RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 6 04 FEBUARI - 09 FEBUARI 2019
CUTI SEMPENA PERAYAAN TAHUN BARU CINA 04 FEBUARI - 09 FEBUARI 2019
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 7 11 FEBUARI - 16 FEBUARI 2019
NAMA GURU : ZALEHA BINTI SHARIF
TARIKH
: 11 FEBUARI 2019
HARI : ISNIN
PENDEKATAN PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID MATA PELAJARAN
Bahasa Malaysia
KEMAHIRAN BAHASA
4.0. Seni Bahasa
KELAS
3 KUNING
TARIKH / HARI
02/11/2019
MASA
(Isnin)
90 Minit
TEMA / TAJUK
Novel : Hempasan Ombak
STANDARD KANDUNGAN
4.1. Memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan respons peribadi.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1.2. Memahami dan mengapresiasi karya puisi dengan memberikan respons peribadi tentang bentuk, huraian maksud dengan betul, rasional dan penuh penghayatan.
OBJEKTIF PdPc
Pada akhir sesi PdPc, murid dapat. 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima nilai dan pengajaran dalam novel 2. Membina peta I-think -nilai dan pengajaran. 3. Menjawab tiga soalan esei novel.
STANDARD PRESTASI
KEMAHIRAN 5 murid telah ditaksir 0 murid menguasai 0 murid belum menguasai
PdPc ABAD KE–21 KBAT
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
DT BC TU SB TB
KAEDAH PENTAKSIRAN Pemerhatian Lisan Bertulis
Pembelajaran Berasaskan Murid Menganalisis – Mencerakinkan maklumat kepada bahagian kecil untuk memahami dengan lebih mendalam serta hubung kait antara bahagian berkenaan. Ilmu:Bahasa Nilai: Prihatin
TEKNIK HEBAT BAHAN SUMBER PdPc (BSPP)
KWLH QUACK
SQ4R CHATT
Buku Teks Buku Rujukan Modul Pembelajaran Internet LCD dan Projektor
ACID Gambar Foto Video Graf / Carta Poster Lain–Lain:
AKTIVITI PdPc: LANGKAH
CATATAN
SET INDUKSI: Guru menyatakan objektif utama bagi tajuk pembelajaran. LANGKAH / AKTIVITI 1: Murid melengkapkan peta I-think( nilai murni dalam sajak ). LANGKAH / AKTIVITI 2: Murid berkolaborasi dalam kumpulan - pengajaran.
Kemahiran berfikir aras tinggi: MENGANALISIS.
LANGKAH / AKTIVITI 3: Wakil Murid membentangkan hasil kerja. LANGKAH / AKTIVITI 4: Murid menjawab soalan esei.
Peta pemikiran i–Think: PETA BUIH
RUMUSAN PdPc: Beberapa orang murid membina ayat yang berkaitan dengan tajuk PdPc bagi menutup keseluruhan sesi PdPc.
REFLEKSI:
TARIKH
: 12 FEBUARI 2019
HARI : SELASA
PENDEKATAN PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID MATA PELAJARAN
Bahasa Malaysia
KEMAHIRAN BAHASA
4.0. Seni Bahasa
KELAS TARIKH / HARI MASA
3 HIJAU 02/12/2019
(Selasa)
60 Minit
TEMA / TAJUK
Novel : Hempasan Ombak
STANDARD KANDUNGAN
4.1. Memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan respons peribadi.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1.2. Memahami dan mengapresiasi karya puisi dengan memberikan respons peribadi tentang bentuk, huraian maksud dengan betul, rasional dan penuh penghayatan.
OBJEKTIF PdPc
Pada akhir sesi PdPc, murid dapat: 1. Melengkapkan peta buih tentang nilai dan pengajaran. 2. Menghuraikan peristiwa berkaitan nilai dan pengajaran. 3. Menjawab tiga soalan esei novel.
