This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA

Download & View Un Meci De Handball as PDF for free.

More details

• Words: 865
  • Pages: 2
Un meci de handball 1.Din perspectiva a doi comentatori Florin: - Buna ziua doamnelor si domnilor. In aceasta seara ne-am adunat cu totii aici pentru a urmari cu sufletul la gura finala Campionatului de handball al liceelor din Pitesti. Echipa Colegiului I. C. Bratianu va infrunta echipa Colegiului Economic ,,Maria Teiuleanu”. Andrei: - Va spun si eu buna seara si bine ati venit la ultima si stransa competitie pentru cupa de handball al liceelor din orasul Pitesti. Florin,se pare ca aceasta competitie e pe punctul de a incepe! Florin: - Da,in numai 2 minute vor intra pe teren cele doua echipe. Majoretele deja au deschis atmosfera finalei si meciul e gata sa inceapa. (dupa 10 minute) Andrei: - Competitia e mai aprinsa decat as fi crezut! Florin: - Numarul 3 inainteaza rapid spre poarta,dribleaza siii……goooooollll! Andrei: - Goooooll!E al 6-lea gol al echipei liceului I.C.Bratianu. Florin: - E incredibil, Andrei!se pare ca lupta va fi mai stransa decat ne asteptam! Andrei: - Am rama sfara glas,Florin!aceasta echipa e invincibila. Sa vedem daca si acum,in finala Campionatultui de handball, va ramane la fel. (dupa 45 de minute) Florin: - Suspansul aproape ca ne-a aprins inimile, dragi telespectatori!Intram in ultimele 10 minute ale acestui meci palpitant si scorul e strans: 30-30. Egalitate, dar avantajul apartine celor de la Colegiul Economic, deoarece cel mai bun jucator de la echipa adversa tocmai a fost eliminat. Ce crezi,Andrei, a fost corecta eliminarea? Din punctul meu de vedere a fost o eliminare putin fortata. Andrei: - Asa e,Florin,eu aproape am ramas socat in momentul in care arbitrul a dictat eliminarea. Intentia trebuia sa fie sa pastreze numarul egal de juctori,mai ales in conditia in care e Finala Cupei, iar jucatorul eliminat nu o merita pe deplin. Florin: - Doamnelor si domnilor se pare ca terenul se va aprinde! Cei din echipa Bratianu inainteaza furiosi spre poarta adversa…se pare ca nimic nu-i poate opri…inca putin si… gooooolll! Andrei: - Aproape nu-mi vine sa cred! Cu un jucator in minus si preiau controlul asupra scorului! Dragi telespectatori, mai sunt numai 2 minute din acest meci si lupta pare mai stransa ca pana acum! Oare se va mai schimba scorul? Florin: - Inca un minut…secundele trec si parca apasa greu pe umerii celor ce au pierdut avantajul. Mai au sanse,dar se pare ca inca o data le irosesc…se indreapta spre poarta adversa si…ratareee! Incredibil,mai sunt 10 secunde…5,4,3,2,1 si meciul a luat sfarsit in acest moment! Echipa castigatoare este echipa Colegiului I.C.Bratianu, care a luptat eroic pentru titlul de campioana a competitiei de handball din acest an! Andrei: - Au castigat un titlu meritat,Florin! Ne bucuram pentru ei si ii felicitam pentru efortul, sacrificiul si pasiunea depuse! Iar voua, dragi telespectatori va multumim ca ati

fost alaturi de noi, Stan Andrei si Anghel Florin, la finala Campionatului de handball al liceelor din Pitesti! Va dorim o seara frumoasa in continuare! La revedere! Florin: - La revedere!

2.Din punct de vedere a doi elevi Gabi: - Ce bine,in sfarsit a venit si finala Campionatului de handball! Vlad: - Abia astept sa vad cine o sa castige! Gabi: - Si eu! Dar defapt cum sa ne mai intrebam? E evident ca o sa castige echipa liceului nostru,Economic! Vlad: - Da,da,ai dreptate,nu incape indoiala ca ei o sa castige! Gabi: - Gata,taci,ca incepe meciul,sa fim atenti la golul din primul minut pe care o sa-l dea Economic-ul. Vlad: - Asa e, gata, hai sa fim atenti! Auzi,in week-end ce faci? Gabi: - Ti-am spus sa taci,vorbim dupa meci! Vlad: - Bine,bine! (dupa 10 minute) Gabi: - Da daca tot veni vorba,cred k in week-end merg la un party. Tu ce faci? Vlad: - Acum ai chef de vorba? Parca te interesa meciul! Hai sa-l urmarim, ca uite, deja cei de la Bratianu au dat 3 goluri. Gabi: - Aoleu, cand le-au dat, ca nici nu am fost atent? Vlad: - Au dat din al 2-lea minut si pana acum! Gabi: - Haideti baieti, nu ne faceti de ras! (dupa 45 de minute) Gabi: - Ti-am spus,ti-am spus…e mai mult ca sigur ca echipa liceului nostru va castiga!de aia ii prefer! Vlad: - Dar e scorul egal, Gabi! E 30-30 Gabi: - Deja suntem campioni, nu vei ca astia de la Bratianu au ramas cu un jucator in minus? Vlad: - Asa e, avem avantaj cu asta, dar sincer nu prea merita sa fie eliminat jucatorul ala, a fost cam incorecta decizia arbitrului. Gabi: - Cum incorecta?? A fost perfecta! Exact asta ne trebuia ca sa avem victoria asigurata. Si in fond, nici nu juca prea bine jucatorul eliminat. Vlad: - Ia uite, adversarii de indreapta rapid spre poarta! Gabi: - Si ce conteaza? Oricum ti-am spus ca ai nostrii castiga! Vlad: - Oooo,nu-mi vine sa crfed, au dat gol adversarii!mai e numai un minut si ne putem lua la revedere de la titlul de campioni!Iti vine sa crezi Gabi? Gabi: - Eee,lasa ca pana la urma chiar ma asteptam ca cei de la liceul nostru sa piarda, cum au facut-o si de alte dati! Vlad: - Cee? Pana acum erai un mare fan al echipei Colegiului Economic.si acum… Gabi: - Si acum plecam acasa! ce spuneai de week-end?