Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Tarikh/Hari
: 27 September 2018 / Khamis
Tahun
: 4 Bestari
Bilangan Murid : 36 orang : 12.15 – 1.15 pagi
Masa
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema
: Ekonomi berwawasan
Tajuk
: Pengusaha Berwawasan
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu
1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang
perkara semula dengan tepat menggunakan
dilihat dan yang ditonton dengan tepat,
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat yang mengandungi wacana.
HASIL PEMBELAJARAN Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i.
Berbincang tentang maklumat dalam gambar.
ii.
Menceritakan gambar berpandukan frasa yang diperoleh.
Sistem Bahasa
Sebutan dan ejaan
Kosa kata : perniagaan, sambutan, beruniform dan kursus
Pengisian Kurikulum / Elemen Merentas Kurikulum
Ilmu
: Keusahawanan, kreativiti dan inovasi
Nilai
: Bekerjasama, tolong-menolong, toleransi, berdikari, kerajinan,
Kreatviti : Imaginasi dan visualisasi
Strategi
KP
KKT : Pembelajaran koperatif
KB
BCB : Mengumpul maklumat, bacaan intensif
: Verbal linguistik, intrapersonal, interpersonal, visual, kinestetik
: Menjana idea, penyoalan
Bahan Bantu Mengajar Jenis
Bilangan
1.
Gambar
5
2.
Buku teks
1
3.
Wang kertas RM20
1
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat dan menyimpan wang kertas RM20
Langkah/
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Masa Sehelai duit RM20 Soalan:
1) Guru menunjukkan sehelai duit RM20.
1. Apakah nilai Set Induksi (5 minit)
yang ada pada duit tersebut?
- wang kertas RM20 2) Guru bersoal jawab dengan murid tentang duit tersebut.
duit tersebut?
TKP
2. Apakah yang boleh dibeli dengan
BBM
3) Guru mengaitkan jawapan murid
linguistik
dengan isi pelajaran hari ini.
3. Berapa lamakah
KB
diperlukan untuk menghabiskan duit
kamu?
Buku teks
(15 minit)
halaman 147
Kemahiran berfikir
tersebut bagi
Langkah 1
Verbal
Menjana idea kontekstual
1) Guru memberi penerangan mengenai bagaimana mencari dan mendapatkan
BBM
Gambar
isi daripada gambar yang ditonton. Kaedah - isi
2) Murid diarahkaan mebuka buku teks di halaman 147.
- huraian
3) Guru memberikan contoh atau teknik
- contoh
yang betul untuk mendapatkan isi menggunakan gambar
BCB
Bacaan Intensif
Mengumpul maklumat
4) Guru mencatatkan maklumat yang dinyatakan menggunakan peta i-Think
TKP
Verbal
di papan tulis.
linguistik
Aktiviti Membina Karangan
1)
Murid diminta untuk mencari dan mendapatkan isi berdasarkan gambar
- 5 jenis gambar mengikut kronologi
2)
Murid juga dikehendaki membina sebuah karangan pendek berdasarkan
(20 minit)
isi yang diperoleh melalui kronologi gambar yang betul. 3)
Gambar
maklumat daripada guru.
1)
pendek yang dibina mengikut Aktiviti bercerita
Verbal linguistik
Interpersonal
Nilai
Berdikari
Murid dipilih secara rawak menceritakan mengenai karangan
Langkah 3
KP
Murid dibenarkan untuk bertanya bagaimana untuk mendapatkan
- berdasarkan gambar
yang dilihat.
Langkah 2
(15 minit)
BBM
KP
Verbal
kronologi cerita yang betul. 2)
Guru bersama-sama murid memeriksa
melalui penulisan
dan berbincang tentang cerita
karangan
tersebut. 3)
linguistik KKT
Pembelajaran
Semua murid dikehendaki menghantar
koperatif
karangan pendek tersebut kepada guru selepas sesi perbincangan.
Nilai
Kognitif -
1) Guru bersoal jawab dengan murid
Rumusan isi
menenai isi pelajaran pada hari
Penutup
pelajaran dan
tersebut.
(5 minit)
nilai-nilai murni.
2) Guru memberi tepukan dan pujian kepada murid atas kerjasama yang
Sosial -
Pujian atas hasil kerja murid
Berani
KB Merumus
Nilai
Kerajinan
diberikan. 3) Guru memberikan token kepada murid yang mempunyai prestasi baik dalam
TKP
kelas pada hari ini. 4) Guru membuat rumusan isi pelajaran.
Verbal linguistik
Interpersonal