Rancangan Pengajaran Individu Nama Guru
: Mohd Sani Bin Ramli
Sekolah
: SK Jalan Yaacob Latiff 1
Bil. Murid
: 1 Orang
Umur
: 8 Tahun
Tarikh
: 30 Jun 2009
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Masa
: 1.05 petang – 2.05 petang
Tempat
: Bilik Pemulihan
Nilai
: Berdisiplin
Nama Pelajar
Mohd Amirul
Tajuk
Mengenal Huruf a hingga k kecil
Objektif
Pada akhir sesi pengajaran murid ini dapat : 1) Mengenal huruf a-k kecil 2) Boleh menulis huruf a hingga k dengan baik. 3) Boleh menyebut haruf a hingga k dengan betul.
Pengalama sedia ada
Murid sudah dapat menyebut nama huruf secara hafalan tetapi masih terdapat kekeliruan pada sesetengah huruf
Alat Bantu Mengajar
1) Lap top 2) Kad Imbas 3) Papan putih (kecil) 4) Tanah Liat
5) Puzzle abc 6) Power Point abc Set Induksi (5 mnt)
Pengajaran
Guru meminta murid bangun dan menyanyikan lagu abc bersama dengan guru.
•
• •
• • • • Pengukuhan
• •
Guru menunjukkan tayangan power point kepada muridmurid (huruf a-k kecil) Kemudian, pelajar dikehendaki menyebut huruf tersebut dengan bimbingan guru Ulangi langkah yang sama untuk memperkenalkan huruf seterusnya hingga huruf k. Guru mengajar pelajar untuk menyebut perkataan berdasarkan huruf, cth: a = ayam b = bola c = cendawan Guru meminta murid mencantumkan huruf-huruf dalam gambar Guru meminta murid mewarnakan gambar tersebut
Latihan
•
Guru meminta murid menulis semula huruf-huruf yang telah diajar ke dalam buku latihan
Penutup
•
(10 mnt)
•
Dengan bimbingan guru,pelajar diminta untu k menyanyikan lagu a itu hurufnya “a” itu bunyinya, i itu hurufnya, “a” Guru menyanyikan sehingga huruf n
Refleksi Dalam pengajaran hari ini, murid dapat menyebut huruf dengan baik. Walau bagaimanapun, masih terdapat beberapa kesalahan kecil yang dilakukan oleh murid seperti membuat huruf “e” terbalik, dan teragak-agak menulis antara huruf “b” dan “d”. . Didapati murid ini cepat lupa apa yang telah diajarkan hari ini. Saya perlu perbanyakkan latihan untuk pengajaran akan datang bagi membolehkan murid mengingat apa yang telah diajarkan dengan lebih baik.
Kekuatan Saya berjaya mengekalkan tumpuan murid ketika sesi P&P berlangsung dan murid sentiasa aktif dan focus ketika berada di dalam kelas Kelemahan Kelemahan yang wujud adalah mungkin disebabkan sumber P&P yang terhad dan sama. Hal ini boleh menjadi faktor kepada proses perkembangan murid dalam pelajaran kerana murid suka kepada benda-benda yang baru dan menarik. Cara mengatasi Saya akan menggunakan medium dan alat bantu mengajar lain yang dibuat sendiri bagi menarik minta murid untuk terus belajar. Alat bantu mengajar yang baru mungkin boleh merangsang minda mereka untuk belajar dan mengingat
Rancangan Pengajaran Individu Nama Guru
: Mohd Sani Bin Ramli
Sekolah
: SK Jalan Yaacob Latiff 1
Bil. Murid
: 1 Orang
Umur
: 8 Tahun
Tarikh
: 30 Jun 2009
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Masa
: 1.05 petang – 2.05 petang
Tempat
: Bilik Pemulihan
Nilai
: Berdisiplin
Nama Pelajar
Darsini
Tajuk
Mengenal Huruf a hingga k kecil
Objektif
Pada akhir sesi pengajaran murid ini dapat : 1)Mengenal huruf a-k kecil 2)Boleh menulis huruf a hingga k dengan baik. 3)Boleh menyebut haruf a hingga k dengan betul.