STANDARD PRESTASI
KEMAHIRAN 5 murid telah ditaksir 0 murid menguasai 0 murid belum menguasai
PdPc ABAD KE–21 KBAT
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
DT BC TU SB TB
KAEDAH PENTAKSIRAN Pemerhatian Lisan Bertulis
Pembelajaran Berasaskan Murid Menganalisis – Mencerakinkan maklumat kepada bahagian kecil untuk memahami dengan lebih mendalam serta hubung kait antara bahagian berkenaan. Ilmu:Bahasa Nilai: Kerjasama
TEKNIK HEBAT
KWLH QUACK
SQ4R CHATT
ACID
BAHAN SUMBER PdPc (BSPP)
Buku Teks Buku Rujukan Modul Pembelajaran Internet LCD dan Projektor
Gambar Foto Video Graf / Carta Poster Lain–Lain:
AKTIVITI PdPc: LANGKAH SET INDUKSI: Guru menyatakan objektif utama bagi tajuk pembelajaran.
CATATAN
LANGKAH / AKTIVITI 1: Murid melengkapkan peta I-think-nilai murni dalam sajak. LANGKAH / AKTIVITI 2: Murid berkolaborasi dalam kumpulan- menghuraikan peristiwa Kemahiran berfikir aras tinggi: berkaitan pengajaran. MENGANALISIS. LANGKAH / AKTIVITI Wakil kumpulan membuat pembentangan LANGKAH / AKTIVITI 4: Murid menjawab soalan esei secara individu. RUMUSAN PdPc: Beberapa orang murid membina ayat yang berkaitan dengan tajuk PdPc bagi menutup keseluruhan sesi PdPc.
REFLEKSI:
Peta pemikiran i–Think: PETA BUIH
MATA PELAJARAN TARIKH KELAS/MASA TAJUK
BAHASA MELAYU 12 Febuari 2019 (Selasa) 5 Hijau Karangan Berpandukan Bahan Rangsangan
SUB TAJUK
Kebaikan-kebaikan melabur menerusi saham amanah.
FOKUS UTAMA
8.3 Aras 1(iii)
FOKUS SAMPINGAN
12.2 Aras 1 (iii)
HASIL PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat : 1. Membina karangan berdasarkan bahan rangsangan melebihi 200 patah perkataan.
PENGISIAN KURIKULUM
SISTEM BAHASA : Kata Sendi Nama Ilmu : Sains dan teknologi Nilai : Kejujuran, kerajinan KBT : kemahiran Berfikir BSPP : Internet / Buku Rujukan/ Lampiran Petikan KBAT : Peta Buih
TEKNIK HEBAT AKTIVITI
BACAAN
KWLH
5WILH
ACID
QUACK CHATT
Set Induksi 1. Guru menyatakan tajuk dan objektif pembelajaran pada hari ini. 2. Guru mengedarkan lampiran petikan kepada murid untuk dibaca dan mendapat maklumat. 3. Murid memberi pendapat atau cadangan tentang isu yang dipelajari. Perkembangan 4. Murid berkolaborasi dalam kumpulan- Kebaikan melabur melalui saham amanah. 5. Murid membina karangan. Penutup 6. Guru membuat pengukuhan sosial.
REFLEKSI / CATATAN 1. / 37 dapat membina karangan yang panjang huraiannya antara 200 250
PENDEKATAN PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID MATA PELAJARAN
Bahasa Malaysia
KEMAHIRAN BAHASA
3.0. Menulis
KELAS
3 KUNING
TARIKH / HARI
02/12/2019
MASA
(Selasa)
60 Minit
TEMA / TAJUK
Tema 4: Waspada Selalu:Hindari kemalangan
STANDARD KANDUNGAN
3.6. Menulis untuk mengolah maklumat bagi menghasilkan pelbagai bentuk penulisan dan grafik.
STANDARD PEMBELAJARAN
3.6.2. Menulis untuk mengolah maklumat daripada bahan grafik kepada perenggan dan bahan prosa atau puisi kepada bahan ilustrasi menggunakan ayat yang gramatis.
