ОБУКА ИЗ ЗАШТИТЕ ОД ПОЖАРА
Поред највеће материјалне штете у Европи,, која износи Европи у Србији између 2,5 и 3% бруто националног доходка,, годишње доходка смртно страда преко 250 особа особа.. Оваквом стању свакако доприноси и помањкање праве едукације у области заштите од пожара.. пожара
ИСТИРИЈККИ КОРЕНИ У ПЛАМЕНУ Ватра је прогутала средњевековну цркву поред Пирга Светог Саве, са иконостасом и фрескама из 17. и 18. века, део конака из 1821 обновљени Бели конак подигнут 1598.
ХИЛАНДАР
Sagorevanje kao proces je propraćeno: propra ćeno: Hemijska transformacija
Oslobađanje svetlosti
Oslobađanje toplote
VRSTE SAGOREVANJA
Homogeno
Heterogeno
VRSTE SAGOREVANJA
Difuzno
Kinetičko
POŽAR
Da li znate...
Kako nastaje požar? Klasifikaciju požara? Kako sprečiti požar? Kada ne treba gasiti požar? Kako da ugasite početni požar? Kako identifikovati odgovarajući aparat za gašenje požara? Kako upotrebiti prenosne aparate za gašenje požara i njihovе karakteristike? Kako kontrolisati vaš prenosni aparat za gašenje požara? Kako se evakuisati iz požarom zahvaćene zgrade? Šta da radite ako ste zarobljeni u zgradi zahvaćenoj požarom? Šta treba da čini osoba zahvaćena vatrom?
KAKO NASTAJE POŽAR ? Za nastajanje požara neophodna su tri uslova: GORIVO – može biti bilo koja zapaljiva materija – čvrsta, tečna ili gasovita.
OKSIDATOR – Vazduh koji udišemo sadrži oko 21 % kiseonika.
TOPLOTA – je energija neophodna za povećanje temperature goriva do tačke pri kojoj dolazi do njegovog paljenja.
Požarni trougao Gorivo
Kiseonik
Toplota Gorivo
Kiseonik
Toplota
Gorivo
Kiseonik
Toplota
Gorivo
Kiseonik
Toplota
KISEONIK
Tečni kiseonik Gasoviti kiseonik U
atmosferi: 21% v/ v/ v U medicini: 40% v/ v/v U reanimaciji: 99,9% v/ v/ v
Opasnosti u atmosferi obogaćenoj kiseonikom
PRODUKTI SAGOREVANJA
Dim Toplota Pepeo
TOKSIČNOST DIMOVA
Pirotoksikologija Otrovi u dimu Ugljen
– monoksid Sumporni oksidi Azotni oksidi Cijanovodonik Akrolein TDI
Trougao požarne bezbednosti
Rano uzbunjivanje
Preventiva
Gašenje
KLASE POŽARA A
Čvrsti materijali
C • • • • • •
B
Zapaljive tečnosti • • • • • • •
drvo ugalj papir guma plastika tkanina... D benzin nafta gazolin boje lakovi ulja maziva...
Zapaljivi gasovi • • • • •
metan etan gradski gas acetilen butan...
Zapaljivi metali • • • • •
magnezijum kalijum natrijum titanijum fosfor...
KAKO NASTAJE POŽAR U OBJEKTU
KAKO SPREČITI POŽAR ?
KLASE A - Zapaljivih čvrstih materija: Održavanjem radnog prostora i radnih površina. Odlaganje materijala u za to predviđene posude. Kontrola i održavanje električnih instalacija. Detaljno osmatranje aparata ili električnog uređaja pri detekciji neuobičajenog mirisa. Zaštitita elektromotora od pregrevanja i održavanje u čistom i dobrom radnom stanju. Svetiljke i druga grejna tela koja se koristite uvek moraju imati neku odgovarajuću vrstu zaštite. Ne zloupotrebljavati osigurače.
KAKO SPREČITI POŽAR ? KLASE B - Zapaljivih tečnosti: Ne pretakati gorivo u malim prostorima, naročito ne u prisustvu otvorenog plamena i užarenih tela. Zapaljive tečnosti skladištiti u dobro zaptivenu ambalažu i daleko od izvora iskri i toplote. Na radnom mestu držati za rad neophodnu količinu zapaljive tečnosti. Zapaljive tečnosti koristiti samo u dobro ventiliranom prostoru.
