PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA CLASA VIII PROFESOR – DRAGOMIR ANDREEA OBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEI EDITURA – HUMANITAS SUBIECTUL LECTIEI – Caracterizarea orasului Bucuresti TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi COMPETENTE GENERALE 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru 4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic 5. Accesarea şi utilizarea conţinuturilor cu caracter geografic prin tehnologiei informaţiei şi comunicării 6. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului geografic 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă COMPETENTE SPECIFICE 1.5 Descrierea elementelor, fenomenelor, proceselor sau sistemelor geografic utilizând termeni geografici 3.3 Prezentarea structurată a sistemului teritorial geografic al României 4.1. Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi 5.2 Prelucrarea informaţiilor referitoare la elemente de geografie a României dobândite pe baza tehnologiei informaţiei 6.2 Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a ţării noastre, realizând corelaţii cu informaţiile dobândite la alte discipline şcolare 7.2 Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare) a realităţii oferite OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O1 – sa precizeze pozitia geografica si limitele orasului Bucurestii, in conditiile utilizarii hartii fizice a Romaniei. O2 - sa mentioneze 2-3 caracteristici fizico - geografice ale orasului Bucuresti, citind si interpretand notiunile din manual. O3 - sa cunoasca informati istorice, culturale, despre capitala tarii, pe baza cunostintelor dobandite la istorie si a informatiilor din manual . O4 - sa indentifice pe harta Bucurestiului puncte de interes economic, financiar-bancar, transport si turism O5- sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica METODE SI PROCEDEE : descoperirii, lucrului cu harta, conversaţia euristică, problematizarea, lucru cu manualul, explicaţia, observarea dirijată, expunerea, dialogul MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, - Reprezentari grafice, - atlasul geografic, manualul MATERIAL BIBLIOGRAFIC - Manualul “ Geografia Romaniei ” cls. VIII, autor SILVIU NEGUT - Manualul de geografie, cls a VIII a, Ed.Corint, Bucureşti, 2007 - Elemente de Didactica aplicata a geografiei, O. Mandrut, Ed CD PRESS, Bucuresti, 2008 - Culegere de exercitii - Geografie –pentru gimnaziu, CD PRESS, Bucuresti, 2005 - ro.wikipedia.org, www.infotravelromania.ro/fotografii_Bucuresti
Dozare
Ob. Opert.
DESFASURAREA LECTIEI
1’
10’
1’– 2’
O1
O2
Momentele lectiei
Activ. de predare - invatare Actv. prof.
Organiz. clasei - verif. prezentei elevilor - aranj. materialului necesar lectiei Verif. orala a Adreseaza interogatii cunostint. din de control privitoare lectia anter. cu la continuturile titlul predade si invatate “Tipuri de anterior orase ” prin intreb. scurte Pregatirea Ce sunt asezarile aperceptiva urbane ? Care este cel mai mare centru urban al tarii ? Localizati pe harta acest oras
1’
Anuntarea temei
20’ – 25‘
Dirijarea predarii invatarii
Precizează obiectivele şi strategia de rezolvare, condiţiile de lucru. Scrie titlul lecţiei pe tablă: Bucuresticaracterizare geografica Sa localizam orasul Bucuresti analizand harta fizica a Romaniei
Actv. elevilor Pregatirea caietelor si a docum. scolare Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof. Observa si raspund: Bucuresti Localizeaza pe harta
Ascultă, acceptă, se mobilizează, participă, scriu titlul lecţiei în caiet
Citesc pe harta din atlasul geogr. si formuleaza raspunsul sub indrumarea prof. Se află în C. Română, la intersecţia râurilor Dâmboviţa şi Colentina - Sa identificam - Citesc notiunile informatiile expuse in manual referiroare la cadru spre analiza. natural al orasului - Reflecteaza Bucuresti - Sub indrumarea Ce consecinte prof., elevii climatice are asezarea explica notiunile
Strategii didactice
Observarea
Dialogul
Conversatia euristica
Expunere, lucrul la tablă
Observarea Lucru cu harta
Evaluare
Atentionare Aprecieri
Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii Observarea comportamen tului elevilor stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului Observarea comportamen tului elevilor,
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze
Conversatia
Idem Descoperirea
geografica in sudul sesizate, le tarii in Campia Vlasiei mentioneaza si ? aplica in alte situatii cunostintele invatate. - Sa ne reamintim de Elevii isi la istorie cand a fost reactualizeaza atestat documentar informatiile cu Orasul Bucuresti ? privire la istoria Cand a devenit orasului in care capitala a Tarii traiesc Romanesti ? -a fost atestat documentar in sec XV de catre Vlad Tepes - 1862 devine capitala Romaniei
O3
O4
Lucru cu manualul si harta
Conversatia euristica
Sa analizam harta orasului Bucuresti si sa indentificam puncte de interes, economic, financiar-bancar, administrativ si turistic
Elevii analizeaza harta bucurestiului si observa : -activitatile economice sunt intr-un proces de reasezare -este principalul centru economic, si de transport al tarii
Lucru cu manualul si harta Conversatia
3’ 4‘
Atingerea feed- backului
Explicati importanta deosebita a orasului in care traiti. De ce acest oras a fost numit “ Micul Paris”
Reanalizeaza, sintetizeaza si explica varietatea si complexitatea mediului geografic urban bucurestean.
