RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : SEJARAH Tarikh
: 19 Oktober 2009
Hari
: Isnin
Tingkatan
: 1 Cempaka
Kehadiran
: 35/35
Tajuk
: ZAMAN PRASEJARAH DI MALAYSIA
Tema/Tajuk
Masa: 3.00 – 4.20 petang (80 minit)
TEMA 1 : ZAMAN PRASEJARAH DAN KEAGUNGAN KESULTANAN MELAYU MELAKA/ 1.1 Zaman Prasejarah di Malaysia (Buku Teks:
Subtopik
Muka Surat 20 - 28). Zaman Prasejarah a) Paleolitik b) Neolitik
Objektif
c) Zaman Logam Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat:
pembelajara
i) Memahami konsep setiap zaman prasejarah di Malaysia
n
ii) Mengetahui tahap perkembangan mengenalpasti ciri-ciri setiap zaman prasejarah di Malaysia iii) Membuat perbandingan tahap perkembangan Zaman Prasejarah di
Hasil Pembelajara n
Malaysia 1. Pelajar akan dapat menerangkan konsep bagi kesemua zaman prasejaah di Malaysia 2. Pelajar dapat menjelaskan tahap perkembangan dan ciri – ciri Zaman Paleolitik 3. Pelajar dapat menjelaskan tahap perkembangan dan ciri – ciri Zaman Neolitik 4. Pelajar dapat menjelaskan tahap perkembangan dan ciri – ciri Zaman Logam 5. Pelajar akan dapat membandingkan ciri-ciri zaman prasejarah dari segi kegiatan, lokasi dan peralatan
Pengetahua
Para pelajar diminta membaca tajuk tersebut di rumah sebelum
n sedia ada Alat bantu
proses Pengajaran dan Pembelajaran. 1. Tagged Web site
mengajar
2.
Komputer dan projector LCD
3.
Slaid Power Point
4.
Buku Teks Sejarah Tingkatan 1
5.
Buku Rujukan Sejarah Tonik Studi Nexus Vista
6.
Peta
7. 1.
Buku komik Semangat gigih dan berdikari
-
Bekerja keras dan yakin diri
Nilai
LANGKAH/
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MASA
ISTILAH
Pengenala
Set Induksi
n
- Guru akan
(5 Minit)
NILAI/ KONSEP/
AKTIVITI 1. Guru
GURU
AKTIVITI MURID
1. Pelajar memberi
Nilai Murni
memulakan sesi
perhatian terhadap
1. Minat
memperkenalk
pengajaran
slaid yang
2. Kerjasama
an tajuk yang
dengan
ditayangkan.
3. Berdisiplin
dibincangkan
menerangkan
dengan cara
secara ringkas
Konsep
mempamerkan
tentang bentuk-
Prasejarah
video klip
bentuk zaman
berkaitan
pra sejarah iaitu
dengan tajuk
Zaman
Zaman
Paleolitik,
Prasejarah di
Zaman Neolitik
Malaysia
dan Zaman
menggunakan
Logam 2. Guru membuat rumusan dan mengaitkan Tagged video dari Youtube
dengan tajuk pembelajaran Langkah 1
Guru
seterusnya. 1. Guru
(10 minit)
menerangkan
mengemukakan
menumpukan
1. Kerjasam
beberapa
soalan kepada
perhatian pada
a
konsep yang
pelajar
soalan yang
2. Peka
digunakan
mengenai
ditanya oleh
3. Berdisiplin
dalam
beberapa
guru.
pengajaran dan
konsep semasa
pembelajaran.
Zaman
kerjasama
Zaman
Prasejarah
kepada guru
Paleolitik
2.
dengan
Zaman Neolitik
memberi
menjawab
Zaman Logam
penerangan
soalan yang
tentang konsep
disoal.
Guru
yang berkaitan
1. Pelajar
2. Pelajar memberi
Konsep
3. Pelajar memberi
dengan
perhatian
menggunakan
terhadap
contoh-contoh
penerangan
yang sesuai.
guru.