KLASE C - Zapaljivih gasova: Ne pretakati zapaljive gasove u prisustvu otvorenog plamena, zagrejanih površina itd. Ne zatvarati otvore za ventilaciju.
KAKO SPREČITI POŽAR ? KLASE D - Zapaljivih metala: Zapaljivi metali teško se gase pošto je sagorevanje praćen oslobađanjem velike količine oksidatora koji podržava proces sagorevanja. Prekrivanjem peskom ostvaruje se zaštita od toplote i zračenja. Kalijum i natrijum, reaguju veoma burno (eksplozivno) sa vodom nekim hemikalijama, tako da se sa njima mora rukovati oprezno. Beli fosfor je jako eksplozivan u kontaktu sa sobnim vazduhom, tako da se čuva u zatvorenoj ambalaži preliven ne reaktivnim rastvorom.
Kako se navedeni metali dosta koriste u praksi, obično se drže u manjim količinama tako da se akcidentalne požarne situacije mogu kontrolisati ili potpuno isključiti dobrim poznavanjem njihovih osobina i realizacijom adekvatnih preventivnih mera.
ALARMIRANJE
Ručni javljač požara
Automatski detektor požara
ALARMIRANJE
Alarmna truba
ALARMIRANJE
Telefon
KADA NE TREBA GASITI POŽAR ? Ukoliko ne znate šta gori i ne znate ni koju vrstu aparata da upotrebite. Ukoliko se požar brzo širi izvan mesta gde je nastao. Ukoliko nemate odgovarajuću ili pogodnu opremu (hidrante, aparate itd.). Ukoliko morate da udišete toksični dim. Ukoliko gašenjem možete da ugrozite sebe i druge. Ukoliko niste osigurali bezbednu evakuaciju i napuštanje ugroženog prostora. Ukoliko počne da se dešava nešto neočekivano, odmah odustati od gašenja i što pre napustiti ugroženi prostor.
NIKADA NE GASITE POŽAR SAMI POZOVITE POMOĆ
KAKO UGASITI POČETNI POŽAR ? Klase A Hlađenjem zapaljenog čvrstog materijala sprečava se eventualno ponovno paljenje. Koristiti vodu pod pritiskom, penu ili višenamenski (ABC). Ne koristite ugljendioksid za gašenje, osim za požare na elektrouređajima i instalacijama isključenim sa napajanja. Gašenje elektroenergetskih uređaja i instalacija sredstvima koja nemaju sposobnost provođenja električne struje. Klase B
Gašenje odstranjivanjem oksidatora, izolacijom izvora paljenja ili prekidanjem lančanih hemijskih reakcija.
KAKO UGASITI POČETNI POŽAR ? Klase C Požari zapaljivih gasova najčešće se gase BC, ABC ili ABCD prahom, ugljendioksidom, halonom i njegovim zamenama.
Klase D Gašenje se vrši specijalno razvijenim suvim hemijskim agensima. Sredstva apsorbuju toplotu i hlade zapaljeni materijal ispod njihove temperature paljenja.
KAKO IDENTIFIKOVATI ODGOVARAJUĆI UREĐAJ I APARAT ? Sve oznake potrebne za identifikaciju uređaja i aparata za gašenje požara moraju biti prikazane na njihovoj nalepnici. Svaki “S”aparat je markiran višestrukim oznakama kao što su AB, BC i ABC. Ovi aparati su sposobni da gase više od jedne klase požara. Aparati za gašenje požara nose numeričke oznake koje označavaju masu sredstva za gašenje u kg. Aparati za gašenje požara elektroenergetskih uređaja i instalacija imaju samo slovne oznake kao indikaciju za vrstu i količinu sredstva kojim je ispunjen aparat a koje ne sme da provodi električnu struju. Njima se mogu gasiti i požari klase A ili B. Aparati klase D nose samo slovnu oznaku kao indikaciju njihove pouzdane efikasnosti za gašenje zapaljenih metala.
