Rph Kata Adjektif Dan Kata Penguat.docx

  • Uploaded by: Sharmilaah Devi
  • 0
  • 0
  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rph Kata Adjektif Dan Kata Penguat.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,073
  • Pages: 7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

2. Tahun

: 4 AR-RAZI

3. Bilangan Murid

: 25 orang murid

4. Tarikh

: 22 Ogos 2018

5. Hari

: Isnin

6. Masa

: 9.15 pagi – 10.15 pagi

7. Tema

: Tema 10 : Meneroka Sains dan Teknologi

8. Unit / Tajuk : Unit 28 : Sains dalam kehidupan./ Kata adjektif dan kata penguat 9. Kemahiran Fokus : Tatabahasa

10. Pengetahuan sedia ada : 1. Murid pernah melihat dan mempunyai pengetahuan mengenai bencana alam. 2. Murid dapat membaca teks dialog mengikut intonasi yang betul.

11. Standard kandungan

: 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

12. Standard pembelajaran : 5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif dan kata penguat dengan betul mengikut konteks.

13. Objektif pembelajaran: 1. Murid dapat mencantum 2 daripada 3 kata adjektif dengan kata penguat dengan betul. 2. Murid dapat mengisi 3 daripada 6 ruang jawapan dengan betul. 3. Murid dapat menjawab 4 daripada 6 soalan dalam lembaran kerja dengan betul.

14. Aspek bahasa : Morfologi (Kata adjektif dan kata penguat) 15. Pentaksiran berasaskan sekolah : Formatif 16. KBAT : Menganalisis, mengaplikasi

17. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum) 1

Ilmu

: Pendidikan alam sekitar, Sains, Pendidikan Moral

Nilai murni

: Bekerjasama, keyakinan diri

Pendidikan alam sekitar

: Kejadian semula jadi

18. Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran Kemahiran berfikir

: Menghubungkaitkan, menyelesaikan masalah, mengecam

Kecerdasan pelbagai

: Verbal linguistik, Interpersonal, Visual ruang, Kinestetik, Intrapersonal

BCB

: Kemahiran mendengar dan bertutur, Kemahiran membaca, Kemahiran menulis

Pembelajaran Kontekstual

: Menghubungkait, bekerjasama

Pembelajaran Konstruktivisme : Murid dapat menghubungkaitkan dengan perkara yang telah dipelajari sebelum ini.

19. Bahan Bantu Mengajar Bil

Perkara

Jumlah

1

Gambar (Set induksi)

8

2

Kipas pusingan

1

3

Kertas mahjong

1

4

Cantuman jigsaw puzzle

24

5

Sampul surat

4

6

Kertas jawapan

4

7

Marker

4

8

Belon

6

9

Kotak giliran

1

10

Kertas giliran

21

11

Kertas manila

2

12

Lembaran kerja

21

2

20. Pelaksanaan Pengajaran/ Penyampaian Langkah / Masa Set induksi (3 Minit)

Isi Pelajaran 1. Pertunjukkan kipas pusingan

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran 1. Guru menunjukkan kipas kepada murid.

Ilmu : Pendidikan Alam Sekitar

2. Pertunjukkan gambar

2. Guru bertanya mengenai cara kipas berpusing.

Nilai : Keyakinan diri

3. Guru bertanya pendapat murid mengenai kesan sekiranya angin menjadi kuat.

KP : Interpersonal, Visual ruang

4. Guru menunjukkan gambar kepada murid.

Catatan

BCB : Kemahiran bertutur BBM: Kipas pusingan, gambar

5. Guru bertanya pendapat murid mengenai gambar yang ditunjukkan.

Gambar kejadian dan kesan fenomena putting beliung

Langkah 1 (10 Minit)

1. Penerangan mengenai kata adjektif dan kata penguat

1. Guru menerangkan kata adjektif dan kata penguat menggunakan kertas mahjong. 2. Guru bertanya soalan kepada murid untuk melihat tahap pemahaman murid.

KB : Menghubungkaitkan

KP : Verbal linguistik, Intrapersonal BCB : Kemahiran mendengar dan bertutur Kemahiran membaca BBM: Kad manila

3

Langkah 2 (15 Minit)

1. Penggunaan buku teks

Muka surat : 183

2. Sampul surat

1. Guru meminta murid untuk membuka muka surat 183.

Ilmu : Pendidikan alam sekitar

2. Guru meminta murid untuk membaca teks dialog itu.

KB : Menghubungkaitkan

3. Guru menerangkan kandungan teks tersebut.

KP : Verbal linguistik, Interpersonal

4. Guru membimbing murid untuk mencari kata adjektif dan juga kata penguat. . 5. Guru meminta ketua kumpulan tampil ke hadapan untuk mengambil sampul surat, kertas jawapan dan marker.

