Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din mun. Chişinău Facultatea de Istorie şi Geografie PROIECT DE LECȚIE LA ISTORIE Data: 20.03.17 Clasa:V-D Instituția: L.T.Hyperion Profesor:Șaptefrați Dumitru Subiectul: Sfîrșitul Imperiului Roman de Apus Tipul lecției: mixtă Subcompetențe: Recunoaşterea termenilor istorici cu referire la preistorie şi civilizaţiile antice Obiective operaționale: La sfîrșitul acestei lecții elevul va fi capabil să: O1 să definească termenii cheie a lecției O2 să identifice cauzele invaziilor Barbare O3 să analizeze cauzele căderii imperiului Strategii didactice: a) Metode şi procedee: explicația, discuția dirijată, conversația euristică, fim documentar b) Mijloace de învăţământ: c) Forme de organizare a activităţii didactice: frontal, individual, in grup.
Etapele lecției
Obiective
Metode, procedee
Evocarea
Explicația O1
Desfășurarea activității: Activitatea profesorului
Activitatea elevului
-Bună ziua, -întreb cine apsentează astăzi, -întreb lucrul pe acasă -la lecția de astăzi vom studia căderea Imperiuluiu roman de apus.
-salută profesorul -răspund tema pentru acasă -notează tema nouă
- cine ne poate să definească termenii: declin, migratori, barbari, coloniști? - apoi rog un elev să dea citire definițiilor din carte pag.101
-elevii dau un răspuns ex:declin-sfirsitul imperiului roman de apus Migratori-persoane nomade care se muta din loc in loc Barbari-erau considerate toate popoarele care nu erau origine romana si greacă Colonisti-persoane care sau mutat inalte tinuturi - elevii scriu în caiete
Timp
7min
5min
definiția Realizarea sensului
-elevii ascultă cu atenție -Acum haideti să vedem primele invazii barbare dela pagina 107, un elev dă citire -hunii, vandalii, alanii, -care erau popoarele migratoare sarmatii, goții.vizigotii ce atacau Im.Roman? O2
Discuția dirijată -cum erau dezvoltate popoarele barbare fașă de imperiul roman? -ce reforme a facut imparatii romani?
-cum credeti cu ce scop au fost infaptuirei aceste reforme? -Cine si in ce an asediat roma? -acum haide-ti sădam citire la documentul dela pag.107 Sa aflam cite ceva interesant despre huni
-erau net inferior, si duceau un mod de viată nomad. -erau recrutati soldati din rindurile migratorilor asezati în imperiu Constantin a dat ordin de-ai lega pe colonisti de pamint pe care il lucrau si pe mestesugari de meseria lor
-pentru a controla populatia colonistă -Vizigotii in 410 -elevii ascultă cu atenție -asculta cu atentie
asculta -citim cadera imperiului roman de apus pag.107 -cum credeti care a fost motivele caderii im. Roman de apus?
O3
Conversați a euristică -dece a cazut imperiul roman de apus? istoricul Tacitus(56-117) ne oferă răspunsul.
-Afectat de invazii și nesiguranță, perturbat econo mic, cu o conducere lipsită de autoritate și aproape fără armată, Imperiul Roman de Apus nu mai putea funcționa.
-Distrug(jefuiesc), omoară, își iau titluri false și îi spun imperiu, unde transformă totul în deșert îi spun pace”. Expresia “îi spun pace” face referire directă la faptul că sintagma “am dat pace tututror” era des folosită de romani,
10min
era chiar înscrisă pe monezi. Statul roman a fost condamnat la dispariție cum a depășit granițele Italiei. Roma devenise un stat prea întins, dificil de administrat și pe măsură ce supunea diferite popoare își făcea numeroși dușmani care vor ataca în multe rânduri, ducând în final la circumstanțe complexe ce au determinat disoluția Imperiului fondat de Cezar, Augustus și Traian.
O3
20min
-elevii își notează tema pentru acasă film
Reflecția
-acum vreu sa va prezint ul film despre Ottila Hunul -cum erau hunii -cum imeriul roman isi asigura securitatea? -ce rol a jucat hunii in caderea im. Roman de apus? -cind cade imperiul ?
-privesc cu atentie
raspund
-4 septembrie 476 înseamna căderea Imperiului Roman de Apus.
Extensia
Notez elevii, dau lucrul pe acasa
2 min -noteaza tema pentru acasa