Delta

  • Uploaded by: Denisa Craus
  • 0
  • 0
  • August 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Delta as PDF for free.

More details

  • Words: 983
  • Pages: 9
Proiect didactic Data: 27.03.2019 Ora: 11-12 Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic “Regele Ferdinand” Clasa: a IV-a A Propunător: Craus Denisa-Mihaela Prof. înv. primar: Roșca Anuța Prof. metodist: Rus Dumitru Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Geografie Unitatea tematică: România- Elemente de geografie regională. Subiectul: Delta Dunării. Tipul lecției: Transmitere și asimilare de noi cunoștințe Scopul lecției: Dobândirea unor cunoștințe despre Delta Dunării, precum și cultivarea sentimentului de dragoste și respect față de frumusețile patriei.

Competențe specifice: 1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situații de învățare diferite 1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază 1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute 2.2. Aplicarea unor elemente și cunoștințe dobândite la alte discipline (științe ale naturii, istorie, științe sociale) în descrierea și explicarea realității înconjurătoare 2.3. Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediu înconjurător al orizontului local, al regiunii, țării și continentului 4.2. Dobândirea interesului pentru înțelegerea rolului mediului înconjurător pentru viața și activitatea societății 4.3. Dezvoltarea interesului pentru cunoașterea și înțelegerea diversității naturale și umane Obiective operaţionale: O1- să completeze corect rebusul O2- să localizeze pe hartă spaţiul geografic studiat O3- să explice modul de formare a deltei O4- să identifice pe hartă cele trei braţe ale Dunării între care este cuprinsă Delta Dunării O5- să recunoască zonele înalte (grindurile) şi zonele joase O6- să identifice elementele care compun fauna şi flora deltei O7- să argumenteze importanţa Deltei Dunării pentru ţara noastră

Metode și procedee: Conversația, explicația, observația, descoperirea, lucrul cu harta, expunerea. Mijloace didactice: rebus, prezentare ppt, harta fizică a României, fișe de lucru. Forme de organizare: Frontal, pe grupe. Forme și tehnici de evaluare: Observare sistematică, evaluare orală. Bibliografie: Geografie, manual pentru clasa a IV-a, Editura Arthur; Didactic.ro

Demersul lecției Secvențele lecției

Ob op.

Conținutul instructiv-educativ

Voi crea condiții optime pentru desfășurarea lecției, pregătind ceea

1. Moment organizatoric

Strategia didactică Metode și Material Forme de procedee didactic organizare

Conversația

Evaluare

Frontal

ce voi folosi în timpul activității. Elevii își vor pregăti materialele necesare pentru lecție. Se va asigura un climat de ordine și disciplină în vederea desfășurării în bune condiții a lecției.

Deoarece în ora precedentă elevilor le-au fost transmise cunoștințe

2. Reactualizarea cunoștințelor

referitoare la marile unitățo geografice ale României, astăzi se va face o verificare sumară a noțiunilor învățate, prin dezlegarea unui rebus.

Anunț elevii că dacă vor dezlega corect rebusul, vor descoperi pe verticala acestuia titlul noii lecții.

Conversația

Rebus

Frontal

Aprecieri verbale

3. Captarea atenției

O1

1.

Câmpiile sunt formele de relief cele mai joase şi …………….

2.

Campia Română are ȋn partea sa din est Câmpia………..

3.

Solurile câmpiilor sunt……

4.

Bogăţie a subsolului ţării denumit şi “Aurul negru”

5.

Câmpia de Vest ȋnsoţeşte…………………de Vest

6.

La câmpie se cultivă plante……..

7.

Cel mai mare oras din Campia Romana..............

8.

Subdiviziune a Câmpiei Române aflată lângă Câmpia Vlăsiei

Conversația

Rebus

Frontal

ȋn est....... Rezervaţie naturală aflată ȋn câmpia Vlăsiei şi lângă capitala

9. ţarii... 10.

În subsolurile câmpiilor sunt izvoare de apă……

11.

La câmpie se găsesc păduri de……

12.

