KaHo Sint-Lieven Bachelor in het Onderwijs: Lager Onderwijs Stagecoördinatie: Lieve Heylen Campus WAAS Hospitaalstraat 23, 9100 Sint-Niklaas Tel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03 E-mail:
[email protected]
VERKORTE LESVOORBEREIDING Student(e): Daelemans Veronique
Stageschool: Tulp9200
Klas (LO): 3 LO b
Stageklas: 6A
Vaklector: Mevr. Van Uytvanck
Mentor: Lieve Van Steerteghem
Stagelector: Mevr. Hendrickx
Datum stageles: 13 februari 2009 Begin- en einduur: 14.35 – 15.50
LEERGEBIED: Wereldoriëntatie
ONDERDEEL: algemeen
LESONDERWERP: Hoekenwerk : Stereotypen en vooroordelen
15525886.doc
Academiejaar: 2008-2009
p. 1/19
Beoordeling van de lesvoorbereiding: Attitudes (verantwoordelijkheidszin, correct taalgebruik) – administratie (identificatiegegevens, lesgeven onder de juiste noemer, bronnen, bijlagen) – beginsituatie bepalen, doelstellingen kiezen en formuleren met verwijzing naar leerplan – krachtige leeromgeving uitwerken (correcte leerinhouden selecteren en leerervaringen structureren in lesfases, timing, werkvormen en organisatie bepalen; onderwijsleermiddelen uitwerken) Positieve punten:
Leerpunten:
Voorbereiding nagezien op: door mentor: volstrekt onvoldoende
lector:
onvoldoende
voldoende
Herwerking afgegeven op: aan mentor: volstrekt onvoldoende
goed
zeer goed
goed
zeer goed
lector:
onvoldoende
LEERPLANSITUERING:
ruim voldoende
voldoende
ruim voldoende
• •
4.7 : kinderen kunnen respect en waardering opbrengen 4.15 : kinderen kunnen zich discreet opstellen als derden daar niet door benadeeld
•
worden. 5.4 : kinderen beseffen dat ze in een multiculturele samenleving leven
BEGINSITUATIE:
De leerlingen hebben tijdens de taallessen en de wero-lessen het al gehad over vooroordelen en rollenpatroon. Het begrip ‘stereotiep’ is echter nog niet gevallen. Er zitten 18 leerlingen in de klas: 9 jongens en 9 meisjes.
DOELEN:
1. De leerlingen zijn zich bewust dat ze denken in vooroordelen en stereotypen. 2. De leerlingen kunnen verwoorden dat onze eerste indruk vaak bepaald wordt door het uiterlijk van anderen. 3. De leerlingen zijn er zich van bewust dat onze eerste indruk vaak bepaald met wie we al dan niet willen omgaan. 4. De leerlingen kunnen verwoorden wat vooroordelen zijn. 5. De leerlingen kunnen verwoorden wat stereotypen zijn.
DIDACTISCH MATERIAAL:
•
Hoek 1: “Waaraan denk je?” Opdrachtenkaart een werkblad voor elke leerling (zie bijlage) Woordkaartjes (zie bijlage)
•
Hoek 2: “Wie hoort wat graag?” Opdrachtkaart een werkblad voor elke leerling (zie bijlage)
15525886.doc
Laatst gewijzigd : dd/03/yyyy
p. 2/19
laptop 7 foto’s (zie bijlage)
BRONNEN:
15525886.doc
•
Hoek 3: “Wie ben ik?” Opdrachtenkaart beroepenkaartjes (zie bijlage)
•
Hoek 4: “ Wat zie je?” Opdrachtenkaart 6 verschillende foto’ s van mensen (zie bijlage)
•
Hoek 5: “Wie kies je?” Opdrachtenkaart Collage (zie kopie in bijlage) Kaartjes met vragen. (zie bijlage)
•
Kookwekker
•
Bromberen. Mens erger je maar. Geraadpleegd op 10 februari 2009, op http://www.radio1.be/programmas/brom/483669/
•
De baron. Geraadpleegd op 10 februari 2009, op http://www.adriaanhomepage.nl/pages/04_b_acteurs01_baron.html
•
African Hip Hop, A to Z. Geraadpleegd op 10 februari 2009, op http://blogs.citypages.com/pscholtes/2006/07/african_hip_hop.php
•
Rain Wilson’s ‘The rocker’ opens cinevegas. Geraadpleegd op 10 februari 2009, op http://www.pastemagazine.com/blogs/festivus/2008/06/rainn-wilsons-therocker-opens-cinevegas.html
•
Rastabaret with dreadlocks. Geraadpleegd op 10 februari 2009, op http://www.drinkstuff.com/products/product.asp?ID=3522
•
I love techno. Geraadpleegd op 10 februari 2009, op http://www.ilovetechno.be/2008/
•
Rebecca Albers Photography. Geraadpleegd op 11 februari 2009, op http://members.home.nl/rebeccaalbers/
•
Portret. Geraadpleegd op 11 februari 2009, op http://www.avfoto.nl/Portret/index.html
•
Het gezicht van Cuba. Geraadpleegd op 11 februari 2009, op http://www.gemmaroordink-vakfotografie.nl/Reisfotografie/Reisfoto-Cuba_4.htm
Laatst gewijzigd : dd/03/yyyy
p. 3/19
DOEL NR.
