CE∆MS ∙ CE Services
03‐09
CE∆MS
No. 1 for Quality Investments
CE Services (Rīga‐Cīrihe) ir neatkarīgs korporatīvās izcilības analīzes un pētniecības centrs, veiksmīgi strādājošs akciju investīciju jomā. Kompānija specializējas sekojošos akciju tirgos: ASV, Rietumeiropa, Japāna, Šveice, kā arī Austrumeiropa. Zināšanas un pieredze, iegūtas analizējot akciju tirgus, tiek izmantotas CE Asset Management (Cīrihe) vajadzībām, pieņemot investīciju lēmumus. Uzņēmums ir izstrādājis korporatīvas kvalitātes indeksu (CE Corporate Quality Index®), kurš demonstrē veiksmīgus rezultātus kopš 1998. gada. Mūsu pieredze, kā arī pētījumi, tiek apkopoti ikmēneša publikācijā klientiem The Competitive Edge Perspective®.
CE∆MS ∙ CE Services
Pasaules akciju tirgus apskats par 2009. gada februāri
© 2009 CEAMS (CE Services SIA) Adrese: P.Brieža 15, Rīga, LV‐1010, Latvija. Tel: +371 67 808 974, +371 67 808 975, www.ceams.ch
2
CE∆MS ∙ CE Services Lejupslīdes turpināšanās Pasaules nozīmīgākie akciju indeksi turpināja janvāra lejupslīdi un februārī bija vēl zemāki nekā iepriekšējās krīzes laikā 2002. gadā. ASV akciju indekss DJIA februārī zaudēja 11.7% no savas vērtības, sasniedzot 1997. gadu līmeņus. S&P 500 samazinājās par 10.6%, sasniedzot 1996. gadu līmeņus. Kaut gan februārī Japānas akciju indekss Nikkei 225 zaudēja vismazāk attīstīto valstu akciju indeksu starpā (‐5.3%), 24. februārī tas sasniedza līmeņus, kuri tika fiksēti pirms 26 gadiem. Biržas Dinamika 2009. g. Valsts indekss februārī Stoxx 600 Eiropa ‐9.6% FTSE 100 Lielbritānija ‐7.7% CAC 40 Francija ‐9.1% DAX 30 Vācija ‐11.4% S&P 500 ASV ‐10.6% Dow Jones 30 ASV ‐11.7% Hang Seng Honkonga ‐1.3% Nikkei 225 Japāna ‐5.3% Avots: Bloomberg
Par vienu no akciju tirgus krituma iemesliem kļuva makroekonomiska statistika, kura caurmērā nevarēja ieprecināt investorus. Tā, jauno darba meklētāju skaits ASV palielinājās par 35 tūkst. cilvēku līdz 627 tūkst. cilvēku un sasniedza 1982. gada oktobra līmeni. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu ASV IKP 2008. gada pēdējā ceturksnī, samazinājās par 6.2%, kamēr analītiķi prognozēja 5.4% samazinājumu. Japānas IKP 2008. gada 4. ceturksnī samazinājās par 3.3% salīdzinot ar 3. ceturksnī (‐ 12.7% gada izteiksmē), kas ir stiprākais kritums kopš 1974. gada. Šajā periodā arī Eiropā bija fiksēts straujš IKP kritums: ‐1.5% salīdzinot ar 3. ceturksni – straujākais kritums kopš 1995. gada, kad šo rādītāju sāka aprēķināt. Valsts atbalsts Tajā paša laikā valdības visā pasaulē centās palīdzēt reālās ekonomikas sektoram, lai nepieļautu turpmāko ekonomikas sagraušanos. Francijas valdība paziņoja par nolūku izsniegt 6 mljrd. EUR autoražotāju Renault un Peugeot Citroen atbalstam, kuri, savukārt, uzņēmas neslēgt savas rūpnīcas Francijā. ASV kompānija General Motors, kuras akcijas cena nokrita par 25.3% februārī, vērsās pie valdības pēc papildu finansējuma 16.6 mljrd. USD apmērā. Uzņēmums iesniedza valsts regulatoriem restrukturizācijas plānu, atbilstoši kuram tiks atlaisti 47 tūkst. cilvēku un tiks slēgtas 5 rūpnīcas ASV teritorijā līdz 2009. gada beigām.
