PROIECT DE LECŢIE
DATA: UNITATEA ŞCOLARĂ: PROFESOR: CLASA: a VI-a ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi Comunicare DISCIPLINA: Limba si literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Literatura folclorică: opera epică în versuri SUBIECTUL LECŢIEI:Exerciţii-Pronumele personal, posesiv şi demonstrativ TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi fixarea cunoştintelor
VALORI ŞI ATITUDINI: Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate; COMPETENŢE GENERALE: 1.Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare diverse 3.Receptarea mesajului scris din texte literare şi nonliterare 4.Utilizarea corectă a limbii române în producerea de mesaje scrise
COMPETENŢE SPECIFICE: 2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării; 3.3. sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite; 4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la mijloacele de îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea nuanţată; 4.3. înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (care derivă din competenţe specifice) O1 să identifice cuvântul cerut, în urma rezolvării rebusului; O2 să enumere pronumele şi adjectivele pronominale învăţate; O3 să completeze spațiile libere cu formele cerute; O3 să aleagă varianta corectă dintre cele propuse; O4 să recunoască formele pronumelui şi adjectivului pronominal; O5 să analizeze morfo-sintactic pronume şi adjective pronominale;
STRATEGII DIDACTICE 1.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, rebusul, jocul didactic, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, învăţarea prin cooperare, problematizarea, metoda cubului
2.
MIJLOACE DIDACTICE: planşa cu rebusul, fişe de lucru, cub, tabla, caietele elevilor
3.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR: activitatea frontală, individuală, pe grupe
4. BIBLIOGRAFIE: 1. Limba şi literatura română- cls. a VI-a, Anca Ştefan, Sergiu Ştefan, Editura All, 2002 2. Florentina Samihăian, Sofia Dobra, Marilena Șerban, Limba și literature romană pentru clasa a VI-a, Metoda Stiu-Descopăr-Aplic, Art Educațional 3. Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti, Editura Paralela 45, 2006; 4. Programa şcolară pentru Limba şi Literatura română, clasa a VI-a
Nr. crt. 1.
2
3.
4.
5.
Secvențele lecţiei
Ob. Op.
Moment organizatoric 1 min.
O1
7 min.
O2
Discuţii pregatitoare in vederea anuntării subiectului
O4
O2 O5
2 min. Desfăşurarea lecţiei (Dirijarea propriu-zisă a consolidării) 25 min.
Strategii didactice
Evaluare
Organizarea clasei şi asigurarea climatului favorabil desfăşurării lecţiei
Reactualizarea cunostintelor
2 min. Anunţarea subiectului lecţiei şi enunţarea obiectivelor
DEMERS DIDACTIC
O2 O3 O4 O5
-se verifică tema; -se afişează elevilor un rebus, iar în urma rezolvării lui se va afla titlul lecţiei . ( Anexa1)
- conversaţia - jocul didactic - rebusul - explicaţia
Profesorul întreabă care este partea de vorbire care ţine locul unui substantiv. Ce indică pronumele demonstrativ? Ce este pronumele posesiv?
-conversaţia
Profesorul anunţă şi scrie pe tablă titlul lecţiei: Exerciţii - Pronumele -enunţarea obiectivelor învăţării pe înţelesul elevilor Elevii îşi notează titlul în caiet
-conversaţia
Printr-o discuţie cu elevii se face o reactualizare a clasificării pronumelor învăţate şi se notează pe tablă: Pronumele personal Pronumele posesiv Pronumele demonstrativ Se distribuie elevilor fişa de lucru cu exerciţii cu diferite grade de dificultate. (Anexa 2)
-conversaţia
Elevii rezolvă exerciţiile – un elev la tablă şi ceilalţi pe fişele de lucru Elevii vor trebui să recunoască pronumele şi să le analizeze
-explicaţia
-frontală
-frontală -individuală
-frontală
-explicaţia -frontală -exerciţiul -învăţarea prin cooperare -demonstraţia problematizarea
-individuală -formativă
6.
7
8.
Asigurarea retenţiei şi a transferului. 5 -7 min.
O3 Pe baza METODEI CUBULUI se rezolvă sarcinile cerute. O5
Asigurarea feedback-ului
O3
5 min.
O5
Încheierea lecţiei 1-2 min
(Anexa 3) -elevii răspund la câteva întrebări privind lecţia desfăşurată Se dă elevilor tema pentru acasă, dându-li-se explicaţiile necesare pentru rezolvare: Realizaţi o reclamă la un produs ales de voi în care să folosiţi cât mai multe pronume demonstrative şi posesive. Puteţi compara produsul ales de voi cu un alt produs. -se fac aprecieri generale -se notează elevii activi.
-explicaţia -exerciţiul -metoda cubului
-colectivă (pe grupe)
-conversaţia
- frontală
-explicaţia
-conversaţia
-frontală -individuală
Rebusul
(Anexa 1)
A
B
1.Pronume care exprimă ideea de posesie................ 2.Pronumele are ………... accentuate şi neaccentuate. 3.Pronume care arată respectul faţă de o persoană................ 4.Completaţi proverbul:”Lauda de ............ nu miroase a bine.” 5.Partea de vorbire care exprimă un număr................... 6. Pronumele personal el este de genul....................... 7.Dânsul este pronume........................... 8. Pronumele este o parte de vorbire................ 9.Funcţia sintactică a pronumelui demonstrativ din propoziţia : “Acesta este vinovatul.”