KAKO UPOTREBITI PRENOSNI APARAT ZA GAŠENJE POŽARA ? Setite se akronima "I.U.A.P." I........... Izvucite osigurač. U...........Usmerite mlaznicu aparata prema osnovi plamena. A...........Aktivirajte aparat. P...........Prekrivajte sredstvom za gašenje požara čitavu površinu zahvaćenu požarom. UPAMTITE: •ako vam je ugrožen put za evakuaciju, •ako je aparat ispražnjen do kraja, •ako se uverite u ne efikasnost aparata, ili •posumnjate iz bilo kog razloga u uspešnost akcije gašenja požara, ...ODMAH NAPUSTITE UGROŽENI PROSTOR!
KARAKTERISTIKE različitih vrsta aparata za gašenje požara:
Aparati tipa “S” ispunjeni su višenamenskim prahom za gašenje požara su najviše zastupljeni u praksi. Ima ih u hodnicima skoro svih zgrada. Uvek su crvene boje i poseduju dugo usko crevo sa mlaznicom ili samo kratku mlaznicu. Po izgledu, aparati ispunjeni halonom, veoma su slični višenamenskim ”S” aparatima.
Izgled prenosnog aparata tip “S” za gašenje početnih požara RUČICA ZA AKTIVIRANJE OSIGURAČ SA PLOMBOM
MANOMETAR
RUČICA ZA NOŠENJE
CREVO
NALEPNICA SA UPUTSTVOM I KARAKTERISTIKAMA APARATA
MLAZNICA
OTVOR NA MLAZNICI
TELO APARATA
Aparati tipa CO2 ispunjeni su ugljendioksidom, crveni (u avijaciji i vojnim objektima često nekih drugih boja, u avionskim su žuti). Imaju velike “zašiljene” mlaznice (ručice) i mogu biti veoma teški – tako da se prenos CO2 aparata obavlja ručnim kolicima. Imaju visok pritisak u boci.
Treba voditi računa da pri korišćenju ne dođe do pada boce CO2 aparata, jer može doći do njegovog ozbiljnog oštećenja bez obzira što imaju jaku konstrukciju. Boce CO2 aparata nemaju merače pritiska – tako da se mogu puniti samo do iznosa utvrđene sadržine.
Izgled prenosnog aparata tip “CO2” za gašenje početnih požara RUČICA ZA AKTIVIRANJE OSIGURAČ SA PLOMBOM
RUČICA ZA NOŠENJE
CREVO
OZNAKA SA KARAKTERISTIKAMA APARATA
MLAZNICA
OTVOR NA MLAZNICI
TELO APARATA
SUVI PRAH
UGLJEN DIOKSID
PENA
VODA
POSTOJE I OVAKVI
SLOVNA OZNAKA – VRSTA SREDSTVA ZA GAŠENJE BROJČANA OZNAKA – MASA SREDSTVA ZA GAŠENJE U KILOGRAMIMA
KAKO KONTROLISATI VAŠ APARAT ZA GAŠENJE POŽARA ?
Upoznajte lokacije požarnih aparata na svom radnom mestu. Utvrdite pouzdano klase aparata koje bezbedno možete koristiti za gašenje eventualnih požara u vašem okruženju. Proverite ispravnost plombe na ručici aparata i datum njegove poslednje kontrole i servisiranja. U slučaju neispravnosti obavestite svog predpostavljenog ili odgovornu osobu. Voda, bilo koja pena ili prah za gašenje požara mora biti u opsegu predviđenom za odgovarajući pritisak u aparatu. Strelica za pritisak treba da bude na “zelenom” polju manometra. Aparati ispunjeni ugljendioksidom i pored visokog pritiska u boci nemaju ugrađene indikatore pritiska. Zato ovi aparati ne smeju imati težinu veću od propisane. Provera ispravnosti ovih aparata poverava se osoblju službe za zaštitu od požara, tj. ovlašćenim institucijama.
KAKO KONTROLISATI VAŠ APARAT ZA GAŠENJE POŽARA ?
Uverite se u ispravnost osigurača, mlaznice i ostale opreme aparata.
