Persediaan Mengajar

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Persediaan Mengajar as PDF for free.

More details

  • Words: 715
  • Pages: 11
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 1

Tarikh

:

5 Januari 2009

Masa

:

8.30 – 9.30 Pagi

Darjah

:

1 Bestari

Bilangan Pelajar

:

20 Orang

Mata Pelajaran

:

Pendidikan Islam

Tajuk Pengajaran

:

Rukun Iman

Pengetahuan Sedia Ada

:

Murid-murid pernah mendengar dan mengetahui tentang Rukun Iman melalui Cd, tv atau bahan bacaan.

Hasil Pembelajaran

:

Di akhir pelajaran murid dapat : Aras 1 - Menyatakan pengertian Rukun Iman. Aras 2 - Menyebut rukun iman dengan betul. Aras 3 - Menyenaraikan Rukun Iman dengan betul.

Kemahiran Berfikir

:

Menyenaraikan, mengaplikasi,kreatif dan kritis.

Nilai-nilai Murni

:

Bersyukur terhadap Allah, rajin berusaha dan berani mencuba.

Gabung jalin

:

Akidah, akhlak dan jawi.

Bahan bantu mengajar

:

Komputer ,LCD , internet, video, kertas warna dan marker.

Langkah/Masa

Isi kandungan

Aktiviti

BBM/Mod

Pendahuluan ( 2 Minit )

Set induksi

Bacaan doa memulakan pelajaran.

Murid berdoa beramai-ramai.

Nyanyian lagu

Murid melihat, mendengar dan menyanyi bersama-sama lagu melalui LCD.

( 5 Minit ) “ kebesaran Allah “

BBM :

Komputer, LCD Guru bersoal jawab dengan murid tentang lagu tersebut.

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.

Mod :

Penerokaan

( Video - lagu )

Langkah 1

Pengertian rukun iman.

( 3 Minit ) “ Perkara yang wajib

Murid-murid menyebut pengertian Rukun Iman melalui tayangan LCD.

BBM :

Komputer, LCD

dipercayai dan diyakini oleh orang Islam “

Murid menyebut secara kelas, kumpulan dan individu.

Murid-murid bersoal jawab tentang Rukun Iman .

Mod :

Tutorial

Langkah 2

Rukun Iman

Guru menayangkan dan menerangkan tentang permainan

( 10 Minit )

“ Bintang Ajaib “ melalui LCD.

BBM :

Komputer, LCD

Permainan “ Bintang Ajaib “ Seorang murid akan dipilih untuk mewakili 1 bintang . Pemilihan murid melalui cabutan nombor bertuah. 1

2

3 Murid yang terpilih akan ke hadapan kelas dan menggunakan mouse untuk klik 1 bintang.

4

5

6 Murid-murid akan menyebut rukun iman melalui paparan slide yang ditayangkansecara kelas,kumpulan dan individu.

Bintang 1 – Allah

Bintang 2 – Malaikat

1 bintang mewakili 1 slide.

Mod :

– Penerokaan – Tutorial

Bintang 3 – Kitab

Bintang 4 – Rasul

Bintang 5 – Hari Kiamat

Bintang 6 – Qada’ & Qadar

Langkah 3 ( 10 Minit )

Menyebut Rukun Iman dengan betul.

Guru menayangkan Rukun Iman yang lengkap melalui paparan LCD.

BBM :

1.Beriman kepada Allah

2. Beriman kepada Malaikat

3. Beriman kepada Kitab

4. Beriman kepada Rasul

5. Beriman kepada Hari Kiamat

6. Beriman kepada Qada’ & Qadar

Aktiviti kumpulan:

Menulis dan menyenaraikan

Murid-murid menyebut mengikut urutan yang betul secara kelas, kumpulan dan individu.

Aktiviti kumpulan : Murid-murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.

Setiap kumpulan dikehendaki menulis dan menyenaraikan Rukun Iman mengikut urutan yang betul pada kertas warna yang diberikan.

Wakil kumpulan akan membentang dan menampal kertas jawapan di hadapan kelas.

Kumpulan yang kreatif menulis dan membentangkan jawapan dengan betul akan diberikan ganjaran.

– LCD – Kertas warna – Marker

Mod :

– Penerokaan – Tutorial

Rukun Iman .

Langkah 4

Latihan cerdas minda 1

( 5 minit )

Guru memaparkan dan menerangkan tentang latihan cerdas minda 1.

Memilih dan menulis jawapan yang betul tentang Rukun Iman

BBM : LCD

Mod :

Melalui paparan latihan, murid dikehendaki menjawab soalan secara individu dengan menggunakan perisian Microsoft Power Point.

– Aplikasi – Komunikasi

Murid dikehendaki menghantar jawapan ke laman web guru : “ [email protected]

Pengukuhan dan

Latihan cerdas minda 2

Guru memaparkan dan

BBM :

penilaian ( 15 minit )

Mencari dan menyenaraikan gambar-gambar tentang bukti kebesaran Allah.

menerangkan tentang latihan cerdas minda 2.

Video. Murid dikehendaki menyenaraikan bukti-bukti kebesaran Allah melalui tayangan video tersebut. Mod :

Laman web : ( www serangkai.com )

Jawapan hendaklah menggunakan perisian Microsoft Power Point.

Murid dikehendaki menghantar jawapan ke laman web guru : “ [email protected]

Latihan cerdas minda 3

Komputer, LCD,

Murid dikehendaki melayari laman web berikut untuk mencari maklumat :

– Aplikasi – Komunikasi

Melayari laman web untuk mencari maklumat tentang “ Rukun Iman “

1. www_melayu_sg.mht 2. Kenali ISLAM Rukun Iman.mht 3. Konsep dan Falsafah rukun Islam.mht 4. Maklumat Mengenai Rukun Iman.mht 5. Rukun Iman.mht

Kesimpulan / Penutup ( 5 minit )

Nyanyian lagu

Guru memaparkan kembali video tentang lagu “ Kebesaran Allah “

“ kebesaran Allah “

BBM :

Komputer, LCD, Semua murid menyanyi bersamasama.

Guru meminta beberapa orang murid untuk memberikan pendapat tentang pelajaran pada hari ini.

Video.

Mod :

– Penerokaaan

Related Documents