Vācijas valdība pieņēma likumu, kas ļauj veikt daļēju no krīzes cietušo banku nacionalizāciju. Tādi soļi bija sperti, lai glābtu no maksātnespējas banku Hypo Real Estate. Japānas centrālā banka paziņoja, ka tā veiks augsta riska aktīvu izpirkšanu no bankām līdz 2010. gada aprīlim. Pievilcīgas dividendes Neskatoties uz šiem pasākumiem no daudzu valdību puses, patērētāju noskaņojums ir diezgan drūms, kas sekmē tēriņu un pārdošanas apjomu krasu samazinājumu. Tas, savukārt, veicina uzņēmumu ieņēmumu un peļņas samazināšanos. Turklāt daudzas kompānijas pašlaik mēdz norakstīt aktīvus, kuru vērtība ir stipri kritusies. Tas rada spiedienu uz dividendēm, kuri varētu būt samazinātas vai netiks izmaksātas vispār. Ir vērts atzīmēt, ka tieši dividendes deva investoriem ienesīguma ziņā vairāk nekā kapitāla pieaugums, ko noskaidroja London Business School pētnieki. Kopš 1900. gada britu uzņēmumu vidējais akciju ienesīgums gadā bija 5.1%, tomēr investori ieguva tikai 0.4% no akciju cenas pieauguma, pārējais tika iegūts pateicoties reinvestētām dividendēm. Februāra beigās Eiropā dividenžu ienesīguma rādītājs (dividendes/akcijas cena) bija augstā 6.1% līmenī (pērn – 3.1%), kamēr ASV tas bija 4.0% līmenī (pērn – 2.0%), kas tika sasniegts galvenokārt uz akciju cenu samazinājuma rēķina, jo aprēķinos tiek iekļauti iepriekšēja gada dividenžu maksājumi. Visdrīzāk šis rādītājs kritīsies, bet tas vienalga spēs nodrošināt investorus ar ienākumiem arī krīzes laikā. Šajā gadījumā ir vērts pievērst uzmanību nozarēm, kuru pārstāvji tradicionāli maksa augstas dividendes: komunālu pakalpojumu sniedzēji, telekomunikācijas uzņēmumi. Zaudētāju tops Februārī zaudētāju topā galvenokārt bija finanšu uzņēmumi: Mizuho Financial Group Inc (‐20.0%), Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA (‐21.0%), Allianz SE (‐18.9%), Wells Fargo & Co (‐36.0%). Akciju kritumiem bija daudzi iemesli, starp kuriem arī baumas par ASV banku nacionalizāciju. Šveices apdrošināšanas kompānija Swiss Reinsurance (‐ 53.0%) iepriekšēja gada milzīgo zaudējumu dēļ (864 milj. CHF) bija spiesta piesaistīt 3 mljrd. CHF no Berkshire Hathaway kompānijas, kas pieder Vorenam Bafetam. Šveices bankai UBS (‐24.5%) nācās samaksāt ASV 780 milj. USD un atklāt informāciju par visiem klientiem, kuri ir ASV pilsoni, kas tika izdarīts, tāpēc kā UBS palīdzēja saviem klientiem izvairīties no nodokļu maksāšanas.
© 2009 CEAMS (CE Services SIA) Atbildības ierobežojums: Šīs raksts ir uzņēmuma SIA CE Services izstrādāta analītiskā atskaite (turpmāk tekstā „atskaite”). Rakstā ir izmantota informācija, kura tiek klasificēta kā vispārīgā un to nedrīkst uzskatīt par investēšanas rekomendāciju vai mudinājumu veikt investēšanas darbību ar jebkura veida vērtspapīriem vai atvasinātiem finanšu instrumentiem. Pirms investēšanas investoriem pašiem jāveic analīzi par atskaitē minētiem uzņēmumiem, to vērstpapīriem un vērtspapīru atvasinātiem instrumentiem, ņemot vērā to, ka vēsturiskais ienesīgums negarantē nākotnes ienesīgumu. Atskaitē minētie secinājumi un loģiskie slēdzieni ir balstīti uz informācijas no avotiem, kurus SIA CE Services uzskata par uzticamiem. Tomēr nav nekādu garantiju, ka rakstā izklāsta informācija ir pilnīgā un ticama.