Služba zaštite od požara kontroliše i servisira sve aparate za gašenje požara, ali joj se mora svestrano pomagati u permanentnoj i detaljnoj vizuelnoj kontroli stanja aparata za gašenje požara kako bi se osigurala njihovu funkcionalnost i efikasnost.
Pregledajte nalepnice i notirajte boje i oblike/veličine aparata u vašem okruženju. To može pomoći ako neko pokuša da pomogne u gašenju požara POGREŠNIM aparatom (na primer, gašenjem elektroenergetskih uređaja i instalacija vodom) – vi ga možete ZAUSTAVITI pre nego što se prouzrokuje veća šteta! Službi zaštite od požara prijavite svaki zapaženi nestanak aparata, njihovo pražnjenje ili oštećenje.
“Gde se sve mogu naći požarni aparati?” U hodnicima i službenim prostorijama zgrada, velikim dvoranama, tržnim centrima itd. U ili neposredno ispred svih laboratorija gde se koriste i skladište zapaljive hemikalije. U ili neposredno ispred mehaničarskih radionica u kojima prisustvo motora i druge opreme predstavlja potencijalnu mogućnost nastanka požara. U prostoru hangara, skladišnih zgrada, kotlarnica itd.
Ako na radnom mestu ne možete naći aparat za gašenje požara, ili pak ne možete utvrditi potrebnu vrstu i veličinu aparata, kontaktirajte službu zaštite od požara ili neku drugu stručnu instituciju. Upozorenje za lopove i vandale: Požarni hidranti, aparati i ostala oprema za zaštitu od požara je strogo namenska. Zato je njena krađa ili oštećenje čak i u slučaju da ne dođe do požara ozbiljan zločin.
Hidrant i hidrantski ormani
KAKO SE EVAKUISATI IZ POŽAROM ZAHVAĆENE ZGRADE ? Iz prostorije zahvaćene požarom evakuišite se najkraćim evakuacionim putem. Poslednja osoba koja napušta prostoriju ne treba da zaključava vrata, treba ih samo pritvoriti. Nastavite kretanje do izlaza obeleženim putem za evakuaciju. NIKADA, NIKADA ne koristite lift pri bilo kakvim okolnostima. Ostanite nisko da bi izbegli udisanje dima i toksičnih gasova. Ako u objektu nema dovoljnog dotoka svežeg vazduha, puzite ako je to neophodno.
KAKO SE EVAKUISATI IZ POŽAROM ZAHVAĆENE ZGRADE ?
Ako je moguće, prekrijte usta i nos mokrom maramicom da bi ste olakšali disanje. Ako živite ili radite u zgradi sa više spratova, stepenište je vaš primarni put evakuacije. Većina unutrašnjih stepeništa u višespratnim zgradama su dobro izolovana tako da obezbeđuju bezbedan put do izlaza; bez panike silazite stepeništem lagano i pažljivo. Kad ste na stepeništu, krećite se naniže. Nikako ne idite naviše. Kada napustite požarom zahvaćeni objekat, sklonite se na bezbedno mesto gde će Vam se ukazati pomoć ako je to potrebno.
ŠTA DA RADITE AKO STE ZAROBLJENI U ZGRADI ZAHVAĆENOM POŽAROM? Nikada ne otvarajte zatvorena vrata pre nego što ih pažljivo opipate. Koristite zadnji deo šake kako biste izbegli opekotine prstiju. Ako su vrata vruća pokušajte na drugom izlazu, ukoliko nijedan izlaz ne može da se koristi, zatvorite pukotine oko otvora koristeći bilo šta upotrebljivo. Ako ste u prostoriji, koristite mokar peškir da zatvorite pukotine oko otvora (vrata, prozora, ...) i sprečite ulazak dima. Portažite najbliži telefon, pozovite vatrogasce i dajte im vašu tačnu lokaciju.
ŠTA DA RADITE AKO STE ZAROBLJENI U ZGRADI ZAHVAĆENOM POŽAROM?
Ako je disanje otežano, pokušajte da provetrite prostoriju, ali ne očekujte da u postojećoj situaciji pronađete prozor koji ćete lako otvoriti. Ako je prozor visoko iznad poda, ili se ne otvara, razbijte staklo u donjem delu okna kako bi ljudi mogli da izađu iz zgrade. Ako telefonom ne možete da kontaktirate vatrogasce, mašite i tražite pomoć sa prozora.
