asni sud – promi{qena genijalnost, jer sam po kwizi ubijao! A {ta da ka`em o optu`bi da sam socijalista? Socijalista u r|avom smislu, kako se danas upotrebqava ta re~, ja nisam. Oni koji optu`uju socijaliste, ka`u: “To je socijalista, to je nihilista! On ho}e da deli, ne priznaje porodicu!” Ba{ ti qudi koji mene optu`uju hteli su moj brak da razru{e, a ja, koga optu`uju da je socijalista, branio sam taj brak, najposle, i no`em! (Pauza) Za svakog ~oveka ima neke granice, dokle mo`e da se uzdr`i. Kada se pre|e ta granica, ~oveku se zacrni pred o~ima. To je stawe u kome je ~ovek izgubqen. Niko ko poznaje qudsku prirodu ne}e se usuditi da ka`e: “Kod mene to stawe nikada ne}e nastupiti”. A kod mene, Ja{e Tomi}a, to stawe je bilo nastupilo. Ja o svome delu ne mogu objektivno da sudim, ali ~ini mi se da nisam tako lako kao omot slame planuo, ve} da sam do krajwe granice snosio sve ono {to po{ten ~ovek mo`e podnositi. Mene su moji protivnici, mirno, smi{qeno, doveli u takvo du{evno stawe, da sam bio prinu|en, ponavqam, prinu|en da u~inim neko o~ajni~ko delo. Moji su protivnici o~ekivali da to delo u~inim u svojoj ku}i, ali da }u potegnuti no` na grudi svoga protivnika koji je uzeo na sebe svu odgovornost za uvredu koju nanosi mojoj `eni – to nisu o~ekivali. Da }u ne{to u~initi, to su pretpostavqali. Neka o mrtvima bude re~eno sve najlep{e, ali ostaje ~iwenica da je kod Dimitrijevi}a na|en engleski bokser u yepu. Neka policajci uporede kakve su mogu}nosti upotrebe boksera i no`a koji sam ja koristio. Vide}e se

70

Radomir Putnik

da je bokser daleko opasnije oru`je. (Pauza) Pitam slavni sude, za{to je moj nesre}ni protivnik umro? Je li `eleo da umre? Nije – ja sam ga na to primorao. A za{to sam ga ubio? Jesam li ja voleo da ubijem? Zar je lako ubiti ~oveka? Nije; on me je na to primorao. On je mene primorao da ga ubijem, a ja wega da umre! Dva su meseca pro{la od onog stra{nog dana, a mo`da i vi{e, a ja se pitam i istovremeno priznajem: ne znam ni dan danas {ta je trebalo da uradim! Dok je trajao taj pritisak na mene i moju `enu, ~esto sam dolazio no}u i posmatrao je dok spava. Kao da sam ~uo glas koji veli: “Ta {ta je ova nesre}na `ena u~inila tome ~oveku?” U celom wenom `ivotu nizala se samo nesre}a za nesre}om. Kad su je kao devojku od 17 godina doveli iz zavoda, odveli su joj oca u tamnicu na pet godina. Ona poma`e ocu, brine o vaspitavawu svoga malog brata, ona neguje godinu dana svoga bolesnog oca, a kad mi docnije postade `ena, i kada mene odvedo{e u tamnicu, polazi ona sa mnom i provodi kao rob od jutra do mraka svaki dan me|u onim zidinama. I tu `enu koja mi je bila verna i po{tena, hteli su oni da je ja izobli~im! Mo`da ima qudi koji bi to mogli ~initi. Ja, pak, to nisam mogao, morao sam da branim wenu dobrotu i wenu ~ast. Tako je do{lo do Tucindanske tragedije! Slavni sude. Ja koji nisam pravnik, vidim jedan pravni apsurd. Da sam izvr{io delo onoga dana kad je pismo izlo`eno, gospodin tu`ilac bi me optu`io samo po ta~ki 21, gde se predvi|a daleko lak{a kazna. Ne mogu da razumem, gospodo sudije, da }u sada biti stro`e ka`wen zato {to sam poku{ao sve, ama ba{ sve da u~inim {to jedan ~ovek mo`e u~initi, da spre~im nesre}u! Po mom mi{qewu, a to je rekao i moj branilac, moj ~in je delo samoodbrane. Napadne li me ko, da mi otme novac, mogu taj svoj novac s no`em u ruci braniti, a kada ko ho}e ~ast moje ku}e da napadne, ne smem to ~initi! Razum mi veli: “Svaki po{ten ~ovek na tvome mestu u~inio bi to isto”. Znam da je moj ~in unesre}io mnogo qudi. Iskreno `alim wegovog oca i moju nesre}nu mater; `alim wegovu i moju porodicu, `alim za izgubqenom sre}om. Slavni sude! Ho}u da zavr{im. Ja sam imao dobro vaspitawe; koliko znam, ja sam prvi iz istorije moje porodice koji odgovara zbog zlo~ina. I ako budem osu|en, a nadam se da ne}u, zna}u da sam pao kao `rtva jednog mu~kog napada, a zna}u i to da

