RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PERMAINAN BOLA BALING Kelab Permainan
: Bola Baling
Hari
: Selasa
Masa
: 2.30 pm – 3.30 pm (1 jam)
Tarikh
: 14/08/2018
Bilangan
: 31 orang
Tajuk
: Menghantar bola aras bahu
Pengetahuan sedia
: Murid pernah menghantar bola kepada rakan semasa bermain permainan kecil bola baling
Hasil pembelajaran
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Nilai
I.
Psikomotor: memberi hantaran bola aras bahu dan menerima bola dengan kaedah dan teknik yang betul sekurang-kurangnya 2 daripada 4 kali percubaan.
II.
Kognitif: menjelaskan tujuan dan kegunaan hantaran aras bahu di dalam permainan bola baling.
III.
Affektif: melihat displin,sikap dan kerjasama, mematuhi arahan dan bertolak-ansur.
: Ketelitian, disiplin, memberi perhatian,kerjasama, kesungguhan, keselamatan,semangat kesukanan
Langkah / masa
Aktiviti
Permulaan
Memanaskan badan.
(Set Induksi) (5 minit)
Berlari setempat • Kaki diangkat hingga aras bahu
Butiran mengajar
Catatan
Apabila wisel pertama dibunyikan murid Alatan diminta untuk berlari setempat di dalam Kun kawasan yang telah ditanda. Nilai
dan tangan dihayunkan
Disiplin Tekun
Lompat selang seli
Bekerjasama
• Sambil melompat,kaki diangkat kaki kiri dan kanan.Hayun tangan dengan rancak. Regangan tangan • Tangan diangkat kehadapan, tolak telapak tangan ke atas dan kebawah
Apabila wisel kedua dibunyikan murid diminta berhenti dari melakukan larian setempat dan melakukan pula gerakan lompat selang-seli.
Regangan bahu • Tangan dibengkokkan di depan dada.tolak siku ke dalamdengan sebelah tangan lain berselang.tangan capai tulang belakang.tarik siku dengan tangan bebas. Kemudian tukar tangan.
Dan apabila wisel ketiga ditiupkan, murid diminta berhenti dari melakukan lompat selang-seli dan seterusnya membentuk bulatan. Seorang murid tampil ke tengah bulatan untuk memimpin aktiviti regangan tangan bahu,badan
dan
kaki.
Murid
lain
akan
Regang badan
mengikut.
• Angkat tangan kanan lurus. Lengan cecah telinga. Tarik tangan kanan ke kiri sambil bengkokkan badan. Tukar tangan dan ulang.
Langkah
Teknik Menghantar bola aras
pertama
bahu dan menerima hantaran
(Pengenalan) (20 minit)
Dalam 4 kumpulan 1
2
3
Alatan 4
Kun
1. Prinsip hantaran bola aras bahu.
Wisel
• Bola diletakkan di tapak tangan
Bola baling
untuk membuat hantaran. • Tangan yang akan membuat
Kaedah
hantaran ditarik dan meninggi ke
Demonstrasi
belakang. • Tangan dibengkokkan ke siku. • Salah satu kaki diletakkan ke hadapan.
Guru membuat demonstrasi atau tunjuk cara kepada murid terlebih dahulu bagaimana Nilai untuk membuat hantaran bola aras bahu dan Bersungguh juga teknik menerima bola hantaran aras Tekun bahu kepada murid
• Tangan yang tidak memegang bola dilintangkan manakala bahu
Setiap 4 kumpulan telah dibahagikan seramai disiplin 8 orang. Secara
direndahkan sedikit semasa melakukan hantaran.
berpasangan
di
dalam
setiap
kumpulan membuat hantaran dan menerima bola aras bahu.
2. Prinsip menerima hantaran bola aras bahu • Hulurkan tangan lurus ke sisi dengan jari-jari tangan diregangkan. • Sambut bola dan rapatkan bahu ke dada. Langkah kedua
Menghantar dan menerima bola
(Perkembangan)
aras bahu
(10 minit)
1. Menghantar bola aras bahu
Dalam 4 kumpulan A
B
Alatan Kun
dengan menggunakan kaedah dan
Wisel
teknik
Bola baling
yang
betul.(sama
seperti
kaedah di atas) Nilai 2 meter 4 meter 6meter Di dalam kumpulan yang sama, secara berpasangan murid membuat hantaran dan menerima hantaran bola aras bahu pada jarak
Bersungguh kerjasama
2 meter, 4meter,6meter tanpa halangan dengan setiap hantaran 2 kali percubaan Guru sentiasa berada di kawasan padang untuk memerhati dan menilai pelajar. Langkah ketiga (Pengukuhan)
Bermain dalam kumpulan -
Alatan
Pertandingan bola baling mini
Kun
A
(30 minit)
Kump: 1 dan 2
Kump: 3 dan 4
Wisel Bola baling
Nilai Kerjasama
B 1. Padang dibahagikan kepada 2 iaitu padang A dan padang B. 2. Kumpulan 1 dan 2 akan menggunakan padang A manakala kumpulan 3 dan 4 akan menggunakan padang B 3. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. 4. Setiap kumpulan mempunyai 8 orang. 5. Syarat permainan ini hanya menggunakan hantaran bola aras bahu sahaja. Sekiranya menggunakan hantaran bola yang
Semangat kesukanan dan berpasukan
lain,kumpulan tersebut dikira kalah. 6. Pasukan yang menjaring bola paling banyak dikira sebagai pemenang. Penutup
Aktiviti Menyejukkan badan
(Penutup)
Membuat rumusan
(5 minit)
1. Murid membuat aktiviti kelonggaran dan menyejukkan badan. 2. Guru membuat soal jawab berkaitan degan aktiviti hari ini. 3. Guru menyoal murid sama ada murid gembira
dan
seronok
aktiviti pada hari itu.
menjalankan