Pengalama sedia ada
Murid sudah dapat menyebut nama huruf secara hafalan tetapi masih terdapat kekeliruan pada sesetengah huruf
Alat Bantu Mengajar
1) Lap top 2) Kad Imbas 3) Papan putih (kecil) 4) Tanah Liat 5) Puzzle abc 6) Power Point abc
Set Induksi (5 mnt)
Pengajaran
Guru meminta murid bangun dan menyanyikan lagu abc bersama dengan guru.
•
• •
• • • • Pengukuhan
• •
Guru menunjukkan tayangan power point kepada muridmurid (huruf a-k kecil) Kemudian, pelajar dikehendaki menyebut huruf tersebut dengan bimbingan guru Ulangi langkah yang sama untuk memperkenalkan huruf seterusnya hingga huruf k. Guru mengajar pelajar untuk menyebut perkataan berdasarkan huruf, cth: a = ayam b = bola c = cendawan Guru meminta murid mencantumkan huruf-huruf dalam gambar Guru meminta murid mewarnakan gambar tersebut
Latihan
•
Guru meminta murid menulis semula huruf-huruf yang telah diajar ke dalam buku latihan
Penutup
•
(10 mnt)
•
Dengan bimbingan guru,pelajar diminta untu k menyanyikan lagu a itu hurufnya “a” itu bunyinya, i itu hurufnya, “a” Guru menyanyikan sehingga huruf n
Refleksi Dalam pengajaran hari ini, murid dapat menyebut huruf dengan baik. Walau bagaimanapun, murid ini mempunyai masalah untuk membezakan antara huruf kecil dan huruf besar sedangkan murid ini tahu huruf tersebut. Saya perlu perbanyakkan latihan dan kaedah pengajaran lain untuk pengajaran akan datang bagi membolehkan murid mengingat apa yang telah diajarkan dengan lebih baik. Kekuatan Saya berjaya mengekalkan tumpuan murid ketika sesi P&P berlangsung dan murid sentiasa aktif dan focus ketika berada di dalam kelas Kelemahan Kelemahan yang wujud adalah mungkin disebabkan sumber P&P yang terhad dan sama. Hal ini boleh menjadi faktor kepada proses perkembangan murid dalam pelajaran kerana murid suka kepada benda-benda yang baru dan menarik. Cara mengatasi Saya akan menggunakan medium dan alat bantu mengajar lain yang dibuat sendiri bagi menarik minta murid untuk terus belajar. Alat bantu mengajar yang baru mungkin boleh merangsang minda mereka untuk belajar dan mengingat
Rancangan Pengajaran Individu Nama Guru
: Mohd Sani Bin Ramli
Sekolah
: SK Jalan Yaacob Latiff 1
Bil. Murid
: 1 Orang
Umur
: 8 Tahun
Tarikh
: 6 Julai 2009
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Masa
: 1.05 petang – 2.05 petang
Tempat
: Bilik Pemulihan
Nilai
: Ingin mencuba sesuatu yang baru.
Nama Pelajar
Mohd Amirul
Tajuk
Mengenal Huruf a hingga k kecil
Objektif
Pada akhir sesi pengajaran murid ini dapat : 1)Mengenal huruf a-k kecil 2)Boleh menulis huruf a hingga k dengan baik. 3)Boleh menyebut haruf a hingga k dengan betul.
Pengalama sedia ada
Murid sudah dapat menyebut nama huruf secara hafalan tetapi masih terdapat kekeliruan pada sesetengah huruf
Alat Bantu Mengajar
1) Lap top 2) Kad Imbas 3) Papan putih (kecil) 4) pasir 5) Puzzle abc 6) Power Point abc
Set Induksi (5 mnt)
Guru meminta murid bangun dan menyanyikan lagu abc bersama dengan guru.