OBJEKTIF PdPc
Pada akhir sesi PdPc, murid dapat: 1. Menyenaraikan empat cara menghindari kemalangan. 2. Menulis perenggan bertajuk “Cara-cara menghindari kemalangan”
STANDARD PRESTASI
KEMAHIRAN 5 murid telah ditaksir 0 murid menguasai 0 murid belum menguasai
PdPc ABAD KE–21 KBAT
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
DT BC TU SB TB
KAEDAH PENTAKSIRAN Pemerhatian Lisan Bertulis
Pembelajaran Berasaskan Murid Menganalisis – Mencerakinkan maklumat kepada bahagian kecil untuk memahami dengan lebih mendalam serta hubung kait antara bahagian berkenaan. Ilmu:Nilai Murni Nilai: Prihatin
TEKNIK HEBAT BAHAN SUMBER PdPc (BSPP)
AKTIVITI PdPc:
KWLH QUACK
SQ4R CHATT
Buku Teks Buku Rujukan Modul Pembelajaran Internet LCD dan Projektor
LANGKAH SET INDUKSI: Guru menyatakan objektif utama bagi tajuk pembelajaran.
ACID Gambar Foto Video Graf / Carta Poster Lain–Lain: CATATAN
LANGKAH / AKTIVITI 1: Murid membaca petikan yang digunakan secara senyap LANGKAH / AKTIVITI 2: Murid berkongsi maklumat-kemalangan LANGKAH / AKTIVITI 3: Murid membina peta I-Think- Langkah kemalanagan
Kemahiran berfikir aras tinggi: MENGANALISIS. mengelakkan
LANGKAH / AKTIVITI 4: Murid membentangkan hasil kerja. LANGKAH / AKTIVITI 5: Murid menulis perenggan bertajuk “Manfaat Berbasikal “ RUMUSAN PdPc: Beberapa orang murid membina ayat yang berkaitan dengan tajuk PdPc bagi menutup keseluruhan sesi PdPc.
REFLEKSI:
Peta pemikiran i–Think: PETA BUIH
TARIKH : 13 Febuari 2019
HARI : RABU
Tarikh
13 Febuari 2019
Mata Pelajaran
Sejarah
Kelas / Masa
3 BIRU
Tema
Kedatangan Kuasa asing
Rabu
HARI
KEHADIRAN
/ 35 orang
Pentadbiran Negeri-negeri Selat: Tajuk
2.2 Perjanjian London 1824 dan Kesannya Terhadap Alam Melayu
Di akhir PdPc, murid dapat : Hasil Pembelajaran
1. Menghuraikan syarat-syarat Perjanjian London. 2. Menjawab betul tiga soalan objektif dan tiga soalan pemahaman. Set Induksi 1. Guru bertanya tentang isi pelajaran yang lepas.
Aktiviti
Bbm
NILAI/UNSUR PATRIOTISME
Perkembangan. 1. Guru menerangkan kepada murid objektif pelajaran pada hari ini. 2. Guru membahagikan murid kepada kumpulan. 3. Murid membuat aktiviti berkumpulan dan guru membuat pemantauan. 4. Murid membentangkan hasil kerja. 5. Guru memberi ulasan dan mencatat markah pembentangan murid. 6. Murid membuat latihan. Penutup Guru membuat pengukuhan sosial.
Buku Teks Lembaran Edaran
√ √
Modul Power Point
Mendukung prinsip dan nilai demokrasi.
√
Peta Bulata n Peta Dakap
I-THINK
√
Peta Buih
Peta Pokok
Peta Buih Berganda
Peta Alir
Peta Titi
Peta Pelbagai Alir
Refleksi
PENDEKATAN PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID MATA PELAJARAN KEMAHIRAN BAHASA KELAS TARIKH / HARI MASA
Bahasa Malaysia 3.0. Menulis 3 HIJAU 13/02/2019
(Rabu)
60 Minit
TEMA / TAJUK
Tema 4: Waspada : Hindari Kemalangan
STANDARD KANDUNGAN
3.6. Menulis untuk mengolah maklumat bagi menghasilkan pelbagai bentuk penulisan dan grafik.
STANDARD PEMBELAJARAN
3.6.2. Menulis untuk mengolah maklumat daripada bahan grafik kepada perenggan dan bahan prosa atau puisi kepada bahan ilustrasi menggunakan ayat yang gramatis.
