Avap-de-scos (2).docx

  • Uploaded by: Valentina Gabriela
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Avap-de-scos (2).docx as PDF for free.

More details

  • Words: 669
  • Pages: 7
PROIECT DIDACTIC Data:05. XI. 2018 Clasa: a III-a Învățător : Voinea Gabriela Aria curriculară: Arte și tehnologii Disciplina: Arte vizuale și abilități practice Unitatea tematică: “Culori calde„ Discipline integrate: CLR, MM, MEM Subiectul: Fantezie de toamnă (stropire, pensulație tehnica pictării cu burețel) Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi

COMPETENȚE SPECIFICE Arte vizuale și abilități practice 2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate 2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice

Muzică și mișcare 1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferenţe

COMPETENȚE DERIVATE Arte vizuale și abilități practice CD1-Identificarea elementelor componente a lucrării model; CD2- Realizarea lucrării propuse pe baza modelului şi etapelor; CD3-Analizarea propriei lucrări în comparație cu alte lucrări, ale celorlalți elevi; CD4- Respectarea normelor de tehnica securităţii muncii în timpul lucrului.

Muzică și mișcare CD1 –Audierea si interpretarea unor cantece de toamnă

Resurse: - temporale – 50 min.

STRATEGII DIDACTICE ۞Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, munca independentă, demonstrația , mozaicul . Materiale şi mijloace didactice: planșa model ,acuarele, pensule, pahar,burețel, gutuie, măr,dovleac ۞Moduri de organizare: frontal, individual .

BIBLIOGRAFIE:   

***Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S., 2012; ***Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici “ – 2012; Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura Ars Libri, 2014

Strategii Nr. crt.

Evenimentele

Competențe

lecţiei

derivate

1.

Moment organizatoric 1 min.

2.

Captarea și orientarea atenției 2 min.

Desfășurarea lecției

Metode şi procedee

Mijloace de învățământ

Se asigură un climat educațional favorabil. CLR CD1

Moduri de organizare

Evaluare

Frontal

Conversația Se prezintă elevilor un coș cu fructe și legume de toamnă: gutuie,dovleac,

Coș Gutie Măr Dovleac

Frontal

măr roșu. Se va purta o discuție pe baza fructelor din coș (fructe de toamnă) și a culorii acestora (culori calde). 3.

Anunțarea temei și a obiectivelor 5 min.

4.

CLR CD1

Se precizează titlul lecției “Fantezie de toamnă” . Explicația Se precizează ce anume trebuie să realizeze elevii pe parcursul și la Conversația sfârșitul orei . Li se spune elevilor ca trebuie să rezlizeze lucrări foarte frumoase, corecte și îngrijite.

Frontal

CLR Dirijarea învățarii 25 min.

Se prezintă elevilor planşele model,

CD1 CD2

realizate de către cadrul didactic, ce vor

AVAP

rămâne în câmpul vizual al elevilor pe

Conversația

Frontal Planșe model

Observarea

CD1

toată durata activităţii. (Anexa 1 ,2) Se intuiesc materialele de lucru(coală A4, acuarele, pensulă, pahar, burețel)

AVAP CD2 CD3 CD4 CD6

Se explică procesul tehnologic al realizării lucrării și se demonstrează operatiile de efectuat. 1. Se realizează tulpina/tulpinile copacilor cu pensula. 2. Se pictează cu ajutorul

MM CD1

burețelului un covor de frunze la baza copacilor, utilizând doar culori calde. 3. Se pictează cu ajutorul burețelului coroana unuia dintre copaci, folofind la alegere o culoare calda 4. Se realizează prin stropire coroanele celorlalti copaci. Învățătorul face observații asupra modului de folosire a instrumentelor de lucru și a poziției corpului. Se prezintă regulile ce trebuie respectate în realizarea lucrării:  respectarea etapelor de lucru  gradul de finalizare al lucrării

Explicația

Individual

Observația

Coală A4

Conversația

Acuarele

Explicația

Pensule

Demonstrația

Pahar Burețel

sistematică

Observarea sistematică

 aspectul estetic /originalitatea Se fac exerciții de încalzire a muschilor mici ai mâinilor.

5.

Prezentarea și discutarea creațiilor 7 min.

AVAP CD5

Se va lucra sub îndrumarea permanentă a învăţătoarei. Pe tot parcursul activității se vor audia cantecele de toamnă. Se face aprecierea și autoaprecierea lucrărilor , ținând cont de :  respectarea etapelor de lucru  gradul de finalizare al lucrării  aspectul estetic /originalitatea

Conversația Explicația

Metoda Se expun materialele. Prin metoda diamantului, pornind de diamantului/c vintetului la subiectul activității, toamna, elevii își vor exprima sentimentele în legătură cu lecția desfășurată.

Frontal Lucrările obținute

Individual

Aprecieri verbale

Expunerea 6.

Încheierea lecției 5 min.

Se formulează concluzii și aprecieri Conversația generale și individuale cu privire la modul în care au lucrat, la ordinea și disciplina din timpul orei .

Frontal Individual

Aprecieri globale

More Documents from "Valentina Gabriela"

Fise Ed Civica.docx
December 2019 8
Avap-de-scos (2).docx
December 2019 10
October 2019 59