1. Guru
Nilai murni
Langkah
Menyatakan
2
tahap
mengemukakan
menumpukan
1. Kerjasam
( 15 minit)
perkembangan
soalan kepada
perhatian pada
a
Zaman Paleolitik
pelajar
soalan yang
2. Peka
mengenai tahap
ditanya oleh
3. Berdisipli
perkembangan
guru.
n
setiap Zaman Paleolitik
1. Pelajar
Nilai murni
2. Pelajar memberi kerjasama
Konsep
kepada guru
Anismisme
beberapa orang
dengan
Sara Diri
pelajar untuk
menjawab soalan
menjawab
yang disoal.
2. Guru memilih
KBKK
soalan secara rawak. 3. Guru
3. Pelajar memberi perhatian
Menjana idea/ pendapat
terhadap
menerangkan
penerangan
tentang tahap
guru.
perkembangan Zaman Paleolitik di Malaysia dari segi kegiatan, peralatan dan juga lokasi dengan menggunakan Bahan Bantu Mengajar di dalam aplikasi Langkah 2
Menyatakan
(15 minit)
tahap
Tagged. 1. Guru
1. Pelajar
Nilai Murni
menunjukan klip
menunjukkan
1. Memberi
perkembangan
video bagi
minat dan
Zaman Neolitik
menunjukan
memberi
2. Minat
penempatan
perhatian
3. Berdisiplin
Zaman Neolitik
terhadap
4. Bekerjasama
2.
Guru
perhatian
penjelasan
menerangkan
menggunakan
Konsep
tahap
Klip Video
Peralatan
perkembangan
2. Pelajar
Beliung
Zaman Neolitik
memberi
dengan
kerjasama
menunjukkan
apabila disoal
gambar
oleh guru.
berkaitan dengan zaman tersebut
3.
Guru menerangkan tahap perkembangan
Zaman Neolitik 1. Guru telah
Langkah 3
Menyatakan
(15 minit)
tahap
menayangkan
tumpuan kepada
1. Memberi
perkembangan
klip video
tayangan video
perhatian
zaman Logam
kepada pelajar
clip
2. Minat
serta
2. Pelajar
3. Berdisipli
mengaitkan
menunjukkan
n
video tersebut
minat dan
4. Bekerjasa
dengan Zaman
memberi
ma
Logam.
perhatian
2. Guru
1. Pelajar memberi
Nilai Murni
terhadap
Konsep
menunjukkan
penjelasan
Kendi
jenis-jenis
menggunakan
peralatan serta
gambar
menjelaskan
3. Pelajar memberi
fungsi peralatan
kerjasama
tersebut bagi
kepada guru
masyarakat Zaman Logam. 3. Guru memilih pelajar secara rawak untuk menandakan kawasan penempatan Zaman Logam 1. Guru
Langkah 4
Membandingkan
(15 minit)
ciri – ciri zaman
mengedarkan
prasejarah di
kertas dan
Malaysia
mengarahkan
1. Pelajar memerhati dan mengenal pasti ciri-ciri, kegiatan, peralatan,
setiap pelajar cuba menjawab soalan yang diberikan menggunakan Tagged Jurnal dalam masa
kepercayaan dan lokasi Zaman Prasejarah 2. Pelajar memberi kerjasama apabila disoal oleh guru.
lapan minit tanpa merujuk buku ataupun nota. 2. Guru akan memilih wakil setiap kumpulan secara rawak untuk membacakan jawapan mereka. Penilaian
1. Guru memberi
(3 minit)
1. Pelajar
pelajar lembaran
diminta untuk
latihan melalui
menghantar
Tagged Jurnal
tugasan yang
dan pelajar
diberikan pada
boleh
hari Rabu, 21
mendapatkan
October 2009.
bahan tersebut melalui akaun guru atau akaun mereka sendiri dan diminta membuat latihan Penutup
Penutup
di rumah. 1. Guru
1. Pelajar
( 2 minit)
merumuskan isi
diminta untuk
pelajaran
memberi
berdasarkan
perhatian
objektif
kepada
pelajaran
pengajaran guru.
sebagai
2. Pelajar
penutup.
menjawab
2. Guru mengemukakan beberapa soalan secara rawak untuk memastikan kefahaman pelajar terhadap topik yang telah dipelajari. Refleksi
1 Cempaka
soalan-soalan yang diutarakan.