OBJEKTIF PdPc
Pada akhir sesi PdPc, murid dapat: i. memahami dan mengenal pasti fakta tentang kemalangan. ii. menulis perenggan mengenai langkah mengelakkan kemalangan.
STANDARD PRESTASI
KEMAHIRAN 5 murid telah ditaksir 0 murid menguasai 0 murid belum menguasai
PdPc ABAD KE–21 KBAT
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
DT BC TU SB TB
KAEDAH PENTAKSIRAN Pemerhatian Lisan Bertulis
Pembelajaran Berasaskan Murid Menganalisis – Mencerakinkan maklumat kepada bahagian kecil untuk memahami dengan lebih mendalam serta hubung kait antara bahagian berkenaan. Ilmu:Nilai Murni
Nilai: Prihatin TEKNIK HEBAT BAHAN SUMBER PdPc (BSPP)
KWLH QUACK
SQ4R CHATT
Buku Teks Buku Rujukan Modul Pembelajaran Internet LCD dan Projektor
ACID Gambar Foto Video Graf / Carta Poster Lain–Lain:
AKTIVITI PdPc: LANGKAH SET INDUKSI: Guru menyatakan objektif utama bagi tajuk pembelajaran.
CATATAN
LANGKAH / AKTIVITI 1: Murid dibahagikan dalam kumpulan LANGKAH / AKTIVITI 2: Murid berbincang dalam menghindari kemalangan. LANGKAH / AKTIVITI 3: Murid membentangkan tugasan.
kumpulan-Langkah-langkah Kemahiran berfikir aras tinggi: MENGANALISIS.
LANGKAH / AKTIVITI 4: Peta pemikiran i–Think: PETA Murid menulis perenggan bertajuk Langkah-langkah menghindari POKOK. kemalangan.. RUMUSAN PdPc: Beberapa orang murid membina ayat yang berkaitan dengan tajuk PdPc bagi menutup keseluruhan sesi PdPc.
REFLEKSI:
PENDEKATAN PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID MATA PELAJARAN
Bahasa Malaysia
KEMAHIRAN BAHASA
3.0. Menulis
KELAS
3 KUNING
TARIKH / HARI
13/02/2019
MASA
(Rabu)
60 Minit
TEMA / TAJUK
Keselamatan di air
STANDARD KANDUNGAN
3.2. Menulis untuk mengemukakan maklumat dan pandangan tentang sesuatu perkara.
STANDARD PEMBELAJARAN
3.4.2. Menulis perenggan pendahuluan dengan membina ayat tema, ayat rangsangan dan ayat arahan secara terancang, tertib dan kemas menggunakan bahasa yang tepat, indah dan menarik.
OBJEKTIF PdPc
Pada akhir sesi PdPc, murid dapat: 1. Mengenal pasti keselamatan di air. 2. Menulis karangan yang bertajuk ‘Keselamatan di air”.