Pengajaran
•
• •
•
Pengukuhan
•
•
Guru menunjukkan tayangan power point kepada muridmurid (huruf a-k kecil) Kemudian, pelajar dikehendaki menyebut huruf tersebut dengan bimbingan guru Guru meminta murid menulis huruf yang dikehendaki di atas pasir. Guru membimbing murid sekiranya murid salah menulis huruf. Guru meminta murid mencari semua huruf kecil a-k yang tersembunyi di dalam sebuah gambar Murid diminta mewarnakan gambar tersebut
Latihan
•
Guru meminta murid menulis semula huruf-huruf yang telah diajar ke dalam buku latihan
Penutup
•
(10 mnt)
•
Dengan bimbingan guru,pelajar diminta untu k menyanyikan lagu a itu hurufnya “a” itu bunyinya, i itu hurufnya, “a” Guru menyanyikan sehingga huruf n
Refleksi Pada hari ini, saya sangat bersyukur kepada Allah s.w.t kerana Amirul Berjaya mengenal dan menulis semua huruf a-k kecil dengan baik. Dengan menggunakan pasir, saya mendapati murid ini berasa seronok dan sangat teruja dengan benda tersebut. Hal ini bermaksud, pada masa akan datang kaedah P&P yang akan digunakan ialah ABM mestilah yang boleh dirasa dan dibuat oleh murid dan murid lebih mudah belajar sekiranya ada benda-benda maujud dipaparkan dan digunakan. Walau bagaimanapun, murid ini perlu diberi perhatian dan bimbingan tambahan kerana memori murid ini agak lemah dan cepat lupa. Saya akan sentiasa bertanya dari semasa ke semasa tentang setiap huruf yang dipelajari.
Kekuatan Alat bantu mengajar iaitu pasir sangat member kesan kepada murid. Murid teruja dan menjadi ghairah untuk mencuba dan melakukan aktiviti P&P Kelemahan Latihan pengukuhan yang diberi terlalu kabur. Murid kurang jelas dengan gambar yang diberi. Hal ini manggangu kelancaran proses p&p murid.
Cara mengatasi Saya akan memastikan bahawa setiap latihan pengukuhan yang diberi jelas dan mudah dilihat.
Rancangan Pengajaran Individu Nama Guru
: Mohd Sani Bin Ramli
Sekolah
: SK Jalan Yaacob Latiff 1
Bil. Murid
: 1 Orang
Umur
: 8 Tahun
Tarikh
: 6 Julai 2009
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Masa
: 1.05 petang – 2.05 petang
Tempat
: Bilik Pemulihan
Nilai
: Ingin mencuba sesuatu yang baru.
Nama Pelajar
Darsini
Tajuk
Mengenal Huruf a hingga k kecil
Objektif
Pada akhir sesi pengajaran murid ini dapat : 1)Mengenal huruf a-k kecil 2)Boleh menulis huruf a hingga k dengan baik. 3)Boleh menyebut haruf a hingga k dengan betul.
Pengalama sedia ada
Murid sudah dapat menyebut nama huruf secara hafalan tetapi masih terdapat kekeliruan pada sesetengah huruf
Alat Bantu Mengajar
1) Lap top 2) Kad Imbas 3) Papan putih (kecil) 4) pasir 5) Puzzle abc 6) Power Point abc
Set Induksi (5 mnt)
Pengajaran
Guru meminta murid bangun dan menyanyikan lagu abc bersama dengan guru.
• •
• •
Pengukuhan
•
•
Guru menunjukkan tayangan power point kepada muridmurid (huruf a-k kecil) Kemudian, pelajar dikehendaki menyebut huruf tersebut dengan bimbingan guru Guru meminta murid menulis huruf yang dikehendaki di atas pasir. Guru membimbing murid sekiranya murid salah menulis huruf. Guru meminta murid mencari semua huruf kecil a-k yang tersembunyi di dalam sebuah gambar Murid diminta mewarnakan gambar tersebut
Latihan
•
Guru meminta murid menulis semula huruf-huruf yang telah diajar ke dalam buku latihan
Penutup
•
(10 mnt)
•
Dengan bimbingan guru,pelajar diminta untu k menyanyikan lagu a itu hurufnya “a” itu bunyinya, i itu hurufnya, “a” Guru menyanyikan sehingga huruf n
Refleksi
Pada hari ini, saya sangat bersyukur kepada Allah s.w.t kerana Darsini juga telah berjaya menulis semua huruf a-k kecil dengan baik. Dengan menggunakan pasir, saya mendapati murid ini berasa seronok dan sangat teruja dengan benda tersebut. Hal ini bermaksud, pada masa akan datang kaedah P&P yang akan digunakan ialah ABM mestilah yang boleh dirasa dan dibuat oleh murid dan murid lebih mudah belajar sekiranya ada benda-benda maujud dipaparkan dan digunakan.
