PROIECT DIDACTIC
DATA: 27.02.2018 CLASA: Pregătitoare PROPUNĂTOR: CÎTU RODICA ARIA CURRICULARĂ: ARTE SI TEHNOLOGII DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice UNITATEA DE INVĂȚARE: VESTITORII PRIMĂVERII SUBIECTUL: MĂRŢISOARE TEHNICI COMBINATE: Decupare, colorare, pictare TIPUL LECȚIEI: consolidare de priceperi și deprinderi FORMA DE REALIZARE: activitate integrată DISCIPLINE INTEGRATE: AVAP, CLR, MM, DP OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – Să folosească un limbaj specific adecvat, asociind culorile cu starea emoțională; O2 – Să recunoască culorile în cercul cromatic, clasificările şi semnificaţiile lor; O3 – Să decupeze cu atenție pe contur; O4 – Să realizeze o lucrare originală folosind diverse tehnici de lucru (pictură, desen, decupaj); O5 – Să se autoevalueze şi să co-evalueze lucrările realizate, cu ajutorul criteriilor de evaluare. STRATEGII DIDACTICE: A) METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstrația, analiza, exercițiul;
B) MATERIAL DIDACTIC: -acuarele, pahare, creioane colorate, model, lipici, foarfecă, CD-muzică
FORME DE ORGANIZARE:
-
frontal individual
Resurse umane: 5 elevi BIBLIOGRAFIE: Aurel Dascălu, (1998), Educaţie plastică în ciclul primar, Editura Aramis, Bucureşti Lucian Stan, Ileana Stan,(2004), Educaţie plastică, ghid metodic I-IV ETAPELE LECŢIEI
CONŢINUTUL
Moment organizatoric
Creez condiţii optime pentru buna desfăşurare a orei, pregătesc materialele necesare. Elevii se pregătesc cu cele necesare. Voi începe lecția print-o discuție despre anotimpul primăvara: „În ce anotimp suntem acum?” „Ce anotimp urmează?” „Spuneți câteva caracteristici ale anotimpului primăvara! Ce cântece despre primăvară am învățat?” La alegerea elevilor se va cânta unul dintre aceste cântecele. -În continuare voi cere să se precizeze sărbătorile anotimpului primăvara: Mărțișorul, 8 Martie, Paștele. „
Captarea atenţiei
Metode şi procedee conversaţi a
Elevii enumeră culorile și materialele pe care le au la dispoziție
Forme de organizare frontal
frontal conversaţi a
PLANSE CU IMAGINI DESPRE PRIMAV ARA
conversaţi a
Coli A4 Acuarele Pensule Foarfeci nuci
Ce se întâmplă de Mărțișor?” -Ajungându-se la mărțișoare voi citi elevilor, Legendele Mărțișorului (ANEXA 1) Discuţii pregătitoare despre culori calde/reci, materiale necesare în ora de educaţie plastică. Reactualizarea cunoştinţelor
Material didactic
EVALUARE capacitatea de concentrare a atenţiei Capacitatea de recepținare a unui mesaj oral
evaluare orală frontal
Anunţarea temei
Explicarea demonstrarea tehnicii de lucru
Astăzi la ora de (abilități practice), vom confecționa mărțișoare cu ajutorul unui carton colorat, ,nuci, lipici, șnur, diverse bile și mărgele pe care trebuie să le asamblăm sub diferite forme, realizând modele de mărțișoare.” Prezint elevilor lucrarea model şi o analizăm. Enumeră materialele şi instrumentele de lucru, explicându-se rolul lor în realizarea lucrării. Explic și demonstrez etapele de lucru: - decuparea măștii - pictarea ei cu culori calde/reci sau nuanţe ale acestora -realizarea accentelor cu ajutorul sclipiciului Unul sau doi elevi vor repeta etapele de lucru.
conversaţi a
observaţia conversaţi a explicaţia demonstra ţa
frontal
instrument e de lucru
capacitatea de înţelegere a obiect.
frontal
frontal
capacitatea de identificare a etapelor de lucru
Executarea lucrării
a)Prezentarea şi intuirea materialului -Le voi prezentă elevilor diverse mărțișoare: un panou cu mărțișoare cumpărate, modele de mărțișoare confecționate de alți elevi. - Se vor adresa întrebări: Ce materialele se folosesc pentru confecționarea mărțișoarelor? Ce reprezintă fiecare mărțișor?