STANDARD PRESTASI
KEMAHIRAN 5 murid telah ditaksir 0 murid menguasai 0 murid belum menguasai
PdPc ABAD KE–21 KBAT
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
DT BC TU SB TB
KAEDAH PENTAKSIRAN Pemerhatian Lisan Bertulis
Pembelajaran Berasaskan Murid Menganalisis – Mencerakinkan maklumat kepada bahagian kecil untuk memahami dengan lebih mendalam serta hubung kait antara bahagian berkenaan. Ilmu:Nilai Murni Nilai: Prihatin
TEKNIK HEBAT BAHAN SUMBER PdPc (BSPP)
KWLH QUACK Buku Teks Buku Rujukan Modul Pembelajaran Internet LCD dan Projektor
SQ4R CHATT
ACID Gambar Foto Video Graf / Carta Poster Lain–Lain:
AKTIVITI PdPc: LANGKAH
CATATAN
SET INDUKSI: Guru menyatakan objektif utama bagi tajuk pembelajaran. LANGKAH / AKTIVITI 1: Murid membaca petikan yang digunakan secara senyap LANGKAH / AKTIVITI 2: Murid berkongsi maklumat tentang keselamatan di air. LANGKAH / AKTIVITI 3: Murid berkolaborasi menulis perenggan karangan-Keselamatan di air LANGKAH / AKTIVITI 4: Murid membentangkan hasil kerja. LANGKAH/AKTIVITI 5: Murid menulis karangan-gallery walk RUMUSAN PdPc: Beberapa orang murid membina ayat yang berkaitan dengan tajuk PdPc bagi menutup keseluruhan sesi PdPc. REFLEKSI:
Kemahiran berfikir aras tinggi: MENGANALISIS.
Peta pemikiran i–Think: PETA POKOK.
PENDEKATAN PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID MATA PELAJARAN KEMAHIRAN BAHASA KELAS TARIKH / HARI MASA
Bahasa Malaysia 2.0. Membaca 3 HIJAU 14/02/2019
(Khamis)
30 Minit
TEMA / TAJUK
Awas penyakit berjangkit
STANDARD KANDUNGAN
2.3. Membaca untuk memproses maklumat daripada pelbagai bahan.
STANDARD PEMBELAJARAN
2.3.1. Membaca untuk menyaring dan mengenal pasti idea utama dan idea sampingan dengan betul dan tepat.
OBJEKTIF PdPc
Pada akhir sesi PdPc, murid dapat: 1. Memahami dan menggunakan kata tugas dalam ayat mengikut konteks. 2. Menyenaraikan tiga gejala penyakit rabies.
STANDARD PRESTASI
KEMAHIRAN 5 murid telah ditaksir 0 murid menguasai 0 murid belum menguasai
PdPc ABAD KE–21 KBAT
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
DT BC TU SB TB
KAEDAH PENTAKSIRAN Pemerhatian Lisan Bertulis
Pembelajaran Berasaskan Murid Menganalisis – Mencerakinkan maklumat kepada bahagian kecil untuk memahami dengan lebih mendalam serta hubung kait antara bahagian berkenaan. Ilmu:Nilai Murni Nilai: Prihatin
TEKNIK HEBAT BAHAN SUMBER PdPc (BSPP)
KWLH QUACK Buku Teks Buku Rujukan Modul Pembelajaran
SQ4R CHATT
ACID Gambar Foto Video Graf / Carta
Internet LCD dan Projektor
Poster Lain–Lain:
AKTIVITI PdPc: LANGKAH
CATATAN
SET INDUKSI: Guru menyatakan objektif utama bagi tajuk pembelajaran. LANGKAH / AKTIVITI 1: Murid membaca petikan yang digunakan secara senyap. LANGKAH / AKTIVITI 2: Murid menganalisis maklumat dan menggarisi kata tugas .
Kemahiran berfikir aras tinggi: MENGANALISIS.
LANGKAH / AKTIVITI 3: Beberapa orang murid membina ayat menggunakan kata tugas LANGKAH / AKTIVITI 4: Peta pemikiran i–Think: PETA Murid membina ayat menggunakan kata tugas secara individu POKOK. dalam buku latihan. RUMUSAN PdPc: Beberapa orang murid membina ayat yang berkaitan dengan tajuk PdPc bagi menutup keseluruhan sesi PdPc.
