RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL Mata Pelajaran
: Pendidikan Moral
Kelas
: Tahun 1 Melur
Tarikh
: 4 September 2017
Masa
: 10.20-11.20 pagi (60 minit)
Bilangan Murid
: 25 orang
Tema
: Diri Saya
Tajuk
: Saya Baik Hati
Standard Kandungan
:
2.1 Membantu Keluarga
Standard Pembelajaran
:
2.1.2 Menyenaraikan cara membantu keluarga 2.1.3 Menyedari perasaan ahli keluarga yang memerlukan bantuan 2.1.4 Menghulurkan bantuan kepada ahli keluarga
Objektif Pembelajaran
: Pada akhir pembelajaran,
i. Murid dapat menyenaraikan empat cara membantu keluarga. ii. Menyatakan perasaan gembira apabila membantu keluarga. iii. Membuat simulasi membantu keluarga.
Pendekatan
: Bertimbang rasa
EMK
: Menjana idea menggunakan Peta Buih.
Bahan Bantu Belajar
: Video, Buku teks, Sampul surat, Gambar grafik
Langkah/
Isi Pelajaran
Masa Set
Aktiviti Pengajaran dan
Catatan
Pembelajaran Tayangan Video :
1. Guru menunjukkan
Induksi
‘Kanak-kanak perempuan
tayangan video
(5 minit)
melipat kain’
kepada murid.
BBM : Video
2. Guru mengaitkan video dengan isi pelajaran pada hari ini iaitu baik hati dan berbakti kepada keluarga. Langkah
Gambar Grafik :
1 (15 minit)
1. Murid dibahagikan
BBB : Gambar,
kepada lima
kertas sebak,
kumpulan.
pen marker
2. Setiap kumpulan diminta
Teknik :
menyenaraikan empat Perbincangan, cara membantu Cara membantu keluarga : 1. Mencantas dahan bunga 2. Menyapu daun
sumbangsaran
keluarga dengan menggunakan Peta
KBAT :
Buih berdasarkan
Menganalisis
gambar.
kering 3. Membersihkan longkang 4. Membuang sampah Langkah
Perasaan :
1. Murid diminta
2
Gembira
menjawab soalan
(10 minit)
Seronok
berdasarkan buku
Berpuas hati
teks. 2. Skor akan dikira berdasarkan jawapan
BBM : Lampiran buku teks
Pendekatan : Bertimbang Rasa
yang diberikan oleh murid. Langkah 3 (25 minit)
Gambar dalam sampul surat :
1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.
BBM : Gambar, sampul surat
2. Guru memberikan
Teknik :
setiap kumpulan satu
Sumbang saran,
sampul surat.
perbincangan
3. Murid berbincang di Abang membasuh kereta.
dalam kumpulan.
Kaedah :
4. Setiap kumpulan
Lakonan
perlu melakonkan simulasi bagi
Pendekatan :
membantu ahli
Bertimbang rasa
keluarga berdasarkan kad bergambar yang murid dapat.
Ibu melipat kain.
5. Guru memberi bimbingan.
Ayah menanam pokok bunga.
Kakak menyiram pokok bunga.
Adik sedang mengulangkaji. Penutup (5 minit)
Contoh Soalan: 1. Bagaimanakah perasaan kamu selepas melakukan aktiviti? 2. Apakah nilai yang telah kamu pelajari hari ini?
1. Murid membuat
Kemahiran
rumusan dengan
Generik :
bantuan guru
Kemahiran
2. Guru memberi kerja rumah kepada murid.
Merumus