LESFASE - LEERINHOUD
DIDACTISCH HANDELEN
LEERMIDDELEN
Lk.: “Om te beginnen gaan we een klein spelletje spelen.”
Inleiding
• • • • •
bejaarde persoon voetbalsupporter fotomodel schooljuf gemeentearbeider
O.G.: “Ik ga een nummer zeggen en als het jouw klasnummer is dan kom je naar voor. Ik ga je dan een soort persoon zeggen zoals bijvoorbeeld kind en dan ga je dat uitbeelden. De andere proberen te raden wat er uitgebeeld wordt. Als je het denkt te weten steek je je vinger op. “
Afspraken Lk.: Jullie zitten al per 4 of 5 en in deze groepjes gaan jullie werken. We gaan namelijk een hoekenwerk doen vandaag. Op elke tafel ligt een kaart waar de opdracht staat en het materiaal dat je nodig hebt. Één iemand leest de opdracht voor en dan voeren jullie ze uit. Je krijgt daarvoor 10 min. Als de 10 min. gedaan zijn ga je een belletje horen rinkelen en dan ruim je al het materiaal op. Als het muziekje start dan schuif je met je groepje door naar de volgende tafel. 1
Hoek 1 : Waaraan denk je?
De leerkracht begeleidt de groepen en helpt indien nodig.
Wanneer men 10 woorden bij een begrip moet zoeken, grijpt men vaak terug naar dezelfde woorden. Men denkt hierbij nogal snel in stereotypen.
15525886.doc
•
Opdrachtenkaart
•
Werkblad voor elke leerling. Kaartjes met woorden
•
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy
p. 4/19
DOEL NR.
1
LESFASE - LEERINHOUD
Hoek 2 : Wie hoort wat graag?
DIDACTISCH HANDELEN
De leerkracht begeleidt de groepen en helpt indien nodig.
Vaak kleven we een bepaalde muzieksoort op een bepaald type mens. Bv. schlagers bij ouderen. Toch kan bijvoorbeeld een bejaarde graag naar rock luisteren of een kind graag naar rap.
1
Hoek 3 : Wie ben ik?
De leerkracht begeleidt de groepen en helpt indien nodig.
LEERMIDDELEN
•
Opdrachtenkaart
•
Laptop (voor muziek)
• •
Foto’s groot Werkblad voor elke leerling.
•
Opdrachtenkaart
•
Kaartjes met beroepen
•
Opdrachtenkaart
•
Verschillende foto’s ( elke leerling van de groep heeft een andere foto)
•
Opdrachtenkaart
•
Collage
•
Vragenkaartjes
Bij een beroep wordt vaak onmiddellijk een onderscheid gemaakt tussen beroepen voor mannen en beroepen voor vrouwen. Toch kan bv. een chirurg zowel een man als een vrouw zijn. Dit geldt trouwens voor alle beroepen.
3
Hoek 4: Wat zie je?
De leerkracht begeleidt de groepen en helpt indien nodig.
Vaak laten we ons leiden door vooroordelen bij een eerste indruk. Zo kleven we onmiddellijk een etiket op personen die we niet kennen.
2,3
Hoek 5: Wie kies je?
De leerkracht begeleidt de groepen en helpt indien nodig.
De eerste indruk wordt bepaald door vooroordelen die je hebt ten opzichte van bepaalde groepen mensen. Het is dan ook de eerste indruk die meestal bepaald of je al dan niet een persoon beter wil leren kennen.
15525886.doc
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy
p. 5/19
DOEL NR.
4,5
LESFASE - LEERINHOUD
Afsluiting
DIDACTISCH HANDELEN
LEERMIDDELEN
Lkr.: “Jullie hebben nu allerlei opdrachten uitgevoerd. Jullie hebben die echter niet zomaar gedaan.” V.S.: “Hebben jullie er een idee van waarom we al deze hoeken gedaan hebben? Wat hebben ze gemeenschappelijk?”
Een stereotype is een overdreven beeld dat mensen hebben van een bepaalde groep mensen. Vaak is dit beeld een vooroordeel. Een vooroordeel is een oordeel dat men velt over iemand zonder dat je weet of dit oordeel wel echt klopt. Je hebt namelijk niets gezien dat jouw oordeel bevestigd. Iedereen heeft vooroordelen. Je moet je daar dus niet slecht om voelen. Het is echter wel belangrijk dat je je niet door je vooroordelen laat misleiden. Je moet verder kijken, voorbij je vooroordelen. Zo ontdek je dat je het vaak fout hebt en dat je soms goede vrienden kan worden met mensen waar je eerst wantrouwig tegenover stond.
