Metody badań społecznych Wydział Zarządzania UW, MSD-MSW IV rok, semestr letni dr hab. Krzysztof Klincewicz, pokój B435
[email protected], http://kklinc.blox.pl
Cel zajęć:
Zapoznanie z technikami rozwiązywania złożonych problemów, Przygotowanie do samodzielnego definiowania oraz poprawnego metodologicznie rozwiązywania problemów w biznesie i nauce, Przegląd terminologii i podstawowych metod badawczych, Omówienie technik interpretacji i prezentowania danych.
Warunki zaliczenia:
przygotowanie do zajęć i aktywność, przekazywanie w ustalonych terminach cząstkowych prac zaliczeniowych (w tym zespołowego projektu badawczego).
UWAGA. Przekazywanie prac jest warunkiem zaliczenia przedmiotu w pierwszym terminie. Na kolejnych zajęciach podawane będą polecenia i terminy oddawania prac. Osoby, które nie spełnią tych wymogów, otrzymają w 1 terminie ocenę niedostateczną i mogą ją poprawiać pisząc test w sesji poprawkowej. Nie przewiduję innej formy zaliczenia ani dodatkowych terminów.
Literatura:
Senge P. (1998) Piąta Dyscyplina. Teoria i praktyka organizacji uczących się. Dom Wydawniczy ABC, Warszawa ■ lub ~ (2003) ~ Wydanie II. Oficyna Ekonomiczna, Kraków Babbie E. (2007) Badania społeczne w praktyce. PWN, Warszawa Ferguson G.A., Takane, Y. (2002) Analiza statystyczna w psychologii i pedagogice. PWN, Warszawa Kaczmarczyk, S. (1999) Badania marketingowe. Metody i techniki. PWE, Warszawa Kostera M. (2005) Antropologia organizacji. PWN, Warszawa Miles M.B., Huberman A.M. (2000) Analiza danych jakościowych. Trans Humana Wydawnictwo Uniwersyteckie, Białystok Shively W.P. (2001) Sztuka prowadzenia badań politycznych. Zysk i Ska, Poznań
Podstawą do zaliczenia stanowią wykłady oraz lektura książki „Piąta Dyscyplina”. Pozostałe zalecane pozycje literaturowe stanowią uzupełnienie wykładów, nie są w nich opisane wszystkie omawiane w ramach zajęć zagadnienia. W trakcie zajęć będą również wskazywane inne materiały, stanowiące lekturę obowiązkową. Materiały do zajęć, dodatkowa literatura i inne informacje będą publikowane w porządku chronologicznym na stronie http://kklinc.blox.pl
Metody badań społecznych (program zajęć)
1
Wprowadzenie do zajęć
Rozwiązywanie problemów w życiu codziennym, biznesie i nauce. Wprowadzenie do terminologii badań społecznych. Definiowanie problemu badawczego i pytań badawczych.
2
Podstawy metodologii nauk społecznych
Elementy filozofii nauk, zwłaszcza nauk społecznych i teorii organizacji. Ograniczenia perspektyw badawczych.
3
Projektowanie badań
Konstrukty i mapa pojęciowa w badaniach. Warianty badawcze. Dobór badanej próby.
4
Myślenie systemowe
Istota dynamiki systemów. Opis zależności w systemie społecznym i jego przydatność w projektach badawczych. „Prawa” dynamiki systemów i archetypy systemowe.
5
Badania jakościowe
Przegląd orientacji badawczych – etnografia, teoria ugruntowana, historiografia. Techniki badawcze – obserwacja, wywiad, analiza tekstu i dokumentacji. Praktyczne aspekty prowadzenia badań jakościowych.
6
Badania ilościowe
Przegląd technik badawczych – psychometria, socjometria, bibliometria, analiza i modelowanie ekonomiczne, badania ankietowe i eksperymentalne. Zasady budowy kwestionariuszy. Pomiar postaw. Skale Likerta i semantyczna.
7
Interpretacja i prezentacja danych Techniki porządkowania, analizy i interpretacji danych jakościowych i ilościowych. Metoda reprezentacyjna. Zmienna zależna i niezależna. Analiza korelacji, regresji i skupień. Kategoryzacja i typologia. Analiza czynnikowa i eksploracja danych (data mining).