RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
Kelas
: Prasekolah Bestari
Tarikh
: (10 September 2018 )
Masa
: 10:30 pagi – 11.30 pagi
BilanganMurid
: 25 orang
*Tema
:-
Tajuk
: Donut
Tunjang Utama/ Fokus
: Tunjang Sains dan Teknologi- Sains Awal
Standard Kandungan
: (SA 2.4 Membuat inferens)
Standard Pembelajaran
: ( SA 2.4.2 Membuat andaian yang munasabah berdasarkan pemerhatian)
KesepaduanTunjang
:Tunjang Fizikal & Estetika
EMK (Elemen Merentas Kurikulum) : Kreativiti
: Pemerhatian, analisis dan penjanaan idea
Nilai
: Bekerjasama,tekun,mendengar arahan,sabar dan bertolak ansur
Keusahawanan
: Pemikiran keusahawanan (menilai idea secara kritis dalam konteks)
TMK
: Mempromosi idea melalui video
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Menyatakan ciri-ciri bahan untuk membuat donut. 2. Melihat tindak balas yis apabila bergabung dengan susu dan air suam. 3. Menguli doh sehingga lembut
Pengetahuan sedia ada
: Murid kenal dan pernah makan kuih donut
Kemahiran Berfikir( KB )
: Menjana idea, menciri dan mengaplikasi
(+HOM, +KBAT) Bahan bantu mengajar
: tepung, mentega, susu manis, air, minyak masak, yis dan gula
Fokus MI
: interpersonal, fizikal
Kosa Kata
: mengembang, uli, doh, tindak balas
( * Kosongkan sekiranya P&P tidak bertema)
MASA / FASA PERSEDIAAN (3 minit)
ISI PELAJARAN Teka- Teki 2 minit Dalam banyak-banyak kuih, Kuih apakah orang makan tepinya sahaja?
IMAGINASI
(5 minit)
PERKEMBANGAN
(10 minit)
Mari Kita Lihat !
Resepi Donut
AKTIVITI PdP
CATATAN/ BAHAN
- guru meminta murid membacakan teka teki. - Murid diberikan masa untuk menjawab. - Guru akan membantu memberi petunjuk sekiranya murid sukar untuk meneka jawapan.
BBM : - Video LCD Nilai : - Berkeyakinan KB: menjana idea MI: Interpersonal
- Guru akan menunjukkan bahan-bahan membuat donut. - Murid cuba menjawab nama bagi setiap bahan tersebut. - Setiap murid akan membasuh tangan. - Guru memberi peluang untuk murid pegang dan merasa bahan yang disediakan. - Murid menyatakan ciri-ciri bagi bahan yang telah dilihat dan dipegang.
BBM: tepung, mentega, gula dan garam. KB: Menjana idea, mencirikan MI: Interpersonal, spatial Nilai : - Tekun - Berkeyakinan
- Guru menayangkan video di hadapan kelas. - Guru akan menunjukkan proses pembancuhan yis, susu dan air suam. - Sementara menunggu yis mengembang, murid akan memakai sarung tangan plastik. - Guru juga menegaskan mengenai peraturan mengenai kebersihan dan keselamatan sepanjang proses membuat donut.
BBM :LCD, yis, susu dan air KB: menjana idea MI: Interpersonal, spatial Nilai : - Berkeyakinan - Berdisiplin
TINDAKAN (40 minit)
Penutup (2 minit)
“Uli dan Bentuk”
Rumusan
- Murid akan duduk dalam bulatan. - Guru akan memasukkan adunan bahan kering iaitu, tepung dan mentega dan mengadunkan sebati. - Setiap murid akan cuba untuk mengadunkan bahan kering sehingga sebati. - Guru menunjukkan hasil tindak balas yis terhadap susu dan air suam kepada murid dan mengadakan sesi soal jawab. - Bahan kering dan bancuhan yis digabungkan dan diadun secara sebati oleh guru. - Setiap murid akan diberi adunan yang belum diuli dan mereka akan menguli doh tersebut sehingga kembang dan membuat bentuk. - Guru dan pembantu murid akan menggoreng donut yang dihasilkan - Murid akan menceritakan semula mengenai proses membuat donut. - murid juga akan menyatakan tindak balas yis. - murid dan guru melakukan proses pembersihan di ruangan masing-masing.
BBM : tepung, mentega, gula, yis dan susu. KB: Mengaplikasi MI: interpersonal, spatial Nilai : - Tekun - Berkeyakinan - berdisiplin
KB: Menjana idea MI: interpersonal Nilai : - Berkeyakinan - Berani
Refleksi:
Ulasan Guru / Pensyarah Pembimbing :