Prijemni Test Srpski 2008

  • Uploaded by: Damir
  • 0
  • 0
  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Prijemni Test Srpski 2008 as PDF for free.

More details

  • Words: 1,509
  • Pages: 8
Квалификациони испит из српског језика, 18. јун 2008. године

Тест 1 УПУТСТВО ЗА ПОПУЊАВАЊЕ ТЕСТА Пред тобом су задаци из српског језика. Имаш 120 минута за њихово решавање. Сваки задатак најпре пажљиво прочитај и размисли шта се у њему тражи. Прво реши оне задатке за које си сасвим сигуран/на да их знаш, а за крај остави оне задатке око којих имаш неке дилеме. Тим се задацима врати на крају, ако будеш имао/ла времена. Води рачуна на који начин треба да даш одговор. Пажљиво прочитај текст задатка, у њему је објашњено како да одговориш. Увек користи пуне називе, скраћенице нису дозвољене (нпр. треба да пише: прилошка одредба за место, а не пом.). У кућицу уз задатке са десне стране не уписуј ништа, то је простор у који се уписује број бодова. Такође, на насловну страну, последњу страну, као и уз задатке, не сме се ништа уписивати. Тест мора да буде попуњен хемијском оловком. Током рада можеш да користиш графитну оловку и гумицу. Пре него што предаш тест, провери да ли су сви твоји одговори написани хемијском оловком. Неће се признавати одговори који су написани само графитном оловком, као ни одговори који су прецртани или исправљани. Ако завршиш раније, предај тест дежурном наставнику и тихо изађи да не сметаш другима. Желимо ти много успеха на испиту!

ТЕСТ БРОЈ 1 1. Напиши називе свих гласовних промена извршених у речима: а) НАПИЦИ ______________________________, _______________________________, __________________________________________,

б) БЕСКРАЈНА ____________________________, _______________________________, в) РОЂАЦИ ______________________________, _______________________________. 2. Речи: ПАСОШ, УХВАТИТИ, ВИСИБАБА, ЈАБУКА, КАМЕНЧИЋ, ОДБРАНА, ЛОГОРОВАТИ, САЛАТА разврстај на оне са: а) силазним акцентом _____________________________________________________ б) узлазним акцентом _____________________________________________________ 3. – ТУ ТИ ЈЕ ОТАЦ! ЧЕКАЈ ДА МУ КАЖЕМ! КАКО БЕШЕ ТЕК ЗОРА, И ПУТНИЦИ НЕОДЛУЧНО СТАЈАХУ НА ОБАЛИ, ТО И НЕХОТИЦЕ СВИ ОБРАТИШЕ ПАЖЊУ ОВОЈ СЦЕНИ. СВЕТ СЕ РАСКЛОНИ У ДВА РЕДА, ПУШТАЈУЋИ НАПРЕД ИНВАЛИДА. Из наведеног одломка издвој глаголске облике и одреди им врсту (назив): _________________________________, _________________________________, _________________________________, _________________________________, 4.

______________________________________, ______________________________________, ______________________________________, ______________________________________.

Одреди у ком су падежу подвучене речи: ПАС ЈЕ С КОМАДОМ МЕСА У ЗУБИМА ИШАО ПОРЕД РЕКЕ. У ВОДИ СПАЗИ СВОЈУ СЕНКУ. ПОМИСЛИ ДА ЈЕ ТО ДРУГИ ПАС И УЧИНИ МУ СЕ ДА ЈЕ У ЊЕГА ВЕЋИ КОМАД МЕСА. а) ПАС ___________________________ , б) С КОМАДОМ _____________________, в) У ЗУБИМА _____________________ , г) СВОЈУ СЕНКУ_____________________, д) МУ ____________________________ , ђ) У ЊЕГА __________________________, е) ВЕЋИ КОМАД __________________.

5. Одреди којој врсти припадају подвучене речи: КОД МОСТОВА ИХ ЈЕ ДЕЛИО У ДВА ТАБОРА И ЛИЧНО ИХ ВОДИО ЈЕДНЕ ПРОТИВ ДРУГИХ. а) КОД __________________________, б) ИХ ______________________________, в) ЈЕ ____________________________, г) ДВА _____________________________, д) ТАБОРА ______________________, ђ) И ________________________________, е) ЛИЧНО _______________________, ж) ПРОТИВ _________________________.

2

ТЕСТ БРОЈ 1

6.