REFLEKSI:
MATA PELAJARAN TARIKH KELAS/MASA TAJUK
BAHASA MELAYU 14 Febuari 2019 (Khamis) 5 Hijau Silir Daksina
SUB TAJUK FOKUS UTAMA
Tema dan persoalan Watak dan perwatakan 8.3 Aras 1(iii)
FOKUS SAMPINGAN
12.2 Aras 1 (iii)
HASIL PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menghuraikan watak utama dan perwatakan dalam novel. 2. Menjawab tiga soalan esei novel.
PENGISIAN KURIKULUM
SISTEM BAHASA : Ayat Majmuk. Ilmu : Sastera Nilai : Kejujuran, kerajinan KBT : kemahiran Berfikir BSPP : Internet / Buku Rujukan/ Lampiran Petikan KBAT : Peta Buih
TEKNIK HEBAT AKTIVITI
REFLEKSI / CATATAN
BACAAN
KWLH
5WILH
ACID
QUACK CHATT
Set Induksi 1. Guru menyatakan tajuk dan objektif pembelajaran pada hari ini. 2. Guru mengedarkan watak dan perwatakan cerita novel. Perkembangan 3. Murid berkolaborasi dalam kumpulan.(tema dan persoalan,watak dan perwatakan) 4. Murid menjawab tiga soalan esei. Penutup 5. Guru membuat pengukuhan sosial.
Tarikh
15 Febuari 2019
Mata Pelajaran
Sejarah
Kelas / Masa
3 BIRU
Tema
Kedatangan kuasa asing
Jumaat
HARI
KEHADIRAN
/ 33 orang
Pentadbiran Negeri-negeri selat Tajuk
Perpecahan Empayar Kesultanan Johor Riau Di akhir PdPc, murid dapat :
Hasil Pembelajaran
1. Menghuraikan tiga kesan Perpecahan empayar Johor Riau. 2. Menjawab dengan betul tiga soalan objektif dan tiga soalan subjektif. Set Induksi 1.Guru bertanya kepada murid tentang isi pelajaran lepas dan mengaitkan dengan tajuk pada hari ini. Perkembangan
Aktiviti
Bbm
NILAI/UNSUR PATRIOTISME
1. Murid berkolaborasi dalam kumpulan-Perpecahan Empayar Johor Riau 2. Wakil murid membuat pembentangan. 3. Guru merumus pembentangan murid. 4. Murid membuat latihan. 5. Guru merumus isi pelajaran.
Buku Teks Lembaran Edaran
√ √
Modul Power Point
Mendukung prinsip dan nilai kewarganegaraan.
Peta Bulata n Peta Dakap
I-THINK
√
Peta Buih
Peta Pokok
Peta Buih Berganda
Peta Alir
Peta Titi
Peta Pelbagai Alir
Refleksi
PENDEKATAN PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID MATA PELAJARAN KEMAHIRAN BAHASA KELAS TARIKH / HARI MASA
Bahasa Malaysia 3.0. Menulis 3 HIJAU 25/01/2019
(Jumaat)
60 Minit
TEMA / TAJUK
Awas Penyakit berjangkit
STANDARD KANDUNGAN
3.4. Menulis untuk menghasilkan prosa secara terancang.
STANDARD PEMBELAJARAN
3.4.3. Menulis perenggan isi dan kesimpulan yang kemas menggunakan ejaan yang betul dan bahasa yang tepat.
OBJEKTIF PdPc
Pada akhir sesi PdPc, murid dapat: 1. Bersoal jawab tentang penyakit berjangkit. 2. Menulis karangan yang bertajuk “Panduan Menghadapi Penyakit Berjangkit”.
STANDARD PRESTASI
KEMAHIRAN 5 murid telah ditaksir 0 murid menguasai 0 murid belum menguasai
PdPc ABAD KE–21 KBAT
DT BC TU SB TB
KAEDAH PENTAKSIRAN Pemerhatian Lisan Bertulis
Pembelajaran Berasaskan Murid Menganalisis – Mencerakinkan maklumat kepada bahagian kecil untuk
memahami dengan lebih mendalam serta hubung kait antara bahagian berkenaan. ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
Ilmu:Nilai Murni Nilai: Prihatin
TEKNIK HEBAT BAHAN SUMBER PdPc (BSPP)
KWLH QUACK
SQ4R CHATT
Buku Teks Buku Rujukan Modul Pembelajaran Internet LCD dan Projektor
ACID Gambar Foto Video Graf / Carta Poster Lain–Lain:
AKTIVITI PdPc: LANGKAH SET INDUKSI: Guru menyatakan objektif utama bagi tajuk pembelajaran.