71

Tucindanska tragedija

bih danas bio mnogo sre}niji i zadovoqniji da sam samo malo mawe ~asti u sebi ose}ao. Otac mi uvek govora{e: “@ivot za ~ast!” Da me je ~emu drugom u~io, ne bih danas stajao ovde. Blago wemu {to nije do~ekao ovaj dan. Na wega se ne qutim, on me je samo dobru u~io. [to mi je u `ilama tekla krv, a ne za{e}erena voda, {to ne mogoh biti an|eo, nije on kriv. (Pauza) Slavni sude, sasvim mirno o~ekujem presudu, a kakva god ta presuda bila – ja }u je kao ~ovek umeti da podnesem. LOBMAJER:

Sud se povla~i na ve}awe.

Dok sudije izlaze iz sudnice, pored Ja{e Tomi}a prolaze svedoci doga|aja.

22. U sudnici, uobi~ajena atmosfera. Prisutni su svi u~esnici i svedoci doga|aja, osim, razume se, Mi{e Dimitrijevi}a. U sudnicu ulaze sudije. LOBMAJER:

U ime wegovog veli~anstva kraqa! Presuda broj 624/B. Novosadski sudbeni sto, kao kaznena vlast, u kaznenoj parnici radi zlo~ina umorstva tu`enoga Ja{e Tomi}a, doneo je, po odr`anoj javnoj kona~noj raspravi i po saslu{awu kraqevskog javnog tu`ioca ovu presudu! Ja{a Tomi} iz Vr{ca, star 34 godine, pravoslavne vere, o`ewen, bez dece, urednik novina, osu|en bio radi {tamparskog prestupa na tri meseca dr`avnog zatvora, bez imawa, novosadski stanovnik, u pritvoru, progla{uje se radi umorstva, izvr{ena na Mi{i Dimitrijevi}u, po paragrafu 278 Krivi~nog zakona za kriva i osu|uje se radi toga u smislu re~enog paragrafa uz primenu paragrafa 91 druge ta~ke Krivi~nog zakona na do`ivotnu tamnicu, a ukoliko bi ova u smislu paragrafa 289 Krivi~nog zakona ukinuta bila, na gubqewe politi~kog prava za 10. godina. Du`an je ujedno za kazneni postupak platiti 45 forinti i 60 filera parni~kih tro{kova pod teretom svrhe za 15 dana po pravosna`nosti presude kraqevskom eraru. O{te}eni Dimitrije Dimitrijevi} upu}uje se sa svojim zahtevom od{tete na put civilne parnice.

72

Radomir Putnik

U publici `agor, galama. Milica jedva stoji, pla~e. Zmaj je uz wu. PLAV[I]:

@iveo sud!

LOBMAJER:

Protiv ove danas obnarodovane presude, mo`e tu`eni, dr`avni tu`ilac, kao i Dimitrije Dimitrijevi} – ovaj posledwi u pogledu od{tete – `albu prijaviti. Presuda je zapisana na sednici kraqevog sudbenog stola u Novom Sadu, dana 13. marta 1890. godine.

Ja{a Tomi} stoji, mirno podnosi ~itawe presude. Dok se svetlosni snop polako su`ava na Ja{ino lice, iz tame dopire glas. GLAS:

Ugarska kraqevska kurija, na tre}em su|ewu u Budimpe{ti, izmenila je sve do tada izre~ene presude i smawila Ja{i Tomi}u kaznu na 6. godina robije.

KRAJ

Related Documents


More Documents from ""

November 2019 6
December 2019 8
June 2020 6
November 2019 7