Proiect de lecţie Date de identificare: Data: 8.11.2017 Disciplina: Biologie - Ecologie Titlul lecţiei: Dunărea și Delta Dunării Tipul de lecţie: Predare-învăţare Timp: 50 min Locul de desfăşurare: laborator de biologie Student: Coşman Bogdan – Paul
I.
Compentenţe specifice 1.4. Identificarea elementelor componente ale ecosistemului Deltei Dunării. 2.1. Utilizarea de mijloace și metode adecvate explorării/investigării ecosistemelor.
II.
Compentenţe derivate 1.4.1. Descrierea biotopului și biocenozei specifice Fluviului Dunării. 2.1.1. Utilizarea corectă a terminologiei care descrie importanța Deltei Dunării
Obiective operaţionale La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1. Să evidențieze elementele generale referitoare la ecosisteme: definiția, clasificarea, componentele cu exemplificări; O2. Să precizeze prin ce elemente sunt reprezentate biotipul și biocenoza, ce alcătuiesc ecosistemul Deltei Dunării; O3. Să argumenteze importanța ecosistemelor naturale și necesitatea protejării și conservării lor, rolul lor în menținerea echilibrului natural; O4. Să precizeze care sunt elementele care au determinat declararea Deltei Dunarii ca Rezervație a Biosferei.
III.
IV. Resurse educaţionale Forme de organizare : activitate frontală Metode şi procedee:.conversaţie euristică, observare, informare, explicaţie, învăţare prin descoperire. Materiale: manual, filmuleț, prezentare PowerPoint
Bibliografie : Mihail, Aurora; Mohan, Gheorghe, Biologie. Manual pentru clasa a 8-a, Editura All, 2000 Ionel, Aglaia; Oaidă Victoria, Biologie. Manual pentru clasa a-VIII-a, Editura Humanitas Educațional, 2000 Surse online: https://images.google.com http://romaniaregional.ro/2016/01/07/apm-caras-severin-incearca-sacreeze-un-habitat-perfect-in-parcul-natural-portile-de-fier/ https://www.natgeo.ro/natura/delta-dunarii-perspective-noi-galeriefoto/attachment/plaurul-insula-de-stuf-plutitoare
IV. Scenariu didactic Nr.
Evenimentele
crt
instruirii
Compentenț e derivate
Conținuturi
Activități de predareînvațare
Metode și procedee didactice
Mijloace de instruire
Timp alocat
Evaluare
(min) 1.
2.
Organizarea colectivului de elevi
Notez în catalog elevii absenți și verific dacă elevii au materiale necesare lecției.
-notarea absențelor
Verificarea cunoștințelor din lecția anterioară
CONVERSAȚIE de verificare: “Ce lecție ați avut de pregătit pentru astăzi?”
-recapitularizarea cunoștinelor anterioare cu elevii
2 min
-organizarea clasei pentru începerea lecției -conversație evaluativă
-verificarea lecțiilor precedente
2 min
-orală
-se scrie pe tablă titlul lecției noi
2 min
-scrisă
4 min
-scrisă
-întrebarile din conținuturile lecțiilor anterioare(se vor lua în atenție 2-3 elevi care vor răspunde la întrebari și care vor fi notați în funcție de răspunsurile date)
3.
Enunțarea temei și a obiectivelor urmarite
4.
Prezentarea noului conținut
1.1.1 Definirea ecosistemulu i Deltei Dunării
Astăzi vom învața despre Delta Dunării – Rezervație a biosferei
-anunțarea titului lecției curente și a conținutului acesteia
-informare
Delta Dunării reprezintă un biom (complex ecologic ce se formează în raport cu un anumit mediu ambiant) format din ecosisteme
-prezentarea unui filmuleț cu referire la Delta Dunării
-informare
-definirea ecositsemul specific
acvatice și terestre (aproximativ 25), în care populația umană reprezintă o componentă integrată (sunt 15 localități).Ea ocupă 2,5 % din suprafața țării. Ecosistemele Deltei Dunării sunt brațele fluviului Dunărea, canalele, lacurile, bălțile, terenurile inundabile, pădurile. Predomină mediul acvatic reprezentat de brațele Dunării. Mediul terestru este reprezentant de grinduri fluviale și maritime, sărături și dune de nisip.
