Luţaru Iulia
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ
Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru” TEHNOLOGIA INFORMAŢIEI ŞI A COMUNICAŢIILOR
Disciplina Clasa
a XII a
Profesor
LUŢARU IULIA
Unitatea de învăţare
Elemente de baza ale limbajului HTML
Tema
Formatarea textului dintr-o pagină Web
Tipul lectiei: - dobândirea de noi cunoştinte Locul de desfasurare: laboratorul de informatica Durata lectiei: 50 min (predarea), 50 min-fișă de lucru. Competente generale: -
utilizarea corectă limbajului specific si invatarea elementelor de baza legate de realizarea unei pagini ;
Competente specifice: - crearea unei pagini simple HTML si afişarea ei cu Internet Explorer Strategii didactice: Principii didactice: principiul participării și învățării active; principiul asigurării progresului gradat al performanței; principiul conexiunii inverse; Metode de invatamant: metode de comunicare orală: expunere, conversație; metode de actiune: exercitiul, învățare prin descoperire; Procedee de instruire: Explicația în etapa de învățare; Învățarea prin descoperire, prin rezolvare de probleme ; Conversația de consolidare în etapa de fixare a cunoștințelor; Forme de organizare: frontală și individuală; Forme de dirijare a învățarii: dirijată de profesor; Resurse materiale: - Rețele de Calculatoare (autor: Conf. Dr. Nicolae Tomai- U.B.B.- Cluj) - Rețele de calculatoare (autori: Cristea V., s. a., Editura Teora, Bucuresti 1992) Metode de evaluare: - evaluare inițială: întrebări orale; - set de explicații;
1
Luţaru Iulia
Desfășurarea lecției:
1. Moment organizatoric (2 min.). 2. Reactualizarea cunoștințelor ( 5 min.): Care este structura unei pagini Web creat cu comenzi HTML? Care sunt primii pași în creearea unei pagini? 4. Comunicarea noilor cunoştinte ( 30 min.):
În HTML formatarea textului dintr-o pagină Web se poate realiza prin: A. Formatarea la nivel de paragraf Formatarea unui paragraf se realizează utilizând urmatoarele etichete: •
…
- specifică faptul că un text reprezintă un nou paragraf al documentului html Atributul etichetei: - align : specifică tipul de aliniere al textului în pagină Valorile pe care le poate lua sunt left, right, center. Exemplu:
Textul va fi aliniat la dreapta in pagina
•
… - realizează nivelurile de titlu în documentul html, nr=1-6 Obs: > •
- specifică trecerea la o nouă linie • .. - permite centrarea rapidă a textului. OBS: Acest tag poate fi folosit în special la alinierea titlurilor în document și este asemănător cu eticheta
B. Formatarea la nivel de character Formatarea caracterelor se poate realiza prin utilizarea etichetei : … Atributele etichetei sunt: - size =“valoare” (specifică dimensiunea caracterelor) OBS: Valoarea primită de acest atribut poate fi : - un număr natural cuprins între 1 și 7 - relativă la dimensiunea curentă a caracterelor - size 1< size7 -face=“nume_font” (specifică numele fontului aplicat textului) -color=“nume_culoare” (specifică culoarea cu care vor fi scise caracterele) Exemplu: Acest text este scris cu dimensiunea 2, culoarea rosie si font Arial C. Efecte aplicate asupra textului Efectele introduse asupra textului sunt adăugate prin etichetele de mai jos: - … textul va fi scris îngroșsat - … textul va fi scris subliniat - … textul va fi scris înclinat - … textul va fi scris mai mare - <SMALL>… textul va fi scris mai mic - <STRIKE>… textul va fi scris tăiat - <EM>… textul va fi scris accentuat, scos în evidență - <STRONG>… textul va fi scris mai accentuat, puternic scos în evidență Exemplu: <STRONG>Acest text are efecte!!!
2
Luţaru Iulia
4. Fixarea cunoștințelor ( 3 min.) Enumerați tipurile de formatări aduse asupra textului și dați exemple. 5. Operaționalizarea cunoștințelor (asigurarea conexiunii inverse) (5 min.) se evidentiază rezultatele obtinute ; se semnalează și se corectează eventualele erori apărute; se evidentiază și se notează elevii ce au răspuns; 6. Evaluarea (5 min.) se apreciază capacitatea elevilor de a analiza, de a găsi soliţii; se apreciază capacitatea elevilor de a folosi corect limbajul de exprimare; se apreciază capacitatea elevilor de a-şi formula anumite obiective înainte de studierea noului conţinut; se apreciază capacitatea elevilor de a trage concluzii.
3
Luţaru Iulia
Numele si prenumele________________
Clasa____________
FIŞĂ DE LUCRU 1 HTML 1. Editaţi în programul NOTEPAD (Start- All Programs-Accesories-Notepad) următorul text:
<TITLE>EXERCITIU 1 EXERCITIU 1 IN LIMBAJUL HTML
SCRIEŢI NUMELE ŞI PRENUMELE VOSTRU CU MAJUSCULE
Text de culoare verde
Acesta este un font Arial
Acesta este un text de marime 1
Acesta este un text de marime maxima 7
Acesta este un text ingrosat
Acesta este un text inclinat
Acest text este scris cu dimensiunea 2, culoarea rosie si font Arial
Acesta este un text subliniat Textul va fi aliniat la dreapta in pagina
<STRONG>Acest text are efecte!!! 2. Salvati fişierul cu numele Pagina 1. html in dosarul clasei voastre. 3. Vizulizaţi rezultatul cu un browser de Internet: Internet Explorer, Mozilla, Opera, etc. 4. Modificati efectele, marimile si culorile. Ce observati ?
4