Позајмљенице: АПОСТОЛ, ЏИГЕРИЦА, ФАРБА, БИРО, ИКОНА, ШАТОР, ИНТЕРНЕТ, ШТОФ, БИЗНИС, ПАРФЕМ разврстај према пореклу на: а) турцизме: _________________________________________________________, б) грцизме: __________________________________________________________, в) германизме: _______________________________________________________, г) англицизме: _______________________________________________________, д) галицизме: ________________________________________________________.

7.

Коју службу (функцију) имају речи у реченици: НА ПРАГУ ТИЈАНА, МАЈКА НАША, ОДМЕРИ ЗАБРИНУТО НАЈМЛАЂЕГ СИНА У ПОЦЕПАНОЈ ОДЕЋИ. а) НА ПРАГУ б) ТИЈАНА

______________________________________________________, ________________________________________________________,

в) МАЈКА НАША

___________________________________________________,

г) ОДМЕРИ _________________________________________________________, д) ЗАБРИНУТО ______________________________________________________, ђ) НАЈМЛАЂЕГ СИНА _______________________________________________, е) У ПОЦЕПАНОЈ ОДЕЋИ ____________________________________________. (у односу на СИНА!)

8.

Одреди врсту подвучених зависних реченица по значењу: 1. НОРВЕШКА ЈЕ ЗЕМЉА ГДЕ СЕ_ЧЕЗНЕ ЗА ОБЛИКОМ И ГЛАСОМ ЧОВЕКА, ГДЕ 2. ЧИТАВЕ ПОКРАЈИНЕ СТОТИНАМА ГОДИНА СТОЈЕ ПУСТЕ ЈЕР НЕ МОГУ ДА 2. 3. ДАДУ ТОЛИКО ТОПЛОТЕ ДА ПОСТАНУ НЕЧИЈА КОЛЕВКА. АЛИ СВА ТУГА 4. ТИХ ЉУДИ КОЈИ ЖИВЕ У ЗЕМЉИ ГДЕ НЕМА ЉУДИ ТЕК СЕ ОНДА СХВАТА 5. КАД ЈЕ ПОЈЕДИНАЦ КАЖЕ. 1. ________________________________; 2 . __________________________________; 3. ________________________________; 4. ___________________________________; 5. ________________________________.

3

ТЕСТ БРОЈ 1

9.

С којим су прилошким значењем употребљене предлошко-падежне конструкције у следећим реченицама: а) Због превелике гужве човек се повуче дубље у хлад. __________________________________________________________________ б) По равномерним ударцима препознајем тесарски рад мог ујака. __________________________________________________________________ в) Понизно сунце дошло је до њених ногу. __________________________________________________________________ г) И не гледајући пуно на пут, дечак изненада полете по лопту. __________________________________________________________________ д) После одмора у вароши Радкерсбургу, Исакович поче да их ломи вежбама, при ходу. __________________________________________________________________

10.

Писаним словима препиши правилно реченицу: СПОМЕНИК ЦАРУ ДУШАНУ ТВОРЦУ ДУШАНОВОГ ЗАКОНИКА НАЛАЗИ СЕ ИСПРЕД ПАЛАТЕ ПРАВДЕ У САВСКОЈ УЛИЦИ. _______________________________________________________________________ _______________________________________________________________________ _______________________________________________________________________

11.

12.

Напиши називе дела која су наведени аутори објавили 1847. године: Петар Петровић Његош

_____________________________________________,

Ђуро Даничић

_____________________________________________,

Бранко Радичевић

_____________________________________________,

Вук Караџић

_____________________________________________.

Неправилну конструкцију ЗА + инфинитив замени правилном конструкцијом са истим значењем: То је за неверовати. ___________________________________________________ Да ли је то за овде или за понети? ________________________________________ За надати се је томе. ___________________________________________________

4

ТЕСТ БРОЈ 1

13.

Све беше у њега: и снага, и здравље, и лепота; и опет − ничега не беше! Све личаше на разлупану скупоцену порцеланску вазу. а) Прва (сложена) реченица у том опису је стилска фигура која се зове _____________________________________. б) Друга (проста) реченица је стилска фигура ___________________________ . в) Опис је из приповетке ____________________________________________ . г) Писац је ________________________________________________________ .

14.

Прецртај сувишне (непотребне) речи у следећим реченицама. а) Киша је престала да пада. б) Пели смо се горе на таван. в) Виђали смо се често пута. г) Очи су јој плаве боје. д) Помислих у себи да сам погрешио. ђ) Доситеј је током свога живота доста путовао.

15.

