RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
Kelas Tarikh Masa Bilangan Murid Tema Tajuk Tunjang Utama/ Fokus Standard Kandungan Standard Pembelajaran Kesepaduan Tunjang
: Prasekolah Bestari : 10 Oktober 2018 : 8.00 pagi – 8.20 pagi (20 minit) : 25 orang :: “Singa dan Harimau ! Lari !” : Tunjang Perkembangan Fizikal, Kreativiti dan Estetika - Fizikal : (FK 2.1) Meneroka pelbagai pergerakan : (FK 2.1.5) Melakukan pergerakan yang berbeza kelajuan. : Tunjang Bahasa Dan Komunikasi
EMK (Elemen Merentas Kurikulum) : Kreativiti : Pemerhatian dan analisis Nilai : Bekerjasama, tekun, mendengar arahan, sabar dan bertolak ansur TMK : Menunjukkan respon melalui audio
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1) Menyatakan sekurang-kurangnya dua contoh haiwan yang bergerak laju dan perlahan seperti singa dan siput. 2) Menyatakan sekurang-kurangnya dua contoh perbandingan jenis kenderaan yang laju dan perlahan.
Pengetahuan sedia ada Kemahiran Berfikir( KB ) (+HOM, +KBAT) Bahan bantu mengajar Fokus MI Kosa Kata
: Murid pernah melihat video pergerakan harimau. : Membanding beza, mengelas dan mencirikan. :Kon, wisel, penanda kumpulan, speaker, audio “Chicken Dance” dan pembesar suara. : Linguistik, interpersonal, intrapersonal, kinestatik : lari, laju, perlahan, bergerak
MASA / FASA PERSEDIAAN (3 minit)
ISI PELAJARAN “Jom Panaskan Badan”
AKTIVITI PdP
CATATAN/ BAHAN
1. Murid-murid dibahagikan kepada BBM: audio “Chicken Dance” dua kumpulan Singa dan Harimau dan pembesar suara dan berkumpul di hadapan guru di KBAT : meramal, menganalisis padang. 2. Murid-murid membuat pergerakan berdasarkan audio dengan bimbingan guru,
Audio “Chicken Dance” Pemanasan badan mengelakkan kecederaan
IMAGINASI ( 3 minit)
“Laju atau Perlahan Pergerakan Kita?”
1. Murid-murid bersoal jawab bersama guru aktiviti pemanasan badan. 2. Contoh soalan: a. Apa yang kita telah lakukan tadi? b. Siapa tahu apakah haiwan yang dapat berlari laju? Pernah Nampak atau tidak?
Penjanaan idea mengenai kelajuan pergerakan melalui aktiviti pemanasan badan.
c. . Siapa tahu apakah haiwan yang bergerak perlahan? Pernah Nampak atau tidak?
BBM: Gambar singa dan harimau Nilai: berani, bergilir-gilir. KBAT : menganalisis, menilai MI : Linguistik, interpersonal dan intrapersonal
PERKEMBANG AN (10 minit)
“Harimau dan Singa! Lari!” menggunakan Litar Rimba
Membezakan arahan dan memberi respons arahan melalui pergerakan
PENUTUP (4 minit)
Rumusan Isi Pelajaran
1. Murid-murid dibahagikan kepada dua kumpulan iaitu Harimau dan Singa. 2. Setiap kumpulan berdiri di kawasan masing-masing. 3. Kumpulan Harimau akan membuka marker manakala kumpulan Singa akan menutup marker apabila guru meniup wisel. 4. Kumpulan yang mendapat mata tertinggi dengan kiraan buka atau tutup marker tertinggi dikira pemenang.
1. Murid duduk berkumpul di hadapan guru dan menyejukkan badan. 2. Murid dipilih secara rawak dan menceritakan kepada murid-murid yang lain tentang pembelajaran hari ini.
BBM: Litar rimba, kon, penanda kumpulan, marker dan wisel.
Nilai : kerjasama dan mendengar arahan
MI : Linguistik KBAT : menilai, menganalisis.
MI : Linguistik, intrapersonal. Nilai : Berkeyakinan, berani, bekerjasama
Refleksi:
Ulasan Guru / Pensyarah Pembimbing :