RANCANGAN PENGAJARAN SEJARAH TINGKATAN 4 Tingkatan
: 4 Cemerlang
Tarikh
: 13 Mac 2009
Masa
: 8.25 – 9.05 pagi (40 minit)
Tajuk
: 8.4 Islam di Asia tenggara
Hasil Pembelajaran
: Menyatakan dan menghuraikan teori dan bukti kedatangan Islam di Asia Tenggara
Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini pelajar dapat : 1. Menyatakan teori dan bukti kedatangan Islam ke Asia Tenggara 2. Menghuraikan teori kedatangan Islam ke Asia Tenggara Pengetahuan Sedia Ada : Pembentukan Kerajaan Islam dan Sumbangannya Alat Bantu Mengajar : 1) powerpoint.ppt 2) latihan.doc 2) Kad Manila 3) Peta Asia Tenggara Penerapan Unsur-Unsur Patriotisme : 1. Kepercayaan kepada (taat kepada tuhan) 2. Kesediaan menerima perubahan (bijaksana dan berhemah dalam tindakan)
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran / Pembelajaran Guru Pelajar
Strategi/ Kaedah/ ABM/ Nilai/KBKK
Set Induksi
Menarik perhatian pelajar
5 minit (8.25 – 8.30)
1. Guru mengedarkan peta
1.Pelajar kenalpasti dan
Strategi : Berpusatkan
Asia Tenggara. Nota: Peta
sebutkan negara-negara
guru & pelajar
(lihat lampiran 1)
yang terletak di Tanah
2.Guru memberi penerangan berkenaan peta tersebut.
Besar dan Kepulauan Asia Tenggara.
ABM: powerpoint.ppt, peta Asia Tenggara
2. Pelajar membaca
KBKK : Menjana idea,
objektif pembelajaran.
membuat inferens
3. Guru meminta pelajar kenalpasti negara yang terletak di Tanah Besar dan Kepulauan Asia Tenggara. 4. Guru menunjukkan slide powerpoint. 5.Guru meminta seorang pelajar membaca objektif pembelajaran.
Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran / Pembelajaran
Strategi/ Kaedah/ ABM/ Nilai/KBKK
Guru Pelajar
Langkah 1 5 minit (8:30 – 8:35)
Pengenalan tentang Asia 1.Guru menerangkan
1.Pelajar memberi
Strategi : Berpusatkan guru
Tenggara dan kedatangan pengenalan tentang Asia
perhatian kepada
& pelajar
Islam ke Asia Tenggara..
Tenggara dan kedatangan
penerangan yang diberikan
Islam ke Asia Tenggara.
oleh guru.
2. Guru menunjukkan dan
2. Pelajar menyebut nama
menerangkan peta arah
tokoh yang
kedatangan Islam ke Asia
mengemukakan teori arah
Tenggara dari:
kedatangan Islam dari:
• Arab
• Arab
• China
• China
• India
• India
2. Guru meminta pelajar sebutkan nama tokoh yang mengemukakan teori kedatangan Islam dari: • Arab
ABM : powerpoint.ppt KBKK : membuat inferens
• China • India Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran / Pembelajaran
Strategi/ Kaedah/ ABM/ Nilai/KBKK
Guru Pelajar
Langkah 2 5 minit (8:35 – 8:40)
Aktiviti 1:
1.Guru meminta pelajar
1.Pelajar membuat lakaran
Strategi : Berpusatkan guru
Melakar arah kedatangan
melakarkan arah
arah kedatangan Islam
& pelajar
Islam ke Asia Tenggara
kedatangan Islam dari
dari:
dari:
Arab, China dan India
• Arab
• Arab
berdasarkan peta yang
• China
• China
telah diberi pada awal sesi
• India
pengajaran dan
• India
pembelajaran. 2. Guru meminta beberapa orang pelajar menunjukkan hasil lakaran tersebut dan terangkan kepada pelajar
2. Pelajar menunjukkan hasil lakaran yang dibuat dan menerangkan kepada pelajar yang lain.
ABM: Peta Asia Tenggara KBKK : Menjana idea
yang lain.
Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran / Pembelajaran
Strategi/ Kaedah/ ABM/ Nilai/KBKK
Guru Pelajar
Langkah 3 10 minit (8:40 – 8:50)
Aktiviti 2:
1.Guru meminta seorang
1.Pelajar membaca
Strategi : Berpusatkan guru
Menyatakan dan
pelajar membaca arahan
arahan yang diminta
& pelajar
menghuraikan teori dan
aktiviti yang akan dijalankan.
oleh guru.
bukti kedatangan Islam ke
2. Guru meminta pelajar
2. Pelajar membina
Asia Tenggara mengikut
membina tiga kumpulan dan
kumpulan masing-
teori dari:
setiap kumpulan mengambil
masing dan hasilkan
• Arab
satu teori untuk dihuraikan.
tugasan yang diberikan.
• China
3. Kad manila diedarkan oleh
ABM: powerpoint.ppt, kad manila KBKK : Menjana idea
• India
guru untuk setiap kumpulan. 4.Guru memberi masa 7 minit kepada pelajar untuk membina peta minda atau grafik. Nota: Arahan aktiviti dan hasil pembelajaran (lihat lampiran 1)
Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran / Pembelajaran
Strategi/ Kaedah/ ABM/ Nilai/KBKK
Guru Pelajar
Langkah 4 12 minit (8:50 – 9.02)
Pembentangan daripada
1. Guru edarkan latihan
1.Pelajar membentangkan
Strategi : Berpusatkan guru
setiap ahli kumpulan.
kepada pelajar.
hasil tugasan kumpulan
& pelajar
2. Guru meminta pelajar
mereka.
membentangkan hasil
2. Pelajar yang tidak
tugasan kumpulan mereka.
terlibat dengan
2. Guru meminta pelajar
pembentangan menyiapkan
yang tidak terlibat dalam
latihan.
ABM : Kad manila, latihan .doc KBKK : Mengurus
pembentangan menjawab
maklumat
soalan latihan yang diberi berdasarkan pembentangan yang sedang dilakukan oleh rakan mereka dihadapan. Nota: Latihan (Lihat lampiran 2) 4.guru memberi komen ringkas hasil daripada pembentangan daripada setiap kumpulan. Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran / Pembelajaran
Strategi/ Kaedah/ ABM/ Nilai/KBKK
Guru Pelajar
Penutup
Membuat rumusan
1. Guru merumuskan
1.Pelajar mendengar
Strategi : Berpusatkan
3 minit
berdasarkan apa yang telah
hasil pembelajaran.
rumusan yang dibuat
guru
dipelajari
(9.02 – 9.05)
2. Guru meminta pelajar
oleh guru.
menyiapkan latihan yang 2. Pelajar menyiapkan diberikan semasa
latihan yang diberikan di
aktitiviti untuk di hantar
rumah.
pada waktu kelas minggu berikutnya.
ABM: powerpoint.ppt