Из ког је књижевног дела овај одломак? Ко је написао то дело? Па и понашање променише људи према песнику. Прође улицом, а људи се тек гурну и намигују један на другог. – Добар дан! – јави се он. – Добар дан, песниче! – одговори један... А. Књижевно дело:

____________________________________________________

Б. Писац:

____________________________________________________

В. Именицу песниче у претходном дијалогу треба прочитати: 1) без посебног наглашавања, јер је то обичан дијалог, 2) у повишеном тону, јер је реч о поштовању, 3) иронично, јер је реч о потцењивању, 4) са тоном искреног дивљења. Заокружи број испред тачног одговора.

5

ТЕСТ БРОЈ 1 16.

Наведене речи изговарају књижевни ликови који су оличења човечности и духовне снаге. Напиши на линијама тражене одговоре. 1. – Бого мој, зашто ти шаљеш глад на људе, кад је мени, јадном тежаку, жао и стоке кад гладује!? И зашто баш шаљеш биједу на нас тежаке, који те више славимо него Лацмани, сити и објесни!? Али, опет, хвала ти, кад даде да смо ми најсиромашнији најтврђи у вјери, те волијемо душу, него трбух!... а) Књижевни лик је: __________________________________________________ . б) Наслов дела је: ____________________________________________________ .

2. Не требује царство нељудима, нако да се пред свијетом руже. Дивљу памет а ћуд отровану дивљи вепар има, а не човјек. а) Књижевни лик је: __________________________________________________ . б) Наслов дела је: ____________________________________________________ .

3. „Сад шта ћу да радим! Могло ми је бити да сједим дома као господин. Нанесе ме неки гријех да овдје лудо погинем; пак да је за кога, ни по јада, но за ове страшиве и надуте ниткове.“ а) Књижевни лик је: __________________________________________________ . б) Наслов дела је: ____________________________________________________ .

17.

– Добро јутро, Симане. – Добро и јест – каже Симан, а не устаје пред агом. Ибрага пређе руком преко очију. Као да се свет из темеља заљуљао. Придржава се за једну шљиву. (Иво Андрић: Прича о кмету Симану) У наведеном одломку испољавају се битна душевна стања кмета Симана и Ибраге: а) Симанова опијеност слободом и победом; Ибрагина изненађеност и затеченост неочекиваном и новом ситуацијом. б) Симанова збуњеност и несналажљивост; Ибрагино надмоћно и надмено понашање пред Симаном. в) Симаново осећање безбрижности и надмоћи; Ибрагина нелагодност и пометеност. Заокружи слова испред тачних одговора.

6

ТЕСТ БРОЈ 1 18.

Прочитај песме Србија Оскара Давича и Отаџбина Ђуре Јакшића. На линију поред њихових наслова упиши бројеве којима су обележени одговарајући одломци из тих песама. 1 Ја мислим твоју мисао за челом ти у коси, ја знам твоја уста шта љубе, шта пију. 2 Гладна руко, слепе јадиковке кад ће хајдук буне из тебе да груне? 3 а) ____________________ „Србија“ Векова тавних то су трагови Те црне боре, мрачне пећине; б) ____________________ „Отаџбина“ 4 Разумећеш их срцем страшљивим Шта ти са смелим гласом говоре, Па ћеш о стења тврдом камену Бријане главе теме ћелаво У заносноме страху лупати. 5 Песмо тужна, мека са милошта што плаче као крв грожђа, као суза мошта као онај пољубац, онај мирис перја што утка у гугутање своје гугутка.

19.

На одређеним линијама поред наведених књижевних дела напиши књижевни род и књижевну врсту којима та дела припадају: Књижевни род

20.

Књижевна врста

1. „Покондирена тиква“

_______________________ _________________________

2. „Подне“

_______________________ _________________________

3. „Писма из Италије“

_______________________ _________________________

4. „Пилипенда“

_______________________ _________________________

5. „Хајдук Станко“

_______________________ _________________________

6. „Марко Краљевић укида свадбарину“

_______________________ _________________________

На линији испод сваке строфе упиши врсту риме која је у њој заступљена (на пример: парна, укрштена, обгрљена...). 1. О, класје моје испод голих брда, Мој црни хљебе, крвљу поштрапани, Ко ли ми те штеди, ко ли ми те брани Од гладних тица, муко моја тврда. 2.

Врста риме: ________________________________________________________ Дошло је мноштво руку свакојака соја, руке су прекриле брда и засјениле вече. Руке су весла и руке с разбоја, руке пастира и руке дрвосјече. Врста риме: ________________________________________________________

7

НАПОМЕНА Ученици НЕ попуњавају ову страну! Ову страну попуњава Комисија!

Број бодова:

, Комисија: 1. __________________________ 2. __________________________ 3. __________________________ 4. __________________________

Идентификациони број (Шифра ученика) Школа Место Презиме и име ученика

Related Documents


More Documents from "Damir"