În Câmpia Olteniei şi Câmpia Bărăganului se găsesc dune

de…

4. Anunțarea temei și a obiectivelor

Ați descoperit pe verticala A-B titlul lecției de astăzi: Delta Dunării. (Notez titlul pe tablă, elevii scriu în caiete). Dacă veți fi atenți, la sfârșitul orei veți putea localiza pe hartă această unitate de relief , veți ști cum s-a format, veți înțelege de ce Delta Dunării este

Expunerea

Frontal

Aprecieri verbale

considerată un paradis al plantelor şi animalelor și de ce trebuie sa ocrotim acest minunat pământ. Așadar, haideți să facem o călătorie imaginară în Delta Dunării!

Prezentarea lecției în PowerPoint.

5. Dirijarea învățării

Concomitent cu prezentarea conținutului în ppt, se va întocmi schița lecției pe tablă, iar elevii vor scrie în caiete. Conversația Delta Dunării 1. Așezare O2

Este așezată în N-E țării noastre. Înainte de vărsare în Marea Neagră, Dunărea se desface în trei brațe: la nord Chilia care formează

O4

granița cu Ucraina, la mijloc Sulina, cel mai scurt braț și la sud Sfântul Gheorghe. Între ele se formează un relief tănâr numit Delta Dunării, cea mai joasă unitate de relief.

2. Geneza La vărsarea Dunării se clădește un pământ nou datorită aluviunilor O3

Explicația

aduse de fluviu și datorită acțiunii Mării Negre.

Obsevația

Ppt

Frontal

Observare sistematică

O5

3. Alcătuire Dunarii este alcatuita din lacuri, bălți, canale și grinduri (= porțiuni de uscat).

4. Vegetație Ca plante intâlnim: nufăr, stuf, trestie, păduri de stejar.

Conversația Explicația

O6

Frontal

5. Fauna În păduri se adăpostesc: vulpea, mistrețul Întălnim felurite păsări: pelican, lebăda, rața, cormoran În ape trăiesc pești ca: nisetrul, pastruga, crapul, știuca, somnul

6. Importanța Deltei Dunării •dezvoltarea turismului se bazează pe pescuit, vânătoare și O7

frumusețile deltei; •recoltarea stufului pentru a se obține celuloza și hartia (fabrica de la Brăila); •pescuitul care asigură materia primă pentru fabricile de conserve de pește (Tulcea și Sulina);

Obsevația Descoperirea

Observare Sistematică

7. Ocrotirea Deltei Dunării •este unicat în Europa și declarată rezervație a biosferei; •aici poposesc mii de păsari migratoare și multe specii pe cale de disparișie; •păstrarea apelor curate, o condiție primordiala în ocrotirea deltei.

O2

6. Obținerea performanței

Cu ajutorul hărții fizice a României, voi solicita elevilor localizarea Deltei Dunării, precum și a celor trei brațe între care este cuprinsă aceasta.

O3

Pentru a verifica nivelul de cunoștințe acumulat, elevii vor primi

Conversația Harta

Grupa Ecologiștilor și Grupa Geografilor), eleviivor studia câte un

O6

text, apoi vor răspunde la întrebările de la sfârșitul acestuia ( Vezi

O7

Aprecieri verbale

Frontal

Aprecieri verbale

Fișe

fișe pe care să le rezolve. Împărțiți în 3 grupe (Grupa Biologilor, O4

Pe grupe

Explicația Obsevația

Anexe).

Fac aprecieri asupra desfăşurării activităţii şi a participării elevilor.

7. Încheierea lecției

Temă pentru acasă: Realizează un afiș cu titlul Delta Dunării – paradis românesc, în care să prezentați atracțiile locului, surprinse în ilustrații însoțite de scurte comentarii. Notați și îndemnuri pentru protejarea și conservarea acestui loc.

Conversația

Related Documents

Delta
August 2019 28
Delta
May 2020 18
Delta
October 2019 24
Delta Dunarii.
June 2020 18
Delta Manual.pdf
July 2020 0
Project Delta
November 2019 9

More Documents from "John Lamont"

Morr.docx
June 2020 7
Delta
August 2019 28
Poezii Litere.docx
June 2020 2
Lectie De Diploma
August 2019 15
Avram Iancu.docx
November 2019 29