Kekuatan Alat bantu mengajar iaitu pasir sangat member kesan kepada murid. Murid teruja dan menjadi ghairah untuk mencuba dan melakukan aktiviti P&P Kelemahan Latihan pengukuhan yang diberi terlalu kabur. Murid kurang jelas dengan gambar yang diberi. Hal ini manggangu kelancaran proses p&p murid. Cara mengatasi Saya akan memastikan bahawa setiap latihan pengukuhan yang diberi jelas dan mudah dilihat.
Rancangan Pengajaran Individu Nama Guru
: Mohd Sani Bin Ramli
Sekolah
: SK Jalan Yaacob Latiff 1
Bil. Murid
: 1 Orang
Umur
: 8 Tahun
Tarikh
: 10 Julai 2009
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Masa
: 1.05 petang – 2.05 petang
Tempat
: Bilik Pemulihan
Nilai
: Ingin mencuba sesuatu yang baru.
Nama Pelajar
Akmal Bin Akhbar
Tajuk
Sukukata KVKK
Objektif
Pada akhir sesi pengajaran murid ini dapat : 1)Mennyebut sukukata kvkk 2)Boleh mengeja sukukata kvkk dengan betul
Pengalama sedia ada
Murid sudah dapat menyebut nama huruf secara hafalan tetapi masih terdapat kekeliruan pada sesetengah huruf
Alat Bantu Mengajar
1) Lap top 2) Kad Imbas 3) Papan putih (kecil) 6) Power Point
Set Induksi (5 mnt)
Pengajaran
Guru menguji murid mengeja beberapa perkataan yang mengadungi sukukata kvkk
•
• • •
Pengukuhan
Latihan
•
Guru menunjukkan tayangan power point kepada muridmurid (huruf a-k kecil) Kemudian, pelajar dikehendaki menyebut huruf tersebut dengan bimbingan guru Guru meminta murid menulis huruf yang dikehendaki di atas pasir. Guru membimbing murid sekiranya murid salah menulis huruf.
•
Guru meminta murid mencari semua huruf kecil a-k yang tersembunyi di dalam sebuah gambar Murid diminta mewarnakan gambar tersebut
•
Guru meminta murid menulis semula huruf-huruf yang telah
diajar ke dalam buku latihan Penutup
•
(10 mnt)
•
Dengan bimbingan guru,pelajar diminta untu k menyanyikan lagu a itu hurufnya “a” itu bunyinya, i itu hurufnya, “a” Guru menyanyikan sehingga huruf n
Refleksi Pada hari ini, saya sangat bersyukur kepada Allah s.w.t kerana Amirul telah berjaya menulis semua huruf a-k kecil dengan baik. Dengan menggunakan pasir, saya mendapati murid ini berasa seronok dan sangat teruja dengan benda tersebut. Hal ini bermaksud, pada masa akan datang kaedah P&P yang akan digunakan ialah ABM mestilah yang boleh dirasa dan dibuat oleh murid dan murid lebih mudah belajar sekiranya ada benda-benda maujud dipaparkan dan digunakan.
Kekuatan Alat bantu mengajar iaitu pasir sangat member kesan kepada murid. Murid teruja dan menjadi ghairah untuk mencuba dan melakukan aktiviti P&P Kelemahan Latihan pengukuhan yang diberi terlalu kabur. Murid kurang jelas dengan gambar yang diberi. Hal ini manggangu kelancaran proses p&p murid. Cara mengatasi Saya akan memastikan bahawa setiap latihan pengukuhan yang diberi jelas dan mudah dilihat.