CATATAN
LANGKAH / AKTIVITI 1: Murid membaca petikan yang digunakan secara senyap. LANGKAH / AKTIVITI 2: Murid berkolaborasi dalam kumpulan-kebaikan beriadah.
Kemahiran berfikir aras tinggi: MENGANALISIS.
LANGKAH / AKTIVITI 3: Wakil murid berkongsi maklumat tentang kebaikan beriadah. LANGKAH / AKTIVITI 4: Peta pemikiran i–Think: PETA Murid membina perenggan pendahuluan,isi dan penutup POKOK. karangan secara berkumpulan. LANGKAH / AKTIVITI 5: Murid menulis karangan yang lengkap-Gallery walk RUMUSAN PdPc: Murid menyatakan dua kebaikan beriadah kepada diri sendiri
REFLEKSI:
MATA PELAJARAN TARIKH KELAS/MASA TAJUK
BAHASA MELAYU 15 Febuari 2019 (Jumaat) 5 Hijau Karangan Bahagian A
SUB TAJUK
Anda telah dilantik sebagai pustakawan sekolah. Sebagai seorang pustakawan, bincangkan peranan anda untuk membantu pihak sekolah menggalakkan budaya membaca dalam kalangan pelajar.
FOKUS UTAMA
8.3 Aras 1(iii)
FOKUS SAMPINGAN
12.2 Aras 1 (iii)
HASIL PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat : 1. Melengkapkan perenggan karangan. 2. Menulis sebuah karangan yang panjangnya melebihi 350 patah perkataan. SISTEM BAHASA : Kata Sendi Nama
PENGISIAN KURIKULUM
Ilmu : Sains Sosial Nilai : Kejujuran, kerajinan KBT : kemahiran Berfikir BSPP : Internet / Buku Rujukan/ Lampiran Petikan KBAT : Peta Buih TEKNIK HEBAT AKTIVITI
REFLEKSI / CATATAN
BACAAN
KWLH
5WILH
ACID
QUACK CHATT
Set Induksi 1. Guru menyatakan tajuk dan objektif pembelajaran pada hari ini. 2. Guru mengedarkan lampiran petikan kepada murid untuk dibaca dan mendapat maklumat. 3. Murid menyatakan analisis soalan. Perkembangan 7. Murid berkolaborasi dalam kumpulan- melengkapkan perenggan karangan 8. Murid membina karangan yang lengkap. Penutup 9. Wakil murid diminta mengemukakan jawapan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOKURIKULUM KELAB DAN PERSATUAN KELAB PENCINTA ALAM
Nama aktiviti
: Pertandingan Jejak Maklumat Alam Sekitar
Tarikh
: 13 FEBUARI 2019
Masa
: 12.30 - 2.00 pm ( 90 minit )
Kemahiran
: Mengelolakan pertandingan
Objektif : 1. Murid dapat mengetahui mengelola pertandingan. 2. Murid dapat menyertai pertandingan Jejak Maklumat.
KOMPONEN / MASA Mengambil kehadiran ( 30 minit )
AKTIVITI / KETERANGAN
- Guru mengambil kehadiran - Ketua guru penasihat memberi taklimat tentang aktiviti pada hari ini. Pertandingan berlangsung di bawah kawalan guru dan AJK.
Latihan ( 60 minit )
Rumusan ( 05 minit ) Refleksi
- Guru membuat rumusan tentang aktiviti yang telah dijalankan. - Murid bersurai. / murid telah dapat memupuk semangat kekitaan dan budaya saling menghargai.