Proiect de lecție PROIECT DE LECŢIE
Şcoala Gimnazială Uriu Profesor: Covaciu Gabriela Obiectul: Limba si literatura românã Aria curriculară: Limbã şi comunicare Clasa: a VI-a Unitatea de învăţare: I. Biblioteca și pasiunea lecturii Subiectul lecţiei: Tipul lecţiei: Cuvintele polisemantice Durata: 50 de minute
.
COMPETENȚE SPECIFICE: 4.3. 4.4.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
Defineasccă cuvintele polisemantice.
Să evidențieze asemănări între cuvinte.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. METODE ŞI PROCEDEE: Rai, învățarea prin descoperire, conversația euristică, lectura explicativã, explicaţia, problematizarea, 2. FORME DE ORGANIZARE: - activitate frontală, activitate individuală.
o 3. MATERIALE ŞI MIJLOACE: manualul, 4. RESURSE: -capacitatea de receptare a elevilor; - capacitatea elevilor de a colabora; - cunoştinţele însuşite anterior; - locul: sala de clasă -timp de lucru: 50 de minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Cerghit, Ioan – Metode de învăţământ, Ed. Polirom, Iaşi, 2006 Manualul, cls. A V-a Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999; Goia, V. – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed. DACIA, Cluj-Napoca, 2002
SCENARIUL DIDACTIC
Nr crt
ETAPELE LECŢIEI
UNITĂŢI DE CONŢINUT ACTIVITATEA PROFESORULUI ŞI A
Timpul alocat
METODE
Mijloace
Forme de organizare
Evaluare
ELEVILOR 1.
MOMENT
1 min
ORGANIZATORIC
Profesorul consemnează absenţii şi îi mobilizează pe elevi în restabilirea ordinii; elevii îşi pregătesc materialele necesare începerii activităţii;
Frontală
conversaţia
Evaluare 2.
ACTUALIZAREA CUNOŞTIŢELOR
Se verifică (din punct de vedere calitativ) tema pentru 3 min
Frontală
acasă;
Caietele de temă RAI
3.
ANUNŢAREA OBIECTIVELOR
2 min
Astăzi vom discuta despre cuvintele polisemantice și monosemantice – cuvinte care au două sau mai multe
conversaţia
Frontală
Învățarea prin descoperire.
Frontală
sensuri.
CAPTAREA
5 min
Are un cap frumos. – sens propriu. Are multe pe cap. – probleme – sens figurat.
iniţială
4.
ATENŢIEI
Are o furtună de idei în cap. – gândește. Nu are nimic în cap. nu gândește. Cupru – monosemantice.
5.
PREZENTAREA OPTIMĂ
23 min
A CONŢINUTULUI ŞI
DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
Elevii observă exemplele și rescriu propoziția cu sensul pe care îl poate avea cuvântul cap – acele cuvinte sunt
-manualul
Frontală
Analiza
polisemanticele cuv. cap/
răspunsuri-
E bun de carte = a învăța. Are multă carte – destept.
lor elevilor
Profesorul le duce elevilor mai multe obiecte care au trăsături de sens comune.
-caietele de clasã -tabla
6.
OBŢINEREA PERFORMANŢEI
15 min
Exerciții din manual
Conversaţia
Figurine
SI A FEEDBACKULUI Problemati
Frontală
Evaluare finală
zarea observareaco mportamentelor elevilor 7.
RETENŢIA ŞI TRANSFER
1 min
Tema, p 31, ex 2
Noteazã sarcina pentru acasã.
Frontală