Exercitii geografice
10’
Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor
Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare.
Interogatiile de control si dialogul.
1’ 2‘
Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor.
Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa
Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.
Asculta si noteza.
Explicarea
O5
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi. Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi. Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note. Evaluarea finala
SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi la tabla BUCURESTI Caracterizare geografica Poziţia geografică: Bucureşti este capitala ţării noastre, cu peste 2 mil de locuitori – reprezentând apx. 1/10 din populaţia totală a ţării - ca şi alte capitale europene Bucureşti are o poziţie excentrică (nu e in centru), dar funcţional şi economic ocupă o poziţie centrală Localizarea: se află în C. Română, la intersecţia râurilor Dâmboviţa şi Colentina: - aceasta localizarea are consecinţe nefavorabile: a. temperaturi scăzute în timpul iernii şi ridicate vara, precipitaţii reduse, secete îndelungate b.direcţia propagării undelor seismice din zona Vrancea - are un statut special în ţară, fiind singurul oraş care nu aparţine nici unui judeţ. Totuşi, populaţia sa este mai numeroasă decât a oricărui judeţ. - este cel mai important centru administrativ, economic, universitar si cultural - stiintific Istoric - este atestat din sec XV, când Vlad Ţepeş mută capitala de la Târgovişte la „cetatea Bucureşti”. Înaintea existenţei cetăţii şi curţii domneşti istoricii au demonstrat că exista un sat cu acelaşi nume - din sec XVII devine capitala permanenta a Tarii Romanesti, iar din 1862 este capitala Romaniei (după Unirea Principatelor) - în perioada interbelică a fost amenajată Colentina, prin îndiguiri şi asanări, fiind construite lacuri: Herăstrău, Tei, Floreasca - după al doilea război mondial, Bucureştiul a fost industrializat forţat, uniformizat şi tipizat comunist Activităţile economice: - industria capitalei se află într-un proces de restructurare şi reaşezare pe criterii de eficienţă economică. Se formează zone industriale: produse metalurgice, utilaje, aparatură electronică şi electrotehnică, autobuze, confecţii, textile, produse alimentare - energia electrică şi termică folosita are la bază arderea gazului metan - are un mare număr de agenţi economici particulari - este principalul centru industrial al tarii si centru de transport (8 magistrale, şosele internaţionale, 2 aeroporturi), fiind singurul care dispune de metrou (inaugurat in 1979) Aspecte urbane; - are o zonă periurbană – se suprapune cu judeţul Ilfov - este denumit „micul Paris” - Casa Poporului = Palatul Parlamentului, Palatul Cotroceni, Palatul Victoria (al Guvernului) - Ateneul Roman - Universitea Bucuresti - Academia Romana (cel mai important for stiintific din tara) - Hanul lui Manuc - Grădina Botanică (cea mai mare din România şi care cuprinde peste 10.000 de specii de plante, inclusiv exotice), - Parcul Herăstrău (cu Muzeul Satului) Parcul Tineretului, Parcul Alexandru Ioan Cuza (cunoscut şi ca Parcul Titan, sau Parcul IOR) şi multe parcuri mai mici, precum şi spaţii verzi amenajate de primăriile de sector. - Lacurile: Floreasca. Tei, Colentina
Fisa de lucru
1. Explicati importanta orasului Bucuresti pentru Romania. 10p 2. Numiti doua evenimente importante care au marcat istoria orasului. 10p 3. Identificati 6 obiective arhitectonice si culturale ale bucurestiului pe care ati vrea sa le aratati turistilor straini 30p 4. Cum vedeti acest oras peste 10 ani. 10p 5. Explicati de ce capitala tarii a fost numit de catre straini “micul Paris “ 20p Timp de lucru 10 minute
din oficiu 20p