activita te practică Exercițiul
Coli A4 acuarele Creioane colorate pahar cu apă foarfece lipici
individual
capacitatea de a lucra individual respectând etapele de lucru observare sistematică
Observația b)Explicaţia şi demonstraţia modului de lucru -Le voi explica modul de lucru în timp ce le și demonstrez acolo unde este cazul: pe un colț al cartonașului colorat se pune lipici , pe acesta se așează jumatatea de nuca și se presează ușor cu degetele pentru a se lipi, în nuca se pune lipici incolor (silipici/ lipici cu silicon) după care se va lipi o mărgea colorată. c)Executarea lucrării de către elevi După explicarea și demonstrarea modului de lucru, se începe executarea lucrării de către elevi. -În timp ce elevii lucrează le voi aminti şi le voi arăta cum se procedează, acolo unde este cazul; Voi supraveghea si voi urmări activitatea lor trecând printre bănci având în vedere următoarele: -măsura în care au înţeles şi şi-au însuşit îndrumările primite; -dacã mânuiesc corect instrumentele de lucru; -acolo unde e cazul voi acorda sprijinul necesar explicând sau arând din nou. Analiza aprecierea lucrărilor
Fiecare elev va expune lucrarea realizată în faţa clasei, într-o expoziţie. Se va face autoevaluarea şi co-evaluarea în funcţie de criteriile stabilite şi apoi evaluarea învăţătoarei. -Voi aprecia în mod deosebit lucrările originale, pe cele realizate corect dar și celelalte pentru efortul depus de elevi
Conversați a Explicația Analiza
individual miniexpoziţ Panouri e cu lucrările copiilor; autoevaluare a şi coevaluarea,
evaluare reciprocă
Feed-back-ul
Încheierea activităţii
Anexa 1
Ce aţi lucrat astăzi la ora de abilitati practice? Cum v-aţi simţit într-un singur cuvânt pe parcursul activităţii?
conversaţia
*Elevii vor primi o recompensă.
Legenda Martisorului
capacitatea de a reda propriile trăiri printr – un singur cuvânt.
el. Natura a reinviat, oamenii au inceput sa zambeasca din nou, doar flacaul nu a mai apucat sa vada primavara venind. Sangele cald din ranile sale cadea pe zapada. In timp ce zapada se topea, flori albe, numite ghiocei, mesageri ai primaverii, rasareau din pamantul destelenit. Cand ultimul strop de sange al tanarului s-a scurs pe zapada imaculata, a murit fericit ca viata sa a servit unui scop atat de nobil. De atunci oamenii obisnuiesc sa impleteasca doi ciucuri: unul alb si altul rosu. La inceputul lunii martie, barbatii ofera aceasta amuleta, numita martisor, fetelor pe care le iubesc. Culoarea rosie reprezinta dragostea pentru tot ceea ce e frumos si ramane simbolul sangelui bravului tanar. Albul simbolizeaza puritatea, sanatatea si ghiocelul, prima floare care apare primavara. Semnificati literara a martisorului este: micul martie. Un martie mai mic pe care sa-l purtam la piepturile noastre pentru ca iarna sa fie uitata si noul an sa inceapa.
A fost odata ca niciodata, o vreme in care Soarele intruchipat intr-un barbat chipes obisnuia sa coboare pe pamant pentru a dansa hora in sate. Stiind care este noua pasiune a Soarelui, un dragon l-a urmarit si intr-una dintre aceste incursiuni pe pamant, l-a rapit si l-a aruncat intr-un beci, in castelul sau. Pasarile au incetat sa cante iar copiii nu mai puteau sa rada, dar nimeni nu indraznea sa-l infrunte pe dragon. Intr-una dintre zile, un tanar curajos a decis sa coboare in beci si sa salveze Soarele. Majoritatea oamenilor l-au insotit, dandu-i tanarului din puterea lor, pentru a reusi sa invinga puternicul dragon. Calatoria sa a durat trei anotimpuri: vara, toamna si iarna. La sfarsitul ultimului, tanarul a reusit sa gaseasca castelul dragonului, unde era intemnitat Soarele. Si a inceput lupta, care a durat zile pana cand dragonul a fost infrant. Fara puteri si ranit, tanarul a eliberat Soarele, reusind sa faca fericiti pe toti cei care-si pusesera ultimele sperante in mieii zburda pe campii haideti sa-i vedem copii!! Vine vine primavara vine, vine primavara Înfloresc grădinile infloreste toata tara, Infloresc gradinile floricele pe campii Ceru-i ca oglinda hai sa le-adunam copii. Prin livezi albinele creste, creste iarba verde Si-au pornit colinda ciocarlia-n nori se pierde Canta ciocarliile Imn de veselie Fluturii cu miile
Joaca pe campie Joaca fete si baieti Hora-n batatura Ah , de ce n-am zece vieti Sa te cant, natura? Ah , de ce n-am zece vietï Sa te cant, natura?