Bez panike
ŠTA TREBA DA ČINI OSOBA ZAHVAĆENA VATROM ? Ako ste zahvaćeni vatrom: STANITE – Proverite gde ste; LEZITE – na pod; KOTRLJAJTE SE – po podu. Tako ćete ugasiti vatru i spasiti svoj život. Samo zapamtite STANI,
LEZI i KOTRLJAJ SE.
Ako je bilo koja osoba zahvaćena plamenom, gasite ga prekrivačem, ćebetom ili tepihom, tako što ćete ih njima obmotati ili prekriti. To ih može sačuvati od ozbiljnih opekotina pa i smrti.
Dim je Mali požar stigao do je započeo požarnog u kući ili detektora kancelariji
0
1
Temp. pri tavanici dostigla je 165° C. Dim počinje da se spušta
2
Temp. pri tavanici dostiže 1000° C, vidljivost je smanjena na nulu
3
4
Temp. pri tavanici dostiže 1400° C. Došlo je do Flashover-a obuhvatajući sav zap. mater. u prostoriji i širenje požara kroz objekat
5
Prostorija u kojoj je nastao požar je u potpunosti izgorela. Toplota koja se širila kroz ceo objekat izazvala je oštećenja svega što se nalazilo na 1,5 m od tavanice. Usled dima i produkata sagorevanja čitav objekat je crn. Razbijene prozore i otvore u krovu koji su napravljeni za ventilaciju neophodno je popraviti i obnoviti. Nakon sušenja svi zidovi i sadržaj u objektu moraju biti renovirani ili zamenjeni. Značajna su oštećenja vodom, nastala prilikom gašenja požara. Prosečno vreme obnove objekta je od 6 meseci do godinu dana.
10
15
20
Vreme (min) Aktiviranje detektora privuklo vam je pažnju
Zaključili ste da je došlo do požara
Upozorili ste ostale članove porodice ili kolege sa posla i pozvali 93
Dežurnom na 93 dali ste tražene informacije u vezi požara
Vatrogasna jedinica je krenula na intervenciju
Vatrogasna jedinica je stigla na mesto požara, sagleda situaciju i započinje sa gašenjem požara na objektu. Prozori su razbijeni i napravljeni otvori u krovu radi odvođenja produkata sagorevanja i toplote nastale u požaru.
Požarni scenario
Mali požar Dim je je započeo stigao do u kući ili požarnog kancelariji detektora
0
1
Temp. pri tavanici dostigla je 165° C. Sprinkler iznad požara se aktivirao
2
3
Šteta nastala usled požara, ograničena je na predmete u blizini početnog požara. Oštećenja nastala usled povećane temperature svedena su na prostoriju u kojoj je nastao početni požar. Oštećenja nastala usled veće količine dima svedena su na istu prostoriju. Šteta nastala usled vode, ograničena je protokom sprinklera 55 lit/min (ukupno oko 550 lit). Prosečno vreme obnove objekta je 1-2 dana.
Požar je pod kontrolom ili je je već ugašen. Sprinkler nastavlja sa gašenjem (55 lit/min)
4
5
10
15
20
Vreme (min) Aktiviranje detektora privuklo vam je pažnju
Zaključili ste da je došlo do požara
Upozorili ste ostale članove porodice ili kolege sa posla i pozvali 93
Dežurnom na 93 dali ste tražene informacije u vezi požara
Vatrogasna jedinica je krenula na intervenciju
Vatrogasna jedinica je stigla na mesto požara, sagleda situaciju i zatvara dovod vode u sprinklersku instalaciju, kako bi se umanjila oštećenja izazvana vodom. Vatrogasna jedinica pomaže prilikom raščišćavanja.
Požarni scenario sa sprinklerom
ZAKLJUČ ZAKLJU ČAK ZNANJE - RAZUM SPRETNOST
Ovo su vaše ključne reči za sprečavanje požara i spašavanje bilo gde da se odigravaju.
Pitanja ?