Proiect didactic Instituţia: Liceul Teoretic Disciplina: Limba şi literatura română Profesor: Clasa: a V-a”A” Data: 22 noiembrie 2017 Tema lecţiei: Verbul .Nucleul comunicării Durata: 45 min.
Competenţa specifică: 9.Operaţionalizarea terminologiei lingvistice şi literare, în limita standartelor de conţinut.
Obiective operaţionale: O1- să recunoască verbul ca parte de vorbire; O2- să utilizeze corect categoriile gramaticale:timp, persoană şi număr ale verbelor; O3- să recunoască raportul dintre verbul predicat cu alte părţi de propoziţie; O4- să se exprime corect, utilizând terminologia adecvată. Strategii didactice: Conversaţia euristică,scrierea liberă, observarea, 3-2-1, lucrul în grup.
Forme de lucru: frontal, individual, în grup. Material didactic:
Secvenţ a lecţiei
Ob Activitatea profesorului .
Momentul Organizato ric
Crearea climatului psihoafectiv al lecţiei. Putem obţine un succes nesperat doar îmbinând arta de a asculta cu cea de a comunica.
Evocare a
O4
Aţi avut de realizat pentru acasă planul dezvoltat de idei al naraţiunii ,,Balada celor cinci motănaşi”
Elevii îşi pregătesc cele necesare.
Se verifică tema de acasă Elevii analizează cum a realizat colegul de bancă tema
Profesorul completează tabelul: a realizat- n-a realizat
Actualiz are
Activitatea Strate- t’ elevilor gii didactice
Srierea liberă
3’
Lucrul individual 4’ Jurnalul triplu
Graficul T
Îşi amintesc despre verb
Ce sunt cuvintele scrise ca părţi de vorbire? Ce exprimă ele? Se anunţă tema lecţiei: Verbul .Nucleul comunicării
O1
.I pas al lecţiei Verbul ca parte de vorbire
Elevii îşi notează tema şi primul pas al lecţiei
5’ 2’
O2 Profesorul repartizează sarcinile Fiecare grup primeşte câte un fragment de text diferit , sarcinile sunt comune.
Realizarea sensului
1.Citiţi textul.
3.Indicaţi timpul, persoana şi numărul verbelor
2.Identificaţ i verbele. Arătaţi ce exprimă ele.
Lucru în 2’ grup
Elevii răspund , realizând sarcinile.
Algorit mizare a 10
4.Puneţi verbele din text la prezent pers.I. Ce observaţi?
Formulează notează definiţia verbului
O2 II. pas al lecţiei Categoriile gramaticale ale verbului Profesorul prezintă schema p.63[timpul[ Anunţă sarcina -priviţi schema; -precizaţi momentul la care vă raportaţi; -ordonaţi întâmplările. O3 Pasul III. Verbul .Nucleul comunicării Repartizează sarcinile grupurilor şi 3 fragmente de texte diferite.
Elevii completează Fişa fişa, actualizând noţiunile: timp trecut, prezent , viitor
Elevii realizează: 1.scriu textele omiţând verbele. 2.notează ce-au
Observ area
5’
observat.
O1 gr. 1. (Fişa 2)
Lucrul în grup
gr.2. (Fişa 3) gr.3. (Fişa 4)
Reflecţia Exersaţi! O2 o3
Elevii analizează verbele
Exerciţi ul 5’
Completaţi:
Consoli darea 3 lcategorii ale verbului
2 lucruri despre care doreşti să cunoşti m. mult
3-2-1
6
1 pricepere pe care consideri că ai dobîndit-o.
Extensia
Tema de casă: De explicat noţiunile studiate Aprecierea De efectuat ex 1,3 p.64 elevilor O1 Notarea. O5
3’