Deltei Dunării - precizarea de exemple ce alcătuiesc ecosistemul Deltei. -exemplificarea mediilor predominante în Delta Dunării
1.4.1 Descrierea biotopului și biocenozei specifice Fluviului Dunării.
Caracteristicile biotopului Deltei Dunării:
-observare -demonstrare
- pe teritoriul țării noastre, substratul albiei Dunării variază în funcție de zonă : la intrarea în țara este stâncos, devenind spre vărsare mâlos, argilos, nisipos; - adâncimea ajunge la 10 m;
apei
- debitul anual de apă este mare; - temperatura apei variază în decursul anului; (exemplu: iarna se formează pe Dunăre un pod de gheață). Componentele biocenozei Deltei Dunării: În apele fluviului, bogat în detricus (material rezultat din fărâmițarea rocilor prin acțiunea agenților externi), sunt bine reprezentate atât fitoplanctonul cât și zooplanctonul.
-descriere
- identificarea în cadrul prezentării powerpoint a elementelor constitutive ale ecosistemului Deltei Dunării
20 min
-frontală -orală
Fitoplanctonul este reprezentat de: trestie, papură, sălcii,stuful, dar carcateristic este plaurul. Zooplanctonul reprezentat de:
este
-vertebrate: știuca, șalăul, somnul, crapul, cega, plătica; șerpi, peste 300 de specii de păsări (pelicani, lebede, cormorani, egrete, stârci, vulturi și șoimi, etc.), iar dintre mamifere menționăm: bizamul, mistrețul , lupul, câinele enot, vulpea, nurca europeană și vidra. -nevertebrate: scoici, melci, raci.
1.5.1 Prezentarea unicatelor ecologice“Pa rcul Național Porțile de Fier” și “Rezervația Bioseferei
Parcul Național Porțile de Fier – unicat ecologic
-prezentare -explicare
Dunărea are pe teritoriul țării noastre trei zone de interes științific și turistic: defileul Porțile de Fier (care cuprinde albia propriu-zisă a fluviului),
-observarea elementelor și a imaginilor ce arată importanța celor 2 unicate ecologice
7 min
-orală -scrisă
Delta Dunării” -menționarea imporanței Deltei Dunării
lunca inundabilă și Delta Dunării. Varietatea ecosistemelor și peisajul pitoresc al defileului au impus crearea Parcului Național Porțile de Fier, în care există 20 de rezervații naturale. Unele specii de plante și animale nu trăiesc decât în această zonă: Pinul de Banat, laleaua cazanelor, vipera cu corn, broasca țestoasă de uscat. Rezervația Bioseferei Delta Dunării – unicat ecologic În anul 1990, Delta Dunării a fost declarată Rezervație a Biosferei, iar în 1991 mai mult de jumătate din suprafața deltei a fost inclusă de lista Convenției asupra Patrimoniului Natural Mondial. O serie de caracteristici fac din Rezervația Biosferei Delta Dunării un unicat ecologic: mare varietate a ecosistemelor, suprafața
acoperită cu stuf și grindurile maritime Letea și Caraorman (terenuri cu aspect deșertic, unde cresc păduri cu vegetație tropicală: liane, arbori și arbuști specifici). 5.
Evaluarea/ Conexiune inversă
6.
Anunțarea temei de lucru pentru acasă și notarea elevilor
În fișa de lucru aveți 4 exerciții pe care elevii le vor rezolva cu ajutorul cunoștințelor acumulate în lecția de astăzi.
-rezolvarea exercițiilor
-fișă de lucru
-exercițiu
3 min
-individuală -scrisă
-notarea elevilor care au adus contribuții semnificative lecției și care au răspuns la întrebările recapitulative
1 min