3
CE∆MS ∙ CE Services Strauju akciju vērtību kritumu februārī piedzīvoja arī naftas ieguves uzņēmumi: BP (‐9.4%), ENI (‐ 4.7%), ExxonMobil (‐11.2%), ConocoPhilips (‐ 21.4%), Chevron (‐13.9%). Šim faktam ir divi skaidrojumi, no kuriem viens ir naftas cenu lejupslīde turpināšanās un otrs – paziņojumi par zaudējumiem 2008. gada 4. ceturksnī zemo naftas cenu dēļ. Gandrīz visi naftas ieguves uzņēmumi bija spiesti norakstīt krājumus, kuru vērtība strauji kritās samazinoties naftas cenai: britu uzņēmumi Royal Dutch Shell un BP norakstīja krājumus par 6.4 mljrd. USD un 2.6 mljrd. USD attiecīgi, ASV uzņēmums ConocoPhilips norakstīja aktīvus par 34 mljrd. USD. Vēl viens sektors, kas februārī nokļuva uzmanības centrā bija farmācija, kura pārstāvji cieta iespaidīgus zaudējumus mēneša laikā: Roche Holding (‐18.6%), Eli Lilly (‐20.2%), Pfizer (‐15.6%), Novartis (‐11.2%). Kļūst arvien skaidrāks, ka tuvākā nākotnē farmaceitiskie uzņēmumi varētu pārtraukt būt par patvērumu investoriem krīzes laikā. Uzņēmumi izjūt spiedienu no valdību puses, kuras jau nevēlas maksāt tik daudz par medikamentiem, par kuriem maksu iedzīvotājiem atlīdzina valsts. Šveices uzņēmuma Novartis izpilddirektors teica, ka globāla krīze un Eiropas valsts politika novedīs pie farmācijas produkcijas cenu samazināšanas. ASV prezidenta administrācija paziņoja, ka farmācijas sektorā veicinās konkurenci ar generiku (zāles, kas nav aizsargātas ar patentu) palīdzību un sekmēs arī medikamentu importu, lai cenas uz pašmāju zālēm tiktu samazinātas. Pēc aptuveniem aprēķiniem, medikamentu cenas var samazināties par 40% un tādējādi tiks ietaupīti līdz 30 mljrd. USD. Bilance – pamats visam Īstermiņā lejupslīde akciju tirgū varētu turpināties, taču daudzi investori sāk sajust, ka tirgus minimumi ir visai tuvu un drīz varētu sākt pirkt uzņēmumu akcijas. Pieturoties pie fundamentālas analīzes akciju izvēles procesa, investori turpina pievērst uzmanību kompāniju bilances rādītājiem un finanšu stabilitātei vispār, jo pašlaik daudzi uzņēmumi ir uz bankrota sliekšņa un daļa no tiem nevarēs pārdzīvot globālo finanšu krīzi. Piemēram, reitingu aģentūra Standard and Poor’s prognozē, ka šogad bankrotēs ap 200 uzņēmumu, kuru reitings ir BB un zemāk. CE Services komanda
© 2009 CEAMS (CE Services SIA) Atbildības ierobežojums: Šīs raksts ir uzņēmuma SIA CE Services izstrādāta analītiskā atskaite (turpmāk tekstā „atskaite”). Rakstā ir izmantota informācija, kura tiek klasificēta kā vispārīgā un to nedrīkst uzskatīt par investēšanas rekomendāciju vai mudinājumu veikt investēšanas darbību ar jebkura veida vērtspapīriem vai atvasinātiem finanšu instrumentiem. Pirms investēšanas investoriem pašiem jāveic analīzi par atskaitē minētiem uzņēmumiem, to vērstpapīriem un vērtspapīru atvasinātiem instrumentiem, ņemot vērā to, ka vēsturiskais ienesīgums negarantē nākotnes ienesīgumu. Atskaitē minētie secinājumi un loģiskie slēdzieni ir balstīti uz informācijas no avotiem, kurus SIA CE Services uzskata par uzticamiem. Tomēr nav nekādu garantiju, ka rakstā izklāsta informācija ir pilnīgā un ticama.