RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN – 30 MINIT)
Komponen
: Perkembangan Kognitif
Kelas
: Pra 1
Tarikh
: 12 Mac 2009
Masa
: 8.20 – 9.20 pagi
Bilangan Pelajar
: 25 orang
Tema
: Haiwan
Sub Tema
: Haiwan peliharaan
Hasil Pembelajaran : 1.1.1 Mengelaskan objek mengikut satu ciri (c) bentuk 3.1.1 Memadan objek mengikut (a) bilangan pasangan yang cukup 4.2.3 Memadankan bilangan objek dengan simbol nombor 1 - 10 Pengetahuan Sedia Ada : Membilang nombor satu hingga sepuluh. Objektif
: Pada akhir pembelajaran murid dapat 1. Mengelaskan haiwan-haiwan peliharaan mengikut jenisnya dengan betul. 2. Memadankan antara ibu dengan anak haiwan ternakan mengikut pasangan yang sesuai. 3. Memadankan bilangan haiwan peliharaan dengan simbol nombor 1 – 10 dengan betul.
Kemahiran berfikir (KB): Menjana idea, membanding beza 1
Penerapan nilai
: Bekerjasama, berfikir secara pantas, mengikut giliran, berhati-hati, cermat, bertolak ansur
Bahan bantu belajar (BBB) : Kad gambar, kertas mahjong, graf. Penggabungjalinan komponen: Perkembangan Sosioemosi, Perkembangan Fizikal CATATAN
LANGKAH /
ISI PELAJARAN
MASA Set Induksi (3 Minit)
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
(BBM, Kesepaduan, KB, Nilai, dll)
Contoh soalan :G: Cuba kamu bilang nombor
•
satu hingga sepuluh? M: Satu, dua, tiga, empat dan
Murid
berkumpul
dan
duduk
di
ruang
perbualan pagi menghadap guru. •
seterusnya.
Murid diminta membilang nombor satu hingga sepuluh dan mengajukan beberapa soalan.
G: Bagus. Siapa yang memelihara haiwan di rumah? M: Saya. G: Haiwan apa yang kamu pelihara itu? M1: Kucing. M2: Ayam. Penyampaian Aktiviti 1 :(25 Minit)
Padanan 1 dengan 1 •
Memadan objek mengikut bilangan pasangan yang
Langkah :-
Kesepaduan: P.
•
Murid berada dalam kumpulan masing-masing
•
Guru mengedarkan kad gambar kepada setiap kumpulan.
Sosioemosi
BBM: Kad gambar, kertas mahjong,
cukup 2
•
Murid diminta memadankan gambar yang gam. bersesuaian seperti ibu itik dengan anak itik dengan menampalnya di atas kertas mahjong Nilai: Cermat, yang disediakan. bertolak ansur,
• Aktiviti 2: Pengelasan dan Konsep
mula
memadan
gambar
yang kerjasama
mempunyai pasangan yang betul. Langkah 1:•
Nombor •
Murid
Guru menunjukkan gambar-gambar haiwan BBM: Kad gambar peliharaan dan murid menyebut nama haiwan tersebut.
Mengelaskan objek mengikut bentuk
Langkah 2:•
Guru menunjukkan gambar haiwan peliharaan Fizikal, P. dan mengajukan soalan.
•
G: Apakah nama haiwan ini?
KB: banding beza
Guru menunjukkan graf kosong kepada murid BBM: Kad gambar, dan meminta murid memegang gambar ayam kertas mahjong, dan menampalnya di graf ruangan ayam.
•
Sosioemosi
Guru mengedarkan gambar kepada semua murid.
•
Kesepaduan: P.
gam.
Ulang aktiviti di atas kepada haiwan lain seperti itik, burung, arnab dan ikan.
Nilai: Sabar, ikut giliran.
3
M: Ayam G: Ini pula?
M: Itik Langkah 3:•
Murid diminta membanding dan membezakan Kesepaduan: haiwan peliharaan yang paling banyak dan P.Fizikal paling sedikit.
•
Murid diminta mengira jumlah ayam, itik, KB: banding beza burung, arnab dan ikan.
•
Murid diminta menulis simbol nombor dalam petak graf.
4
Nilai: mengikut giliran
A
Itik
yam 8
6
B
A
uru
rna
ng 5
b 4
Ikan
2
Soalan: G: Haiwan apa yang paling
Langkah 4:•
mengajukan
beberapa
soalan
berdasarkan graf haiwan peliharaan.
banyak? M: Ayam
Guru
•
Murid menjawab soalan guru.
•
Guru membuat rumusan dengan bertanya
G: Kenapa ayam? M: Sebab ayam ada 8. G: Haiwan apa yang paling sedikit? M: Ikan. G: Kenapa ikan? Penutup
M: Sebab ikan ada 2 sahaja. Contoh soalan :-
(2 Minit)
G: Adakah kamu sudah boleh
soalan dan meminta murid menyebut semula nama haiwan peliharaan yang dipelajari.
mengira nombor satu hingga sepuluh?
•
Guru dan murid membuat rumusan tentang 5
KB: menjana idea
M: Sudah.
aktiviti yang dilakukan.
G: Apakah haiwan-haiwan peliharaan yang kita pelajari? M1: Ayam M2: Itik M3: Arnab
6