15525886.doc
Lkr. legt uit wat stereotypen en vooroordelen zijn.
Lkr.: “Om af te sluiten heb ik nog een raadseltje voor jullie. Een vader en zijn zoon zijn betrokken bij een ernstig auto-ongeluk. De vader overlijdt ter plaatse en de zoon is zwaargewond. De zoon wordt met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht voor een spoedoperatie. Een maal in het operatiekwartier komt de chirurg binnen, ziet de patiënt en zegt: “Ik kan hem niet opereren, dat is mijn zoon”. Hoe kan dit?”
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy
p. 6/19
Bijlage 1: Hoek 2: “Waaraan denk je?”
Woordkaarten.
voetbal
tennis
Italië
Spanje
Frankrijk
Brazilië
Nederland zwemmen
liefde
zomer
herfst vakantie school 15525886.doc 7/19
Afrika Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy
p.
Bijlage 1: Hoek 2: “Waaraan denk je?”
Naam: ………………………………………………….
1. Schrijf het woord dat jullie getrokken hebben bovenaan een kolom. Schrijf hieronder dan de 10 woorden waaraan je denkt bij dit woord. Heb je na dit werkblad nog tijd over, kies dan opnieuw een kaartje.
1.
1.
1.
1.
2.
2.
2.
2.
3.
3.
3.
3.
4.
4.
4.
4.
5.
5.
5.
5.
6.
6.
6.
6.
7.
7.
7.
7.
8.
8.
8.
8.
9.
9.
9.
9.
10.
10.
10.
10.
2. Vergelijk jouw woorden met de woorden van de andere groepsleden. Wat valt er jullie op? Schrijf je besluit hieronder. ………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………………
15525886.doc 8/19
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy
p.
Bijlage 2: Hoek 2: “Wie hoort wat graag?”
15525886.doc 9/19
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy
p.
Bijlage 2: Hoek 2: “Wie hoort wat graag?”
15525886.doc 10/19
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy
p.
Bijlage 2: Hoek 2: “Wie hoort wat graag?”
Naam: …………………………………………………….
1. Hieronder zie je opnieuw de foto’s. Je ziet dat elke foto nu een letter heeft. Noteer onderaan in het roostertje in welke volgorde jullie de foto’s gelegd hebben.
2
1
3
5
6
4
7
Volgorde van de foto’s.
2. Denk je dat de baron ook naar andere muziek zou kunnen luisteren dan de muziek die jullie gekozen hebben? En wat met de anderen? Bespreek dit in je groepje.
15525886.doc 11/19
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy
p.
Bijlage 3: Hoek 3: “Wat zie je?”
Beroepenkaartjes
bakker
Computerspecialist
chirurg
kok
piloot
vrachtwagen chauffeur
bankdirecteur
postbode
fotomodel professor
15525886.doc 12/19
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy
p.
Bijlage 4: Hoek 4: “Wat zie je?”
15525886.doc
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy p. 13/19
Bijlage 4: Hoek 4: “Wat zie je?”
15525886.doc
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy p. 14/19
Bijlage 4: Hoek 4: “Wat zie je?”
15525886.doc
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy p. 15/19
Bijlage 4: Hoek 4: “Wat zie je?”
15525886.doc
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy p. 16/19
Bijlage 4: Hoek 4: “Wat zie je?”
15525886.doc
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy p. 17/19
Bijlage 4: Hoek 4: “Wat zie je?”
15525886.doc
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy p. 18/19
Bijlage 5: Hoek 5: “Wie kies je?”
Met wie zou je eens op reis willen gaan?
Naast wie zou je gaan zitten op de bus?
Welke lifter zou je meenemen als je met je mama met de auto was? Wie is de rijkste?
Wie is de sportiefste?
Wie is leeft er het gezondst?
Wie zou je uitnodigen op je verjaardagsfeest?
Wie zou er vuilnisman kunnen zijn?
Wie is er getrouwd?
Met wie zou je wel eens willen gaan eten?
Wie mag er bij jou eens komen logeren?
Wie zou er graag computerspelletjes spelen?
Wie zou fotomodel kunnen zijn?
Wie zou je helpen als die persoon zou vallen op straat?
Wie mag er een balpen van jou lenen?
Wie zou er bij jou in de chiro kunnen zitten?
15525886.doc
Voor wie zou je een cadeautje kopen?
Wie zou er een overval kunnen gepleegd hebben?
Wie woont er in een groot huis?
Met wie zou je naar de bioscoop gaan?
Laatst gewijzigd: 15-3-yyyy p. 19/19