AVIONI
P‐47 Tanderbolt
Ripablik P‐47 Tanderbolt (Republic P‐47 Thunderbolt) ili Munja poznat među polotima kao Džag (Šolja) je jedan od glavnih aviona lovaca američke kopnene avijacije (US Army Air Force (USAAF)) u Drugom svetskom ratu. P‐47 je bio velik i izdržljiv avion koji je bio efikasan u vazdušnim borbama ali se pokazao kao izuzetan lovac‐ bombarder. Džag je bio u upotrebi u nizu savezničkih vazduhoplovstava. RAF (830), Brazilski ekspedicioni korpus (88 komada), Meksiko (25), Slobodna Francuska (446), Sovjetski savez (203). Posle završetka rata P‐47 je leteo u vojnim vazduhoplovstvima niza latino američkih zemalja kao i u Kini, Iranu, Turskoj i Jugoslaviji. P‐47 je bio u upotrebi i u Jugoslovenskom Ratnom Vazduhoplovstvu u toku 50setih kada smo ih dobili kao vojnu pomoć od SAD posle raskida sa Sovjetskim Savezom i Staljinom. Ukupno je sagraćeno 15,660 Tanderbolta u raznim varijantama (P‐ 47B / P‐47C / P‐47D / P‐47G / XP‐47K / XP‐47L / XP‐47H / XP‐47J / P‐47M / P‐47N).
Petljakov PE‐2
Petljakov Pe‐2 sa nadimkom peška ili pešak je bio dvomotorni srednji bombarder korišćen tokom Drugog svetskog rata. Bio je brz, pokretan i otporan avion koji je izrađivan u velikom broju.
Vladimir Petljakov je konstruisao Pe‐2 dok je bio u zatvoru zbog optužbe da namerno odugovlači sa radom na bombarderu Tupoljev ANT‐42. U zatvoru je postavljen na čelo tima za konstrukciju lovca za pratnju ANT‐42 sa oznakom VI‐100. Prva dva prototipa su poletela 22 decembra 1939 godine. To su bili veoma moderni avioni sa kabinom pod pritiskom, potpuno metalnom konstrukcijom, turbopunjačima a puno električnih sistema. Ponašanje prototipova je u potpunosti zadovoljilo pa je naređena serijska proizvodnja.
Vrline Pe‐2 su došle do izražaja tek kada se Sovjetsko Ratno Vazduhoplovstvo pregrupisalo posle početnih uspeha nemaca. Pe‐2 se pokazao sposoban da izbegne nemačke lovce presretače i omogučavajući posadama precizno bombardovanje. Tokom 1942 godine avion je stalno dorađivan na osnovu iskustava borbenih pilota. Produkt ovog usavršavanja je bila Pe‐2FT varijanta.
Bristol Blenhajm
Bristol Tip 142M‐149 Blenhajm (engl.Bristol Type 142M/149 Blenheim) je bio brzi laki bombarder koji je upotrebljavan u ranom periodu Drugog s vetskog rata. Konstruisan je u Bristolskoj avionskoj kompaniji (Bristol Aeroplane Company).
Konstrukcija je započeta kao civilni avion, projekat Lorda Rothermere (Lord Rothermere), vlasnika Dejli Mejla (Daily Mail). Radi promovisanja napredka britanske avijacije lord je raspisao konkurs za najbrži civilni avion u Evropi, koji može da ponese 6 putnika i dva člana posade. Bristolska fabrika aviona je napravila Tip 142, koji je 1934 godine, kada je poleteo, bio brži od bilo kojeg lovca u RAF‐u.
Blenhajm je bio i prvi britanski avion koji je preleteo granicu Nemačke u II svetskom ratu. Naime, samo minut nakon stupanja na snagu objave rata Nemačkoj 3.septembra 1939., Blenhajm IV, serijskog broja N6215 iz sastava 139. skvadrona (No.139 Squadron) poleteo je u izviđanje nemačke flote usidrene u Kilu.
Savoja‐Marketi SM.79
Najvažniji i verovatno najbolji italijanski srednji bombarder u Drugom svetskom ratu.
Opis SM.79 je imao karakterističnu grbu iza pilotske kabine u kojoj je bio smešten fiksni teški mitraljez usmeren unapred kao i leđni strelac sa pokretnim mitraljezom. Zbog svog specifičnog izgleda avion je dobio nadimak „Prokleti grbavac“ (ita. Gobbo Maledetto). Uprkos svom nezgrapnom izgledu i zastareloj konstrukciji od čeličnih cevi i platna SM.79 je bio robustan i pouzdan više‐namenski srednji bombarder čiji je učinak tokom Drugog svetskog rata bio veoma značajan.
Razvoj Prvi prototip ovog aviona poleteo je krajem 1934. god. Radilo se o brzom tromotornom putničkom avionu koji je pobeđivao na mnogim vazduhoplovnim trkama koje su se održavale širom sveta i koji je postavio nove brzinske i druge rekorde. Njegova konstrukcija od čeličnih cevi, šper ploče i platna predstavljala je zaštitni znak kompanije koja ga je proizvela. Ovakav izbor materijala, koji se u eri projektovanja aviona sa potpuno metalnom konstrukcijom smatrao zastarelim, omogućavao je masovnu proizvodnju u uslovima nestašice osnovnih sirovina izazvane ratnim stanjem. U poređenju sa drugim modelima ovaj avion je imao veoma opterećeno krilo zbog čega su mu bile neophodne duge piste za poletanje
U naoružanju jugoslovenskog vazduhoplovstva Kraljevina Jugoslavija je tokom jeseni 1939. god. kupila od Italije 45 bombardera SM‐79K. Ova verzija je u stvari bila identična sa verzijom SM.79K ali je imala drugačiju oznaku zato što je bila namenjena za izvoz. Njima su, pred izbijanje Aprilskog rata bili opremljeni, Sedmi bombarderski puk (66. i 67. bombarderska grupa) iz sastava Četvrte vazduhoplovne bombarderske brigade i 81. samostalna bombarderska grupa, svaka sa po 15 aviona. Međutim, najmanje tri aviona je izgubljeno u udesima pre početka rata.
Meseršmit Bf 109
Meseršmit Bf 109 (na nem. Messerschmit Bf 109)je nemački lovački avion konstruisan od strane Vili Meseršmita početkom tridesetih godina 20. veka.
Bio je to prvi moderni lovački avion tog doba sa potpuno metalnom monokok strukturom, zatvorenom kabinom i uvlačećim stajnim trapom. Mesešrmit Bf 109 je bio glavni lovac u naoružanju Luftvafe na početku Drugog svetskog rata. Najuspešniji pilot lovac u istoriji vazduhoplovstva, nemac Erih Hartman, koji je tokom Drugog svetskog rata leteo isključiov na ovom tipu aviona, postigao je 352 priznate vazdušne pobede.
Karakteristike Dobre karakteristike: •Najbolje se penjao od svih aviona lovaca na početku Drugog svetskog rata •Imao je solidne manevarske sposobnosti •Izuzetno ubrzanje •Relativno brz avion •Izuzetne stall karakteristike •Dobro je ubrzavao pri obrušavanju •Solidno naoružanje. •Solidne roll karakteristike (valjanje preko krila)
Meseršmit Bf 109G‐2 u Muzeju vazduhoplovstva u Beogradu
Designed & created by Strahinja Nikolić
februar 2008.