BCB : Kemahiran mendengar dan bertutur Kemahiran membaca

6. Guru mengarahkan murid secara kumpulan untuk mencantumkan kata adjektif dengan kata penguat. 7. Jawapan hasil cantuman perlu ditulis pada kertas jawapan yang disediakan. 3. Cantuman jigsaw puzzle

8. Guru berbincang dengan murid untuk menyemak jawapan.

BBM: Buku teks tahun 4, Cantuman jigsaw puzzle, kertas jawapan, marker

Pengurusan kelas:

    

4. Kertas jawapan

4

Langkah 3 (20 Minit)

1. Aktiviti meletup belon

1. Guru meminta semua murid untuk mencabut satu kertas.

Nilai : Keyakinan diri, KB : Meramal, Penjanaan idea

2. Murid yang mendapat nombor perlu tampil ke hadapan mengikut giliran.

KP : Intrapersonal, Kinestetik

3. Murid yang mempunyai nombor perlu mengambil belon mengikut nombor yang diperoleh.

BCB : Kemahiran bertutur, Kemahiran membaca,

4. Murid perlu meniup belon tersebut dan meletopkannya dengan duduk di atasnya.

BBM: Kad manila, Kotak giliran, Belon

5. Selepas meletup, murid perlu mengambil keratan kertas yang terdapat dalam belon tersebut untuk tampal untuk soalan yang sesuai. 2. Kotak giliran

6. Guru berbincang dengan murid untuk menyemak jawapan yang diberikan.

3. Belon

5

Langkah 4 (10 minit)

1. Pengedaran lembaran kerja

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.

PBS : Formatif

2. Murid diberi masa untuk menyiapkan lembaran kerja yang diberikan.

KP : Visual linguistik, ntrapersonal

3. Murid menyemak jawapan bersama-sama dengan bimbingan guru.

KB :Meramal

BCB : Kemahiran membaca, Kemahiran Menulis BBM: Lembaran kerja

Jawapan yang patut diberikan : 1. paling 2. pendek 3. sungguh 4. cepat 5. sangat 6. cerdik Penutup (2 minit)

1. Sesi soal jawab

1. Guru meminta murid untuk mempunyai sikap tolongmenolong kepada mangsa bencana alam.

Ilmu : Pendidikan moral

2. Guru merumuskan isi pelajaran.

KB : Menghubungkait

KBAT : Mengaplikasi

KP : Visual linguistik, Interpersonal BCB : Kemahiran mendengar dan bertutur

21. Refleksi:

PdPc pada hari ini dijalankan pada 30/08/18 iaitu pada hari Khamis. Hal ini kerana saya mengambil alih sebuah kelas pada hari yang berkenaan kerana guru pembimbing syaa datang untuk memantau kelas. Pada hari yang berkenaan saya dapat mencapai 2 daripada 3 objektif yang telah saya tetapkan. Hal ini dapat dilihat daripada hasil penglibatan murid dalam aktiviti yang dijalankan semasa sesi pengajaran dan pembelajaran. Saya dapat mencapai 2 objektif yang telah saya tetapkan bagi langkah 2 dan juga langkah 3. Murid dapat menunjukkan satu respons yang positif yang membantu mencapai objektif yang telah saya tetapkan. Tetapi bagi langkah keempat iaitu, semasa saya memberikan lembaran kerja, saya mendapati bukan semua yang dapat mencapai objektif yang ditetapkan. Segolongan murid 6

masih lagi tidak dapat menguasai apa yang diajar pada hari yang berkenaan. Pencapaian mereka dalam lembaran kerja tidak begitu memuaskan. Oleh hal yang demikian, saya perlu mengambil insiatif untuk menyediakan lagi lembaran kerja berkenaan tajuk kata penguat dan juga kata adjektif agar murid- murid dapat memperbaiki di mereka lagi. Saya juga mendapat komen daripada guru pemantau bahawa saya perlu mengurangkan bilangan aktiviti dalam kelas. Hal ini demikian kerana, murid dalam kelas tersebut agak lemah, jadi mereka memerlukan masa dan bimbingan yang sepenuh untuk menyiapkan sesuatu tugasan. Oleh itu, saya dinasihatkan untuk tidak menyediakan aktiviti yang banyak agar murid dapat mengikuti perkembangan PdP dengan baik.

22. Ulasan guru Pembimbing / pensyarah penyelia:

7

Related Documents


More Documents from "Kampus"